Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Afilatelista, zadałeś pytanie Wybawionemu, czy czytał Biblię. Ja tez chciałbym Cię zapytać czy czytałeś Biblię, czy tylko wyrywasz niektóre cytaty z Biblii i próbujesz udowadniać katolikom bezsens ich wiary.
Znawcy Biblii i tradycja żydowska twierdzą, ze nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy Jefte zabił córkę na ofiarę całopalną czy tez nie.
Dowodem na to, ze jej nie zabił są poniższe cytaty z Biblii. Ofiarowanie dzieci, "przeprowadzenie dzieci przez ogień" było surowo zakazane i potępiane przez Izraelitow.
Niektórzy fachowcy dopatrują sie w tej historii fakt oddania córki na służbę do świątyni, co nie było czymś nadzwyczajnym.
Tragedią dla ojca mogło być to, ze córka mogła umrzeć bezpotomnie (u Izraelitów brak potomstwa=brak Bożego błogosławieństwa).

Księga Jeremiasza (7, 31): „Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło”.
W Księdze Kapłańskiej (18, 21): „Z potomstwa swego nie będziesz oddawał żadnego na ofiarę dla Molocha i nie będziesz przez to bezcześcił imienia Boga swojego; Jam jest Pan”.
W Drugiej Księdze Królewskiej (23, 10): „Kazał też zbezcześcić palenisko, znajdujące się w Dolinie Synów Hinnoma, aby już nikt nie oddawał swego syna czy swojej córki na spalenie dla Molocha”.
Ponadto Ks. Powt. Prawa 12:31, 18:10-13; 2 Ks. Królewska 21:6; Ks. Ezechiela 20:26, 20:31, 23:37).
A wracając do pytania w temacie wątku.
NT czy to w Ewangeliach czy w Listach Pawła czytamy, ze Jezus jako sprawiedliwy umarł za niesprawiedliwych. W tym sensie, po ludzku patrząc ten "system" jest niesprawiedliwy.
Patrząc z perspektywy wiary, z perspektywy biblijnej Jezus jako Bog i człowiek przez swoją śmierć pojednał ludzi z Bogiem.
Mógł to zrobić bez cierpienia, bez tej ofiary, dlaczego właśnie przez śmierć i cierpienie to zrobił?
Biblia próbuje to wyjaśnić ale to temat na długą dyskusję.

_________________
ksiądz


Pn sie 15, 2022 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
bramin napisał(a):
Afilatelista, zadałeś pytanie Wybawionemu, czy czytał Biblię. Ja tez chciałbym Cię zapytać czy czytałeś Biblię, czy tylko wyrywasz niektóre cytaty z Biblii i próbujesz udowadniać katolikom bezsens ich wiary.
Znawcy Biblii i tradycja żydowska twierdzą, ze nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy Jefte zabił córkę na ofiarę całopalną czy tez nie.
Dowodem na to, ze jej nie zabił są poniższe cytaty z Biblii. Ofiarowanie dzieci, "przeprowadzenie dzieci przez ogień" było surowo zakazane i potępiane przez Izraelitow.
Niektórzy fachowcy dopatrują sie w tej historii fakt oddania córki na służbę do świątyni, co nie było czymś nadzwyczajnym.
Tragedią dla ojca mogło być to, ze córka mogła umrzeć bezpotomnie (u Izraelitów brak potomstwa=brak Bożego błogosławieństwa).

Księga Jeremiasza (7, 31): „Wznieśli miejsce ofiarne Tofet w Dolinie Ben-Hinnoma, aby spalać w ogniu swoich synów i swoje córki, czego Ja nie nakazałem i co mi nawet na myśl nie przyszło”.
W Księdze Kapłańskiej (18, 21): „Z potomstwa swego nie będziesz oddawał żadnego na ofiarę dla Molocha i nie będziesz przez to bezcześcił imienia Boga swojego; Jam jest Pan”.
W Drugiej Księdze Królewskiej (23, 10): „Kazał też zbezcześcić palenisko, znajdujące się w Dolinie Synów Hinnoma, aby już nikt nie oddawał swego syna czy swojej córki na spalenie dla Molocha”.
Ponadto Ks. Powt. Prawa 12:31, 18:10-13; 2 Ks. Królewska 21:6; Ks. Ezechiela 20:26, 20:31, 23:37).

A Ty czytasz to co sam cytujesz? Jahwe to Bóg zazdrosny więc nie chciał składania ofiar dla Molocha. O składaniu ofiar dla siebie nie wspomina.
Co więcej Izraelici byli zobowiązani złożyć w ofierze lub wykupić wszystko co pierworodne - w tym synów:
19 Wszystko pierworodne do Mnie należy, a także pierworodny samiec z bydła, wołów i owiec. 20 Pierworodnego zaś osła wykupisz głową owcy, a jeślibyś nie wykupił, złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna swego, i nie wolno się ukazać przede Mną z pustymi rękami.
Nie jest to napisane wprost, ale na zasadzie analogii, jeśli byś nie wykupił syna to ...
Badacze nie są zgodni, ale jest hipoteza że składanie dzieci w ofierze było faktycznie praktykowane przez ludy kannanejskie z których Judaizm się wywodzi. W Judaizmie zastąpiono je składnikiem ofiar ze zwierząt. Śladem tego miałaby być historia o Izaaku i wykupowanie jak w powyższym cytacie.
Z drugiej jednak strony są badania które wskazują że żadnego składania ofiar z dzieci nie było, tylko rytualne spalanie dzieci zmarłych.
Cytuj:
A wracając do pytania w temacie wątku.
NT czy to w Ewangeliach czy w Listach Pawła czytamy, ze Jezus jako sprawiedliwy umarł za niesprawiedliwych. W tym sensie, po ludzku patrząc ten "system" jest niesprawiedliwy.
Patrząc z perspektywy wiary, z perspektywy biblijnej Jezus jako Bog i człowiek przez swoją śmierć pojednał ludzi z Bogiem.
Tak się składa że perspektywa wiary sprawia że to co po ludzku wydaje się niesprawiedliwe bywa usprawiedliwiane.
Cytuj:
Mógł to zrobić bez cierpienia, bez tej ofiary, dlaczego właśnie przez śmierć i cierpienie to zrobił?
Biblia próbuje to wyjaśnić ale to temat na długą dyskusję.
Po to jest ten wątek, żebyś mógł to wyjaśnić. Chętnie przeczytam.


Pn sie 15, 2022 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Co to jest za system w którym za winy jednych, składa się kogoś niewinnego w ofierze?
Wyobraźcie sobie żeby to miało sens w jakimkolwiek kontekście? Np syn kogoś morduje, ale matka dobrowolnie odbywa karę za syna.
Albo ktoś kogoś, więc w ofierze zostanie złożony baranek.

Wielu go nie pojęło, a wielu z tych co pojęli nie do końca poznało. Lipiec rok 1941, przebywający w Auschwitz Maksymilian Kolbe wypowiada słowa "Chcę umrzeć za niego". On ten "system" poznał.
afilatelista napisał(a):
Czy to jest sprawiedliwy system?

Zgodny z Bożą Sprawiedliwością.
Jej cel to m.in.:
" Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda?......Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków."Jk 2
"Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili."Ef 2,10
Polecam także 12 rozdział listu do Rzymian.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sie 16, 2022 7:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
"On poznał ten system"

Co ty opowiadasz? Przecież osoba, za którą umarł Kolbe, nie była winna, nie popełniła żadnego przestępstwa. Była tak samo niewinna jak on.

A te cytaty z Jakuba i Efezjan co wnoszą do tematu?


Wt sie 16, 2022 8:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Swołocz napisał(a):
"On poznał ten system"
Co ty opowiadasz? Przecież osoba, za którą umarł Kolbe, nie była winna, nie popełniła żadnego przestępstwa. Była tak samo niewinna jak on.

"Miłosierdzia pragnę"
Tak ciężko zrozumieć?
Mnóstwo krwi niewinnych zwierząt, a nic, kompletnie nic to nie zmieniło Izraelitów :roll:
Swołocz napisał(a):
A te cytaty z Jakuba i Efezjan co wnoszą do tematu?

Przeanalizuj.
Nie zauważasz podobieństwa do powyższych słów o miłosierdziu?
"Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe." Rzym.12
Wiara bez uczynków jest martwa...
"Lud ten przybliża się do mnie swymi ustami i czci mnie wargami, ale ich serce daleko jest ode mnie."Mat.15,8
"Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny" Łk 6, 36

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Wt sie 16, 2022 8:32 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Wt sie 16, 2022 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Saqura napisał(a):
Wielu go nie pojęło, a wielu z tych co pojęli nie do końca poznało. Lipiec rok 1941, przebywający w Auschwitz Maksymilian Kolbe wypowiada słowa "Chcę umrzeć za niego". On ten "system" poznał.

Różnie ludzie radzą sobie ze śmiercią. Ale czy ta śmierć przyniosła jakiś pożytek czy jednak życie byłoby większą wartością?

Cytuj:
Zgodny z Bożą Sprawiedliwością.
Jej cel to m.in.:
" Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda?......Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków."Jk 2
"Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili."Ef 2,10
Polecam także 12 rozdział listu do Rzymian.
W tych cytatach jest mowa o dobrych uczynkach. W jakim sensie śmierć rytualna jest dobrym uczynkiem?
Saqura napisał(a):
"Miłosierdzia pragnę"
Tak ciężko zrozumieć?
Mnóstwo krwi niewinnych zwierząt, a nic, kompletnie nic to nie zmieniło Izraelitów :roll:

A Jahwe się spodziewał że zabijanie zwierząt przyniesie jakieś dobre skutki? Ten system od początku nie miał sensu.

Cytuj:
Przeanalizuj.
Nie zauważasz podobieństwa do powyższych słów o miłosierdziu?
"Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe." Rzym.12
Wiara bez uczynków jest martwa...
"Lud ten przybliża się do mnie swymi ustami i czci mnie wargami, ale ich serce daleko jest ode mnie."Mat.15,8
"Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny" Łk 6, 36

Ja też nie widzę związku między dobrymi uczynkami a ofiara z Jezusa.


Wt sie 16, 2022 8:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Różnie ludzie radzą sobie ze śmiercią. Ale czy ta śmierć przyniosła jakiś pożytek czy jednak życie byłoby większą wartością?

To było miłosierdzie, miłosierdzie którego fundamentem była miłość bliźniego, a jej źródłem Bóg.
afilatelista napisał(a):
W tych cytatach jest mowa o dobrych uczynkach.

W tych cytatach jest mowa o miłości do bliźnich, do nieprzyjaciół również. Ona raczej postawą wrodzoną nie jest.
"Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie!"Rzym.12,14
afilatelista napisał(a):
W jakim sensie śmierć rytualna jest dobrym uczynkiem?

Jest okazaniem miłosierdzia, jego "nauką".
afilatelista napisał(a):
Ja też nie widzę związku między dobrymi uczynkami a ofiara z Jezusa.

To również miłosierdzie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sie 16, 2022 8:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Czy miłosierdzie musi być związane ze śmiercią ofiarną? Czy nie można przebaczyć bez rozlewu krwi?


Wt sie 16, 2022 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Nie można zignorować sądu nad grzechem i związanego z nim wyroku śmierci. Ale za to można skorzystać z miłosierdzia i związanego z nim przebaczenia. Decyzja należy do człowieka.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sie 16, 2022 18:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Wybawiony napisał(a):
Nie można zignorować sądu nad grzechem i związanego z nim wyroku śmierci. Ale za to można skorzystać z miłosierdzia i związanego z nim przebaczenia. Decyzja należy do człowieka.

Gdybyś Ty był sędzią. Uważasz że wszyscy którzy są poza kościołem i odrzucili Jezusa zasługują na nie tylko śmierć ale i cierpienie wieczne? Czy uważasz że nieskończona kara jest sprawiedliwa?

A tak odbiegając od tematu - zupełnie niepowiązane pytanie:
Czy jeśli bos mafii łapie ludzi przechodzących nie po pasach i grozi im śmiercią, ale oferuje że ich nie zabije jeśli będą mu od tej pory wiernie służyli - jest łaskawy i sprawiedliwy? Powtarzam że pytanie bez związku z tematem.


Wt sie 16, 2022 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Czy miłosierdzie musi być związane ze śmiercią ofiarną?

Nie musiało tak być. Doprowadził do tego upadek człowieka i miłość Boga. To wypowiedziane Bogu "nie"(z własnego wyboru) i dążenie (za wszelką cenę) miłosiernego Stwórcy by jednak tę wzajemną relację(nawrócenie, a co za tym idzie życie wieczne) zachować, spowodowały właśnie takie "lekarstwo" dla wzajemnej dalszej komunikacji.
afilatelista napisał(a):
Czy nie można przebaczyć bez rozlewu krwi?

Można, Słowo odzyskało swą chwałę i ma moc oczyszczenia, by człowiek mógł znów stanąć przed Bogiem.
afilatelista napisał(a):
Uważasz że wszyscy którzy są poza kościołem i odrzucili Jezusa zasługują na nie tylko śmierć ale i cierpienie wieczne?

Czy Jezus twierdził, że bez wiary w Niego obdarzy kogoś życiem wiecznym (by nadal żył i cierpiał)?
Czy Bóg w ST obiecywał swoim sprawiedliwym ponowne spotkanie(w przyszłości) z grzesznikami?
Czy widzisz płonącą Sodomę i Gomorę, a ponoć to miał być ogień wieczny?
Karą za grzech(według Prawa) jest śmierć, no chyba że cokolwiek pominęłam :roll:
afilatelista napisał(a):
Czy jeśli bos mafii łapie ludzi przechodzących nie po pasach i grozi im śmiercią, ale oferuje że ich nie zabije jeśli będą mu od tej pory wiernie służyli - jest łaskawy i sprawiedliwy?

Za mało konkretów, więc dopytam.
W miejscowości bosa 90% ludności ponosiło śmierć na nieprzepisowym przejściu?
Owy bos rozdawał ulotki informujące czym takie przejście grozi?
Ponawiał swoje ostrzeżenia, np. w reklamach lokalnej stacji telewizyjnej, radiowej? Bądź ustawił przy przejściach bilbordy zapowiadające spełnienie groźby?
Czy czyn grożący już wcześniej był przez niego osobiście dokonany?
Czym zajmuje się jego mafia? ;)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sie 17, 2022 7:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Jahwe to Bóg zazdrosny więc nie chciał składania ofiar dla Molocha. O składaniu ofiar dla siebie nie wspomina.

Doczytaj w Biblii co oznacza, ze Jahwe jest zazdrosny.
afilatelista napisał(a):
Nie jest to napisane wprost, ale na zasadzie analogii, jeśli byś nie wykupił syna to ...

Nasz Afilatelista, który tak bardzo zarzuca Biblii i chrześcijaństwu nieracjonalność zaczyna gdybać i prorokować :D.
afilatelista napisał(a):
Badacze nie są zgodni, ale jest hipoteza że składanie dzieci w ofierze było faktycznie praktykowane przez ludy kananejskie z których Judaizm się wywodzi. W Judaizmie zastąpiono je składnikiem ofiar ze zwierząt. Śladem tego miałaby być historia o Izaaku i wykupowanie jak w powyższym cytacie.
Z drugiej jednak strony są badania które wskazują że żadnego składania ofiar z dzieci nie było, tylko rytualne spalanie dzieci zmarłych.

Zdecyduj sie wreszcie, napisałeś wcześniej, o ofierze córki Jeftego. Teraz zmieniasz zeznania.
Są badania i to liczne, ze były ofiary z dzieci, świadczą o tym Biblia i inne pozabiblijne źródła.

Tu ciekawa praca dyplomowa na ten temat. Ujmuje dość zwięźle i konkretnie ten temat.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=41dd4e67 ... I4OA&ntb=1
Natomiast co do ofiary Jezusa. Trzeba sie zdecydować z jakiej pozycji, punktu widzenia będziemy patrzeć na ten problem.
Z czysto ludzkiego bez kontekstu biblijnego, teologicznego będzie to wyglądało inaczej niż z tych dwóch pozostałych.
Z biblijnego punktu widzenia warto byłoby sięgnąć do Listu do Hebrajczyków.

_________________
ksiądz


Śr sie 17, 2022 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
Saqura napisał(a):
Nie musiało tak być. Doprowadził do tego upadek człowieka i miłość Boga. To wypowiedziane Bogu "nie"(z własnego wyboru) i dążenie (za wszelką cenę) miłosiernego Stwórcy by jednak tę wzajemną relację(nawrócenie, a co za tym idzie życie wieczne) zachować, spowodowały właśnie takie "lekarstwo" dla wzajemnej dalszej komunikacji.

Czy po upadku człowieka już musiało tak być? Czyni człowieka wpłynął na to co Bóg musiał?


Cytuj:
Można, Słowo odzyskało swą chwałę i ma moc oczyszczenia, by człowiek mógł znów stanąć przed Bogiem.
skoro można to po co ten rozlew krwi był potrzebny?


Cytuj:
Za mało konkretów, więc dopytam.
W miejscowości bosa 90% ludności ponosiło śmierć na nieprzepisowym przejściu?
Nie. Był tu jeden wypadek 5 lat temu ktoś został ranny. Sam przechodzący.

Cytuj:
Owy bos rozdawał ulotki informujące czym takie przejście grozi?
Ponawiał swoje ostrzeżenia, np. w reklamach lokalnej stacji telewizyjnej, radiowej? Bądź ustawił przy przejściach bilbordy zapowiadające spełnienie groźby?
nie. Chodziły tylko niepotwierdzone plotki.
Cytuj:
Czy czyn grożący już wcześniej był przez niego osobiście dokonany?
Tak, ale porwani znikali i nikt nie wiedział co się z nimi na prawdę stało.
Cytuj:
Czym zajmuje się jego mafia? ;)
Porywa kolejnych ludzi. Są zmuszani do wielbienia bosa.


Śr sie 17, 2022 16:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
bramin napisał(a):
Doczytaj w Biblii co oznacza, ze Jahwe jest zazdrosny.
Zależy w której części. Ale jeśli chcesz to daj cytat.

Cytuj:
Zdecyduj sie wreszcie, napisałeś wcześniej, o ofierze córki Jeftego. Teraz zmieniasz zeznania.
Są badania i to liczne, ze były ofiary z dzieci, świadczą o tym Biblia i inne pozabiblijne źródła.

Musisz rozróżnić kiedy analizuję postać literacka Jahwe , Mojżesza czy Jeftego od tego kiedy piszę o historii.
Może postaram się to bardziej podkreślać ale ogólnie kiedy piszę dorobiła konkretną osoba wymieniona w Biblii lub lud wybrany to mam na myśli to co jest napisane. Jak piszę o autorach lub o starożytnych izrealitach to o historii.
Cytuj:
Tu ciekawa praca dyplomowa na ten temat. Ujmuje dość zwięźle i konkretnie ten temat.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=41dd4e67 ... I4OA&ntb=1

Niestety niemieckiego nie znam. Ale nie przeczę że składanie ofiar z dzieci było rzeczywista praktyką.jak wszystko w historii trzeba jednak brać poprawkę że pewności nie mamy.

Cytuj:
Natomiast co do ofiary Jezusa. Trzeba sie zdecydować z jakiej pozycji, punktu widzenia będziemy patrzeć na ten problem.
Z czysto ludzkiego bez kontekstu biblijnego, teologicznego będzie to wyglądało inaczej niż z tych dwóch pozostałych.
Z biblijnego punktu widzenia warto byłoby sięgnąć do Listu do Hebrajczyków.
Pytanie czy sam kontekst biblijny i teologiczny ma jakiś sens. I czy ma to jakikolwiek związek z rzeczywistością.


Śr sie 17, 2022 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Ofiara z Jezusa - czy to sprawiedliwy system?
afilatelista napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Nie można zignorować sądu nad grzechem i związanego z nim wyroku śmierci. Ale za to można skorzystać z miłosierdzia i związanego z nim przebaczenia. Decyzja należy do człowieka.

Gdybyś Ty był sędzią. Uważasz że wszyscy którzy są poza kościołem i odrzucili Jezusa zasługują na nie tylko śmierć ale i cierpienie wieczne? Czy uważasz że nieskończona kara jest sprawiedliwa?

Wszyscy grzesznicy zasłużyli na śmierć. Sprawiedliwą karę za nasze grzechy poniósł Chrystus na krzyżu.
Ci, którzy odrzucają Jego ofiarę nie mogą doświadczyć Bożego miłosierdzia, czyli muszą doświadczyć sprawiedliwości na własnej skórze. A że człowiek nie może być nieśmiertelny bez Boga...

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz sie 18, 2022 5:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL