Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Ciała świętych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 18, 2022 3:02
Posty: 1
Post Ciała świętych
Dlaczego ciała świętych, które były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus
nie podlegają rozkładowi?
Święci pozostawali w ścisłej jedności z Chrystusem.
Czy łączność i jedność ta trwa także fizycznie po przekroczeniu bramy śmierci?

Zebrałem jak najwięcej materiału do przeglądu.
Pominąłem maski, woski, odlewy i figury.


Pn lip 18, 2022 2:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Ciała świętych
Ale czy wszystkie ciała świętych nie ulegają rozkładowi?
Mówisz tak, jakby wszystkie nie ulegały rozkładowi.


So lip 30, 2022 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ciała świętych
chadhughes napisał(a):
Dlaczego ciała świętych, które były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus
nie podlegają rozkładowi?
Święci pozostawali w ścisłej jedności z Chrystusem.
Czy łączność i jedność ta trwa także fizycznie po przekroczeniu bramy śmierci?

Zebrałem jak najwięcej materiału do przeglądu.
Pominąłem maski, woski, odlewy i figury.

Ciała świętych podlegają rozkładowi tak samo jak ciała innych ludzi.
Czynniki spowalniające to np niska wilgotność, niska temperatura czy konserwacja różnymi substancjami. Procesy mumifikacji celowej jak i przypadkowej są znane dłużej niż idea "świętych".


Śr sie 03, 2022 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Ciała świętych
Afilatelista, uważasz że w dzisiejszym świecie mumifikuje się ludzi zanim jeszcze zostaną uznani za świętych?
Czy wiesz ile taka mumifikacja kosztuje czasu i pieniędzy?
Kiedyś tylko niezwykle bogaci faraonowie mogli sobie na taki zbytek pozwolić, a ty podejżewasz oto współczesnych biedaków ?
Zastanów się troszkę nad stawianiem takich wniosków.
Żaden święty nie jest tak wielki jak lenin.


Pn sie 08, 2022 5:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ciała świętych
To nie do końca prawda. Widocznie kojarzysz mumie tylko z Egiptem. Mumifikacja w odpowiednich warunkach może zajść naturalnie. W klasztorze na Sycylii mumifikacja stosowano natomiast masowo z użyciem octu. To chyba niezbyt droga praktyka.
Jeśli natomiast chce się celowo kogoś zabalsamowane to można to zrobić bardzo starannie. A świeci to chyba już za życia robili coś za co można było podejrzewać że zostaną ogłoszenia świętymi?


Pn sie 08, 2022 7:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Ciała świętych
Afilatelisto
Wszystko można wytłumaczyć i opisać to w co inni wierzą, problem pojawia się wtedy kiedy trzeba uwierzyć w to co inni tłumaczą i opisują.
My wszyscy od starożytności wiemy że ciała można mumifikować i że nie wszystkie mumie są święte, ale ty chcesz chyba powiedzieć, że nie ma ani jednej świętej mumii ?


So wrz 10, 2022 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Ciała świętych
chadhughes napisał(a):
Dlaczego ciała świętych, które były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus
nie podlegają rozkładowi?
Święci pozostawali w ścisłej jedności z Chrystusem.
Czy łączność i jedność ta trwa także fizycznie po przekroczeniu bramy śmierci?

Zebrałem jak najwięcej materiału do przeglądu.
Pominąłem maski, woski, odlewy i figury.


Podaj przykład takiego ciała to pogadamy.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 12:21
Zobacz profil
Post Re: Ciała świętych
Wtrącając swoje trzy grosze, co powiesz o św Charbelu?
Cytuj:
Ciało świętego było giętkie, w nienaruszonym stanie, ale zanurzone w tajemniczym płynie, który się z niego nieustannie wydobywał. Różnymi sposobami próbowano powstrzymać wydzielanie płynu, ale bezskutecznie. Ciało w ciągu 17 lat było 34 razy badane przez naukowców. Stwierdzili oni, że ciało o. Charbela zachowuje się w nienaruszonym stanie, wydzielając tajemniczy płyn dzięki interwencji samego Boga.
https://odnowa.jezuici.pl/wsercujezusa/ ... harbel.php


N wrz 11, 2022 17:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Ciała świętych
Believing napisał(a):
Wtrącając swoje trzy grosze, co powiesz o św Charbelu?
Cytuj:
Ciało świętego było giętkie, w nienaruszonym stanie, ale zanurzone w tajemniczym płynie, który się z niego nieustannie wydobywał. Różnymi sposobami próbowano powstrzymać wydzielanie płynu, ale bezskutecznie. Ciało w ciągu 17 lat było 34 razy badane przez naukowców. Stwierdzili oni, że ciało o. Charbela zachowuje się w nienaruszonym stanie, wydzielając tajemniczy płyn dzięki interwencji samego Boga.
https://odnowa.jezuici.pl/wsercujezusa/ ... harbel.php


To dosyć symptomatyczne, że w zacytowanym artykuliku "zapomniano" wspomnieć, że gdy w 1976 ponownie otwarto trumnę, to okazało się, że ciało uległo kompletnemu rozkładowi, a ostał się jedynie szkielet XD

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 18:51
Zobacz profil
Post Re: Ciała świętych
A skąd wiesz że ostał się tylko szkielet?


N wrz 11, 2022 19:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Ciała świętych
W 1976 roku postulator ponownie był świadkiem otwarcia grobu; tym razem ciało było całkowicie rozłożone; pozostał tylko szkielet

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarbel_Makhlouf

Zdanie to masz opatrzone źródłem - angielska wiki w tym samym miejscu odsyła do książki "Modern Saints: Their Lives and Faces"

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 19:16
Zobacz profil
Post Re: Ciała świętych
No_Pasaran napisał(a):
chadhughes napisał(a):
Dlaczego ciała świętych, które były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus
nie podlegają rozkładowi?
Święci pozostawali w ścisłej jedności z Chrystusem.
Czy łączność i jedność ta trwa także fizycznie po przekroczeniu bramy śmierci?

Zebrałem jak najwięcej materiału do przeglądu.
Pominąłem maski, woski, odlewy i figury.


Podaj przykład takiego ciała to pogadamy.


Oczywiście, św. Bernadeta czy Wincent Paulo


N wrz 11, 2022 21:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Ciała świętych
Quinque napisał(a):

Oczywiście, św. Bernadeta czy Wincent Paulo


Oczywiście oblicze św. Bernadetty, które możemy oglądać, to woskowa maska, pod którą jest częściowo rozłożone ciało XD
(cf. "Saints Preserved", Thomas Craughwell, p.34)

Oczywiście oblicze de Paulo to również woskowa maska XDDDDDD Jego zwłoki odznaczały się częściowym rozkładem już w trakcie pierwszego otwarcia trumny w 1712, a w 1737 całkowicie sobie zgniły na skutek kontaktu z wilgocią https://en.wikipedia.org/wiki/Vincent_de_Paul

Nie ma to jak solidne przykłady "cudownie" zachowanych przed rozkładem ciał - dwie woskowe kukły skrywające porozkładane zwłoki. :D

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 22:07
Zobacz profil
Post Re: Ciała świętych
To teraz grzecznie zacytujesz polska Wikipedię. A po drugie, nie interesuje mnie to że jakaś woskowa maska, masz udowodnić że pod nią skrywa się zgnite ciało albo przeprosić za lgarstwa komuchu


N wrz 11, 2022 22:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Ciała świętych
Quinque napisał(a):
To teraz grzecznie zacytujesz polska Wikipedię. A po drugie, nie interesuje mnie to że jakaś woskowa maska, masz udowodnić że pod nią skrywa się zgnite ciało albo przeprosić za lgarstwa komuchu


Może gdybyś więcej czasu poświęcał na naukę tak elementarnych umiejętności jak podstawy języka angielskiego, zamiast pociskać głupoty w internecie, to nie żebrałbyś teraz o wybrakowaną polską wikipedię (która zresztą nawet słowa nie wspomina o tym, że ciało Wincentego miałoby być "cudownie zachowane") XD
Ale bardzo chętnie zobaczę jak odszczekujesz swoją poprzednią wypowiedź, więc poświęcę minutę mojego czasu i wkleje ci tłumaczenie stosownego fragmentu:

Vincent's body was exhumed in 1712, 53 years after his death. The written account of an eyewitness states that "the eyes and nose alone showed some decay". However, when it was exhumed again during the canonization in 1737, it was found to have decomposed due to an underground flood. His bones have been encased in a waxen figure which is displayed in a glass reliquary in the chapel of the headquarters of the Vincentian fathers in Paris, Saint Vincent de Paul Chapel, rue de Sèvres.

Ciało Wincentego ekshumowano w 1712 roku, 53 lata po jego śmierci. Pisemna relacja naocznego świadka stwierdza, że ​​"same oczy i nos wykazywały pewien rozkład". Jednak przy ponownej ekshumacji podczas kanonizacji w 1737 r. stwierdzono, że ciało uległo rozkładowi w wyniku powodzi w podziemiach. Jego kości zostały umieszczone w woskowej figurze, która jest wystawiona w szklanym relikwiarzu w kaplicy głównej siedziby ojców Misjonarzy w Paryżu, kaplica św. Wincentego a Paulo, rue de Sèvres.

:D :D :D

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N wrz 11, 2022 22:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL