Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 17, 2021 17:21
Posty: 8
Post Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną...
Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział - ze względu na swoją wszechwiedzę - że dobrowolnie go odrzucą i z tego względu zostaną potępieni, co będzie się wiązać z nieskończonym cierpieniem? Moim zdaniem lepiej nie tworzyć niż tworzyć z wiedzą, że akt stwórczy przyczyni się do nieskończonego cierpienia pewnych istot. Wolna wola niczego nie tłumaczy, bo nawet jeśli odrzucam Boga dobrowolnie, to Bóg jeszcze przed stworzeniem mnie wiedział, że ostatecznym miejscem mojego bytowania będzie piekło, więc znowu: po co w takim razie tworzył?


N maja 29, 2022 6:06
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Jak dla mnie to się plączesz w swojej wypowiedzi.
1. Pytanie jest do Boga i tam szukaj odpowiedzi.
2. Jeżeli odrzucasz Boga, to dlaczego przejmujesz się potępieniem i piekłem?
3. Obwinianie Boga, za coś co sam odrzucasz, jest doprawdy pokrętną doskonałością.


N maja 29, 2022 9:07

Dołączył(a): So kwi 17, 2021 17:21
Posty: 8
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
(...)Usunąłem fragment niekulturalnej wypowiedzi. bramin Moja osobista wiara/niewiara nie ma tutaj nic do rzeczy, bo istotną kwestią jest to, jak teologia na to odpowiada i czy w ogóle daje odpowiedź. To, że "jeśli odrzucam Boga dobrowolnie" jest przykładem ilustrującym pewną hipotetyczną sytuację.

Czyli nie masz odpowiedzi. Jeśli nie masz, to się nie udzielaj, bo nie interesują mnie jakieś wycieczki w stronę mojej osoby.


N maja 29, 2022 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Junkyard, proszę grzecznie dyskutować, za brak kultury dostajesz ostrzeżenie.
Wasze uwagi przeniosłem do "wzajemnych uwag".

_________________
ksiądz


N maja 29, 2022 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Postawienie sprawy na głowie.
To tak jakby szatan chciał wmówić: albo zostałeś przeznaczony do nieba albo do piekła.
Skoro do nieba, to nie trzeba się starać bo i tak do nieba, skoro do piekła to nie trzeba się
starać bo i tak do piekła.
Natomiast sprawa rozstrzyga się tu i teraz,
Bóg jest poza czasem, więc skutek może czasowo wyprzedzać przyczynę.
Bo to wiedza Boga jest skutkiem, a to co robimy przyczyną (jako jedna z możliwych wyjaśnień)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 29, 2022 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Pytanie jest zupelnie dobrze postawione, nalezalo by zaczac od tego dlaczego Bog, bedac wszechwiedzacym stworzyl Szatana? Pytanie retoryczne, nie zamierzam dyskutowac na tym forum z wiara uzytkownikow.


N maja 29, 2022 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Bóg nie stworzył szatana, stworzył anioła światłości, a ten sam wybrał że chce być szatanem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 29, 2022 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 17, 2021 17:21
Posty: 8
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Andy72, nie jest tak, jakby szatan chciał mówić o przeznaczeniu, bo ja nie piszę o przeznaczeniu, w sensie, że Bóg kogoś przeznacza do piekła lub nieba, ale o tym, że Bóg wie, że ktoś dobrowolnie go odrzuci i będzie potępiony.

Jak to, co piszesz, ma się do Pisma Świętego, gdzie wielokrotnie jest informacja o tym, że Bóg zna przyszłość? Piszesz o szatanie, a w ks. Apokalipsy jest opisane właśnie pokonanie szatana w przyszłości itd. Mam rozumieć, że w Bogu szatan już został pokonany/jest teraz pokonywany? Jeśli w Bogu wszystko dzieje się teraz, to czym jest świat? Rozwinięciem "boskiego teraz" na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość?

Edit:
Bóg sensu stricto nie stworzył szatana, ale wiedział, że jeden z jego aniołów się zbuntuje przeciw niemu. Znał też konsekwencje tego buntu.


N maja 29, 2022 17:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrozumieć.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 29, 2022 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 17, 2021 17:21
Posty: 8
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
No właśnie, czyli albo nie ma na to odpowiedzi w teologii katolickiej, albo jest tak, jak mówią protestanci, czyli Bóg wiedział, że pewni ludzi zostaną potępieni (dobrowolnie wybiorą piekło), ale mimo tego postanowił ich stworzyć - jak i zgodził się na wszelkie zło w świecie, które też przewidział - bo dzięki temu jego dotąd ukryte przymioty będą mogły stać się jawne (np. sprawiedliwość) i "wybrani" tym bardziej będą mogli oddawać mu chwałę. Tylko taki Bóg nie wydaje się "sympatyczny", bo wszystko służy jego egoistycznej satysfakcji (manifestacji jego rzekomej świętości, sprawiedliwości, doskonałości). Człowiek jest tutaj traktowany przedmiotowo, bo dzięki potępionym ma objawić się na przykład jego sprawiedliwość i świętość.

Ale dzięki za dyskusję.


N maja 29, 2022 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Bóg nikogo nie traktuje przedmiotowo.
To że nie znamy wszystkich planów Boga nie znaczy że Bóg to taki zły "kombinator".
Najważniejsza prawda biblijna jest taka że Bóg jest dobry. Problemem nie jest to że "Bóg jest zły", ale że to my często jesteśmy źli.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 29, 2022 18:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Chyba że piekło nie jest wieczne i kiedyś wszyscy ludzie z niego wyjdą, wtedy to wszystko nabiera zupełnie innego sensu, wiemy o tym, że z czyścca jest droga tylko do Nieba, może piekło jest również miejscem tylko tymczasowego pobytu, piekło powinno być w końcu jakaś sprawiedliwość musi być a najlepsza jest Boska Sprawiedliwość bo jest doskonała dlatego ,że jest Boska.


N maja 29, 2022 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Junkyart, Bóg wszystko co stworzył było dobre, lecz przez grzech i nieposłuszeństwo nastąpiło zepsucie, przyszły choroby , cierpienie i śmierć.
To prawda, że Bóg to widział i nadal widzi wszystko i może w jednej chwili wszystko unicestwić i stworzyć na nowo jeżeli tak zechce, ale tak nie robi, czeka aż się wszystko wypełni.
Widzieć rzeczy przyszłe to nie jest to samo co zapobiegać rzeczom przyszłym.
To tylko my , zwykli ludzie mamy potrzebę zapobiegać rzeczom przyszłym, Bóg nie ma potrzeby poprawiać tego co było doskonałe, musiałby jeszcze raz stworzyć to samo.
Uczynił nas doskonałych , byliśmy jak Bóg, dał nam wolną wolę , mogliśmy wybierać, no i wybraliśmy to nieszczęsne jabłuszko. Ale nadal jesteśmy jak Bóg, nadal możemy wybierać i wybieramy, chociaż możemy nie grzeszyć to grzeszymy z taką lubością z takim zaangażowaniem, z taką pewnością, nadal źle wybieramy, a dziwimy się Adamowi i Ewie, jesteśmy obłudni.
Owszem mógł Bóg pozbawić nas troszkę tej Boskości i nie dawać nam tej wolnej woli, ale wtedy nie bylibyśmy ludźmi.


Wt maja 31, 2022 17:27
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
IPW, z Twych wypowiedzi wynika, że Bóg nie jest dla Ciebie tajemnicą. Wiesz co może unicestwić, a co stworzyć na nowo, wiesz co chce a czego nie chce, wiesz również, dlaczego tego nie robi, jak piszesz „czeka aż się wszystko wypełni”.
W nawiązaniu do Twej znajomości możliwości Boga, mam pytanie, czy jest takie miejsce, w którym nie ma Boga, gdzie Bóg nie ma dostępu. Jednym z takich miejsc jest według pewnego rodzaju motta tego forum Internet. Tam ponoć nie można Go spotkać. Znasz inne miejsca, gdzie Boga nigdy nie było i nie będzie?


Wt maja 31, 2022 19:10

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
W takim razie dlaczego jeżeli w przyszłości ma już nie być cierpienia na żadnej płaszczyźnie to czemu nie mogłoby być tak od razu na zawsze ? Z tego wynika że Bóg chce żeby człowiek cierpiał.


Wt maja 31, 2022 19:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL