Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Balansowanie na krawędzi wiary 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2022 22:26
Posty: 1
Post Balansowanie na krawędzi wiary
Witam,
zaznaczę na wstępie, że nie jestem osobom bardzo pobożną, ale też nie nazwałbym siebie ateistą.

Od dłuższego czasu borykam się kryzysem wiary (jeżeli można tak to nazwać), mianowicie widzę więcej argumentów mówiących, że Boga nie ma, niż jest. Przytoczę parę argumentów, które mocno mi rujnują wizję istnienia Boga.

-W wielu księgach badacze podejrzewają, że niektóre fragmenty zostały dopisane przez innego autora/kopistę (dyskutuje się między innymi zakończenie Ewangelii Marka). Plus np. część z listów Pawła uznaje się za dzieło innego autora.

Jeżeli już na samym początku Biblia była edytowana wiele razy, nie wspominając już o późniejszych poprawkach to jaka jest pewność, że te rzeczy faktycznie miały miejsce + działo się to na przestrzeni 2 tysięcy lat.

-Załóżmy, że istniała pierwotna Biblia, taka którą sobie niepiśmienni pasterze i rybacy przekazywali z pokolenia na pokolenie. I nagle pojawiają się odkrycia archeologiczne związane z Sumerami które pokazują że ta pierwotna Biblia jest po prostu kopią eposów narodu o wiele starszego. Stworzenie człowieka, Wieża Babel, Potop... Wszystko skopiowane, tylko wielu Annunaki stało się jednym Jahwe.

Ciężko mi wytłumaczyć sobie niepodważalne fakty naukowe...

-Dodatkowo Księga Wyjścia - nigdy naród żydowski nie był w Egipcie (oczywiście pojedyncze osoby na pewno były). Nie ma śladów w księgach egipskich, nie można znaleźć dowodów że wystąpiła jakaś migracja w kierunku wschodnim. Za to jeśli zobaczymy jak często Egipt władał terenami w okolicach Jerozolimy to mamy starożytny epos ku pokrzepieniu tych co często musieli giąć karki.

Bardzo często moje rozmyślania kończą się na tym, że pierwotnie religia powstała żeby pokrzepić wojowników do boju, a wraz z czasem ewoluowały jej zapisy i dlatego współcześnie Biblię odczytuje się (brak jednego prostego przekazu) na wiele sposobów, gdyż pierwotne przesłania nie pasują do obecnych czasów.

Jestem wdzięczny za wytrwanie do tego momentu. Przedstawiłem część z argumentów, które mocno zaburzają mi obraz religii i Boga. Będę również bardzo wdzięczny za opinię zwrotną.

Pozdrawiam,
Zbłąkana Owca


Wt kwi 05, 2022 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Wydaje mi się, że przesadnie upraszczasz. Biblia nie jest ot tak, po prostu zrzynką jakiejś mitologii. Jest ona raczej świadectwem ewolucji światopoglądu pewnego ludu, który ulegał wpływom zewnętrznym, ale zachowywał swoją odrębność.

Nie jest też z pewnością tak, że judaizm powstał w jakimś jednym, konkretnym celu. Widzimy, że autorzy biblijni mają swoje agendy, czy to polityczne, czy to społczne, moralne, czy czasami nawet personalne. Swoją agendę mieli też różni kompilatorzy, którzy z różnych źródeł stworzyli kanon. Wszystko to daje nam bardzo bogate i ciekawe źródło do badań i jednoznaczne „Biblia powstała dla pokrzepienia wojowników” na pewno nie odda temu bogactwu sprawiedliwości.


Śr kwi 06, 2022 9:37
Zobacz profil
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Polecam kanał na YT o nazwie "Polski Inkwizytor" dobrze tłumaczy różne Bibline kwestie


Śr kwi 06, 2022 16:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Quinque napisał(a):
Polecam kanał na YT o nazwie "Polski Inkwizytor"
Wysiliłbyś się na tyle, żeby podlinkować odpowiedni materiał, czy lenistwo musi wziąć górę?

Quinque napisał(a):
dobrze tłumaczy różne Bibline kwestie
Dobrze tłumaczy biblijne kwestie według ciebie, tak to sobie zapamiętałeś - inni mogą to inaczej oceniać (lub mogą różnicować - jedne opracowania wyszły mu lepiej, inne gorzej). Ale że nie podałeś ani odpowiedniego materiału, ani źródła, na które powołuje się Polski Inkwizytor, ani argumentu apologetycznego broniącego "prawdy Biblijnej" (np. wiarygodoności historycznej lub spójności teologicznej), to nie można się do tego konkretnie odnieść - cały ciężar dowodu zrzucasz na oponenta i sceptyka. Nieładnie.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr kwi 06, 2022 16:42
Zobacz profil
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Masz coś mądrego do powiedzenia w temacie czy nie? Jak nie to nie marnuj mego czasu. Autor wątku sam sobie odpowie czy jego filmy odpowiadają na jego wątpliwości

Po drugie, może najpierw odpowiesz na post z tematu o genezie homoseksualizmu?


Śr kwi 06, 2022 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Quinque napisał(a):
Masz coś mądrego do powiedzenia w temacie czy nie? Jak nie to nie marnuj mego czasu.
Ale to ty proponujesz twórczość jednego youtubera, więc to ty powinieneś konkretnie wskazać, który materiał odpowiada na pytania zadane w tym temacie.
Pamiętam, że takie zagadnienia pojawiały się tam na kanale, niektóre nawet rozsądnie wyłożone, ale to ty postulujesz, że to są dobre treści, więc to na tobie spoczywa odpowiedzialność poświęcenia czasu i wskazania, który filmik należy obejrzeć w pierwszej kolejności.
Chyba że dla ciebie nie ma różnicy i wymagasz, żeby ludzie obejrzeli wszystko jak leci z kanału, nawet jeśli zainteresowani są tylko apologetyką biblijną? Ludzie zainteresowani historią biblijną mają oglądać film o kardynale Wyszyńskim, bo tobie nie chce się szukać?

Quinque napisał(a):
Autor wątku sam sobie odpowie czy jego filmy odpowiadają na jego wątpliwości
Gdybyś szanował czas autora i bardziej cenił wagę jego wątpliwości w jego procesie kształtowanai wiary, to poświęciłbyś czas i odpowiedniego filmiku odszukał, ale że bardziej odpowiada tobie osobista wygoda, to tego nie robisz.

Quinque napisał(a):
Po drugie, może najpierw odpowiesz na post z tematu o genezie homoseksualizmu?
Powinienem, choć nie mam takiego obowiązku, żeby odpowiedzi udzielać w kolejności ich zadawania (choć tutaj nie było akurat pytania).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr kwi 06, 2022 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 03, 2018 19:40
Posty: 2
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
hej wszedłem na tą stronkę, "Polski Inkwizytor" obejrzałem pierwszy Film z Góry, pt Plutarch i sprzeczności w Ewangeliach, chciałem tylko powiedzieć, że ja słucham Biblii słuchanej, są tam losowe, wersety, na każdy dzień, biblijni.pl, i te wersety uczą mnie bardziej, niż cała Biblia przeczytana od razu, biorę sobie je do każdego dnia, i często zlewają się z rzeczywistością, pozdrawiam. Tomek


Cz kwi 07, 2022 0:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Jesli chodzi o sprzecznosci miedzy nauka a religia, to wytlumaczenie jest proste:
- nauka zajmuje sie proba odpowedzi na pytania dotyczace naszej rzeczywistosci, religia zas tak jak filozofia stara sie odpowiedziec na pytania egzystencjalne.


Pt kwi 08, 2022 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
subadam napisał(a):
Jesli chodzi o sprzecznosci miedzy nauka a religia, to wytlumaczenie jest proste:
- nauka zajmuje sie proba odpowedzi na pytania dotyczace naszej rzeczywistosci, religia zas tak jak filozofia stara sie odpowiedziec na pytania egzystencjalne.
Ale to jest kiepskie wyjaśnienie. Bo np. różne działy nauki przyjmują często różne perspektywy i ich obszary zainteresowania są różne. Tym niemniej dają one modele komplementarne. Np. chemia dostarcza wyjaśnienia pewnych procesów biologicznych, a mechanika kwantowa wyjaśnia procesy chemiczne. Natomiast jeśli w miejscu gdzie dwie dziedziny się „zazębiają” powstaje sprzeczność, wówczas mamy problem. Któraś z tych odpowiedzi musi zawierać błąd.


So kwi 09, 2022 7:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Ktory nauka stara sie wyjasnic.
Nadal nie widze nic kiepskiego w tym wyjasnieniu, w mojej skromnej opinii jest ono jak najbardziej prawdziwe.
religie i filozofie staraja sie odpowiedziec na inne pytania niz nauka.


N kwi 10, 2022 15:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Kombajn60, to nie jest żaden kryzys wiary, ty chcesz dowodu na istnienie tego wszystkiego, a wiara jest właśnie tam, gdzie nie ma dowodów. Gdyby pojawił się jakiś dowód na to ,że Izraelici przebywali w Egipcie Faraonów to nie musiał byś w to wierzyć Kombajnie.


Cz kwi 21, 2022 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Czyli mamy wierzyć w cokolwiek, w każdą bzdurę - bo nie ma na nią dowodów?


Cz kwi 21, 2022 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Swołocz, ale co to znaczy, mamy wierzyć?
Czy wiarę, można sobie kupić, wejść w posiadanie?
Nie wiem, co rozumiesz przez wiarę?
Staram się wytłumaczyć, czym jest wiara i tłumaczę, że jest wszędzie tam, gdzie brakuje wiedzy.
Jeżeli nie jesteśmy Czegoś pewni, to możemy w To wierzyć.


Pt kwi 22, 2022 17:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Proszę nie bawić się w poetę i nie używać ENTER po każdym zdaniu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 22, 2022 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Balansowanie na krawędzi wiary
Pisanie jednym ciurkiem też jest zabronione.


Pt kwi 22, 2022 18:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL