Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka ?
Witam

Dlaczego Pan Bóg w raju (edenie) pozwolił diabłu (w postaci węża) mieć kontakt z Adamem i Ewą?
Innymi słowy - dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do (kuszenia) człowieka ? Przecież człowiek ma wolną wolę i grzeszy bez pomocy diabła.
Wiadomo, że z pomocą diabła jest łatwiej zgrzeszyć, odwrócić się od Boga, ale czy taki był zamysł Stwórcy ?


Śr gru 01, 2021 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Kuszenie, czy to bezpośrednio przez diabła, czy też pośrednio przez jego dzieła, zwłaszcza to co udało mu się zasiać w umyśle i co następnie trafiło do serca człowieka jest nam potrzebne do tego, abyśmy poznali nasz wewnętrzny stan, dowiedzieli się czy rzeczywiście ufamy Bogu, zrozumieli że nie warto ufać niczemu co przeciwne Jego Słowu, no i wreszcie abyśmy ufając Mu mogli mieć udział w Jego chwale, chwale zwycięzcy.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr gru 01, 2021 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
No to bardzo smutne, co sugerujesz (o ile dobrze rozumiem twój przekaz), że Stwórca po to dopuszcza diabła do kuszenia człowieka, żebyśmy my ludzie mieli cięższy wybór między dobrem a złem, żebyśmy włożyli więcej wysiłku do osiągnięcia dobra.
Można rzec, że Pan Bóg rzuca nam kłody pod nogi, żebyśmy mogli tym bardziej mieć udział w Jego chwale.

Zabrzmi to śmiesznie, ale nie jest śmieszne: czy grzech popełniony przez człowieka bez pomocy diabła jest jakiś 'wybrakowany' w stosunku do grzechu popełnionego z kuszeniem diabła?


Śr gru 01, 2021 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
czy grzech popełniony przez człowieka bez pomocy diabła jest jakiś 'wybrakowany' w stosunku do grzechu popełnionego z kuszeniem diabła?


Takie wybrakowanie jest pomocne, bo jak ksiądz proboszcz ma skłonności do małych dzieci, to przecież trzeba znaleźć winnego takiej sytuacji, winnym jest diabeł, który wodzi na pokuszenie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt gru 03, 2021 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Stwórca po to dopuszcza diabła do kuszenia człowieka, żebyśmy my ludzie mieli cięższy wybór między dobrem a złem

Niby dlaczego? Jeśli wiem co mówi Bóg oraz to że się o mnie troszczy, to kiedy przyjdzie ktoś sugerując, że mój Ojciec jest kłamcą i złodziejem, powiem mu że to on nim jest i że jego los jest już przesądzony.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 03, 2021 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Znam tylko dwóch ludzi bez grzechu - pana Jezusa oraz jego matkę Maryję. Wszyscy pozostali łącznie z Tobą @Wybawiony grzeszą. W necie ktoś pisze że było nas około 100miliardów. Każdy z nas był/jest kuszony przez szatana i w skutek tego łatwiej jest zgrzeszyć (patrz Adam i Ewa, gdyby wąż nie oszukiwał, pewnie jeszcze by trochę pobyli w raju, dopóty pewnie ciekawość (no i wolna wola) ich nie pchnęła do zjedzenia jabłka).

Dodam, że nawet pan Jezus był kuszony i dzielnie wygrał kuszenie z szatana, więc Twoje @Wybawiony sugestia, że to wszystko jest takie proste, nie przemawia do mnie.

Wiem, że to jedna z tajemnic, na którą KK nie zna odpowiedzi, ale warto pytać mądrych ludzi "Dlaczego pan Bóg dopuszcza kontakt diabła do człowieka" ?


So gru 04, 2021 15:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Dodam, że nawet pan Jezus był kuszony i dzielnie wygrał kuszenie z szatana, więc Twoje @Wybawiony sugestia, że to wszystko jest takie proste, nie przemawia do mnie.


Widzisz "wybawiony" Jezus dał radę, a ty nie dasz rady?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So gru 04, 2021 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Twoje @Wybawiony sugestia, że to wszystko jest takie proste, nie przemawia do mnie.

Zastanów się kiedy może to być proste a kiedy praktycznie niemożliwe.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 04, 2021 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Witam
Dlaczego Pan Bóg w raju (edenie) pozwolił diabłu (w postaci węża) mieć kontakt z Adamem i Ewą?
Innymi słowy - dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do (kuszenia) człowieka ? Przecież człowiek ma wolną wolę i grzeszy bez pomocy diabła.
Wiadomo, że z pomocą diabła jest łatwiej zgrzeszyć, odwrócić się od Boga, ale czy taki był zamysł Stwórcy ?

Kiedy coś tworzysz, zazwyczaj chcesz sprawdzić, czy Twoje dzieło zachowuje się tak, jak powinno.


N gru 05, 2021 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Dżery napisał(a):
Kiedy coś tworzysz, zazwyczaj chcesz sprawdzić, czy Twoje dzieło zachowuje się tak, jak powinno.


Co ty wymyślasz! to wszechwiedzący Bóg, nie wiedział jak zachowają sie ludzie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn gru 06, 2021 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Bóg Ojciec Jahwe jest bezstronnym sędzią a Szatan Diabeł jest oskarżycielem ludzi .
Cytat z Biblii Kościoła Katolickiego czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie . Hioba 2:1-7

,,...Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Jahwe, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Jahwe.
I rzekł Jahwe do szatana: "Skąd przychodzisz?" Szatan odpowiedział Jahwe: "Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej".
Rzekł Jahwe szatanowi: "Zwróciłeś uwagę na sługę mego, Joba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by był tak prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła jak on. Jeszcze trwa w swej prawości, choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno".
Na to szatan odpowiedział Jahwe: "Skóra za skórę. Wszystko, co człowiek posiada, odda za swoje życie.
Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego kości i ciała. Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył"
I rzekł Jahwe do szatana: "Oto jest w twej mocy. Życie mu tylko zachowaj".
Odszedł szatan sprzed oblicza Jahwe i obsypał Joba trądem złośliwym od palca stopy aż do wierzchu głowy.
..,,

Bóg Ojciec Jahwe dopuszcza działanie Szatana Diabła aby wykazać czy to to mówi jest prawdą .

Tak to rozumiem i w to wierzę .


So maja 14, 2022 7:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Przecież w Biblii wielokrotnie jest wprost wskazane, że to Bóg kusi ludzi do "grzechu", by potem ich za ten grzech ukarać. Vide utwardzenie serca faraona. Gdyby ludzie nie grzeszyli, Bóg nie miałby okazji popisać się swoją "sprawiedliwością" i mocą, karząc ich. A dla Boga jedynym, co tak naprawdę się liczy, motywem wszelkich jego działań, jest jego własna chwała.


Cz cze 09, 2022 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Cytat z Biblii . Jakuba 1:13

,,...Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi....,,

Bóg dopuszcza diabła do kuszenia ludzi ale nikogo osobiście nie kusi. To wielka różnica.
Zgadza się?


Śr cze 22, 2022 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
logika napisał(a):
Bóg dopuszcza diabła do kuszenia ludzi ale nikogo osobiście nie kusi. To wielka różnica.
Zgadza się?
Niby się zgadza, ale w Biblii widać, że nauka dotycząca roli diabła i JHWH ewoluowała. Najjaskrawiej to widać chyba, w porównaniu tekstu z 2 Sm 24, 1, 1 Krn 21, 1. W obu księgach mamy opisane to samo wydarzenie, ale w jednej serce Dawida pobudza JHWH, a w drugiej Szatan.

Ogólna ewolucja jest następująca — pierwotnie mamy JHWH jako „dawcę dobra i zła”. Istotę, która pobudza ludzi, aby czynili rzeczy, za które następnie ich każe (jak w przypadku Faraona). Potem pojawia się koncepcja Szatana — oskarżyciela ludzi stanowiącego część dworu JHWH (jak w Księdze Hioba), czy duchów zwodzących ludzi, ale nadal podległych JHWH (1 Krl 20). Koncepcja Szatana jako przeciwnika Boga rozwija się gdzieś w okolicach niewoli babilońskiej (nie jest to jedyna koncepcja zoroastriańska, która wtedy przenika do judaizmu).


Śr cze 22, 2022 9:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Wszechwiedza Boga obejmowała przecież bunt szatana. Dar wolnej woli ma swoje konsekwencje również dla Boga, Bóg widzi skończony obraz przy samym akcie stworzenia. Efekt działania szatana, jego udział w zepsuciu ludzi i świata również występował jako obraz skończony dla Boga.
Bóg nie chcąc być koniecznością i dając dar wolnej woli pozwolił na powstanie sfery bez Niego, a więc bez dobra które On reprezentuje.

Cała ewolucja roli szatana polega na ewolucji myśli na temat determinowania wiedzą przez Boga dalszych losów stworzenia.

Stąd tyle żalów niektórych odnośnie braku ustawiania wyników przez Boga, co daje pole do zwalania na Niego odpowiedzialności za zło jak i nasze wybory.
Stąd również pogląd że szatan również mógł działać z polecenia Boga tylko dlatego że Bóg znał skończony obraz.

A więc finalnie niektórzy zarzucają Bogu że powinien ustawiać wyniki i nie dopuścić do zła, po czym niektórzy w sprzeczności do pierwszego zarzutu z automatu przyjmują że ustawiał ponieważ szatan działa na Jego przyzwolenie. A więc patrzą tylko przez pryzmat nienawiści do Boga w którego co ciekawe nie wierzą.
Zarzut braku ustawiania wyników przez Boga możliwy jest tylko wówczas gdy rolę wolnej woli odsuniemy na margines. Nie przyjmując że możliwość wyboru zła przez stworzenie jest kosztem daru wolnej woli i nieustawiania wyników które z góry eliminowałyby istnienie stworzenia które Boga odrzuci.

Sama koncepcja wszechwiedzy Boga również ewoluowała, ponieważ biblijny Bóg często czekał, a więc był zależny od czasu. Sama wszechwiedza eliminuje czekanie na wynik, nie wspominając o przebywaniu Boga poza czasem. Wszystko ma swój czas.


Śr cze 22, 2022 10:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL