Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Przyjemność i wygoda bez końca jawią się mojemu "wnętrzu" jako ważniejsze od możliwości wyboru czy zaistnienia zła. Czy Bóg ma wolną wolę, skoro z natury nie może grzeszyć? Czy Maryja ma wolną wolę, skoro łaska Boża nie mogła dopuścić, aby była Ona skalana jakimkolwiek grzechem (nawet pierworodnym)?

Można być w pełni szczęśliwym bez zaistnienia zła czy nawet bez praktycznej możliwości zaistnienia zła. W Bogu nie ma zła i być go w Nim nie może. Bóg nie musiał nikogo ani niczego stwarzać. Bóg wystarcza Sam Sobie. W Bogu nie ma zła i nie może ono w nim zaistnieć - czy w związku z tym, że w naturze boskiej nawet teoretycznie nie może zaistnieć zło, Bóg jest niedoskonały czy "niższy" od stworzenia, w którym zło mogło w praktyce zaistnieć (i niestety zaistniało)? Oczywiście, że Bóg nie jest niedoskonały i jest wyższy od stworzenia.

Mogę myśleć, że najżałośniejsi grzesznicy w historii ludzkości (z wyjątkiem Adama i Ewy) żyją obecnie, w świecie pełnym wygód i całkiem rozwiniętych technologii, a nie np. w czasach Judasza czy Nerona ani nawet we wcześniejszej nowożytności, bo wtedy warunki życia były o wiele trudniejsze (w porównaniu do, na przykład, tych, które ja mam...), przez co życie było mniej wygodne, łatwiej było o cierpienie i śmierć.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt cze 03, 2022 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Cytuj:
Czy mógłbyś wskazać które zdanie miało tryb życzeniowy?

Piszesz, że możesz go odrzucić i za życia i po śmierci a więc napisz w jaki sposób to zrobisz jakim czynem tego dokonasz ? Jeżeli piszesz o tym, że go po śmierci odrzucisz albo przyjmiesz to myślisz w ten sposób, że Twoje zdanie będzie miało decydujący wpływ na osąd, i tu się mylisz, bo Bóg o zdanie Ciebie nie będzie pytał tylko wyśle Cie tam gdzie będzie uważał za stosowne.
A więc łopatologicznie rzecz ujmując człowiek może myśleć sobie, że pójdzie do Nieba, bo jest dobry nie grzeszy itp, a po śmierci może się okazać, że wyląduje w piekle albo czyśccu z decyzji Boga.


Pt cze 03, 2022 14:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Kapral 135 , na wszystkie swoje pytania znajdziesz odpowiedź w Piśmie Świętym, otwórz tą księgę i czytaj, ale od początku do końca, a nie tylko po łepkach, gdzie popadnie.


Pt cze 03, 2022 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 ironia tkwi w tym, że wolnością swoich myśli wyrażasz chęć bycia algorytmem. Człowiek który chce być kawałkiem kodu, maszyną.
Zło nie jest przeciwieństwem dobra lecz stanem jego braku.
Bóg aby nie być dla stworzenia koniecznością tylko wyborem dał możliwość wyboru stanu/miejsca Jego braku.

Jeśli Boga możemy opisywać w racjonalny dla nas sposób i założyć że nie czyni rzeczy logicznie sprzecznych Bóg nie wybierze zła ponieważ zaprzeczałoby to Jego istocie, nie wybierze stanu w którym Go nie ma. Nie odrzuci sam siebie.

Strach przed sądem Boga to w zasadzie strach przed samym sobą, tym co sobą reprezentujesz i jak traktujesz bliźnich. Na pewno nie powinien on przeważać i zdominować nasze życie. Wielu nie poznało nauki Chrystusa i w życiu nie kierowało się strachem lub nagrodą, a mimo to wybierali słusznie.
Zarzucenie Bogu daru wolnej woli jako pułapki czy też przekleństwa jest poniekąd przejawem odrzucania właściwości Jego dzieła, w konsekwencji Jego samego.

Co do tworzenia Boga, nie musi tego robić, a jednak robi. Bóg nic nie musi, może chcieć, widać chciał stworzyć człowieka i obdarować go wolną wolą.


Pt cze 03, 2022 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Kapral135 czy uważasz że Bóg celowo pozmieniał instrukcje osiągnięcia życia wiecznego żeby na końcu otwierać szampana i drwić z naszych pomyłek? Zrozum ja nie piszę o pewności, a o przekonaniach.
Piszę również o konsekwencji wolnej woli która daje możliwość odrzucenia Stwórcy.


Pt cze 03, 2022 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Twoje przekonanie jest totalnie błędne, na sądzie szczegółowym Bóg oceni Twoje całe życie które odbyłeś na ziemi według własnej miary i wyśle Cie to Piekła, Czyścca albo Nieba, Bóg nie będzie się Ciebie pytał o zdanie, tylko zrobi to co uważa za stosowne. Nie ma tu więc żadnego Twojego wyboru, żadnego. Piekło również zostało stworzone przez Boga Ojca, i owszem jest tam cierpienie, w Czyśccu również jest cierpienie ale trwa ono w czasie i po pobycie w Czyśccu człowiek trafia bezpośrednio do Nieba.


Pt cze 03, 2022 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Zło to np. cierpienie czy anihilacja, przyjemność i wygoda nie są złem.

Nie trzeba mieć możliwości wyboru czy doświadczania zła, żeby mieć wolną wolę.

Myślę, że zupełnie nikt nie chciałby wybrać wiecznego potępienia (zwłaszcza związanego z męką czy unicestwieniem), ale wielu chciałoby grzeszyć (zwł. z wygody czy dla przyjemności, z chęci "jakiegoś dobra" dla siebie), zwłaszcza w tym skażonym grzechem pierworodnym popełnionym przez Adama i Ewę, nędznym świecie.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So cze 04, 2022 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Cytuj:
Kapral135 czy uważasz że Bóg celowo pozmieniał instrukcje osiągnięcia życia wiecznego żeby na końcu otwierać szampana i drwić z naszych pomyłek?

W świetle tego co mówi Pismo św. nie można tego wykluczyć. Kapryśna, zazdrosna, humorzasta istota jak najbardziej może wtrącać do piekla właśnie swoich wyznawców. I ten szampan też może niedaleki od prawdy....
https://www.youtube.com/watch?v=Q1_HfhtB5eo
https://www.youtube.com/watch?v=w4AGocVq7-w&t=80s

Do tej pory nikt nie odpowiedział na głowne pytanię wątku, nawet nie starał się odpowiedzieć. Po co?
Jaki jest cel? Po co te dziwaczne egzaminy, próby skoro Bóg z góry wie o wszystkim? Jaki jest cel powoływania do życia istot które skazane są na wieczne cierpienia?
Dlaczego trzeba było potopić wszystkich ludzi, i zwierzęta na dodatek bo nie spełnili oczekiwań? A kto ich stworzył? I dokładnie takimi? Jak wiedział że się nie nadają czemu nie stworzyl lepszych? Jaki sens produkować coś, o czym wiadomo że nie odpowiada normom jakości? A do tego czuje i cierpi?
Jaki był sens dziwacznej próby z jabłkiem - skoro i tak było jasne co się stanie? Nie wspominając o tym, że pierwsi ludzie zostali ukarni niesprawiedliwie - dopiero po złamaniu zakazu poznali różnicę między dobrem a złem. Jak można karać kogoś nieświadomego swego czynu?
Jak można przeprowadzać testy, sądzić i karać swoje własne dzieła? Jak są do niczego - kto zawinił? Tym bardziej że jako wszechwiedzący i wszechmocny mógł temu zapobiec?
Jedynym powodem jest - bo tego chciał. Chciał ludzkiego, wiecznego cierpienia i nie zrobił nic by temu zapobiec. Choćby nie stwarzając tych osób.


So cze 04, 2022 19:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 czym dla ciebie jest wolna wola?
za wiki
Wolna wola – zdolność podmiotów do dokonywania wyborów bez ograniczeń ze strony różnych czynników.

Piekło to miejsce bez Boga, ostateczne oddalenie od Niego na własne życzenie, na własną modlę, ślepe uwieńczenie własnego ego.
Nie utożsamiam go z paleniem żywym ogniem, torturami, wyrywaniem części ciała które odrastają i ect. Te alegorie pełniły kiedyś swoje funkcje.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 71999.html

@Kapral wiem co będziesz pisał, oszczędź sobie...


So cze 04, 2022 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
@pławikonik tu nie ma żadnego problemu. Ty zarzucasz Bogu wszechwiedzę i chcesz żeby ustawiał wyniki. Nie rozumiesz daru wolnej woli i konsekwencji jakie z niego wynikają.
Bóg wiedzą nie determinuje. Tu nie ma wady fabrycznej, nie ma złej kontroli jakości. Jeśli zrozumiesz że to ty wybierasz nie będziesz obwiniał Boga.
Bóg tworzy bo chce, dał wybór bo chce. Każdy wybiera co chce i tam kończy, gdzie tu problem?


So cze 04, 2022 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Cytuj:
Ty zarzucasz Bogu wszechwiedzę i chcesz żeby ustawiał wyniki

Zaraz, zaraz. To nie ja wymyśliłam że Bóg jest wszechwiedzący. Ja tylko obnażam brak logiki tego stwierdzenia.
Cytuj:
Bóg tworzy bo chce

Dokładnie. Chce tych co nie spełnią oczekiwań, chce ich męczyć przez wiecznośc. No bo jak inaczej?


So cze 04, 2022 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
Ty zarzucasz Bogu wszechwiedzę i chcesz żeby ustawiał wyniki

Zaraz, zaraz. To nie ja wymyśliłam że Bóg jest wszechwiedzący. Ja tylko obnażam brak logiki tego stwierdzenia.

Nie o to chodzi, uważasz że przez wszechwiedzę powinien ustawiać wyniki. A więc być koniecznością, a nie wyborem. A więc wolna wola nie ma sensu.

pławikonik napisał(a):
Dokładnie. Chce tych co nie spełnią oczekiwań, chce ich męczyć przez wiecznośc. No bo jak inaczej?


Ale wybór męczenia leży po stronie Boga czy człowieka? On sam świadomie wybiera, a Bóg to realizuje. Nie był obarczony tym od początku, miał taką samą szansę jak człowiek który jest w niebie.


So cze 04, 2022 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Cytuj:
Ale wybór męczenia leży po stronie Boga czy człowieka? On sam świadomie wybiera, a Bóg to realizuje. Nie był obarczony tym od początku, miał taką samą szansę jak człowiek który jest w niebie.

Wybór męczenia leży tylko i wyłącznie po stronie Boga, Bóg stworzył piekło i Bóg do piekła wsadza ludzi, człowiek nie ma żadnego wyboru, bo to Bóg osądza człowieka na sądzie szczegółowym po śmierci i wysyła człowieka do jednego z trzech miejsc bytowania to jest do piekła, czyścca albo nieba.


N cze 05, 2022 8:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
A może będzie tak:
Bóg: człowieku, czy zechciałbyś iść do Nieba?
człowiek: łaski bez, wolę do piekła, nie chcę mieć z Tobą nic wspólnego, jesteś tyranem! sam pan szatan mówił, jakim jesteś tyranem

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N cze 05, 2022 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Tylko idiota odmówiłby takiej propozycji ze strony Boga, bo nikt nie lubi cierpieć, ja np chciałbym pójść do Nieba po śmierci, ale wiem, że w życiu bardzo dużo nagrzeszyłem i nie mam żadnej pewności czy dostanę taką możliwość od Boga, dopiero po śmierci się tego dowiem.
Chciałbym chociaż pójść do Czyścca ale może być tak, że Bóg mnie wsadzi do Piekła za moje grzechy.


N cze 05, 2022 9:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL