Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Co to jest za system w którym za winy jednych, składa się kogoś niewinnego w ofierze?
Wyobraźcie sobie żeby to miało sens w jakimkolwiek kontekście? Np syn kogoś morduje, ale matka dobrowolnie odbywa karę za syna.
Albo ktoś kogoś, więc w ofierze zostanie złożony baranek. Czy to jest sprawiedliwy system?


Śr sie 10, 2022 22:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Ten „system" to opcja dla tych, którzy nie są w stanie sami wykupić się od własnej winy, czyli dla wszystkich.
Jaki sens miałoby karanie winnego za innego winnego?
Jezus był niewinny, dlatego też mógł złożyć w ofierze samego siebie za wszystkich ludzi.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz sie 11, 2022 6:43
Zobacz profil
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
"Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, by dać świadectwo prawdzie (J 18,37 - prawdzie, że Bóg nie potrzebuje ofiar, ale złożył sam z siebie ofiarę dla uzmysłowienia człowiekowi Jego Miłości.


Cz sie 11, 2022 13:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Wybawiony napisał(a):
Ten „system" to opcja dla tych, którzy nie są w stanie sami wykupić się od własnej winy, czyli dla wszystkich.
a jaka to wina?
Cytuj:
Jaki sens miałoby karanie winnego za innego winnego?
Jezus był niewinny, dlatego też mógł złożyć w ofierze samego siebie za wszystkich ludzi.

A jaki sens ma składanie niewinnego? Jedyny sens ma ponoszenie kary za swoje własne czyny. Przy czym kara ma sens tylko jeśli służy resocjalizacji. Kara dla kary też nie ma sensu.


Cz sie 11, 2022 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Alus napisał(a):
"Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, by dać świadectwo prawdzie (J 18,37 - prawdzie, że Bóg nie potrzebuje ofiar, ale złożył sam z siebie ofiarę dla uzmysłowienia człowiekowi Jego Miłości.

A dlaczego potrzebował ofiar od Izraelitów? Czy Biblia myli się że ofiary są "miłą wonią dla Pana"? Czy Jahwe nie ustalił praw Mojżeszowych?

Czy jeśli Bóg nie chciał więcej ofiar, to nie mógł tego po prostu powiedzieć?
Po co złożył sam siebie w ofierze samemu sobie?


Cz sie 11, 2022 15:17
Zobacz profil
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Chodzi ci o to, ze ktos umiera zamiast winnego czy o to, czy w ogole cos takiego jak wina zaslugujaca na smierc istnieje?


Cz sie 11, 2022 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Głównie chodzi mi o to że ktoś umiera zamiast winnego. Co do śmierci - jeśli Jezus jest Bogiem to cała nęka i śmierć na krzyżu jest niczym dla człowieka słaby weekend. I tak wiedział że nic mu nie będzie.
Więc skupmy się na całym tym systemie ofiar zastępczych.


Cz sie 11, 2022 23:04
Zobacz profil
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Ok. To nie jest system sprawiedliwy. To jest system milosierny.
Owszem, mozna kazdemu po sprawiedliwosci wymierzyc kare smierci, ale tu chodzi o nowa szanse.
Jezeli wiesz, ze czeka ciebie kara smierci i dowiadujesz sie, ze zostala tobie anulowana, bo ktos za ciebie ja poniosl, to co myslisz?
Sprobujesz zyc inaczej, czy wracasz do poprzednich "bledow i wypaczen"?


Pt sie 12, 2022 7:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Kael napisał(a):
Ok. To nie jest system sprawiedliwy. To jest system milosierny.
Owszem, mozna kazdemu po sprawiedliwosci wymierzyc kare smierci, ale tu chodzi o nowa szanse.
Jezeli wiesz, ze czeka ciebie kara smierci i dowiadujesz sie, ze zostala tobie anulowana, bo ktos za ciebie ja poniosl, to co myslisz?

Ok.a czy w procesie miłosierdzia nie można pominąć etapu składania ofiary?nie mógłby Bóg po prostu wybaczyć?

Cytuj:
Sprobujesz zyc inaczej, czy wracasz do poprzednich "bledow i wypaczen"?

Ok, ale czym są te błędy i wypaczenia że wszyscy zasługujemy nie tylko na śmierć ale i wieczne męki? I dlaczego to czy uwierzę że wydarzenia opisane w książce są prawdziwe?

I na koniec. Czy sprawiedliwy jest systemgdzie kara jest wieczna? Jaki jest sens wiecznego cierpienia w piekle, zamiast np anihilacji dusz niezbawionych? Jeśli nie ma najmniejszych szans na łaskę po trafieniu do piekła to dalsze cierpienie jest bezcelowe. Jedynym celem piekła jest straszak na ludzi żyjących.


Pt sie 12, 2022 7:42
Zobacz profil
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Cytuj:
A dlaczego potrzebował ofiar od Izraelitów? Czy Biblia myli się że ofiary są "miłą wonią dla Pana"? Czy Jahwe nie ustalił praw Mojżeszowych?

"Miłości pragnę, a nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń" (Oz 6,6). A jako, że łatwiej spalić ofiarne zwierzę, niż autentycznie miłować, ludzie poprzestawali na ofiarach.
Śmierć Jezusa to nie ofiara, ale miłość dowiedziona czynem.


Pt sie 12, 2022 8:50
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Ok.a czy w procesie miłosierdzia nie można pominąć etapu składania ofiary?nie mógłby Bóg po prostu wybaczyć?

Nie wiem czy mozna. Widac jest to sprawa powazniejsza niz gry komputerowe z nieskonczonczona iloscia "nowych zyc" i wymagala ofiary na serio.
Mysle, ze kiedys ludzie traktowali smierc bardziej serio niz dzis. Wieku "emerytalnego" dozywali nieliczni, a reszta musiala sie liczyc z szybszym przejsciem na druga strone. Kiedy zyje sie w swiadomosci, ze staniesz twarz w twarz z Bytem o tyle ciebie przerastajacym i twoje zycie zostanie przeswietlone i niekoniecznie okaze sie, ze zawsze miales czyste intencje, a skutki twoich bledow i win, mniej czy bardziej swiadomych, mialy czesto negatywny wplyw na zycie nie tylko twoje, ale i innych, mozesz miec watpliwosci, jaki bedzie "wyrok".

Sens ofiary Chrystusa jest taki, ze nasze winy sa jak najbardziej powazne, ale ze nie ma takiej winy, ktora moglaby nam zamknac drzwi do nieba. Jezeli mielibysmy jakies watpliwosci, ze ciagle wisi nad nami kara smierci (wiecznej), to Bog wlasnie pokazal, ze On juz wszystkie winy odkupil.


afilatelista napisał(a):
Cytuj:
Sprobujesz zyc inaczej, czy wracasz do poprzednich "bledow i wypaczen"?

Ok, ale czym są te błędy i wypaczenia że wszyscy zasługujemy nie tylko na śmierć ale i wieczne męki? I dlaczego to czy uwierzę że wydarzenia opisane w książce są prawdziwe?

Jak to sw Pawel napisal:
Cytuj:
21 Jakiż jednak pożytek mieliście wówczas z tych czynów, których się teraz wstydzicie? Przecież końcem ich jest śmierć 22 Teraz zaś, po wyzwoleniu z grzechu i oddaniu się na służbę Bogu, jako owoc zbieracie uświęcenie. A końcem tego - życie wieczne. 23 Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Rz 6


Jezeli wiesz, ze cos co robisz jest zle, czyli szkodzi tobie, innym ludziom badz tez innym istotom, to uwazasz, ze nie musisz ponosic zadnych konsekwencji swoich dzialan?

Defraudacja podatkow, z ktorych moznaby uratowac zycie dziesiatkow ludzi, a szczegolnie dzieci, to betka?
Wytrucie calego srodowiska naturalnego wzdluz Odry przez pazernosc jednej osoby i ukladziki z wladzuchna nie powinny byc karane? Smierc tysiecy zwierzat, byc moze ciezkie szkody na zdrowiu dla wielu ludzi, bo ktos musial sobie kieszenie napchac, powinny byc przyjete przez ofiary z pokora, a przestepca niech sie cieszy?
Jazda "po kieliszku" (ale tylko jednym!) i rozjechanie rodziny na pasach, to drobiazg i zycie idzie dalej?

Przeciez przykladow "bledow i wypaczen" masz na kopy. Od zbrodniarzy typu Putina czy Stalina do kazdego z nas, kto swoja bezmyslnoscia, wygoda czy tez pazernoscia powoduje "efekt motyla" i nawet nie wie, jakie to daje skutki dla innych.


No i z tymi wiecznymi mekami probuje ci wytlumaczyc: jezeli widzac jasno swoje zycie i wszystkie skutki zla, jakie spowodowales, nie bedziesz chcial przyjac daromowego przebaczenia od Boga - potepisz sie sam. A oddzielenie od Boga to oddzielenie od jakiejkolwiek milosci, czyli akceptacji i bliskosci. Te wieczne meki to ty sam, ktory wiesz, ze nie ma dla ciebie ratunku, bo ten ratunek sam odrzuciles.

Jesli nie umiesz przebaczac, mozesz miec problem z przyjeciem przebaczenia. Szczegolnie, jesli zobaczysz prawdziwe skutki swoich dzialan.


Pt sie 12, 2022 12:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Alus napisał(a):
"Miłości pragnę, a nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń" (Oz 6,6). A jako, że łatwiej spalić ofiarne zwierzę, niż autentycznie miłować, ludzie poprzestawali na ofiarach.

Fakt, Biblia jest pełna zaprzeczeń. Czyli Twoim zdaniem wersety w których zapisano że Bóg lubi woń palonego tłuszczu i że wymaga ofiar nie pochodzą od Boga?

Cytuj:
Śmierć Jezusa to nie ofiara, ale miłość dowiedziona czynem.

Niby dlaczego? Kto mu kazał umierać? Może więcej dobrego by zrobił gdyby żył wśród nas do dzisiaj?


Pt sie 12, 2022 15:49
Zobacz profil
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Cytuj:
Niby dlaczego? Kto mu kazał umierać? Może więcej dobrego by zrobił gdyby żył wśród nas do dzisiaj?

Nie umarł na polecenia, ale oddał życie doczesne na świadectwo miłości - "nie ma większej miłości od tej gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13).
A zmartwychwstając nadal żyje.


Pt sie 12, 2022 16:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Alus napisał(a):
Nie umarł na polecenia, ale oddał życie doczesne na świadectwo miłości - "nie ma większej miłości od tej gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13).
A zmartwychwstając nadal żyje.

Czyli tak na prawdę nie umarł. I wiedział że nie umrze. Czy to zatem takie poświęcenie,? Po co to było? Lepiej posłużyły sprawie gdyby został na ziemi i nauczał. Mógłbym mu zadawać te pytania którymi mecze Was.


Pt sie 12, 2022 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Jezus umarł, ale dlatego że zmartwychwstał Jego męczeńska śmierć nie była śmiercią?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So sie 13, 2022 7:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL