Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Cierpienie 
Autor Wiadomość
Post Re: Cierpienie
Postaraj się dostrzec różnicę między głodem, a cierpieniem.

Nie mówiłem o „zagłaskanym”, lecz złamanym. Każdą indywidualność zarówno rodzice, jak i społeczeństwo stara się złamać, podporządkować sobie, zniewolić, by mieć nad nią władzę.


PS
Co do wychowania, w pełni zgadzam się ze słowami Janusza Korczaka, że:
dobry wychowawca,
nie wtłacza, a wyzwala,
nie ciągnie, a wznosi,
nie ugniata, a kształtuje,
nie dyktuje, a uczy.
nie żąda, a zapytuje


Pt mar 10, 2023 23:02
Post Re: Cierpienie
Swołocz napisał(a):
No nie, nie tylko chorzy.

Ale w tym miejscu zapytuję o ból, który wynika z choroby. Piszesz, że można cierpienie ofiarować za kogoś, czy w imię czegoś. I że wówczas ból może mieć nadany sens.

Tylko że to u mnie nie działa. Mam małą wiarę, więc niezbyt jestem przekonany o tym, że moje "ofiarowanie" bólu rzeczywiście przynosi jakieś korzyści (komuś).

To nie jest kwestia wiary, lecz hojnego serca. Każdy może takie hojne serce mieć, jeśli tylko zechce.

Cytuj:
Co to znaczy w ogóle "ofiarować"?

Zwyczajnie podzielić się jak chlebem, dobrym słowem, uwagą. A czasami ciszą.

Cytuj:
Problem u mnie polega na tym, że tzw. grzechy uznaję za niezawinione przez ludzi, gdyż prawdopodobnie każdy człowiek w danym momencie czyni to, co uważa za najbardziej stosowne i dla niego możliwe do wykonania. Uważam, że tzw. grzechy są wynikiem niewiedzy i braku doświadczenia. Dlaczego więc miałbym cierpieć za te grzechy albo za tych grzeszników?

A jaki to ma związek z Twoim bólem i cierpieniem?
Cytuj:
Niewiedza nie zasługuje na karę.

Skąd pomysł że ktoś (nie Ty) nie wie że grzeszy? Myślisz, że inni wiedzą o tym że sam jesteś grzesznikiem? Zaręczam Ci, że każdy z człowiek wie doskonale kiedy grzeszy. I w tej kwestii sam może sobie pomóc.


So mar 11, 2023 9:06
Post Re: Cierpienie
Believing napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Co to znaczy w ogóle "ofiarować"?

Zwyczajnie podzielić się jak chlebem, dobrym słowem, uwagą. A czasami ciszą.

Ofiarować ból, czy cierpienie (raz mówisz, że ból i cierpienie to to samo, potem że ból i cierpienie) bo o tym mówiłaś, to znaczy „Zwyczajnie podzielić się jak chlebem,…” ?


So mar 11, 2023 9:29
Post Re: Cierpienie
Chodziło mi o to, że nie warto się skupiać na bólu który prowadzi do cierpienia. Tylko żyć, tak, jak się potrafi. Nikt z nas nie jest samotną wyspą, także w bólu i cierpieniu.


So mar 11, 2023 9:35
Post Re: Cierpienie
Ofiarować czy nie ofiarować, a jeśli tak to co?


So mar 11, 2023 9:39
Post Re: Cierpienie
Znasz historię Maksymiliana Kolbe? To dobry przykład ofiarowania. I bardzo drastyczny.


So mar 11, 2023 9:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Cierpienie
nolda napisał(a):
Ofiarować czy nie ofiarować?

Każdy musi sam zadecydować.

nolda napisał(a):
a jeśli tak to co?
Radość, ból, cierpienie, pieniądze, czas, wysiłek...

Komu ofiarować? W jakim celu ofiarować? Wydaje mi się, że każdy po odpowiedzi na te pytania, zrozumie sens ofiarowania. Lub bezsens.


So mar 11, 2023 9:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Cierpienie
Believing napisał(a):
To nie jest kwestia wiary, lecz hojnego serca. Każdy może takie hojne serce mieć, jeśli tylko zechce.

Człowiek cierpi a jednocześnie nie wierzy w Boga, bądź słabo wierzy. Jak ma ofiarować swoje cierpienie za kogoś, skoro takie ofiarowanie ma sens tylko jeśli Bóg istnieje, a on niezbyt w Niego wierzy?
Cytuj:
Zwyczajnie podzielić się jak chlebem, dobrym słowem, uwagą. A czasami ciszą.

Bólem mam podzielić się jak chlebem?
Cytuj:
A jaki to ma związek z Twoim bólem i cierpieniem?

Taki, że myślałem, że uważasz, że ofiarowanie bólu za kogoś dotyczy ofiarowania bólu za jego grzechy. A jeśli ja uważam, że grzechy są niezawinione przez ludzi, to bez sensu jest ofiarować ból za te grzechy.
Cytuj:
Skąd pomysł że ktoś (nie Ty) nie wie że grzeszy? Myślisz, że inni wiedzą o tym że sam jesteś grzesznikiem? Zaręczam Ci, że każdy z człowiek wie doskonale kiedy grzeszy. I w tej kwestii sam może sobie pomóc.

Lepiej nie zaręczaj, tylko rozmawiaj, prowadź dialog. Człowiek może jako tako wiedzieć, że to co robi jest wg Kościoła grzechem, ale może mieć zbyt nikłą wiedzę, by wiedzieć, jak tego grzechu uniknąć, albo może mieć taką siłę impulsów lub namiętności, że nie potrafi tego grzechu uniknąć.


So mar 11, 2023 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Cierpienie
„Jedna godzina rozważania mojej bolesnej męki większą zasługę ma aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi” (Dz 369); „Rozważ Moją bolesną mękę, cały jej ogrom; rozważaj w ten sposób, jakoby ona była wyłącznie dla ciebie podjęta. (...); najwięcej łask udzielam duszom, które pobożnie rozważają mękę moją” (Dz 737).

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/ec ... -medytacja

Kontemplować można np. na Różańcu Świętym lub przed stacjami Drogi Krzyżowej, lub podczas innej modlitwy lub np. spełniając jakiś dobry uczynek ... .

https://www.poznan-jezuici.pl/formacja/ ... c-rozaniec

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So mar 11, 2023 17:38
Zobacz profil
Post Re: Cierpienie
Swołocz napisał(a):
Człowiek może jako tako wiedzieć, że to co robi jest wg Kościoła grzechem, ale może mieć zbyt nikłą wiedzę, by wiedzieć, jak tego grzechu uniknąć, albo może mieć taką siłę impulsów lub namiętności, że nie potrafi tego grzechu uniknąć.

Mogę się tylko domyślać, jakiego rodzaju cierpienie Cię dręczy. Nie szukaj na forum usprawiedliwienia dlatego, że nie potrafisz uniknąć grzechu.

Swołocz napisał(a):
Taki, że myślałem, że uważasz, że ofiarowanie bólu za kogoś dotyczy ofiarowania bólu za jego grzechy

Znasz to powiedzenie "Myślał indor o niedzieli, a w sobotę łeb mu ucięli."

Swołocz napisał(a):
Człowiek cierpi a jednocześnie nie wierzy w Boga, bądź słabo wierzy. Jak ma ofiarować swoje cierpienie za kogoś, skoro takie ofiarowanie ma sens tylko jeśli Bóg istnieje, a on niezbyt w Niego wierzy?

Cierpisz że człowiek nie wierzysz w Boga? Czy cierpisz że nie może ofiarować swojego cierpienia za kogoś? Możesz się ustosunkować do własnego cierpienia?


So mar 11, 2023 18:52

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Cierpienie
Believing napisał(a):
Chodziło mi o to, że nie warto się skupiać na bólu który prowadzi do cierpienia. Tylko żyć, tak, jak się potrafi. Nikt z nas nie jest samotną wyspą, także w bólu i cierpieniu.


Beliieving wybacz, ale jak mozna nie skupiac sie na bolu ktory jest nie do wytrzymania?
Jak mozna nie skupiac sie na cierpieniu wywolanym tym ze cialo przestaje dzialac i np jestes zdana na innych by zalatwic swoje naiprostsze potrzeby?


So mar 11, 2023 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Cierpienie
Przesłanie św. Gemmy Galgani (stygmatyczki)
Orędzie Dziewicy z Lukki centralizuje się wokół miłości do Boga i bliźniego. Aby na co dzień żyć dla innych Gemma daje nam jasne wskazówki.

Eucharystia
Uczyń Mszę Świętą centrum swojego życia. Przychodź na to spotkanie z Jezusem jak najczęściej, nawet codziennie. To jedyna droga do prawdziwej miłości, bo to spotkanie z miłością samą – Jezusem, twoim Przyjacielem – który najlepiej zna twoje serce i wypełni je potrzebnymi darami.

Sakrament pokuty i pojednania

Kiedy nie jesteś godzien – z powodu ciężkiego grzechu, który popełniłeś – przyjąć Komunii Świętej, przyjdź do Jezusa, przed kapłanem wyznaj Mu swoje grzechy, a zostaniesz uzdrowiony, a w twoim sercu na nowo zagości miłość, przebaczenie i prawdziwy pokój.

Modlitwa
Rozmawiaj z Bogiem. Wpatruj się w krzyż Chrystusa, klękaj przed nim rano i wieczorem. Noś przy sobie różaniec, pobłogosławiony medalik. Nie żałuj czasu na modlitwę. Jezus ci pobłogosławi, odpowie na każde pytanie, da pokrzepienie, umocni.

Miłość bliźniego
Konsekwencją tego będzie żarliwa miłość do Boga i drugiego człowieka. Wszelki podział między ludźmi pochodzi z pustki, która jest wynikiem braku Boga. Tylko Bóg mieszkający w twoim sercu uzdolni cię do prawdziwej miłości. Ale czy Go przyjmiesz, zależy wyłącznie od ciebie.

Ofiarowanie cierpienia
Ofiaruj swój krzyż Jezusowi, aby twoje cierpienie nie marnowało się, lecz złączone z Ukrzyżowanym Zbawicielem i Jego Męką, przyczyniało się do nawrócenia grzeszników i zbawienia wszystkich ludzi.

Wszystkie punkty są ważne.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So mar 11, 2023 22:53
Zobacz profil
Post Re: Cierpienie
subadam napisał(a):

Beliieving wybacz, ale jak mozna nie skupiac sie na bolu ktory jest nie do wytrzymania? Jak mozna nie skupiac sie na cierpieniu wywolanym tym ze cialo przestaje dzialac i np jestes zdana na innych by zalatwic swoje naiprostsze potrzeby?

Można oddać się Bogu, a On postawi ludzi którzy pomogą. Robić co swoje (rehabilitacja - pierwsza żeby chodzić, druga żeby jeździć samochodem na rehabilitację, trzecia żeby tańczyć czyli stanąć na własnych nogach bez kul). I mieć cel (powrót do pracy i wyjazd na 30-dniowe rekolekcje ignacjańskie). Czasami bywa w życiu tak, że cierpienie idzie dwutorowo (złamanej nogi i złamanego serca). Pamiętaj proszę subadamie, choć jesteś ateistą, dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Tylko dzięki Niemu przeżyłam i nie zwariowałam z bólu i rozpaczy.


N mar 12, 2023 9:27
Post Re: Cierpienie
Believing napisał(a):
Można oddać się Bogu, a On postawi ludzi którzy pomogą.[…]Tylko dzięki Niemu przeżyłam i nie zwariowałam z bólu i rozpaczy.

Tak?
A kto i dlaczego zesłał na ciebie ten ból i rozpacz, który jak twierdzisz o mało nie spowodował, że byś zwariowała?
Jeśli byś zwariowała, to jak oddała byś się Bogu?


N mar 12, 2023 10:38
Post Re: Cierpienie
Nie zadawaj proszę dziecinnych pytań. Ty masz swoją duchowość, ja wierzę, ktoś jest ateistą. Czy uważasz że jakaś inna ziemia nas unosi, a my jesteśmy bezpieczni?


N mar 12, 2023 10:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL