Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Genealogia Jezusa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 18, 2022 12:48
Posty: 19
Post Genealogia Jezusa
Cześć
prześledziłam sobie ostatnio genealogię Jezusa podaną przez dwóch ewangelistów: Mateusza i Jana. Wypisałam sobie to co napisał jeden i drugi i wygląda to jak poniżej:

https://files.fm/u/gdvc7uxhn#/view/rhxr8xvp2

Nie za bardzo wiem jak to inaczej wkleić, więc wklejam linka :)

Więc jak widać w pierwszej kolumnie jest to, co opisał w swojej Ewangelii Mateusz. Dopisał też:

Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń.

Licząc pokolenia, od Abrahama do Dawida faktycznie jest 14 pokoleń, od Dawida do przesiedlenia babilońskiego również 14, ale od przesiedlenia babilońskiego wcale nie jest 14 pokoleń, tylko 13. Czy Ewangelista się pomylił? Czy może jakiegoś imienia tam nie wstawił co w zasadzie też oznaczałoby pomyłkę w tekście?

Drugą sprawą jest porównanie rodowodów przestawionych przez Mateusza do tego co przestawił Łukasz. W wersji Łukasza widać wyraźnie, że jednak nie jest 14 pokoleń od Abrahama do Dawida, tylko 15, później w ogóle się to rozjeżdża i Łukasz podaje dużo więcej przodków Jezusa.

Skąd te różnice? Jak to pogodzić? Któryś z ewangelistów musiał się pomylić podając rodowód, jak myślicie?


Pn wrz 26, 2022 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 18, 2022 12:48
Posty: 19
Post Re: Genealogia Jezusa
Niestety nie mogę edytować poprzedniego posta więc z góry przepraszam za post pod postem.

W genealogii Jezusa pojawia się jeszcze jedna ciekawa kwestia: Ewangelista Mateusz podaje, że jednym z przodków Jezusa był Jechoniasz, który był królem Judy, którego opisuje także księga Jeremiasza w taki sposób:

Czy Jechoniasz jest naczyniem wyrzuconym,
potłuczonym naczyniem, którego nikt nie chce?
Dlaczego wypędzono go i jego potomstwo
i porzucono w kraju, którego nie znają?
Ziemio, ziemio, ziemio!
Słuchaj słowa Pańskiego!
To mówi Pan:
Zapiszcie tego człowieka jako pozbawionego potomstwa,
jako męża, który nie zażyje szczęścia w swych dniach,
ponieważ żadnemu z jego potomków
nie uda się zasiąść na tronie Dawida

ani panować nad Judeą.


a wiadomo, że przy zwiastowaniu Maryi anioł Gabriel powiedział do niej:
Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida.

Co o tym myślicie?


Pn wrz 26, 2022 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Genealogia Jezusa
Generalnie te genealogię są bardzo rozbieżne i nie do pogodzenia. Spotkałem się z pomysłem że jedna jest Maryi a druga od Józefa, ale i tak nie da się tego pogodzić bo te same postaci mają przypisanych innych ojców. Ewidentnie widać że autorom zależało na symbolice liczb.

Jednak najciekawsze jest to - dlaczego w ogóle dla Jezusa przejmować się genealogią Józefa, skoro nie był on ojcem?

I skąd Jezus wziął chromosom Y? Czy Bóg ma DNA?


Wt lis 08, 2022 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Genealogia Jezusa
pom napisał(a):
Są I PO POLSKU. Ja podałem jedno bo nie wiem, czy kieruje Wami chęć nawrócenia, czy sensacjonizm.


Skoro są to z łaski swojej podaj, a jeśli twierdzisz, że było badanie, to proszę konkretnie link do recenzowanego journalu naukowego w którym zostało opublikowane.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 08, 2022 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Genealogia Jezusa
pom napisał(a):
Sam szukaj. Ja podałem przykładowy link. Są i inne, ale chociaż je znam to nie podam. Jak ktoś prawdziwie poszukuje Boga to znajdzie niejeden link bez trudu.


To twoim obowiązkiem jest dowodzić stawianych przez siebie tez, a nie moim szukać dla nich uzasadnienia. Zresztą moderacja już zwracała ci uwagę że w dyskusji nie używamy kaznodziejskiego tonu tylko używamy argumentów, ale najwidoczniej masz to w nosie. Skoro przerastają cie najbardzej elementarne zasady dyskusji to forum dyskusyjne chyba nie jest miejscem dla ciebie.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 08, 2022 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Genealogia Jezusa
Nie, nie dyskutujesz. Dyskusja nie polega na pleceniu bzdur bez pokrycia, a gdy ktoś powie "sprawdzam" to uciekaniu przed obowiązkiem dowodzenia stawianych przez siebie twierdzeń.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 08, 2022 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Genealogia Jezusa
Tylko odpowiedź na Twoje pytanie w tym temacie.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt lis 08, 2022 15:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Genealogia Jezusa
Pom, bądź łaskaw posługiwać się argumentami i podawać cytaty lub linki do artykułów, jeśli są obcojęzyczne proszę przetłumaczyć lub w krótkich słowach opisać o co chodzi.

_________________
ksiądz


Wt lis 08, 2022 16:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Genealogia Jezusa
afilatelista napisał(a):
Ewidentnie widać że autorom zależało na symbolice liczb.
Jednak najciekawsze jest to - dlaczego w ogóle dla Jezusa przejmować się genealogią Józefa, skoro nie był on ojcem?
I skąd Jezus wziął chromosom Y? Czy Bóg ma DNA?

Po “Ewidentnie widac……” wydawalo by sie ze szanowny kolega zdaje sobie sprawe ze w literaturze, a szczegolnie w Biblii, najwazniejsze jest - co autor chcial przez to powiedziec. Dlatego dziwic sie nalezy twardemu ladowaniu z dociekaniem roli Jozefa lub DNA.
Ja bym obydwie genealogie rozumial jako symbolike liczb i argument za pelnym czlowieczenstwem Jezusa


Wt lis 08, 2022 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Genealogia Jezusa
robaczek2 napisał(a):
Po “Ewidentnie widac……” wydawalo by sie ze szanowny kolega zdaje sobie sprawe ze w literaturze, a szczegolnie w Biblii, najwazniejsze jest - co autor chcial przez to powiedziec.

Po prostu autorzy ewangelii chcieli pokazać go jako kogoś ważnego. I było to dla nich ważniejsze niż fakty. Możesz to nazwać jak chcesz ale miło że dostrzegasz że Jezus w ewangeliach to postać literacka.

Cytuj:
Dlatego dziwic sie nalezy twardemu ladowaniu z dociekaniem roli Jozefa lub DNA.
Ja bym obydwie genealogie rozumial jako symbolike liczb i argument za pelnym czlowieczenstwem Jezusa

A mnie genealogia prawdziwego historycznego Jezusa interesuje:D


Wt lis 08, 2022 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Genealogia Jezusa
Pom, upominam Cię jeszcze raz abyś pisał na temat. Niektóre posty o cudach eucharystycznych przeniosłem do innego wątku.
Za dalsze OT dostaniesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Cz lis 10, 2022 11:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Genealogia Jezusa
afilatelista napisał(a):
A mnie genealogia prawdziwego historycznego Jezusa interesuje:D

Fajnie ze masz takie zainteresowania ale ten prawdziwy, historyczny Jezus jest poczatkiem i koncem wiec w ludzkich kategoriach nie da sie pokazac genealogii.


Cz lis 10, 2022 22:49
Zobacz profil
Post Re: Genealogia Jezusa
A co w tym takiego fajnego dostrzegasz, skoro zakładasz, a wręcz twierdzisz, że to nie jest możliwe?


Pt lis 11, 2022 8:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Genealogia Jezusa
nolda napisał(a):
A co w tym takiego fajnego dostrzegasz, skoro zakładasz, a wręcz twierdzisz, że to nie jest możliwe?

Alez Nolda - ja mysle ze w wielu ludziach jest chec doglebnego dociekania i zrozumienia roznych rzeczy. Jezeli nasz przyjaciel poswiecil duzo czasu na swoje zainteresowanie sie tematem genealogii to super. Bylo i jest tak wiele opinii


Pt lis 11, 2022 12:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Genealogia Jezusa
robaczek2 napisał(a):
Fajnie ze masz takie zainteresowania ale ten prawdziwy, historyczny Jezus jest poczatkiem i koncem wiec w ludzkich kategoriach nie da sie pokazac genealogii.

Co do tego że Jezus miał matkę, wszyscy są zgodni więc chyba miał jej geny? Źródła wskazują że ocen nie był Józef. Pytanie o drugą połowę genów w tym hromosom Y pozostaje otwarte.
nolda napisał(a):
A co w tym takiego fajnego dostrzegasz, skoro zakładasz, a wręcz twierdzisz, że to nie jest możliwe?

Twierdzę że te podane w Biblii nie mogą być prawdziwe. Ale jakaś pewnie jest. Niestety nie wiemy jaka.


Pt lis 11, 2022 22:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL