Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Na czym polega wszechmoc Boga ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Na czym polega wszechmoc Boga ?
Czy Bóg jest ograniczony sam w sobie prawami którymi sam się rządzi, czy może nie jest ograniczony niczym i może dosłownie wszystko ? Czy wszystko co jestem ja w stanie wypowiedzieć słowami to on to może ? Np jeżeli powiem czy Bóg może stworzyć trój głowego elfa który porozumiewa się wszystkimi językami świata to on to może ? Przypuszczam, że tak .
Czy może uleczyć cudem niewidomego ? Tak, bo jest wszechmogący.


Pt cze 17, 2022 9:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Może uleczyć niewidomego.
Ale czemu miałby tworzyć takiego trójgłowego elfa? dla zabawy?
Bóg nie działa jak jak sztuczna inteligencja, która osiągnęła punkt osobliwości swej mocy ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 17, 2022 14:38
Zobacz profil
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
jak by był wszechmocny to by nam lekarze nie byli nam potrzebni, co nie ? W sensie chodzi o uzdrowienie.


Pt cze 17, 2022 18:38

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Jezus wielu uzdrowił, ale nie pstryknął palcem, by uzdrowić wszystkich ludzi na świecie, co moglo być raczej pokusą, której nie uległ.
Do uzdrowienie niewidomego wystarczyła ślina zmieszana z piachem, ale do Zbawienia trzeba było aż śmierci w okropnych mękach.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt cze 17, 2022 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Oto co powiedział Jezus o wszechmocy Boga Ojca Jehowy ( Jahwe,JHWH)
Ewangelia według Mateusza 19:26

,,...ale u Boga wszystko jest możliwe...,,

Jezus wie co mówi.
Zgadza się?


Pn cze 20, 2022 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Dokładnie , nie ma takiej rzeczy której Bóg nie mógłby uczynić.


Wt cze 21, 2022 9:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
logika napisał(a):
Oto co powiedział Jezus o wszechmocy Boga Ojca Jehowy ( Jahwe,JHWH)
Ewangelia według Mateusza 19:26

,,...ale u Boga wszystko jest możliwe...,,

Jezus wie co mówi.
Zgadza się?


Kwestia interpretacji. A więc, czy Bóg może generować sprzeczności.

np. Czy Bóg może być nieskończenie dobry i nieskończenie zły jednocześnie?
A więc, jak Bóg nieskończenie dobry może być nieskończenie zły. Jak zło może pochodzić od Boga?


Wt cze 21, 2022 11:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Frosty napisał(a):
A więc, jak Bóg nieskończenie dobry może być nieskończenie zły. Jak zło może pochodzić od Boga?


Skąd masz takie informacje , że Bóg jest nieskończenie zły?


Śr cze 22, 2022 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
ŚW. TOMASZ Z AKWINU
SUMA TEOLOGICZNA

Tom 12
O WADACH I GRZECHACH

Należy jednak wiedzieć, że nieraz coś wydaje się mieć postać kary, a jednak nie jest zasadniczo karą. Kara bowiem to gatunek zła. Zło zaś to brak dobra. Skoro zaś liczne są dobra ludzkie tak duchowe, jak i cielesne oraz zewnętrzne, zdarza się, że ludzie cierpią na niedostatek niższych dóbr, by mogli bardziej obfitować w wyższych dobrach,
np. gdy ktoś wydał pieniądze, by odzyskać zdrowie, albo poświęca tak pieniądze jak i zdrowie dla zbawienia duszy lub dla chwały Bożej.
Tego rodzaju niedostatek nie jest zasadniczym, ale tylko względnym złem człowieka. Nie jest więc zasadniczo karą, ale lekarstwem, bo także lekarze podają chorym gorzkie napoje, by przywrócić im zdrowie. Ponieważ więc tego rodzaju dolegliwości nie stanowią kary w ścisłym znaczeniu, przyczyną ich nie jest wina, chyba o tyle, że sama konieczność używania przykrych lekarstw pochodzi z zepsucia natury, będącego karą za grzech pierworodny W stanie niewinności do postępu w cnocie nie było potrzeba stosowania przykrych ćwiczeń.

™™™™™™™

ŚW. TOMASZ Z AKWINU
SUMA TEOLOGICZNA
Tom 24 TAJEMNICA WCIELENIA SŁOWA BOŻEGO

Artykuł 5.
CZY BYŁOBY WŁAŚCIWE DOKONANIE SIĘ WCIELENIA U KOLEBKI RODZAJU LUDZKIEGO ?

Wycinki:

™™™™™™™

WYKŁAD. Ponieważ dzieło Wcielenia ma na celu przede wszystkim
naprawę natury ludzkiej przez zgładzenie grzechu, oczywiste jest, iż nie byłoby stosowne dokonanie się Wcielenia u kolebki rodzaju ludzkiego przed upadkiem człowieka. Lekarstwo bowiem daje się tylko chorym. Sam Pan mówi7): Nie potrzeba zdrowym lekarza, ale źle się mającym, bom nie przyszedł sprawiedliwych wzywać, ale grzesznych. Nie byłoby też stosowne, gdyby Bóg się wcielił natychmiast po upadku człowieka.
Po pierwsze ze względu na charakter grzechu wypływającego z pychy. Człowiek musiał osiągnąć wybawienie w taki sposób, aby przechodząc przez upokorzenie uznał potrzebę wybawcy.

glosa dodaje: „Było to zgodne ze wspaniałym planem bożym, że Syn Boży nie został posłany natychmiast po upadku człowieka. Bóg pozostawił bowiem człowieka najpierw jego wolnej woli, aby w oparciu o prawo naturalne spróbował swych sił przyrodzonych. Gdy to zawiodło, człowiek otrzymał Zakon. Ale choroba jeszcze bardziej się wzmogła tak, by człowiek poznawszy swą niemoc wzywał lekarza i szukał pomocy łaski”.

Dlatego i Pan nie od razu dał rodzajowi ludzkiemu lekarstwo w postaci Wcielenia, by człowiek nie wzgardził nim pod wpływem pychy, spowodowanej niewiedzą o swojej słabości.

™™™™™™™

Otóż Chrystus przyszedł w takim momencie, o którym wiedział, że ludzie potrzebują pomocy, i że przyjmą ją z wdzięcznością, jako dobrodziejstwo. Gdy pod wpływem duchowego marazmu zaczęła wśród ludzi zanikać znajomość Boga i skarlały obyczaje. Bóg wybrał Abrahama, aby przez niego dać nowe poznanie Boga i obyczaje odnowić. Kiedy zaś zaczęto zaniedbywać cześć Boga, dał On przez Mojżesza Prawo pisane. Ponieważ poganie wzgardzili Prawem, nie chcąc mu się poddać, ci zaś, co je przyjęli, nie przestrzegali go. Pan poruszony miłosierdziem posłał swego Syna, aby On, po udzieleniu wszystkim ludziom odpuszczenia grzechów złożył usprawiedliwionych w darze Bogu Ojcu”. Otóż gdyby ta pomoc została odłożona aż do końca świata, z powierzchni ziemi zniknęłoby zupełnie: poznanie Boga, cześć dla Niego i dobre obyczaje.

™™™™™™™

Pycha?


Wt lis 08, 2022 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Tomasz z Akwinu, ... włoski filozof.

Warto zobaczyć co Biblia Kościoła Katolickiego mówi o Filozofii. Kolosan 2:8

,,....Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie....,,

Lepiej słuchać co mówi Jezus .
Zgadza się?


So gru 10, 2022 17:16
Zobacz profil
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Wrócę do tego wątku. Jedni żyją długo i szczęśliwie.I proszę mi nie mówić ,ze ich też będzie czekało cierpienie. Śmerć to kazdego spotyka akurat, ale tutaj tez fajnie być szczęśliwy.


N gru 11, 2022 17:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
szach900 napisał(a):
Wrócę do tego wątku. Jedni żyją długo i szczęśliwie.I proszę mi nie mówić ,ze ich też będzie czekało cierpienie. Śmerć to kazdego spotyka akurat, ale tutaj tez fajnie być szczęśliwy.

A jaki ma to związek z tytułem wątku?
Dlaczego zależy Ci na czyimś cierpieniu?
Znasz przypowieść o robotnikach najmowanych do winnicy?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn gru 12, 2022 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Oto na czym polega wszechmoc Boga?
Oto co sam Bóg Jahwe mówi o sobie:
Izajasza 40:25,26

,,... "Z kimże byście mogli Mnie porównać, tak, żeby Mi dorównał?" — mówi Święty.
Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te [gwiazdy]? — - Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, wszystkie je woła po imieniu. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie uchyli
....,,


Pn gru 12, 2022 16:34
Zobacz profil
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
Idący napisał(a):
szach900 napisał(a):
Wrócę do tego wątku. Jedni żyją długo i szczęśliwie.I proszę mi nie mówić ,ze ich też będzie czekało cierpienie. Śmerć to kazdego spotyka akurat, ale tutaj tez fajnie być szczęśliwy.

A jaki ma to związek z tytułem wątku?
Dlaczego zależy Ci na czyimś cierpieniu?
Znasz przypowieść o robotnikach najmowanych do winnicy?


Po pierwsze ma to związek z jego wszechmocą czyli ,ze wszystko może..
Po drugie nie zalezy mi na czyimś cierpieniu własnie w tym sęk ,ze jest trochę na odwrót.

Cos obiło się o uszy o tej przypowieści. Zadam pytanie ,a co ma przypowieśc do mojego zdania ??

Mnie nie wiele nauczy ta przypowieść.


Wt gru 13, 2022 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Na czym polega wszechmoc Boga ?
szach900 napisał(a):
Mnie nie wiele nauczy ta przypowieść.

Uczciwe wyznanie, nieuczciwe podejście. W sytuacji, w której odrzucasz chęć rozumienia, można na tym skończyć.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 13, 2022 16:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL