Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Goedel, mówił że istnieje coś najdoskonalszego i że to musi być Bóg. Czemu musi? Tylko Goedel wie, tj. dał niby jakieś rozumowanie ale też bez sensu. I ubrał to w literki żeby był "dowód matematyczny" dla naiwnych. Ja na podstawie jego "dowodu" wykazałam że mam smoka w łazience.
W żaden sposób nie odniosłeś się do mojego wnioskowania że cały "dowów" Tomasza to można o kant...


Pn paź 31, 2022 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Goedel moim zdaniem uściślił rozumowanie św. Anzelma
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... ZkNEop7S3h
przyznaję że dowód trudny i nie analizowałem go.

Natomiast św. Tomasz nie przedstawia ścisłych dowodów a drogi

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Pławikonik,

Cytuj:
Chodzi o to dlaczego jest "coś" zamiast "nieczego"?


Może jest "i coś i nic"?
Czy "nic" może być?
Co to znaczy "być"?
Co to jest "nic"?

Poza tym "dlaczego" pyta o przyczynę?
Jaka jest przyczyna Pierwszej Przyczyny?

Cytuj:
skad się wzieło to "coś"?


A dlaczego musi się skądś brać Pierwsza Przyczyna?
Skoro jest Pierwsza?

Cytuj:
mnoży się byty bez potrzeby


Jak ustalić czy byt jest potrzebny?

Cytuj:
materia/energia jest wieczna


Co to jest:
1) materia
2) energia
3) wieczność

Cytuj:
Jak się ktoś nie zgadza to prosze o sposób jej unicestwienia.


Bóg wypowie Słowo?
Pozbawi podstawy istnienia?

Cytuj:
też można to rozwiązać bez pomocy boga


Jak, jeżeli jest Pierwszą Przyczyną?

Cytuj:
Ładnie opisuje to Stanisłąw Lem w Dziennikach Gwiazdowych Podróż Osiemnasta.Elegancko, bez mnożenia bajkowych bytów. Zakładam że każdy czytał. Ale moge streścić. Przy okazji tłumaczy też bylejakość tego świata.


Nie pamiętam już.
Co tam jest w temacie?

Cytuj:
Tomasza zresztą obalano wiele razy, na wiele sposobów


"Obalono" używając jakich założeń?
Nie da się kogoś "obalić bezwarunkowo"?

Cytuj:
ma życzeniowy sposób myślenia. Najpierw zakłada co ma mu wyjść, a potem dopasowuje tezy.


Robi tak jak inni robią z np. Logiką 2-wartościową?
Zacytuj fragment gdzie tak robi.

Cytuj:
Ta "pierwsza przyczyna" i "pierwszy poruszyciel" to pałka do walenia w głowy naiwnych.


Czyli uważasz, że Pierwszej Przyczyny nie ma?

&&&&&&&

Swołocz,

Cytuj:
tak czytając pytania, jakie stawiasz, zastanawiam się, czy nie piszesz obecnie słownika języka polskiego?


Każdy ma swój prywatny słownik.
Powszechna Synchronizacja Słowników to dla mnie FIKCJA, kłamstwo mogące utrzymywać nieporozumienia latami, może tysiącami lat.
Jest Babel.
Nie widzę sensu w rozmowie na takie tematy nie rozumiejąc co rozmówca ma na myśli gdy używa słowa.
A ludzie nieraz wykręcają słowa "w cały świat".
Rozmowy bez zdefiniowania słów mogą stać się daremne.

Choćbym miał przerobić wszystkie "najbardziej podstawowe" słowa po kolei by komuś pomóc na drodze do Boga to tak zamierzam robić.
Ta metoda przynosi skutki, choć mogą się znaleźć tacy co będą przeszkadzać.

A jak ktoś nie chce brać w tym udziału to nie zmuszam. Wolna Wola.

Cytuj:
PS: dzięki za namiary na Tomasza. Zawsze chciałem go poczytać bezpośrednio, a nie tylko przez omówienia w historii filozofii.


Proszę. Polecam czytanie źródeł.
U Tomasz z Akwinu jest kopalnia wartościowych informacji.
Interpretacje nieraz przekłamują tekst oryginalny.

Proszę też Breviarium Fidei:
https://www.google.com/url?q=http://jed ... CPTiYRMPXg

&&&&&&&

Andy,

Cytuj:
Skoro wszystko ma swoją przyczynę


Skoro w znaczeniu "jeżeli"?

Wskaż co w tych linkach jest do tematu.

&&&&&&&

Pławikonik,

Cytuj:
Np. to "Jeśli różne rzeczy są bardziej lub mniej doskonałe, to musi istnieć coś najdoskonalszego (ex gradibus perfectionis)"
Przede wszytkim musiała by być jakaś metoda pomiaru tej "doskonałości".


Nie potrzebna jest miara, wystarczy porządek.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _3.svg.png


Cytuj:
I nieprawdą jest że najdoskonalsza rzecz musi istnieć


A On napisał, że musi być?
Czy "jeżeli..., to musi być..."?

Cytuj:
Nie istnieje materialnie doskonałe koło, wyobrażone zawsze będzie doskonalsze.


Znasz wszystkie koła świata?

Cytuj:
"Skoro potrafimy działać celowo, bo jesteśmy rozumni, to świat działający wg określonych zasad i porządku też musi być stworzony przez kogoś, kto myśli (ex gubernatione rerum)" Przecież to myślenie życzeniowe


A skąd się weźmie rozum w skutkach, jeżeli Pierwsza Przyczyna nie ma możliwości być rozumna?

Cytuj:
Nasza rozumność nie ma nic wspólnego z powstaniem świata.


Dlaczego?

Cytuj:
"Jeśli świat istnieje, a wcale by nie musiał, to znaczy, że musi być coś niezbędnego, koniecznego (ex possibili et necessario)"
a dlaczego niby? Nie mógł powstać przez przypadek


Co to jest "przypadek"?


Pn paź 31, 2022 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
pławikonik napisał(a):
Nie istnieje materialnie doskonałe koło, wyobrażone zawsze będzie doskonalsze.

W wyobraźni nie odróżnisz 1000-kąta foremnego od koła.Wyobrażony to może być krasnal lub pegaz.
Chodzi nie o "wyobrażone" a o idealne, które istnieje realnie. Jest pod pewnym względem doskonalsze od materialnego: nie tylko jest idealnie koliste, ale także pozaczasowe. Ale z drugiej strony takiemu kołu brakuje konkretności, które mają koła materialne.
Wiele rzeczy pod pewnym względem są bardziej a pod pewnym mniej doskonałe od innych.
Co nie wyklucza istnienia Kogoś, kto byłby doskonalszy od wszystkiego pod każdym względem. Dlaczego "zakładam" że to ma być Ktoś a nie coś? z tego powodu że bycie Osobą też niesie ze sobą pewien stopień doskonałości.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 14:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Jeszcze zauważenie:

Pławikonik napisał(a):
Nie istnieje materialnie doskonałe koło, wyobrażone zawsze będzie doskonalsze.


To jednak da się mierzyć "doskonałość", jeżeli wyobrażone jest doskonalsze od materialnego?


Pn paź 31, 2022 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
TS7 napisał(a):
Cytuj:
Skoro wszystko ma swoją przyczynę


Skoro w znaczeniu "jeżeli"?

W znaczeniu "ponieważ"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Andy,

Cytuj:
W znaczeniu "ponieważ"


Masz jakiś dowód na to?

A gdzie jest dowód, że "wszystko" ma swoją przyczynę?


Pn paź 31, 2022 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
TS7 napisał(a):
Masz jakiś dowód na to?
A gdzie jest dowód, że "wszystko" ma swoją przyczynę?

Po pierwsze: Arystoteles pisze o zasadzie racji dostatecznej
po drugie: wspomniałem o
"2. Skoro wszystko ma swoją przyczynę, to musi być przyczyna powstania świata (ex ratione causae efficientis)"
św. Tomasza, a św. Tomasz jest mądrzejszy zarówno od Ciebie jak i ode mnie.

po trzecie, brak przyczyny prowadzi do absurdów:
we wtorek przybył do Ciebie pegaz mówiący wierszem i mogący przemieszczać się w czasie, przebywał u Ciebie do czwartku, po czym przeniósł się do wtorku. Tylko jaka była jego przyczyna?

po czwarte: brak przyczyny to amunicja dla ateistów, którzy lubią twierdzić że świat nie miał przyczyny

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Andy,

Cytuj:
Po pierwsze: Arystoteles pisze o zasadzie racji dostatecznej


racji dostatecznej zasada, łac. principium rationis sufficientis,
filoz., log. postulat uznawania (przyjmowania za prawdziwe) wyłącznie takich zdań, które są należycie uzasadnione.

Wobec tego "należycie uzasadnij" Trójcę Świętą.

Cytuj:
"2. Skoro wszystko ma swoją przyczynę, to musi być przyczyna powstania świata (ex ratione causae efficientis)"


Proszę o dowód, że to "skoro" to nie jest "jeżeli".

Cytuj:
po trzecie, brak przyczyny prowadzi do absurdów:


Co to jest "absurd"?

Cytuj:
we wtorek przybył do Ciebie pegaz mówiący wierszem i mogący przemieszczać się w czasie, przebywał u Ciebie do czwartku, po czym przeniósł się do wtorku. Tylko jaka była jego przyczyna?


A po co Tobie przyczyna?

Cytuj:
po czwarte: brak przyczyny to amunicja dla ateistów, którzy lubią twierdzić że świat nie miał przyczyny


A ja powtarzam po raz kolejny, że kwestionowanie w "dowodzie", to nie to samo, co kwestionowanie w życiu.
Pojmiesz to wreszcie?

Powtarzam link:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dow%C3%B3d_nie_wprost

Zrozum przykład w tym artykule.

Udając, że tematu nie ma przekonasz Ateistę?
Jak z dzieckiem?
Jak może wykorzystać Ateista tą rozmowę jako "amunicję"?


Pn paź 31, 2022 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
TS7
Cytuj:
Bóg wypowie Słowo?

udowodnij istnienie Boga
Cytuj:
Jak, jeżeli jest Pierwszą Przyczyną?

udowodnij że Bóg jest pierwszą przyczyną
Cytuj:
Co tam jest w temacie?

Profesor Razgłaz i Ijon Tichy fabrykują Pierwszą Przyczyne- przy okazji partolą świat (Alojzy Kupa)
Cytuj:
Zacytuj fragment gdzie tak robi.

Właściwie wszystkie założenia są od czapy. Pisze już trzeci raz- "stopniowalność" i mierzenie "doskonałości", koniecznośc rozumnego twórcy świata (niby dlaczego?) Niby dlaczego wszystko potrzebuje "pierwszej przyczyny" a bóg nie? Z tym "popchnięciem" to też nie bardzo, jak małe dziecko...

Dalej nie odpowiedziałes- jak niby oceniasz i stopniujesz "doskonałość"? Skąd niby się wzieło że rozumnośc człowieka wymaga tego że świat jest stworzony przez rozumnego stwórce? Dlaczego musi być "pierwsza przyczyna" i musi to być Bóg? To ta sama sztuczka językowa co nazwanie Boga
"bytem koniecznym" i już sprawa rozwiązana - nazwałęm bytem koniecznym i to znaczy że istnieje. Ja nazwe smoka bytem koniecznym.
Wciąz siedzisz w rozumowaniu językowym, i w dodatku w języku polskim. Zdziwił być się gdybyś zobaczył co się wyprawia z "at være".

Andy
Cytuj:
W wyobraźni nie odróżnisz 1000-kąta foremnego od koła.Wyobrażony to może być krasnal lub pegaz.

Albo Bóg.
Współczuje wyobrazni, ja dokłądnie potrafie sobie wyobrazić 1000-kąt foremny i koło.
Słusznie napisałeś że idealne nie istnieje. To tylko teoria, wyobrażenie, nie istnieje w świecie realnym. Dlatego postulat że "bardziej idealne" jest to co istnieje jest nieuzasadniony. Jak też tym bardziej że bycie Osobą (czemu z duzej litery, ma wyłączyć myślenie?) ma być "bardziej idealne'
Znowu - jak stopniujesz i ierzysz tą idealność, doskonałość? Idealnośc zakłada że jest to pojęcie, nie fizyczny obiekt. Wiem, to rozumowanie językowe, ale sam go użyłeś.
Cytuj:
bycie Osobą też niesie ze sobą pewien stopień doskonałości.

udowodnij -znowu twierdzenie z sufitu.
Całe to "dowodzenie" opiera się na takich "jedna pani drugiej pani" i "a mnie się wydaje"...-
Lub raczej - a Tomaszowi się wydaje. Żadne ze stwierdzeń nie jest prawdziwe- ani nie ma sensu


Pn paź 31, 2022 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
pławikonik napisał(a):
Słusznie napisałeś że idealne nie istnieje.

Istnieje, stosunek obwodu do średnicy w wyobrażonym kole można sobie wyobrazić że to 3.
Natomiast w idealnym kole liczbę Pi można obliczyć z dowolną dokładnością niezależnie od człowieka w sposób mechaniczny. Czyli idealne koło istnieje. Nie jest jednak materialne i konkretne.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Andy
Cytuj:
Nie jest jednak materialne i konkretne.

Czyli "dowód" Tomasza leży i kwiczy


Pn paź 31, 2022 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Nie widzę związku
są rzeczy pod jednym względem lepsze, pod innym gorsze od innych rzeczy
Co nie przeczy że Byt doskonały byłby najbardziej doskonały pod każdym względem,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 31, 2022 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
TS7 napisał(a):
Co ma do rzeczy indukcja i kostki domina z "potrzebą przyczyny"?

Dla mnie ma. Potrzebny jest pierwszy wyraz lub palec uruchamiajacy pierwsza kostke aby spowodowac np: https://www.youtube.com/watch?v=o6tTgjoRxWw
Podobnie fakt ze po operacji katarakty znalazlem sie w innym swiecie swiadczy o tym ze inne rzeczywistosci istnieja.


Pn paź 31, 2022 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Tomasz z Akwinu - Czy Bóg istnieje?
Sam napisałeś że rzeczy doskonałe (idealne) nie istnieją.
Poza tym pozostają dalsze wątpliwości -stopniowanie i ocena "doskonałości" i dlaczego musi itmnieć jedna najdoskonalsza rzecz/osoba. A jak jest to grupa rzeczy?abstrakcyjna idea? Oczywiście jak wykazać że coś jest najdoskonalsze? Masz jakąś skale, metode pomiaru?
Rozumowanie Tomasza jest takie - musi istnieć coś najdoskonalszego. Musi istnieć najbardziej smoczysty smok.
Istniejący jest bardziej doskonały od nieistniejącego. Smok istniejący jest bardziej smoczysty od nieistniejącego.
Teraz jeszcze Andy
Cytuj:
bycie Osobą też niesie ze sobą pewien stopień doskonałości.

Bycie osobą niesie ze sobą pewien stopień doskonałości/smoczystości.
Wniosek - smoki istnieją i są osobami
Cytuj:
Co nie przeczy że Byt doskonały byłby najbardziej doskonały pod każdym względem,

co nie przeczy że smok doskonały byłby najbardziej doskonały (czy też smoczysty, można stosować zamiennie) pod każdym względem.
Widzisz, tą metodą można "udowodnić" cokolwiek. Jeszcze nazwę smoka bytem koniecznym, który jest konieczny sam w sobie, nie ma przyczyny swej konieczności gdzie indziej, a jest przyczyną konieczności dla innych. I że
Cytuj:
4 dla wszystkich bytów jest przyczyną: istnienia, dobra i wszelkiej doskonałości
5 ktoś myślący, kto kieruje wszystkimi naturalnymi rzeczami ku celowi

Owszem, wyssałam to z palca. Tak jak Tomasz.

TS7
Cytuj:
Nie potrzebna jest miara, wystarczy porządek.

Żeby wiedzieć jaki jest ten porządek musisz jakoś doskonałóśc zmierzyć. Jak to zrobisz? Czy w ogóle w tym przypadku mamy do czynienia z mierzalnością?
Cytuj:
A dlaczego musi się skądś brać Pierwsza Przyczyna?
Skoro jest Pierwsza?

Dokłądnie. I tutaj hipoteza boga staje się zbędna.
Cytuj:
jest Pierwszą Przyczyną?

Udowodnij. Bo jak na razie rzucasz jakieś bezpodstawne hasła.
Cytuj:
"Obalono" używając jakich założeń?

Założeń? To założenia Tomasza są z sufitu, tu nie ma czego obalać. Pytam po raz ostatni - skąd wiesz że istnieje coś najodskonalszego? Jak to zmierzysz, udowodnisz co jest najdoskonalsze? Skąd wiesz że wszystko ma swoją przyczyne? Że Bóg jej nie ma? Ze stwórca musi być rozumny? Przecież to czcze wymysły, bez podstawy logicznej.
Co do przyczyny -po pierwsze nie musi być konieczna. Po drugie można wymyślić to bez powoływania bajkowych stworów - więc stąd wiemy że hipoteza Boga jest zbędna i jest on bytem mnożonym bez potrzeby. Znowu- Podróż Osiemnasta.
Więc nawet jedno bezpodstawne założenie powoduje nieważność całego "dowodu" a tu właściwie są same fikcyjne założenia z sufitu.

Cytuj:
A skąd się weźmie rozum w skutkach, jeżeli Pierwsza Przyczyna nie ma możliwości być rozumna?

Wyewoluował


Pn paź 31, 2022 21:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL