Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona
 Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Jest to po pierwsze podłe- wymagać czegoś a samemu robić odwrotnie,

Jezus robił odwrotnie?
pławikonik napisał(a):
po drugie niebezpieczne - nie masz gwarancji że Bóg akurat swoich popleczników nie wtrąci do piekła. No bo skoro to z definicji jest dobre...

Kryteria są jasne

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 06, 2022 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Zaraz, zaraz. Najpierw nie można osądzać tworzenia czujących bytów tylko po to by je przez wieczność męczyć, bo Boga nie obowiązuje nasza moralność. A potem mi wmawiasz że jednak obowiązuje?


Wt gru 06, 2022 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Osądzasz Boga, by lepiej się poczuć?

Sędziowie nad Bogiem, kojarzą mi się z obrazem
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Lwowska_Galeria_Sztuki_-_Jacek_Malczewski_-_Christ_in_front_of_Pilate.jpg/743px-Lwowska_Galeria_Sztuki_-_Jacek_Malczewski_-_Christ_in_front_of_Pilate.jpg

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 06, 2022 15:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Przyznaję, że istnienie piekła (czy nawet jakiegokolwiek wiecznego potępienia, takiego, które nie może się skończyć (włączając w to np. anihilację, w którą katolicy nie wierzą)) jawi się mojej mentalności jako absolutny (wręcz nie tylko jako nieskończony czy nieprzeliczalny) absurd, sprzeczny z prawdą głoszącą, że Bóg jest Dobry. Nie chcę tym kogokolwiek gorszyć! Według tradycyjnego katolicyzmu i części innych religii abrahamowych na wieczne męki czy przynajmniej anihilację można zasłużyć za "byle co" ("przyznaję", że "ciśnie się" na usta wulgarny zwrot "za byle g..."). Czemu Bóg po prostu nie przebaczy wszystkiego wszystkim, zwłaszcza każdemu człowiekowi? Bez względu na to, jakie uczynki miało się na sumieniu za życia na Ziemi... Przecież grzech pierworodny uczynkowo popełnili tylko Adam i Ewa, na ich potomków (poza Jezusem i Maryją) przeszedł on bez woli tych potomków. Katolicyzm, co ciekawe, nie uczy (o ile mi wiadomo), że Adam i Ewa zostali potępieni na wieki. A oni jawią mi się jako ci ludzie, którzy najbardziej zasłużyli na wieczną karę, bardziej niż np. Judasz czy Putin.

"Nie mogę się pogodzić z tym, że mogę trafić do Piekła".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt gru 06, 2022 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2737
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 napisał(a):
prawdą głoszącą, że Bóg jest Dobry

Albo A albo nie A.
Jezeli wierzysz w "prawdą głoszącą, że Bóg jest Dobry" i w swoj poglad na rzeczywistosc (widzialna i niewidzialna) to cos jest nie w porzadku - nie uwazasz. Moze cos przeoczyles?


Wt gru 06, 2022 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Przyznaję, że zbytnio nie rozumiem, o co chodzi w powyższym poście.

"Nie rozumiem", dlaczego ktoś miałby cierpieć bez końca w piekle zamiast być pojednany z Bogiem i rozkoszować się zbawieniem wiecznym.

Nie chcę tu gorszyć kogokolwiek, ale moja "psychika" uważa, że piekła (ani nawet katolickiego czyśćca czy anihilacji) nie ma i być nie może i że zarówno Biblia, jak i Koran mogą być najgenialszymi kłamstwami złych mocy w dziejach Stworzenia oraz że tak naprawdę po śmierci idzie się tylko do Nieba, ale zwykle nie osiąga się od razu po śmierci pełni zbawienia. Logiczne jest dla mnie istnienie jedynego Boga i logiczne jest dla mnie istnienie życia wiecznego, dosłownie pozbawionego końca. Mam bardzo poważne zaburzenia psychiczne. Biorę dużo leków psychiatrycznych przepisywanych przez lekarza, które chyba mają duże skutki uboczne, bardzo "rozleniwiają", zaburzają sen. Miałem bardzo poważne natręctwa religijne, skrupuły, lęki, niechciane impulsy (np. żeby składać nieprzyjemne przysięgi). To było straszne.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Ostatnio edytowano Wt gru 06, 2022 17:50 przez niewazny12, łącznie edytowano 1 raz



Wt gru 06, 2022 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 napisał(a):
Czemu Bóg po prostu nie przebaczy wszystkiego wszystkim, zwłaszcza każdemu człowiekowi?

Ależ Bóg przebaczy każdemu. I chce każdemu człowiekowi przebaczyć. Wszystko chce wybaczyć. Ale człowiek musi Mu na to pozwolić. Bóg nie zgwałci człowieka na siłę przymuszając go do nieba. Szanuje wolną wolę.
Przebaczył tzw. dobremu łotrowi. Traktuje nas jak ojciec potraktował syna marnotrawnego.

niewazny12 napisał(a):
"Nie mogę się pogodzić z tym, że mogę trafić do Piekła".

Bardzo dobrze. Ja też. Ale czy robisz coś, aby do tego nie dopuścić?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Idący napisał(a):
niewazny12 napisał(a):
niewazny12 napisał(a):
"Nie mogę się pogodzić z tym, że mogę trafić do Piekła".

Bardzo dobrze. Ja też. Ale czy robisz coś, aby do tego nie dopuścić?

Wydaje się, że niezbyt dużo robię. Folguję sobie. Słucham "podejrzanej" muzyki, bo ma przyjemne brzmienie. Oglądam dużo sportu. Nie pracuję i pobieram rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Biorę leki przepisane przez psychiatrę. Nie chcę nikogo sprowadzić na złą drogę! Mam myśli, że nie można pójść do Piekła albo przynajmniej ja (i może moi bliscy czy znajomi) już na 100% do Piekła nie pójdą (dzięki mnie, temu, co ja robię). Samo niespełnianie pragnień erotycznych i romantycznych może mnie niestety bardzo dużo kosztować. Czystość seksualna według katolicyzmu jest wymagająca. I strasznie przekonują mnie matematyczne i językowe "koincydencje" w oryginalnym tekście Koranu, które są niesamowite, genialne i naprawdę liczne - jeśli Koran nie jest objawieniem Bożym, to dlaczego ma tak niepojęte "właściwości"? Może być trudno mi uwierzyć w to, że Koran nie jest od Boga ze względu na zawarte w nim zależności, na dodatek unitarianizm bardziej przemawia do mojej psychiki niż trynitarianizm... Przecież Bóg nie składa się z części. Dlaczego zatem Trójca, a nie Jedyńca? Bóg z definicji jest niepodzielny. Może się wydawać, że niepodzielny Bóg musi być unitarny i żadna binitarność, trynitarność czy inna "politarność" ewidentnie nie może wchodzić w grę. Mam trudności w wierze.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Ostatnio edytowano Wt gru 06, 2022 17:59 przez niewazny12, łącznie edytowano 1 raz



Wt gru 06, 2022 17:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2737
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 napisał(a):
Przyznaję, że zbytnio nie rozumiem, o co chodzi w powyższym poście.

Chodzi o sprzecznosc. Rozumiesz Dobro tak albo tak.


Wt gru 06, 2022 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Wieczne nieprzebaczenie komuś, kto chce nie cierpieć i być szczęśliwy bez końca, jawi mi się jako oczywiste zło (także moralne), a Bóg nie jest i nie może być złoczyńcą. Mojej "psychice" wydaje się, że nawet jak będę złym człowiekiem, to i tak po śmierci zawsze będę miał możliwość pełnego nawrócenia i nie zaznam cierpienia piekielnego czy nawet czyśćcowego. Bóg nie jest okrutny, wiadomo to już "z definicji". Wiara w piekło może się jawić mojej psychice jako najpodlejszy grzech i najpodlejsze bluźnierstwo... Mojej "psychice" podobają się komentarze użytkowników takich jak afilatelista czy pławikonik, mimo tego, iż oczywiste dla mnie jest, że we wszechbycie istnieje tylko jeden byt boski i że istnieje życie wieczne. "Tak zwani (niezbyt ładnie) "katole" czy tak zwani (niezbyt ładnie) "muslimy" mogą rozwścieczać moją "mentalność" swoimi naukami, swoim rozumieniem Bożej sprawiedliwości".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt gru 06, 2022 18:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 napisał(a):
...

A jaki ma to związek z niepójściem do piekła?
Jezus odpowiadając na pytanie o najważniejsze przykazanie dał wytyczne.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2737
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
niewazny12 napisał(a):
oczywiste zło (także moralne), a Bóg nie jest i nie może być złoczyńcą..

Wlasnie sprzecznosc: oczywiste zlo --> Bog jest zly a nie "nie moze byc"
Chyba ze luka w rozumowaniu. Np tak jak pisze Idacy.


Wt gru 06, 2022 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Saqura napisał(a):
Czy czas to siła, oddzielne oddziaływanie? Zresztą sam Bóg "zamieszkuje"światłość dla nas niedostępną i nawet gdyby czas nie był jedynie iluzją to On i tak działa we wszechświecie przez Syna i swego Ducha Świętego.

Masz rację Saqura, czas jest tylko iluzją. A to oznacza, że przyszłość także jest iluzją. Bóg nie zna przyszłości, ale nie świadczy to bynajmniej o braku wszechwiedzy Boga. Nie zna jej, bo jej nie ma. Bóg nie musi znać rzeczy, które nie istnieją.


Wt gru 06, 2022 20:02
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
Podobnie jak nie zna przyszłości, bo ona również jest iluzją. Bóg jest tu i teraz i tylko będąc tu i teraz Go poznasz,.


Wt gru 06, 2022 22:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Po co Bóg stworzył ludzi, o których wiedział, że zostaną
pławikonik napisał(a):
Nie ja szufladkuje, to Augustyn powiedział że Bóg jest poza czasem i że stworzył czas.

Augustyn nie wypowiadał się ex catedra. Co to znaczy, że Bóg stworzył czas? Czas sami sobie stworzyliśmy przez własne przekonanie, to produkt naszej wyobraźni. Czas to wytwór naszego umysłu.
pławikonik napisał(a):
Czynność to robienie czy zmienianie czegoś w czasie. Można chodzić - wymaga to czasu, czy narysować domek. Nie "stworzyć rysunek domku" zresztą to też raczej czasu wymaga - nie ma rysunku, a potem jest rysunek.

Z naszego punktu widzenia to niemożliwe, jednak dla Boga już tak(wszystko powstaje na Słowo, zgodnie z Jego wolą)
pławikonik napisał(a):
Moralnym było by albo nie stwarzać albo stwarzanego "poprawić". Oczywiście możesz argumentować że Bóg nie podlega naszej moralności i że z definicji wszystko co zrobi jest dobre.

Brak logiki, wolny wybór jest albo go nie ma. Suweren i dawca wolnego wyboru "poprawia" go(całkiem ciekawe :roll: )?
pławikonik napisał(a):
Oczywiście możesz argumentować że Bóg nie podlega naszej moralności i że z definicji wszystko co zrobi jest dobre.

Nie robi niczego czego człowiek nie wybierze sam dla siebie.
pławikonik napisał(a):
nie masz gwarancji że Bóg akurat swoich popleczników nie wtrąci do piekła

Gdyby bawił się naszymi wyborami(czego Ty np. się tak domagasz)wtedy mogłabym się nad tym pochylić.
pławikonik napisał(a):
Teraz mi powiedz czy Bóg może się czegoś nauczyć?
Bo sypiesz ogólnikami (nie można szufladkować, ofiarowanie wolności wyboru które nie ma nic do rzeczy) a problemów wynikłych z niemożności pogodzenia wszechwiedzy i wszechmocy nie rozwiązałeś.

Chyba nie do końca pojmujesz wolność, skoro uważasz, że ona nie ogranicza Boga w stosunku do nas. Nasz los leży w naszych rękach, sami go sobie wybieramy i tworzymy własną "przyszłość".
pławikonik napisał(a):
Jest to żałowanie konkretnego czynu. Co się z wszechwiedzą nie zgadza.

Bóg to nie jedynie wszechwiedza i wszechmoc, zapominasz o Jego innych atrybutach takich jak miłość i sprawiedliwość. W doskonałej naturze wszystko musi idealnie współgrać. Z punktu widzenia człowieka to niewyobrażalne. To , że w swojej wszechwiedzy pożałował nie znaczy że zrezygnował z daru wolnego wyboru dla ludzi, a tego akurat domaga się miłość no i sprawiedliwość w stosunku do Siebie i przyszłych potencjalnych stworzeń.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz gru 08, 2022 8:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL