Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wszechmocny, wszechdobry, wszechwiedzący Bóg a piekło 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 17, 2023 19:04
Posty: 12
Post Re: Wszechmocny, wszechdobry, wszechwiedzący Bóg a piekło
Soul33 napisał(a):
Marcinadam napisał(a):
Nie wiem dlaczego świętość i sprawiedliwość Boga miałaby prowadzić do nakładania nieskończonych kar na skończonych ludzi za skończone winy.

Według Katechizmu KK piekło to jest stan odrzucenia Boga, a nie kara za czyny w dosłownym sensie. Jeśli ma istnieć wolność, każdy musi mieć prawo odrzucić Boga - a jako, że Bóg jest wszystkim, co dobre, to logicznie rzecz biorąc, po Jego odrzuceniu pozostaje tylko zło. Ale to jest własny wybór danej osoby.


"Dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom".

Sobór Florencki, Dekret dla Greków, 1439

To jest nauczanie Kościoła - z byciem w piekle wiąże się kara. Co więcej, skoro wolność jest dla Ciebie taką wartością, to dlaczego osoba zmarła w wieku powiedzmy lat 17 po popełnieniu grzechu śmiertelnego ma już nie mieć wolności nawrócenia przez miliardy miliardów, pardon - nieskończoność lat.
Jak to godzisz z miłosierdziem a nawet sprawiedliwością?

Soul33 napisał(a):
Marcinadam napisał(a):
Wg tradycyjnego przekonania katolików w najgorszym razie (jeśli nie wyspowiada się, nie dokona żalu doskonałego) skutkuje wieczną i nieskończoną karą.

Faktycznie kiedyś był taki pogląd, ale teraz Kościół katolicki już tak nie uważa i nie naucza.


Jeśli uznamy zmienność doktryny to obecne nauczanie również może być błędne i staje się widzimisię obecnego papieża, który kolejny papież może zmienić. Zresztą w tym kierunku zmierza obecny papież i prefekt Kongregacji Nauki Wiary.


Cz paź 26, 2023 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 17, 2023 19:04
Posty: 12
Post Re: Wszechmocny, wszechdobry, wszechwiedzący Bóg a piekło
Jerzy_67 napisał(a):
Marcinadam - nie widzę, abyś jakoś się do mojego wpisu do Ciebie kierowanego, odniósł, to wprost zapytam: co myślisz o tym moim, innym od zdecydowanej większości, podejściu do tematu, jaki podjąłeś (bo nie uznaję karania bez końca w piekle jako Bożego sposobu na rozwiązanie problemu zła, do którego to zła pewni ludzie tak się przywiązani, że nijak go nie chcę porzucić, więc do nieba się nie nadają, a też na siłę tam ciągnięci przez Boga nie będą... Coś jednak z nimi trzeba zrobić... >> i tu następuje moje odróżnianie się od większości; przypomnę tylko, że demokracji u Boga nie ma, więc większość nie zawsze ma rację...).


Przepraszam, że się nie odniosłem, ale nie do końca zrozumiałem Twoje stanowisko. Na pewno zgadzam się zaś, że większość nie zawsze ma rację.
pozdrawiam


Cz paź 26, 2023 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Wszechmocny, wszechdobry, wszechwiedzący Bóg a piekło
Marcinadam napisał(a):
Przepraszam, że się nie odniosłem, ale nie do końca zrozumiałem Twoje stanowisko. Na pewno zgadzam się zaś, że większość nie zawsze ma rację.
Oj, myślałem, że się wysławiam dość jasno... :roll:
No to jednym zdaniem: w temacie piekła stoję na stanowisku, że będzie ono miało (będzie, bo teraz nie ma piekła w tym sensie) swoją rolę karzącą bezbożnych/potępionych ludzi, a gdy stosowna do winy kara będzie im wymierzona, to bezbożni całkowicie zostaną unicestwieni (totalna anihilacja), a wtedy i piekło zniknie...
Pozostanie tylko niebo i wszystko wróci do stanu sprzed grzechu Adama - będzie nowa ziemia pod nowym niebem (czytaj Ap 21-22 rozdz.).
Jeśli coś jest jeszcze niezrozumiałe - nie krępuj się zapytać.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt paź 27, 2023 7:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL