Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 2:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zła? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 04, 2022 18:51
Posty: 24
Post Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zła?
Jak w tytule: Otóż spędzanie długiego czasu na kontemplacji, nie dało mi do tej pory racjonalnej odpowiedzi, na pytania: Dlaczego Bóg stworzył istoty z możliwością wybierania dobra lub zła, jeżeli sam wszystko dobrze robi? Dlaczego nie mógł stworzyć od razu wszystkich doskonałymi w taki sposób, aby nie wybierali zła? Na dodatek On jeszcze chce sądzić te istoty. Gdzie tu logika?


N lut 19, 2023 9:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Co z tego, gdybyśmy byli tylko robotami wybierającymi tylko dobro. bo byśmy nie mogli wybierać zła?
Bóg nie potrzebuje robotów.
Chodzi o to, byśmy mogąc wybierać zło, wybierali Dobro

Z czytania na dziś:
Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do całej społeczności Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 19, 2023 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Bóg jest nazwany Miłością (1J 4,8.16). Czy miłość pozwala wybierać, czy odbiera opcję wyboru?...
Myślę, że od tego by trzeba wyjść...

A to tytułowe pytanie: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zła?
jest wg mnie chybione, bo Bóg nie stworzył ludzi, by byli skłonni do czynienia zła. Nie nazwałbym tego narzuconą nam skłonnością, ale możliwością - to różnica, czyż nie?
A ta możliwość to przejaw miłości, bo miłość nie stosuje przymusu. Dlatego Bóg przymusowo nas przy sobie nie trzyma - dał opcję wyboru ludziom w Edenie. Wybrali źle, a kolejne pokolenia ponoszą tego konsekwencje, ale to nie wina Boga-Stwórcy!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 19, 2023 10:06
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
O tym byly juz dyskusje. Wyszukiwarka jest tu pomocna

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=Dlaczego+B%C3%B3g+stworzy%C5%82+nas&sf=titleonly&start=30

Moze poczytasz np te watki

viewtopic.php?f=46&t=40114&p=993955&hilit=Dlaczego+B%C3%B3g+stworzy%C5%82+nas#p993955

viewtopic.php?f=27&t=25024&p=520252&hilit=Dlaczego+B%C3%B3g+stworzy%C5%82+nas#p520252

Nie obiecuje, ze znajdziesz tam odpowiedz, ale mysle, ze i w tym watku odpowiedzi bylyby podobne.


N lut 19, 2023 10:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Jerzy_67 napisał(a):
jest wg mnie chybione, bo Bóg nie stworzył ludzi, by byli skłonni do czynienia zła. Nie nazwałbym tego narzuconą nam skłonnością, ale możliwością - to różnica, czyż nie?


Dokładnie tak:

11 Nie mów: «Pan sprawił, że zgrzeszyłem»,
czego On nienawidzi, tego On nie będzie czynił2.
12 Nie mów: «On mnie w błąd wprowadził»,
albowiem On nie potrzebuje grzesznika.
13 Pan nienawidzi wszystkiego, co wstrętne,
i nie pozwala, by ci, którzy się Go boją,
mieli z tym styczność3.
14 On na początku stworzył człowieka
i zostawił go własnej mocy rozstrzygania.

15 Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania:
a dochować wierności jest <Jego>4 upodobaniem.
16 Położył przed tobą ogień i wodę,
co zechcesz, po to wyciągniesz rękę.

17 Przed ludźmi życie i śmierć,
co ci się podoba, to będzie ci dane.
18 Ponieważ wielka jest mądrość Pana,
potężny jest władzą i widzi wszystko.
19 Oczy Jego patrzą na bojących się Go -
On sam poznaje każdy czyn człowieka.
20 Nikomu On nie przykazał być bezbożnym
i nikomu nie zezwolił grzeszyć.
Syr 15, 15-20


Nathan32, dlaczego analizujesz scenariusze typu: "czy Bóg nie mógłby po prostu..."? Ileż to pytań Jezus otrzymał od tych, co lepiej od niego wiedzieli jaki wybór byłby sensowniejszy np. zły łotr zadał logiczne pytanie: „Czyż ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas” (Łk 23,39)".

Mądrość Boga dla nas jest niepojęta:
Głosimy mądrość między doskonałymi, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały(...)1 Kor 2, 6-10

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N lut 19, 2023 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Bóg nie potrzebuje robotów.

Czy Maryja była robotem? Przecież dostała od Boga ułaskawienie od grzechu pierworodnego i pewnie też łaskę braku skłonności do grzechu (nie umniejszając oczywiście że żyła dobrym życiem). Można? - można.


Pn lut 20, 2023 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
@Mrs_Hadley
Ta przedstawiana przez Ciebie koncepcja swobody, z jaką człowiek rzekomo może wybierać dobro, ociera się o pelagianizm.
Owszem, człowiek jest w stanie dokonywać jednostkowych wyborów dotyczących swojego postępowania, stąd ponosi odpowiedzialność za swoje grzechy, ale z tym głoszeniem wolności bym nie przesadzał.

Apostoł Paweł w 7-mym rozdziale listu do Rzymian rozważa bowiem sytuację człowieka wierzącego, i wcale nie głosi jego całkowitej wolności od czynienia zła:
(14) Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe. A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu. (15) Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię. (16) Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, to tym samym przyznaję Prawu, że jest dobre. (17) A zatem już nie ja to czynię, ale mieszkający we mnie grzech. (18) Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. (19) Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. (20) Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka. (21) A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło. (22) Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. (23) W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach.


Pn lut 20, 2023 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Nathan32 napisał(a):
Dlaczego Bóg stworzył istoty

Zobacz jak działa ludzka pokrętna logika...
Wszechświat nie mógł powstać samoistnie, lub po prostu istnieć wiecznie, bo wszystko musi mieć swój początek. Stąd "musi" istnieć Bóg, który daje początek.
Ale na pytanie jak powstał Bóg, odpowiedz jest zaskakująca... Bóg istnieje wiecznie!
Czyli wpierw zaprzecza się pojęciu "istnieje wiecznie", a następnie pada stwierdzenie "istnieje wiecznie".
Pozostaje powinszować.

Nathan32 napisał(a):
jeżeli sam wszystko dobrze robi?

Nie za bardzo rozumiem, co masz na myśli, mówiąc "wszystko robi dobrze"?
Kto czytał Biblię, zwłaszcza Pięcioksiąg Mojżesza, to zrozumie dość dosadnie, że Bóg niczego nie robi dobrze, w żadnym znaczeniu tego słowa. Wręcz przeciwnie.
Dla mnie osobiście, Bóg Jahwe, to największy literacki antagonista, o jakim dane mi było przeczytać...
To tylko dygresja, rzecz jasna.


Andy72 napisał(a):
Co z tego, gdybyśmy byli tylko robotami wybierającymi tylko dobro.

Zapewne miałbyś wtedy na imię Rapha'EL, czy Micha'EL, miałbyś gołębie serce i gołębie skrzydła też, i byłbyś po prostu... dobry!

Drogi Andy72, troszkę się znamy, więc pozwól że zapytam, jeśli łaska.
Uważasz, że Aniołowie są "robotami", bezmyślnymi i bezwolnymi istotami?
Dlaczego zatem część owej "społeczności" Aniołów, czy może bardziej subkultury, zbuntowała się Bogu?

I nie chodzi mi teraz o upadłych, ale o tych, którzy się jednak nie zbuntowali.
Dlaczego pozostali z Bogiem? No tylko nie mów mi teraz, że są bezwolni... bo jak widać na załączonym obrazku, tak nie jest. ;)

Andy72 napisał(a):
Bóg nie potrzebuje robotów.

Andy72, wybacz proszę, ale najbardziej śmieszą mnie opinie, czego Bóg potrzebuje, a czego nie...
Wiesz o tym, że pokrętna ludzka logika, nie determinuje o tym?

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pn lut 20, 2023 22:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Dlatego że projekt Boga pod nazwą "Świat" jest bardzo ambitny a nie byle jaki ;-) Bóg nie jest lalkarzem, nie zadowolił się stworzeniem świata bezwolnych manekinów.
A co o aniołów - to te dobre anioły już powzięły decyzję, podobnie my po śmierci utwierdzimy się w Dobru lub złu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 21, 2023 4:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Według Biblii Bóg nie stworzył ludzi ze skłonnością do zła. Stworzył ludzi o których wiedział z całą pewnością że zjedzą owoc. Wiedział też że ich wypędził z raju oraz wiedział że ich syn zabije brata itd itp.

Na szczęście nie ma powodu by sądzić że tak faktycznie było. Jesteśmy tworem ewolucji która nie dba o zło ani dobro, a jedynie o przetrwanie i powielanie genów. To że ta nieznająca o moralność ewolucja sprawiła że jesteśmy świadomi i że mamy w sobie trochę empatii potraktujmy jako punkt wyjścia do budowy czegoś pozytywnego:)


Wt lut 21, 2023 7:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
@afilatelista
Cytuj:
Według Biblii Bóg nie stworzył ludzi ze skłonnością do zła. Stworzył ludzi o których wiedział z całą pewnością że zjedzą owoc.

Oba te zdania trudno ze sobą pogodzić. Jeśli bowiem Bóg "wiedział z całą pewnością" o przyszłym upadku, to jak twierdzić, że w człowieku jeszcze przed upadkiem nie było żadnej skłonności do zła?

Jest faktem, że po upadku taką skłonność do zła można widzieć na podstawie zachowań postaci z biblijnej historii. A to, że tej skłonności rzekomo nie było przed upadkiem, jest jakąś filozoficzną projekcją na tekst biblijny, który, jak mi się wydaje, takiej grzesznej skłonności (przed upadkiem) wcale nie wyklucza.


Wt lut 21, 2023 7:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
afilatelista napisał(a):
Jesteśmy tworem ewolucji która nie dba o zło ani dobro, a jedynie o przetrwanie i powielanie genów. To że ta nieznająca o moralność ewolucja sprawiła że jesteśmy świadomi i że mamy w sobie trochę empatii potraktujmy jako punkt wyjścia do budowy czegoś pozytywnego:)
Widzę: "...nieznająca o moralność..." - ale powinno być: "niedbająca o moralność" (to taka korekta tekstu).

Czegoś nie rozumiem: Skoro - jak twierdzisz - ewolucja nie dba o moralność (zło/dobro), a jedynie "zależy jej" na tym, by miało miejsce przetrwanie i powielenie genów (oczywiście tych "z górnej półki", bo co słabe musi zginąć), to jak to się jednak stało, że (co sam przyznajesz) tak pojmowana ewolucja: "sprawiła, że jesteśmy świadomi i że mamy w sobie trochę empatii"?!

Skąd takie coś u bezrozumnej ewolucji, co przecież działa przeciwko niej?! Czyżby ewolucja miała skłonności samobójcze?! (wszak w atmosferze moralności słabe geny, zamiast ginąć, trwają i są powielane - toż to wbrew idei ewolucji i to na jej pohybel działa!!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 21, 2023 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Rabarbar napisał(a):
@afilatelista
Cytuj:
Według Biblii Bóg nie stworzył ludzi ze skłonnością do zła. Stworzył ludzi o których wiedział z całą pewnością że zjedzą owoc.

Oba te zdania trudno ze sobą pogodzić. Jeśli bowiem Bóg "wiedział z całą pewnością" o przyszłym upadku, to jak twierdzić, że w człowieku jeszcze przed upadkiem nie było żadnej skłonności do zła?

Jest faktem, że po upadku taką skłonność do zła można widzieć na podstawie zachowań postaci z biblijnej historii. A to, że tej skłonności rzekomo nie było przed upadkiem, jest jakąś filozoficzną projekcją na tekst biblijny, który, jak mi się wydaje, takiej grzesznej skłonności (przed upadkiem) wcale nie wyklucza.

Może nie wyraziłem się jasno (taki zabieg stylistyczny) - chodziło mi o to że powiedzieć że Bóg stworzył ludzi ze skłonnością do zła to mało powiedziane.
Coś jak:
"Michael Jordan nie był dobrym koszykarzem. Był wybitnym koszykarzem".
Jerzy_67 napisał(a):
Czegoś nie rozumiem: Skoro - jak twierdzisz - ewolucja nie dba o moralność (zło/dobro), a jedynie "zależy jej" na tym, by miało miejsce przetrwanie i powielenie genów (oczywiście tych "z górnej półki", bo co słabe musi zginąć), to jak to się jednak stało, że (co sam przyznajesz) tak pojmowana ewolucja: "sprawiła, że jesteśmy świadomi i że mamy w sobie trochę empatii"?!

Skąd takie coś u bezrozumnej ewolucji, co przecież działa przeciwko niej?! Czyżby ewolucja miała skłonności samobójcze?! (wszak w atmosferze moralności słabe geny, zamiast ginąć, trwają i są powielane - toż to wbrew idei ewolucji i to na jej pohybel działa!!).

Ale co to znaczy "geny z wyższej półki"? Empatia jest przydatna dla zwierząt stadnych takich jak ludzie. Jeśli jedna małpa jest głodna a druga ma dostęp do pożywienia to w ich interesie jest żeby się podzielić. Po pierwsze ta druga małpa ma przecież podobne geny, a po drugie może się kiedyś odwdzięczyć. Zwłaszcza jeśli żyje się w małym stadzie, głównie złożonym ze spokrewnionych osobników.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i dlatego ma tendencję by chętniej pomagać "swoim" niż "obcym".


Śr lut 22, 2023 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
afilatelista napisał(a):
Ale co to znaczy "geny z wyższej półki"? Empatia jest przydatna dla zwierząt stadnych takich jak ludzie. Jeśli jedna małpa jest głodna a druga ma dostęp do pożywienia to w ich interesie jest żeby się podzielić. Po pierwsze ta druga małpa ma przecież podobne geny, a po drugie może się kiedyś odwdzięczyć. Zwłaszcza jeśli żyje się w małym stadzie, głównie złożonym ze spokrewnionych osobników.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i dlatego ma tendencję by chętniej pomagać "swoim" niż "obcym".

Z "wyższej półki" to te mutacje przynoszące korzyść...bo tylko takie napędzają ewolucję..... chyba dla ewolucjonisty takie metafory winny się od razu kojarzyć z jakimś elementem w teorii ewolucji, nie?

Odnośnie do przykładu............ twój komentator zwrócił uwagę, że ewolucja to ślepy i bez celu proces, więc nigdy nie kieruje sie empatią, czy innymi uczuciami, które mogłyby mu nadać w tym cel. Jedynym celem ewolucji jest przetrwanie gatunku - silniejszy (bardziej dostosowany) wygrywa, niezależnie od uczuć.
Twój przykład zawęża się w obrębie jednego gatunku - małpy albo ludzie, chociaż wśród nich też dochodzi do ewolucji według teorii..... Zjawisko specjacji (szczególnie w specjacji radiacyjnej) opisuje powstanie nowych gatunków z jednego wyjściowego. Gatunek pierwotny i nowo powstały mogą istnieć obok siebie - tylko, że nowy gatunek powstaje na zasadzie wytworzenia bariery rozrodczej uniemożliwiającej krzyżowanie się gatunków.
Więc w którymś momencie jedna małpa z powodu "jakiegoś genu lub genów" nie będzie mogła się rozmnażać z drugą małpą i nawet wspólne dzielenie się pokarmem z powodu empatii nie pomoże.

Bodźce środowiskowe na przykład są tutaj motorem ewolucji - nie uczucia. Pomaganie słabszemu, który się nie dostosował do środowiska, bo jest za mało jedzenia na danym obszarze, powoduje śmierć/wyginięcie. Dzielenie się jedzeniem - w twoim przypadku uczucie empatii - powstrzymuje niepotrzebnie dalszy rozwój - czyli ewolucję.......więc ostatecznie i tak uczucia nie mają i nie miały nigdy wpływu na ewolucję, skoro ona zachodzi od początku istnienia życia.....
Więc pojęcia dobra i zła, moralności i etyki, są nie związane z ewolucją, ją to nie obchodzi........ona idzie swoim torem.....cytować Dawkinsa?

Dlatego zjawisko altruizmu praktycznie u wszystkich gatunków to nie tylko problem, ale i cios w teorię ewolucjonistów - czyli w tej układance pełnej niewyjaśnionych jeszcze założeń..........

Przykład dzielenia się pożywieniem jest przykładem pokazującym właśnie działanie przeciwne do teorii w ewolucji i do jej mechanizmów działania....według definicji.....


Śr lut 22, 2023 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Dlaczego Bóg stworzył nas ze skłonnością do czynienia zł
Jestem kreacjonistą i o ewolucji mam negatywne zdanie (np. dlatego, że nie można jej pogodzić z zapisem biblijnym, a ja się na Biblii opieram w swej wierze. Dajmy na to kwestia śmierci: Biblia podaje, że ona zaistniała jako skutek grzechu pierwszych ludzi... a ewolucja to ma śmierć wpisaną w siebie od samego początku...).
Myślę o ewolucji jako o takim "prawie dżungli", gdzie tylko silny przetrwa, a jak chce przetrwać, to po trupach sobie musi drogę torować!... W takim "klimacie" nie ma miejsca na sentymenty... na wyższe uczucia altruistyczne... Dlatego zdziwiłem się, że ewolucjonista afilatelista posłużył się empatią, jako czymś, co w tej ewolucyjnej dżungli zaistniało i mało tego: rozwinęło się...

Ładnie to Przeemek skomentował i się z nim zgadzam (dzięki).
Wg mojego chrześcijańskiego światopoglądu, to empatia wraz z każdym innym wyższym uczuciem (nie instynktem), ma swoje źródło w Bogu, który tego typu pozytywne elementy ludzkiej psychiki mógł w nas, ludzi, wszczepić, bo tak chciał, sam takim będąc - a wszak na Boży obraz i podobieństwo człowiek (mężczyzna i kobieta) zaistniał, stworzony został... Proste! :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lut 22, 2023 11:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL