Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 30  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Swołocz napisał(a):
W tych wpisach nie ma wyjaśnienia znaczenia sformułowania "wybrać Boga". W jednym miejscu piszesz o wyborze Boga jako najwyższego dobra oraz o tym, że odrzucenie Boga jest wyborem zła, cierpienia, skoro zło jest brakiem dobra. Z tego fragmentu można by wnosić, że wybrać Boga to znaczy po prostu wybrać dobro. Ale w związku z tym, że to tylko dedukcja, to lepiej byłoby usłyszeć znaczenie tego wyrażenia od Ciebie.

Tutaj na ziemi nie znając Boga nie mogę go wybrać, znając mogę. A więc jeśli realizuje wartości bliskie Chrześcijaństwu nie znając Boga wybieram go nie wiedząc o tym. Po śmierci nieznajomość Boga nie stanowi już problemu.

Swołocz napisał(a):
Piszesz też o "rzeźbieniu siebie do postaci, która została założona przez Boga". To trochę słabe, jeśli to rozumieć jako kształtowanie swego postępowania i umysłu wg jakichś zewnętrznych wzorców, obecnych w Biblii, w nauczaniu Kościoła itd. To jest zniewolenie.

jeśli odrzuciłeś Boga to z natury rzeczy uznasz to za słabe.
Rzeźbienie nawiązuje do kształtowania siebie do finalnego przebywania z Bogiem. A więc życie nieodłącznie powiązane z cierpieniem, z zawierzaniem, z wątpliwościami, z poszukiwaniem i utratą, walką z pokusami, z walką z nadmierną miłością do siebie (a więc nabrzmiałym egoizmem o który pytasz), która rości sobie coraz większe prawa, z czasem uznając innych jako narzędzie do własnego szczęścia, do realizacji własnych celów bez względu na koszty. Moralizując własne postępowanie w odniesieniu do coraz płytszych kryteriów które nie pozwalają nam zarzucić coś sobie.
Swołocz napisał(a):
Powiedz w takim razie, czy ateista, który kieruje się w swoim życiu sumieniem, uważa miłość i przyjaźń za najwyższe wartości, realizuje siebie, uważa swoje potrzeby i aspiracje za ważne, stara się nie krzywdzić ludzi i innych istot - czy ktoś taki spełnia kryteria definicji "wybierać Boga"?

moim zdaniem wszystko zależy od przyczyn ateizmu, a więc przyczyn odrzucenia Boga. Jak już pisałem nie możemy tracić nadziei na zbawienie. Pułapką jest natomiast próba odwracania wierzących od Boga.


Pn cze 20, 2022 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Cytuj:
Tutaj na ziemi nie znając Boga nie mogę go wybrać, znając mogę. A więc jeśli realizuje wartości bliskie Chrześcijaństwu nie znając Boga wybieram go nie wiedząc o tym. Po śmierci nieznajomość Boga nie stanowi już problemu.

No właśnie sam teraz to powiedziałeś "nie wiedząc o tym" tu leży cały problem, że podczas życia na Ziemi możemy wybrać Boga ale nie wiemy o tym do momentu sądu szczegółowego po śmierci wtedy Bóg wyda osąd piekło, niebo czyściec.
Widzę, że jesteś znawcą tematu a więc odpowiedz mi proszę na moim przykładzie czy ja wybrałem Boga
Mam 33 lat i na koncie masę grzechów i złych uczynków, chodzę czasami do Kościoła na mszę, spowiadam się i przyjmuję komunię, staram się żyć wartościami chrześcijańskimi, czy ja wybrałem Boga już ? A może mogę to zrobić jeszcze ,w takim razie co mam robić i jaką mam pewność swojego wyboru skąd otrzymam jego potwierdzenie ?


Pn cze 20, 2022 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Frosty, nie zaśmiecaj wątku przez kopiowanie i wklejanie całego postu Twojego przedmówcy. Nowe zdanie zaczynamy dużą literą.
Robaczek i Frosty, dygresje czy przytyczki proszę umieszczać tutaj: viewtopic.php?f=18&t=32426

_________________
ksiądz


Pn cze 20, 2022 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Oto co powiedział sam Bóg dlaczego stworzył ludzi.
Cytat z Biblii Kościoła Katolickiego czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie. Rodzaju 1:26

,,...A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad całą ziemią i nad wszelkim zwierzątkiem naziemnym!"...,,

Ludzie mieli dbać o ziemię i zwierzęta.
A to , że ludzie się zbuntowali to ich wolna wola.
Tak to rozumiem i w to wierzę.


Pn cze 20, 2022 10:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
@bramin moja wina

@Kapral135 z wybranie całkowicie nie o to chodzi.
Tu nie chodzi również o jakąś znajomość tematu a jedynie zarys tego w co wierzę. Jeszcze raz polecam ci książkę "Chrześcijaństwo po prostu" C.S. Lewisa. Na spokojnie rozdział po rozdziale wracając tam i z powrotem spróbuj ją przerobić. Najlepiej gdybyś znalazł kogoś do rozmów, być może spowiednik? Pisaliśmy już razem o pewności zbawienia której nie mamy.

Moim zdaniem wiele jest w tobie strachu i niepewności, z tego co piszesz i co pomijasz wydaje się że bronisz tego stanu i uciekasz od przemyśleń. Z czasem zamienisz strach i niepewność w wiarę i nadzieję. Daj sobie czas, spróbuj mniej pisać a więcej czytać, szukaj ukojenia w modlitwie.


Pn cze 20, 2022 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Odpowiedz konkretnie czy mam rację mówiąc o tym, że po śmierci ciała to Bóg i tylko i wyłącznie Bóg decyduje o dalszym losie człowieka ?


Pn cze 20, 2022 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Kapral135 napisał(a):
Odpowiedz konkretnie czy mam rację mówiąc o tym, że po śmierci ciała to Bóg i tylko i wyłącznie Bóg decyduje o dalszym losie człowieka ?

Bóg decyduje w oparciu o nasze wyboru, które są konsekwencją daru wolnej woli.


Pn cze 20, 2022 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Ok ,mamy to teraz odpowiedz proszę w którym momencie ja wybieram, jeżeli na sądzie po śmierci ciała powiem Bogu że chce iść do Nieba to czy on mnie wysłucha ?


Pn cze 20, 2022 11:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
[ciach... forum to nie ambona, ani sala królestwa, gdzie możesz głosić swoją wiarę. M.]


Wt cze 21, 2022 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Frosty napisał(a):
Bóg decyduje w oparciu o nasze wyboru, które są konsekwencją daru wolnej woli.

To tak jak w starym dowcipie, ktory jednak nie dla kazdego jest zrozumialy.
Czlowiek przez lata modlil sie: Panie spraw abym wygral w toto-lotka.
Bog: Daj mi wreszcie szanse i skresl numery.


Śr cze 22, 2022 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Frosty napisał(a):
Bóg decyduje w oparciu o nasze wyboru, które są konsekwencją daru wolnej woli.
Tymczasem w Biblii mamy tradycję, która mówi, że Bóg czasami karze nas za to, do czego sam nas pobudził. Przykładami są np. faraon z Wj, Saul, Dawid (historia ze spisem). W NT Paweł wspomina też przykład Ezawa, który również jest „znienawidzony” przez Boga jeszcze przed urodzeniem, by podkreślić, że uczynki nie mają nic do rzeczy.


Cz cze 23, 2022 6:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Oto co znalazłem w Biblii Kościoła Katolickiego, czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie.
1 Piotra 2:9

,,...Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem [Bogu] ( Jehowie) na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła,...,,

Bóg Ojciec Jehowa stworzył ludzi bo wiedział , że niektórzy z nich będą go czcili jako jego umiłowane dzieci.
I tak czynią ŚJ.
Tak to rozumiem.

ps. Gdy bym coś żle rozumiał to proszę o sprostowanie.


Cz cze 23, 2022 9:49
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
@logika, Świadkowie Jehowy nie są jedynymi powołanymi do kapłaństwa. Z tego co wiem, wśród ŚJ nie ma kapłanów. Są zbory, jak u Zielonoświątkowców.

"Bóg stworzył Cię bez Ciebie, ale nie zbawi Cię bez Ciebie." Każdy jest Jego umiłowanym dzieckiem. Nie ma wyjątków.


Cz cze 23, 2022 21:31

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
taryjel napisał(a):
Tymczasem w Biblii mamy tradycję, która mówi, że Bóg czasami karze nas za to, do czego sam nas pobudził. Przykładami są np. faraon z Wj, Saul, Dawid (historia ze spisem). W NT Paweł wspomina też przykład Ezawa, który również jest „znienawidzony” przez Boga jeszcze przed urodzeniem, by podkreślić, że uczynki nie mają nic do rzeczy.

Udzielałeś się w wątku odnośnie tych tematów, rozumiem że próby wyjaśnień cię nie satysfakcjonują. Ezaw coś przehandlował ;). Czy Bóg nie wiedział tego wcześniej? Ogólnie nie lubię się przepychać na temat interpretacji Biblii, są od tego eksperci. Jakie nastawienie takie wnioski. Mistrzem wybiórczości w tym jest Dawkins.


Cz cze 23, 2022 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
logika napisał(a):
Oto co znalazłem w Biblii Kościoła Katolickiego, czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie.
1 Piotra 2:9,,...Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem [Bogu] ( Jehowie) na własność przeznaczonym,

Powtórzę to co napisałem na temat przekładu Biblii Świadków Jehovy Spośród ok. 6000 greckich pierwotnych rękopisów zawierających teksty NT nie ma ani jednego, który by zawierał imię Jahwe lub Jehova. Dotyczy to także cytatów ze ST znajdujących się w pismach NT.
Logika, jeśli jeszcze raz tak zmanipulujesz tekst, będzie ostrzeżenie! Nie rob tez OT!

_________________
ksiądz


Pt cze 24, 2022 11:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL