Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Ponieważ już nie moge sobie wiecej zaszkodzić - wytknełam błąd moderatorowi, co kiedyś na Katoliku skończyło się banem- więc kontynuuje.
Mam słownik w domu. Jak chyba każdy zaczynałam od odmiany "pulchra puella". Nie ma w tym słowniku wzmianki że "puer" oznacza dziecko. Podałam słowa łacińskie oznaczające dziecko. Możliwe że w łacinie koscielnej "puer" faktycznie oznacza dziecko, bo tak samo drugi limbus jest "patrum" - znowu k0beit się nie uwzględnia.

Czy ktoś może mojemu rozumowaniu zarzucić błędy? gdzie się myle w wyliczeniach? Możliwe ze można to poprawić o kilka procent, ale raczej w tą złą strone. Bo liczyłam tylko z grubsza. Więc prosze- albo świat jest okropnym miejscem w którym więksozśc ludzi jest skazana na piekło. I to wcale złe nie jest. Tj, taki stwórca nie jest potworem, nie ma w tym złej woli. W takim wypadku bardzo dziwna moralność. Bo wg. mojej (zwierzęcej) moralności stworzenie takiego świata jest złem. Nie wchodze tu w "Doktryne trzech światów" ale jak będzie trzeba to udowodnie że nawet stan tego świata (bez zaświatów)jest albo wynikiem nieudolności albo złej woli.
Albo jakoś udowodnicie że się myle, świat jest cacy, na tym nie ma cierpienia (?) a potem wszyscy idą do nieba, no może z wyjątkiem szczególnie paskudnych osobników. Tylko że to przeczy "nieomylnym" oświadczeniom.
Jeszcze jeden dokumet - jest tego dużo, ale ten jest bardzo wyrażny.

Cytuj:
18. INTER CETERAS ECCLESIAE ROMANAE, 417 r.

Konieczność chrztu
47
(Rozdz. 5) [...] Całkiem nierozsądne jest, że małe dzieci bez łaski chrztu mogą być obdarzone
nagrodą życia wiecznego
. „Jeżeli bowiem nie jadły Ciała Syna Człowieczego ani nie piły
Jego Krwi, nie będą miały życia w sobie" (por. J 6, 53).


I odkryłam czemu to wszytsko służy. Po prostu - XXI wiek zwany wiekiem empatii. Stare okrucieństwo staje się widoczne. Trzeba zmieniać szybko "prawdy". W artykułach wyjaśniających los nieochrzczonych dzieci po 2007 hurraoptymistyczne stwierdzenia, zaprzeczanie że kiedykolwiek twierdzono że nieochrzczone dzieci idą do piekła. Ot, "wyjaśniono" do tej pory nierozsztrzygniętą kwestie. A że przeciętny katolik do dokumentów nigdy nie zajrzy...
Za dwadzieścia lat "prawdą" bedzie że zawsze mówiono o tym że nieochrzczone dzieci idą do nieba. Może troche dłużej, ludzie dłużej żyją, umrą ostatni którzy pamiętają odmowę pogrzebu i grzebanie pod płotem. Albo za płotem. Albo nie grzebanie wcale.
I tu dochodzimy do wlaściwej przyczyny tego przewrotu. Jak zawsze gdy nie wiadomo o co chodzi...
Mniej więcej do 2007 r mowa jest o "pokropku". Ale przecież teraz jest normalny pogrzeb. Wzrosła liczba tych nieochrzczonych - dawniej nie było testów, kobiety nie wiedziały że są w ciązy, a nawet jak wiedziały kto by grzebał w skrzepach pozostałych w wychodku czy na polu. Teraz ciąże się stwierdza wcześnie, w razie poronienia szuka się jaja płodowego i pobiera do badań. No i oczywiście, najważniejsze- zasiłek pogrzebowy. Tu rodzina nie ma argumentu że ich nie stać- przecież zasiłek macie. Bardzo częsty argument.


Cz cze 30, 2022 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Andy72
Nie rozumiesz Kobyszczęcia. interpretujesz jak Ci wygodniej.
Nie jest to utopia, tylko antyutopia. Kobyszcze mówi o tym że każde przymusowe szczęście jest paskudne. Czyli - "szczeście" katolickie też. Czyli - masz mnie kochać i musisz, powtarzam musisz być szczęsliwy. Nie chcesz- smażysz się przez wiecznośc. A potem, niebo - to właśnie ta przerażająca maszyna, która może być tylko szczęśliwa. Nieważne że bliscy smażą się w piekle. Nie ma woli, nie może nic. Bez rozumu, bez uzcuć- bo inaczej nie mogłą by być szczęsliwa.


Cz cze 30, 2022 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Kobyszczę to humoreska Lema, o zrobieniu utopii myślał jeden jej bohater - konstruktor.
Szczęście katolickie nie jest przymusowe, gdyby tak było to byśmy byli szczęśliwi i nie było by takich dyskusji jak ta. Nawet byśmy nie narzekali. Ale z punktu widzenia Boga byłoby to niezbyt ambitne rozwiązanie, bo nie jesteśmy Jego maskotkami, kotkami tylko Jego dziećmi, stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo.
O ile piekło możemy sobie wyobrazić, to nie możemy sobie wyobrazić Nieba, mowa o złym niebie to takie szatańskie "kwaśne winogrona",
Wyobraź sobie doskonałego Boga. Czy wszyscy muszą na mus iść do Nieba? A wystarczy jeden "pies ogrodnika", który powie nie będę szczęśliwy ale popsuję Mu plan, I jeśli bóg pozwoliłby mu być nieszczęśliwym na jego włąsne żądanie to jest sadystą?
A może ideałem byłaby kompletna nicość?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2022 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Nie wyobrażam sobie rodzica który skazywał by swoje dzieci na wieczne tortury w piekle. Nawet te kompletnie niewinne. Może ja właśnie jestem lepsza od wyobrażenia Boga, bo kieruje się empatią? Dla mnie ktoś przyglądający się bezczynnie np. obozom koncentracyjnym jest potworem. Albo cierpieniom dziecka chorego na nowotwór. A jeszcze posyłanie ludzi zaraz z komory gazowej do piekła, bo są np. Żydami...mnie to się w głowie nie mieści. Dlatego mówie ż katolicka moralnośc jest chora.


Cz cze 30, 2022 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
To jak dla Ciebie Bóg to taki groteskowy dyktatorek, który wysyła do piekła tylko za to , że ktoś nie należy do jego ulubionej religii, jak katolicyzm,
to polecam przejmujące świadectwo pewnego Żyda:

https://jezuici.pl/2017/11/hiob-najbole ... ierpienia/

Bardzo przejmujące świadectwo, które jest wyrazem modlitwy współczesnego Hioba w obliczu śmierci, zawiera list jednego z „mieszkańców” warszawskiego getta: Widząc tę całą rzeczywistość, nie czekam na żaden cud i nie proszę mojego Boga o zlitowanie. On mnie traktuje tak samo obojętnie, jak traktował miliony innych członków mojego narodu. Ja nie jestem żadnym wyjątkiem w regule, i nie oczekuję, aby On poświęcił mi więcej uwagi. Nie staram się ani o ocalenie ani o ucieczkę stąd. Przygotuję się, nasączając ubrania benzyną. Butelki benzyny są dla mnie tak cenne jak butelki wina dla pijaka. Gdy tylko wyleję na siebie ostatnią, włożę ten list do pustej i wyleję ją na siebie ostatnią, włożę ten list do pustej i ukryję ją między kamieniami. Jeśli ktokolwiek kiedyś odnajdzie ten list, może pojmie, co czuł pewien żyd, jeden z milionów zamordowanych – Żyd opuszczony przez Boga, w którego tak mocno wierzył […]. Umieram spokojny, ale nie usatysfakcjonowany; umieram przegrany, ale nie zdesperowany; umieram wierzący, ale nie proszący; umieram, kochając Boga, który mnie odrzucił od siebie. Wypełniałem Jego polecenia nawet wtedy, gdy wiedziałem, że jedyną moją nagrodą będzie kara. Ukochałem Go, kochałem Go i Go kocham, choć przygniótł mnie do ziemi, choć znęcał się nade mną, choć upokorzył mnie aż do granic wstydu, choć uczynił ze mnie przedmiot drwin. Będę Cię kochał zawsze, nawet gdy nie będziesz tego chciał. I to są ostanie moje słowa gniewu, mój Boże. […] Umieram tak, jak żyłem, umieram w wierze niewzruszonej.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2022 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Nie wiem co ten dowód anegdotyczny ma znaczyć? Że trzeba mieć osobowość masochistyczną?
Albo jak ten garbaty robot wymyślać sobie "wyższą przyczyne".


Cz cze 30, 2022 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Andy72, a co słyszysz na cmentarzu - " Z prochu jesteś i w proch się obrócisz, lecz Pan cię wskrzesi w Dniu Ostatecznym.
Wskrzesi na Sąd, jedni pójdą na prawo a drudzy na lewo.
Nie słyszałem o tym, aby był inny jeszcze jakiś sąd pierwszej instancji.


Cz cze 30, 2022 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Nie wyobrażam sobie rodzica który skazywał by swoje dzieci na wieczne tortury w piekle.

Ale za to wyobrażasz sobie Boga, który miałby takie rzeczy czynić. Ciekawe dlaczego?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz cze 30, 2022 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Andy72, a co słyszysz na cmentarzu - " Z prochu jesteś i w proch się obrócisz, lecz Pan cię wskrzesi w Dniu Ostatecznym.
Wskrzesi na Sąd, jedni pójdą na prawo a drudzy na lewo.
Nie słyszałem o tym, aby był inny jeszcze jakiś sąd pierwszej instancji.

Przypowiesc o Lazarzu i bogaczu

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 01, 2022 5:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Nie wyobrażam sobie rodzica który skazywał by swoje dzieci na wieczne tortury w piekle. Nawet te kompletnie niewinne. Może ja właśnie jestem lepsza od wyobrażenia Boga, bo kieruje się empatią?.

Predzej rodzice skazywali by na pieklo niz Bog. Skoro Bog jest lepszy niz najlepsi rodzice to nie jest potworem, ktoremu zalezy by kogos wyslac do piekla.
Zasadnicze nieszczescie piekla polega na oddzieleniu od Boga.
Trzecie Twoje zdanie swiadczy tylko o tym ze Twoje wyobrazenie Boga jest duzo gorsze niz Twoje wyobrazenie siebie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 01, 2022 6:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Jeśli kobieta poddaje się aborcji, to kto decyduje o losie jej dziecka w sensie zbawienia? Ona czy Bóg?
Jeśli ona, to można poddać pod wątpliwość Bożą sprawiedliwość, jeśli Bóg to wszystko jest na swoim miejscu.
Czy kobieta może być ponad Bogiem w takich decyzjach? Czy dziecko jest sądzone za swoje uczynki, dokonuje wyborów, skąd kara?
Jeśli mordowałbym dzieci przed chrztem to nikt inny tylko ja decydowałbym o dalszym ich losie. Jeśli mordowałbym po chrzcie - ta sam sytuacja z lepszą opcją dla dziecka.
To samo tyczy się nieochrzczony ludzi którzy nie znali nauki Chrystusa i nie wiedzieli co to chrzest, nie słyszeli o tym że chrzest jest konieczny do zbawienia. Boży osąd dla mnie to nie szachy. Konsekwencje braku chrztu odnoszą się do wiedzy o chrzcie, a nie niewiedzy. Inaczej musiałoby dochodzić do jakiejś reinkarnacji i drugiej szansy gdzie dziecko rodzi się we wspólnocie Kościoła. Chyba że mamy wpływ gdzie się urodzimy...
Zarzuty o skazywaniu na wieczne zawieszenie między piekłem a niebem jawią się na sprzeczne z Bożą miłością i sprawiedliwością. Jeśli błędnie oceniam sprawiedliwość, chciałbym aby ktoś wskazał mi błąd rozumowania.

Bóg jest miłością, dla mnie jest to oczywiste.


Pt lip 01, 2022 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Nie wyobrażam sobie rodzica który skazywał by swoje dzieci na wieczne tortury w piekle. Nawet te kompletnie niewinne. Może ja właśnie jestem lepsza od wyobrażenia Boga, bo kieruje się empatią?

pławikonik czy przejawem twojej empatii jest pisanie do wierzących że wierzą w boga sadystę?
Czy ateista z twoimi poglądami powołujący dziecko na świat nie jest odpowiedzialny za jego cierpienie. Skoro tak doskonale opisuje ten stan świata i jest przesiąknięty jego beznadziejnością? Nie musisz posiadać wszechwiedzy żeby takim tokiem myślenia obarczyć siebie odpowiedzialnością.
pławikonik napisał(a):
Dla mnie ktoś przyglądający się bezczynnie np. obozom koncentracyjnym jest potworem...


dalej nie rozumiesz konsekwencji daru wolnej woli dla samego Boga. Ustawianie wyniku to pozorna wolność. O ile jeszcze mogłabyś się uczepić zła fizycznego, pochodzącego z praw jakie rządzą wszechświatem, a więc chorób, kataklizmów i ect to niezrozumienie konsekwencji wolnej woli odbiera ci siłę argumentacyjną na resztę kwestii. Ponieważ używasz w niektórych rzeczach oręża na siłę, nawet jeśli sama jesteś w stanie wobec siebie użyć kontrargumentacji.
Bóg byłby i może okrutny skoro patrzyłby na obozy z obojętnością, pod warunkiem braku obietnicy życia wiecznego. Już sam fakt, że ktoś ciągle cierpi a drugi żyje we względnej pomyślności może kierować na podobne tory, nie trzeba do tego obozów.


Pt lip 01, 2022 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Andy72
czyli zaprzeczasz "nieomylnym" sywierdzeniom synodów. Czyli Urzędowi Nauczycielskiemu. Zrywasz ciągłośc z KK i inne takie...
A że mam lepsze wyobrażenie o sobie? Ja na pewno nie hodowała bym sobie chomiczków po to, żeby je wrzucać w ogień - i nie mam możliwości żeby to był ogień wieczny. Nie znam rodziców którzy by na taki ogień skazali swoje dziecko. A Bóg robi dokładnie właśnie to. Stwarza całe rzesze istot które są skazane na wieczne męki - te synody mówią o ogniu. Dosłownie. A mógl stworzyć ten świat lepszy, a potem zaświaty jakieś przyjemniejsze. A nie tortury. No ale lubi...

Frosty
na świecie jest cierpienie. Świat jest niedoskonały, bo nie jest celowy, nie jest dla nas. Nie ma też z góry narzuconego sensu. Jesteśmy "myszami w spiżarni". I jako te myszy musimy sobie radzić. My nadajemy sens, staramy się jakoś urządzić zeby ten świat uczynić lepszym. Nie trzeba sobie wymyślać jakiegoś opiekuna. Niewidzialny przyjaciel to postawa infantylna, brak chęci by coś zrobić ze swoim losem. Brak bożków -bardzo pobudzająca perspektywa - sam na sam z obojętnym światem, a nie zabawka w rękach wyższej istoty. Która wg. dokumentów i Pisma Sw. jest raczej paskudna. Ale są tacy co wolą niewole, brak swobodnego myślenia w zamian za iluzoryczne bezpieczeństwo. Może właśnie ten brak konieczności myślenia jest dla nich pociągający. Przecież są na wszytko odpowiedzi - jak żyć, co myśleć o danym zjawisku, co czytać ( a raczej czego nie czytać) jak i z kim uprawiać seks itp.
Wolna wola? Ok, to wrzucam do ognia chomiczki które z wolnej woli ugryzły mnie w palec. I smaże powoli. Albo maszyny rozumne (możliwe że już takie są) które tworze celowo, a potem "za kare" poddaje torturom.


Pt lip 01, 2022 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Masz empatie tylko wtedy gdy to Cie nic albo malo kosztuje. A gdybys byla Bogiem w Niebie, to chcialoby Ci sie urodzic jako czlowiek, w dodatku biedny, miec trudne zycie,a na koniec byc bestialsko zamordowany? Czy bedac Jezusem raczej nie chcialabys pstryknac palcem i usunac bolaczki swiata? Ale przeciez na tym polegala pokusa szatanska.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 01, 2022 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Empatia mnie sporo kosztuje. Zarówno jeżeli chodzi o pieniądze jak i prace. Codzienną.
Jezus nie umarł i wiedzial że nie umrze. Nie napracował się, żył z pieniędzy wdów. Nie był chory na np. robaka medyńskiego czy trąd. O sławnej Przeemkowej osteosarcomie nie wspomne. Dożył mniej więcej średniego wieku (jak na tamten czas). W sumie (jak na tamten czas) miał lajtowe życie.
I znowu - dlaczego nie mógł stworzyć lepszego świata? Nie umiał czy nie chciał? Co niby w tym miało przeszkodzić? Jeżeli "pokusa szatańska" (nie rozumiem czemu niby) ma być przeszkodą = Bóg nie jest wszechmogący.


Pt lip 01, 2022 11:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL