Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Wg mnie myślisz źle! Z Rabarbarem wyjaśniliśmy Ci, jak ten tekst można rozumieć i ma to sens.
Jeśli negujesz oddawanie chwały Jezusowi, to wytnij nożyczkami ze swej Biblii ten werset z Listu Piotra! [masz nożyczki?]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 17, 2023 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
@Jerzy_67. Nie rozumiesz mnie. Ja sam oddaje chwałę Jezusowi, jest dla mnie Synem Boga Żywego, Królem i Kapłanem w niebie. Zachodzi pytanie: Czy Jezus to przyjmuje, skoro sam powiedział, że chwały od ludzi nie przyjmuje?


Pt lut 17, 2023 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Aha, to może faktycznie nie zrozumieliśmy się... (bywa).
A czemu ma nie przyjmować? To zdanie z J 5,41 padło w kontekście, jaki Rabarbar i ja Ci nakreśliliśmy... Nie widzę problemu, by Jezus będący Bogiem nie miał ludzkiej chwały odebrać!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 17, 2023 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
@Jerzy_67. Napiszę ci na prywatną W.


Pt lut 17, 2023 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
logika napisał(a):
Przecież Jezus w niebie , zanim przyszedł na ziemie, też był niewidzialny i jak naucza KK był równy Bogu Ojcu [Jahwe]. To dlaczego Bóg Ojciec [Jahwe] sam nie przyszedł na ziemię tylko posłał swego Syna?

Nie pisz "Bóg Ojciec Jahwe".
Odpowiadając na Twoje stwierdzenie. Nie wiem, czemu sam nie przyszedł na Ziemię, tylko posłał swojego Syna. Może dlatego, że Jezus będąc Synem, we wspaniały sposób mógł przedstawiać ludziom swoją relację między Sobą a Ojcem, którą ludzie mogli naśladować jako dzieci Boga w stosunku do swojego Ojca w niebie.

Nie wszystko trzeba wiedzieć. Ty też nie wiedziałeś, dlaczego tak ważne jest wypuszczenie krwi zwierzęcia na ziemię, po prostu powiedziałeś mi, że mam słuchać Boga.


Pt lut 17, 2023 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
@Swołocz
Cytuj:
Nie wiem, czemu sam nie przyszedł na Ziemię, tylko posłał swojego Syna.

Wyobraź sobie, związek Ojca z Synem, przewyższający intensywnością wszystko, co wiemy o ludzkich związkach ojców z synami. Każda przykrość, każde cierpienie, a wreszcie śmierć jakiego doświadcza Syn, są równie silnie odczuwane przez Ojca. To nie jest relacja pana i niewolnika, albo generała z szeregowym żołnierzem:

...To nie jakiś wysłannik lub anioł, lecz Jego oblicze ich wybawiło. W miłości swej i łaskawości On sam ich wykupił. On wziął ich na siebie i nosił przez wszystkie dni przeszłości. (Iz. 63,9)

Unitarianizm, jeden z nurtów reformacji twierdził, że Bóg jest jedną Osobą, zaprzeczając tym samym dominującej w chrześcijaństwie wizji trynitarnej. W takiej optyce, sam Ojciec będący duchową jednością z Synem (J. 10,30; 14,9) - jest wtedy jednością osobową.
W tej wizji jest ziarno prawdy, bo Trójca nie jest przymierzem trzech niezależnych Bogów, ale jednym Bogiem. I w Tym jednym Bogu (w Trójcy Świętej) są trzy Osoby, bo jak stwierdza Pismo:
Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. (J. 5,26)


Pt lut 17, 2023 23:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
@Rabarbar,
ale nie do końca wiem, jak to co napisałeś odnosi się do mojej wypowiedzi. Czy chcesz przez to powiedzieć, że gdy Syn przyszedł na ziemię, to po pierwsze: nie było to wysłanie (tak jak się wysyła sługę), a po drugie: to było tak jakby sam Ojciec przyszedł na ziemię, bo obie Osoby Trójcy tak silnie były ze sobą związane?


So lut 18, 2023 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Logika
Przytaczasz mi odpowiedź taką:
,,...To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: "Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył...
Ja wiem , że podoba ci się to, że Ojciec otacza chwałą syna i na tym już kończysz, ale trzeba czytać dalej,
a dalej pisze że Syn otacza chwałą Ojca. Widzisz teraz że Chwała zatacza koło i z powrotem wraca i tak można bez końca, Chwała krąży między Ojcem , a Synem bo te osoby są równe.
Na dowód tego posłużę się jeszcze jednym argumentem i do tej chwały dołączy jeszcze jedna tajemnicza osoba.
Jezus mówi do Apostołów: Idźcie na cały świat, głoście Ewangelię, nauczajcie i udzielajcie chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Katolicy widzą tutaj że Ojciec, Syn i Duch Święty mają takie samo Imię.
Lecz jeżeli uważasz inaczej, a mianowicie że Ojciec ma na Imię Jehowa, Syna ma na Imię Jezus, to powiedz jak ma na Imię Duch Święty?
Widzisz Logika, jeżeli chcemy dowiedzieć się Kim Jest Ojciec, Syn i Duch Święty, to należy przeczytać całą Biblię, ale nie wasz Nowy Świat, bo on jest tłumaczony z języka angielskiego i daleki jest od oryginału. Najlepszą Biblią będzie ta, która jest tłumaczona z oryginału. Tak więc weź do ręki Biblię Tysiąclecia i czytaj, a dowiesz się znacznie więcej o Ojcu, Synu i Duchu Świętym.


So lut 18, 2023 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Najlepszą Biblią będzie ta, która jest tłumaczona z oryginału.
Polecam Przekład Dosłowny; tu dostępny: https://biblia.apologetyka.co/read

[gdyby nie awaria pewnego portalu - ponoć będzie naprawiony - to podałbym namiar na jeszcze dokładniejszy przekład interlinearny, czyli tam słowo w słowo jest Nowy Testament przekładany, tylko NT tam jest]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 18, 2023 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Jerzy_67
Ja myślę, że tłumaczenie dosłowne, albo słowo w słowo nie jest tak czytelne jak trzeba, ja bym dodał że takie tłumaczenia są nawet błędne.
Tłumaczenie musi być czytelne i przejrzyste, nie można oddać dosłownie czy też słowo w słowo znaczeń nam obcych i nie istniejących w języku polskim, należy wszystko PRZETŁUMACZYĆ.


So lut 18, 2023 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
IPW - mam propozycję. Oto kilka cytatów z Przekładu Dosłownego: https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=9&t=43375&p=1095481#p1095481
Zechciej je przeczytać i porównać z tym przekładem, jaki jedynie akceptujesz (BT wyd III), a następnie napisz, czy coś niezrozumiałego znalazłeś w tych tekstach z Przekładu Dosłownego?...

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Ja myślę, że tłumaczenie dosłowne, albo słowo w słowo nie jest tak czytelne jak trzeba, ja bym dodał że takie tłumaczenia są nawet błędne.
Nie masz racji, bo każdy przekład ma swoje zastosowanie, więc nie uogólniaj tematu wg tego, co Ty uważasz za słuszne... (miałeś w ogóle w ręce/na ekranie przekład dosłowny albo interlinearny?)

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Tłumaczenie musi być czytelne i przejrzyste, nie można oddać dosłownie czy też słowo w słowo znaczeń nam obcych i nie istniejących w języku polskim, należy wszystko PRZETŁUMACZYĆ.
Zgoda! Jestem też za tym, by Biblia była zrozumiała dla czytelnika, ale w celu sprawdzenia, czy przekład literacki jest zgodny z tekstem oryginalnym (język hebrajski i grecki), dobrze jest mieć dostęp do przekładów dosłownych oraz interlinearnych (to, że Tobie to nie jest potrzebne, nie znaczy, że nikomu to nie jest potrzebne; mnie jest i chwalę Boga, że takie przekłady na język polski są).

PS. Nie wiem, czy wiesz, ale pierwsze wydania Biblii Tysiąclecia były nazywane, że to Biblia tysiąca błędów... Obecnie jest chyba już 6 wydań BT, więc te błędy są niwelowane, lecz miej świadomość, że BT wyd III, jakiej używasz jest mniej dokładna, niż ta w wydaniu V czy VI (dlatego tym bardziej sięgaj po przekład dosłowny i interlinearny w tekstach, gdzie warto to zrobić...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 18, 2023 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Myślę że z wydaniem na wydanie BT dużo się poprawiała, i już ostatnie wydania np VI są całkiem wierne oryginałowi.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 18, 2023 15:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
W sumie to norma, że w trakcie używania/czytania, pokazują się błędy, i gdy nowe wydanie ma być opublikowane, to już zauważone niedoróbki są poprawiane... Nic zatem dziwnego, że BT VI jest lepsza od BT III, ale Inny_punkt_widzenia niedawno mi napisał, że on żadnej innej Biblii - jak tylko BT III - nie uznaje i do ręki nie bierze... (wybacz Inny_punkt_widzenia - ale to taka fanatyczna postawa, nie utrwalaj jej, bo niewarto...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 18, 2023 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
Jerzy_67
...w celu sprawdzenia, czy przekład literacki jest zgodny z tekstem oryginalnym...
IPW:
Przytocz mi przykład zastosowania dosłownego, które jest pomocne podczas czytania Biblii
I pokaż błędy w tłumaczeniu zwyczajnym?


So lut 18, 2023 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Na czym polega Dobra Nowina według Kościoła Katolickiego
@Ipw. Czy możesz mi wyjaśnić tą wypowiedz apostoła Pawła , bo nie zaintrygował:
Hebrajczyków 5:7,,... Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości....,, Kogo Jezus z płaczem prosił o wybawienie?


So lut 18, 2023 16:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL