Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Opatrzność 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Opatrzność
nolda - nie popadniesz w alkoholizm przy 120 litrach wina?! Tak tylko pytam, bo pewnie wiesz, co robisz, ale ryzyko jest... [piszę to jako abstynent]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt paź 03, 2023 6:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Opatrzność
nolda napisał(a):
Kto dał lekarzom umiejętność przewidywania daty śmierci, nie mówię co do sekundy, ale co do miesiąca, kwartału, roku czy kilku lat? Czy takie postawienie sprawy nie przeczy słowom "Nie znacie dnia, ani godziny..."?

Nauka zwana statystyką, dział matematyki. Skoro statystycznie rokowania pacjentów cierpiących na to samo schorzenie co pani Basia są jakie są, to lekarz bez ogródek informuje o tym pacjenta, aby mógł poukładać swoje sprawy w tych ramach czasowych. Łaska buduje na naturze, zatem to co dla ateisty będzie jedynie przypadkiem, dla wierzącego będzie odpowiedzią Opatrzności. Przez cierpienie, chorobę czy ból, Bóg coś przekazuje człowiekowi i ten może się zatrzymać, zmienić swoje życie, uporządkować różne relacje itp., aby pogłębić relację z Bogiem, bo grzech oddala od Boga, utrudnia Jemu działanie w naszym życiu, a przez to wiele łask nie potrafimy przez to przyjąć.


nolda napisał(a):
Dziś rozpocząłem proces przemieniania wody i winogron w wino, białe i czerwone, w czterech butlach 30 litrowych. Jeszcze jakieś 10 lat temu, ten proces był dla mnie bezmała cudem, dziś to rutyna.

Kiedyś miałeś "dziecięcą" fascynację, która przemieniła się w pasję, to też jest łaska. Ludzie mają tendencję do izolowania cudu jako czegoś wyjątkowego, tak jakby Bóg mógł działać tylko w sytuacjach krytycznych, tymczasem Bóg wszystko przenika, to że masz dwie nogi, dwie ręce, zdrowie, które pozwala na realizację produkcji wina, to wszystko jest łaską. Dobrze jest być wdzięcznym za to, co się ma, bo to nie jest nasza własność, jest nam podarowane, by robić z tego użytek.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt paź 03, 2023 11:10
Zobacz profil
Post Re: Opatrzność
Poznacie dzień i godzinę swojej śmierci dzięki badaniom statystycznym, a ich wynik i opublikują wam lekarze. Uważasz, że Biblia się zdezaktualizowała?

Wdzięcznym być za dwie nogi i dwie ręce oraz zdrowie? A co mają powiedzieć ci z jedną ręką, jedną nogą i nowotworem z przerzutami? Namawiasz bym jak faryzeusz dziękował, że nie jestem jak ten z jedną nogą, jedną ręką i nieuleczalnym rakiem. Zwrócił uwagę Bogu, że nie piję wina w piętki i podczas postu, a także zysk uzyskany ze sprzedaży jednej butli przeznaczam na remont świątyni?
Przemyśl co napisałaś.

Żyję każdym dniem, rodziną, chwilą. Wczoraj z radością sadziłem szczepki winogrona, dziś sercem tworzę wino, jutro zaproszę przyjaciół i z nimi w radości i z pieśnią na ustach wypiję.


BUŁAT OKUDŻAWA
GRUZIŃSKA PIEŚŃ

Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę,
a gdy winnym owocem gronowa obrodzi mi wić,
zwołam wiernych przyjaciół i serce przed nimi otworzę...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?

Cóż, czym chata bogata! Darujcie, że progi za niskie, mówcie wprost,
czy się godzi siąść przy mnie, ucztować i pić.
Pan Bóg grzechy wybaczy i winy odpuści mi wszystkie...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?

W czerni swej i czerwieni zaśpiewa mi znów moja Dali,
runę w czerni i bieli do stóp jej, niech przędzie swą nić!
I o wszystkim zapomnę, i umrę z miłości i żalu...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?

A gdy zmierzch się zakłębi i cienie po kątach się splotą,
niech się cisną do oczu, niech wiecznie pozwolą mi śnić
płowy bawół i orzeł srebrzysty, i pstrąg szczerozłoty...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć? 




https://www.youtube.com/watch?v=C0FTqaFqwjA


Wt paź 03, 2023 20:37

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Opatrzność
@nolda
Cytuj:
Wdzięcznym być za dwie nogi i dwie ręce oraz zdrowie? A co mają powiedzieć ci z jedną ręką, jedną nogą i nowotworem z przerzutami?

Tak. Bo każdy może znaleźć coś, co rzeczywiście ma, chociaż nie ma reguły, że mieć musi - i za to może być Bogu wdzięczny. Na tym polega wdzięczne usposobienie (por. Ef. 5,4).

Ponad 60 lat temu, gdy byłem jeszcze dzieckiem, nieżyjąca już moja Mama, nauczyła mnie bajki o pięciu braciach.
Było pięciu braci - i Mama pokazywała swoją dłoń.
Pierwszy nazywał się: Najedzmy_się - i pokazywała na kciuk.
Drugi to Pójdźmy_spać - odpowiednikiem był palec wskazujący.
Trzeci nazywał się Podziękujmy_Panu_Bogu - i to był palec środkowy
Czwarty: Nie_wiem_za_co
Piąty: Choćbym_urósł_to_i_tak_nie_podziękuję.
Cytuj:
Namawiasz bym jak faryzeusz dziękował, że nie jestem jak ten z jedną nogą, jedną ręką i nieuleczalnym rakiem. Zwrócił uwagę Bogu, że nie piję wina w piętki i podczas postu, a także zysk uzyskany ze sprzedaży jednej butli przeznaczam na remont świątyni?

Faryzeusz (Łk. 18,9-14) porównywał się z innymi, wskazując ich defekty moralne, nie fizyczne. Dlatego siebie uważał za sprawiedliwego, a innymi gardził. W tej przypowieści nikt nie był sprawiedliwy, ale celnik wyszedł ze świątyni usprawiedliwiony, faryzeusz nie.
Cytuj:
Żyję każdym dniem, rodziną, chwilą. Wczoraj z radością sadziłem szczepki winogrona, dziś sercem tworzę wino, jutro zaproszę przyjaciół i z nimi w radości i z pieśnią na ustach wypiję.

Masz więc powód, by dziekować za dzień, za rodzinę, za piękną chwilę. Za szczepki winogron, za wino i za przyjaciół. To mało?


Śr paź 04, 2023 8:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL