Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 czy nadal wierzyć spowiednikowi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 30, 2022 12:32
Posty: 4
Post czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Witam,
Mam bardzo poważny problem i chciałbym prosić Was o rady. Oczywiście nie przeceniam Internetu, decyzje muszę podjąć sam, jednak chciałbym wiedzieć jak na mój problem patrzą inni wierzący.
Od lat zmagam się z masturbacją oraz skrupułami. W związku z tym miałem kilku stałych spowiedników. Jednak początkowi spowiednicy nie bardzo umieli mi pomóc. W końcu poznałem obecnego – doświadczony, mający szeroką wiedzę biblijna i moralną oraz wydający się mieć prawdziwą relacje z Bogiem. Zaufałem mu i dałem się prowadzić. Po części mnie to uleczyło – wyleczył mnie ze skrupułów, zezwolił na przystępowanie do Komunii po popełnieniu aktu masturbacji (ze względu na nałóg) – to pomogło mi inaczej patrzeć na wiele spraw. Dzięki temu skończyły się natrętne myśli, moralne dylematy, skrupuły i cały ten koszmar. Jednak ostatnio powiedział, że autoerotyzm to nie grzech. Początkowo myślałem, że mówi o mojej sytuacji (czyli, że skoro nałóg to nie ma spełnionych warunków grzechu ciężkiego) ale on niestety mówił ogólnie – wprost zaprzeczył oficjalnej nauce kościoła. Teraz już we wszystko zwątpiłem…nie wiem czy mogę wierzyć w to co on do mnie mówił przez kilka lat – on kształtował moje sumienie i wiarę jakby trochę od nowa. Ufałem mu bezgranicznie, bo widziałem, że dzięki niemu odkrywam o co chodzi w byciu wierzącym itd. A teraz okazuje się, że może to wszystko była nieprawda. Szczerze mówiąc ogarnęła mnie rozpacz i beznadzieja – mam przekreślić wszystkie jego zalecenia i rady? Moje spowiedzi a przede wszystkim Komunie były świętokradzkie? Jeśli odrzucę wszystko, co mówił skrupuły wrócą – to jest pewne. Ale może trzeba? Proszę, pomóżcie, poradźcie coś – decyzję oczywiście podejmę sam.
Z góry bardzo dziękuję.


Śr mar 30, 2022 12:28
Zobacz profil
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Co to jest autoerotyzm? Jeżeli onanizm to rzecz jasna jest to grzech

Możliwe że masz nerwice natręctw jak ja


Śr mar 30, 2022 12:52

Dołączył(a): Śr mar 30, 2022 12:32
Posty: 4
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Tak, możliwe, że mam natręctwa.
Autoerotyzm to onanizm - wiem, że to grzech, tylko spowiednik twierdził, że lekki, ponieważ u mnie to nałóg (a nałóg wyklucza grzech ciężki) ale ostatnio powiedział, że to nie jest grzech również u innych ludzi (i dlatego przestaje mu wierzyć, przecież on nie może tak mówić, że to nie grzech, skoro nauczanie kościoła jest inne.). I stąd mój problem…


Śr mar 30, 2022 13:12
Zobacz profil
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Chyba chodzi o to żeby grzech spełniał kryterium g. cięzkiego muszą być spełnione takie warunki jak dobrowolność. U ciebie to nie występuje przez zniewolenie nałogiem


Śr mar 30, 2022 13:56

Dołączył(a): Śr mar 30, 2022 12:32
Posty: 4
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Tak, spowiednik tak twierdził, więc ja to przyjąłem. Ale wczoraj powiedział, że onanizm to nie jest grzech w stosunku do wszystkich ludzi ogólnie. A przecież to jawna nieprawda. Stąd mój problem czy ja w ogóle mogę wierzyć w osądy spowiednika dotyczące mnie, skoro on już jawnie sprzeciwia się nauce KK?


Śr mar 30, 2022 14:01
Zobacz profil
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
No tutaj oczywiście głosi błędną naukę. I można to zgłosić Biskupowi


Śr mar 30, 2022 14:18

Dołączył(a): Śr mar 30, 2022 12:32
Posty: 4
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
No ok ale przekreślić to wszystko co do mnie mówił, jego zalecenia itd.? Ja z nim będę się widział po świętach, więc z nim jeszcze porozmawiam ale co do wtedy? Słuchać jego nakazów, rad czy traktować go jak kapłana, który pobłądził?
PS. Tak w ogóle dzięki za odpowiedzi :)


Śr mar 30, 2022 14:27
Zobacz profil
Post Re: czy nadal wierzyć spowiednikowi?
Nie wiem, moze najpierw porozmawiaj z nim. Skoro robi dobrą robote to można mu wytłumaczyć że błądzi


Śr mar 30, 2022 14:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL