Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 12, 2024 15:09

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Pytania do Boga 
Autor Wiadomość

Post Pytania do Boga
Jedno pytanie to słaby obraz człowieka. Ale 3 to już daje coś wyraźniejszego.
Gdybyście mogli zadać 3 pytania do Boga, to jakie byłby to pytania?
Można je podawać w nawet w 3 odpowiedziach, tylko prosiłbym je ponumerować.

Cz lip 04, 2024 6:58

Post Re: Pytania do Boga
1. Czy jesteś miłością, czy miłość jest Tobą?
2. Czy kiedykolwiek się śmiałeś?
3. Czy miał rację ten, kto powiedział: Boga nie znajdziesz gdy będziesz szukał. Przestając szukać odnajdujesz Boga.

Cz lip 04, 2024 7:51

1. Dlaczego stworzyłeś świat tak bolesny, tak nieszczęśliwy dla wielu ludzi?

2. Dlaczego pozostawiasz ludzi w takiej samotności i niewiedzy - milcząc i nie dzieląc się z nimi wiedzą na temat ich prawdziwego położenia w świecie? Skazując ich tylko na domysły, że coś jest Twoim głosem i przesłaniem, ale nie dając pewności co do tego.

3. Czy Jezus był naprawdę Twoim synem i czy rzeczywiście musiał umrzeć za grzechy ludzi?

Cz lip 04, 2024 8:22

1. Boże Sprawiedliwy i Miłosierny, jak długo jeszcze będzie istniał obecny świat poddany marności?
2. Alfo i Omego, czy wytrwam(oczywiście z Twoją pomocą) do końca by być częścią chwały Twego Syna(jedynie Ty znasz zapis Księgi Baranka)?
3. Jak wygląda, czym jest światłość niedostępna którą zamieszkujesz?

Cz lip 04, 2024 9:13

@george45
Cytuj:
3. Czy miał rację ten, kto powiedział: Boga nie znajdziesz gdy będziesz szukał. Przestając szukać odnajdujesz Boga.

Ad. 1. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. (1J. 4,8)
Ludzie nawet egoizm nazywają "miłością siebie" i go deifikują.
Ad. 2. (12) Przeciw sprawiedliwemu zło knuje występny i zgrzyta na niego zębami. (13) Pan śmieje się z niego, bo widzi, że jego dzień nadchodzi. (Ps. 37.12-13)
Ad. 3. (7) Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. (8) Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. (9) Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? (10) Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? (11) Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. (Mt. 7,7-11)

Cz lip 04, 2024 11:01

Rabarbar napisał(a):
...
Dzięki za to, że jako jedyny zareagowałeś na poważnie. A do tego mądrze.

Ze swej strony, a właściwie ze strony Jana Kochanowskiego przytoczę Pieśń, a której on stawia pytania Bogu. Pozornie Bogu, bo na te pytania ma odpowiedzieć każdy z nas.
Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie,
I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie.
Złota też, wiem, nie pragniesz, bo to wszytko Twoje,
Cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje.
Wdzięcznym Cię tedy sercem, Panie, wyznawamy,
Bo nad to przystojniejszej ofiary nie mamy.
Tyś Pan wszytkiego świata, Tyś niebo zbudował
I złotemi gwiazdami ślicznieś uhaftował.
Tyś fundament założył nieobeszłej ziemi
I przykryłeś jej nagość zioły rozlicznemi.
Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi,
A zamierzonych granic przeskoczyć sie boi.
Rzeki wód nieprzebranych wielką hojność mają,
Biały dzień a noc ciemna swoje czasy znają.
Tobie k woli rozliczne kwiatki Wiosna rodzi,
Tobie k woli w kłosianym wieńcu Lato chodzi.
Wino Jesień i jabłka rozmaite dawa,
Potym do gotowego gnuśna Zima wstawa.
Z Twej łaski nocna rosa na mdłe zioła padnie,
A zagorzałe zboża deszcz ożywia snadnie.
Z Twoich rąk wszelkie źwierzę patrza swej żywności,
A Ty każdego żywisz z Twej szczodrobliwości.
Bądź na wieki pochwalon, nieśmiertelny Panie!
Twoja łaska, Twa dobroć nigdy nie ustanie.
Chowaj nas, póki raczysz, na tej niskiej ziemi;
Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami Twemi!

Cz lip 04, 2024 11:15

@Idący
Dzięki za miłe słowa.
Ale nie znajduję w innych wypowiedziach nic niepoważnego.

Cz lip 04, 2024 11:24

@Saqura
Cytuj:
1. Boże Sprawiedliwy i Miłosierny, jak długo jeszcze będzie istniał obecny świat poddany marności?
2. Alfo i Omego, czy wytrwam(oczywiście z Twoją pomocą) do końca by być częścią chwały Twego Syna(jedynie Ty znasz zapis Księgi Baranka)?

Ad. 1.
(18) Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić.
(19) Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych.
(20) Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei,
(21) że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych.
(22) Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia.
(23) Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując <przybrania za synów> - odkupienia naszego ciała.
(24) W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda?
(25) Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy. (Rz. 8,18-25)

Ad. 2. 2. Jeśli należysz do "owiec Jezusa" to nie koncentruj się na swojej wierności, ale na obietnicach Bożych:
(27) Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną
(28) i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.
(29) Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.
(30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy. (J. 10,27-30)

Ad. 3. Sam chciałbym wiedzieć.
Ale pewne światło rzuca na to, w języku obrazowych symboli, ostatnia księga Biblii:
(1) I ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka.
(2) Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców - wydające swój owoc każdego miesiąca - a liście drzewa /służą/ do leczenia narodów.
(3) Nic godnego klątwy już /odtąd/ nie będzie. I będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy Jego będą Mu cześć oddawali.
(4) I będą oglądać Jego oblicze, a imię Jego - na ich czołach.
(5) I /odtąd/ już nocy nie będzie. A nie potrzeba im światła lampy i światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi i będą królować na wieki wieków.
(6) I rzekł mi: Te słowa wiarygodne są i prawdziwe, a Pan, Bóg duchów proroków, wysłał swojego anioła, by sługom swoim ukazać, co musi stać się niebawem.
(7) A oto niebawem przyjdę. Błogosławiony, kto strzeże słów proroctwa tej księgi. (Ap. 22,1-7)

Cz lip 04, 2024 11:52

Rabarbar napisał(a):
@george45
Cytuj:

Ad. 1. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. (1J. 4,8)
Ludzie nawet egoizm nazywają "miłością siebie" i go deifikują.
Ad. 2. (12) Przeciw sprawiedliwemu zło knuje występny i zgrzyta na niego zębami. (13) Pan śmieje się z niego, bo widzi, że jego dzień nadchodzi. (Ps. 37.12-13)
Ad. 3. (7) Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. (8) Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. (9) Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? (10) Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? (11) Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. (Mt. 7,7-11)

Ad. 1 Bóg jest miłością, ale miłość nie jest bogiem, to czym jest miłość??
Ad. 2 Bóg się śmieje tylko gdy widzi złoczyńcę, a właściwie, że jego dzień nadchodzi? Tak robi Bóg który jest miłością?
Ad. 3 Pytałem, czy Boga odnajdziesz przestając szukać, czy przyjdzie do ciebie?

Cz lip 04, 2024 12:12

Saqura napisał(a):

1. Ten świat sama sobie stworzyłaś i tylko ty możesz go zmienić.
2. Nigdy ją nie byłaś i nie będziesz.
3. To nicość.

Cz lip 04, 2024 12:16

@Swołocz
Cytuj:

2. Dlaczego pozostawiasz ludzi w takiej samotności i niewiedzy - milcząc i nie dzieląc się z nimi wiedzą na temat ich prawdziwego położenia w świecie? Skazując ich tylko na domysły, że coś jest Twoim głosem i przesłaniem, ale nie dając pewności co do tego.

3. Czy Jezus był naprawdę Twoim synem i czy rzeczywiście musiał umrzeć za grzechy ludzi?

Ad. 1.
(3) Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
(4) Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
(5) Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
(6) Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. (Mt. 5,3-6)

Teraz jest ubóstwo w duchu, teraz smutek, teraz cichość, teraz łaknienie i pragnienie sprawiedliwości, ale to wszystko zaprowadzi do królestwa niebieskiego, pocieszenia, odnalezienia swojego miejsca, nasycenia...

Ad. 2.
Czy był ktoś bardziej samotny i pełen niewiedzy, niż Chrystus modlący się w ogrójcu i umierający na krzyżu?

Ad. 3.
Czyim synem jest Mesjasz? (Mt. 22,41-46)
Na podstawie Pisma [apostoł Paweł] wyjaśniał i nauczał: Mesjasz musiał cierpieć i zmartwychwstać. Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem. (Dz. 17,3)

Cz lip 04, 2024 12:23

Rabarbar napisał(a):
@
Ad. 1.
(3) Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
(4) Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
(5) Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
(6) Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. (Mt. 5,3-6)

Teraz jest ubóstwo w duchu, teraz smutek, teraz cichość, teraz łaknienie i pragnienie sprawiedliwości, ale to wszystko zaprowadzi do królestwa niebieskiego, pocieszenia, odnalezienia swojego miejsca, nasycenia...

Ad. 2.
Czy był ktoś bardziej samotny i pełen niewiedzy, niż Chrystus modlący się w ogrójcu i umierający na krzyżu?

Ad. 3.
Czyim synem jest Mesjasz? (Mt. 22,41-46)
Na podstawie Pisma [apostoł Paweł] wyjaśniał i nauczał: Mesjasz musiał cierpieć i zmartwychwstać. Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem. (Dz. 17,3)

Gdyby mi Bóg udzielił takich odpowiedzi, uznałbym, że robi sobie ze mnie jaja.

Ad. 1 - to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Poza tym słabe to, uwzględniając współczesną wiedzę o tym, że Jezus zapowiadał naprawdę bliskie w czasie królestwo Boga, a ono nie nadeszło (Paweł też się tego spodziewał, co wynika z jego listów).

Ad. 2 Jeżeli Jezus tak sławił swojego Ojca, a on dopuścił do takiego położenia Jezusa (jego męka i śmierć), to nie warto wierzyć w takiego Ojca i na nim polegać czy ufać.

Poza tym to, że Jezus był samotny i w niewiedzy, nie usprawiedliwia tego, że my jesteśmy postawieni w takim położeniu.

Ad. 3 - To, że czegoś Paweł nauczał, nie znaczy, że to jest prawdziwe. Ciekaw jestem samej odpowiedzi Boga.

Cz lip 04, 2024 15:44

Swołocz napisał(a):

Ból fizyczny być może ma jakiś charakter rozwojowy np. dlatego, że ludzie pierwotni cierpieli z powodu głodu i zimna, to zaczęli robić postępy w rozwoju, tak, że my dzisiaj żyjemy w rozwiniętej cywilizacji i możemy dyskutować przez internet. Zmusza to do jakiegoś działania, robienia postępów, szukania rozwiązania jak sobie pomóc, żeby to cierpienie zmniejszyć, być może też jest to jakaś forma doświadczenia, która będzie przydatna na dalszym etapie rozwoju, tego nie wiemy.

Natomiast poczucie nieszczęścia to jest najczęściej coś co już ludzie sami tworzą sobie w głowie, im bardziej wolny wewnętrznie się stajesz, tym mniej nieszczęśliwy jesteś. Nieszczęście najczęściej spowodowane jest jakimiś pragnieniami czy oczekiwaniami, coś byśmy chcieli żeby było takie, a jest inne, albo nie otrzymujemy tego czego pragniemy. Gdy się tych pragnień i oczekiwań wyzbywasz, to poczucie nieszczęścia się minimalizuje, przyjmujesz swoją codzienność taką jaka jest.

Cz lip 04, 2024 16:14

Swołocz napisał(a):

Pozwolę sobie podjąć te 3 Twoje pytania - dam odpowiedź, która może nie zadowoli Cię, jak nie zadowala odp. Rabarbara, ale przynajmniej sam się nad tym zastanowię, a to też będzie korzyść...

:arrow: 1. Dlaczego stworzyłeś świat tak bolesny, tak nieszczęśliwy dla wielu ludzi?
Myślisz, tak mniemam, o stanie świata, jaki znasz z autopsji oraz z mediów i historii (czasy wcześniejsze)... Jeśli tak, to robienie tu zarzutu Bogu-Stwórcy jest nie na miejscu, bo - ja przynajmniej tak całym sercem wierzę - On nie planował takiego świata, jaki teraz (i od tysiącleci) istnieje!
Przecież Biblia podaje, jak było na początku, i co spowodował bunt ludzi w Edenie! Obecny stan świata to nie jest Boży plan, ale efekt tego, że Jego plan ludzie zepsuli grzechem!...

:arrow: 2. Dlaczego pozostawiasz ludzi w takiej samotności i niewiedzy - milcząc i nie dzieląc się z nimi wiedzą na temat ich prawdziwego położenia w świecie? Skazując ich tylko na domysły, że coś jest Twoim głosem i przesłaniem, ale nie dając pewności co do tego.
Tu jest trudniej mi odpowiedzieć (niż w pyt. nr 1), bo istotnie byłoby prościej, gdyby np. na niebie w językach wielu była napisane prawda o istnieniu Boga i Jego woli dla ludzi...
Nie ma tego. A co jest? Są Boży ludzie, którzy mają wolę realizować wielki nakaz misyjny (Mt 28,18-20) i pomoc Bożą (Dz 1,8), aby głosić prawdę o istnieniu Boga i Jego woli dla ludzi...
Mamy też Biblię, która w moim odbiorze jest Listem Boga do ludzi; ten List jest dziś łatwiej dostępny niż przez wszystkie wieki razem wzięte (nie martwię się tym, że ktoś gdzieś dawniej, albo teraz nie słyszał nawet o Chrystusie, bo Bóg ich nie skrzywdzi na sądzie; oczywiście, byłoby lepiej, aby żyli w prawdzie, ale jeśli to nie ich wina, to nie martwię się tym, co z nimi będzie - w tym sensie to napisałem, a nie w tym, że są mi obojętni).

:arrow: Czy Jezus był naprawdę Twoim synem i czy rzeczywiście musiał umrzeć za grzechy ludzi?
Odnośnie synostwa Jezusa to jest okazja, aby napisać, że wg mojego poznania tematu, to traktuję Jego synostwo tak, że nie oznacza ono zaistnienie: nie było Syna, ale potem już był...
Odrzucam takie mające początek istnienie Syna Bożego, bo to jest zarazem Bóg, a Bóg nie może mieć początku, i Syn nie może mieć początku jeśli ma być tak samo czczony jak Ojciec (J 5,23; mielibyśmy wtedy dwóch Bogów: takiego bez początku: Ojciec i takiego z początkiem: Syn).

Ps 2,7 podaje Boże orzeczenie o narodzinach Syna; ten tekst jest 3 razy w NT cytowany: Dz 13,33; Hbr 1,5; Hbr 5,5 - i żaden raz nie wskazuje na to, że chodzi o początek istnienia! (a o co chodzi, to kto nie wie, niech przeczyta; dodatkowo też wskażę na Rz 1,4 jako powiązanie z Dz 13,33).

Jezus jest naprawdę Synem Bożym (bo o to pytasz), ale trzeba rozumieć, co to znaczy...
A czy musiał umrzeć za grzechy ludzi?
Gdyby nie musiał, to Jego pełna trwogi modlitwa w Getsemani byłaby wysłuchana! To, że jednak potem nastąpiła Golgota, dowodzi, że nie było planu B, żeby zbawić/uratować nas przed konsekwencjami grzesznego stanu - zatem plan zbawienia koniecznie prowadził przez śmierć Syna Bożego, ale też przez Jego zmartwychwstanie, bez którego nie byłoby możliwe zbawienie (jedno z drugim się łączy; tak to Bóg zaplanował, a ja chwalę Go za to, bo mam perspektywę wieczności w świecie, który będzie jakby powrotem do stanu sprzed grzechu w Raju, a nawet myślę, że to będzie coś jeszcze lepszego, choćby dlatego, że tam była jedna para ludzi, a zbawionych będzie jednak więcej; Ty, Swołocz, też masz tam zaproszenie!!).

"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).

Cz lip 04, 2024 16:39

@Swołocz
Cytuj:
Ciekaw jestem samej odpowiedzi Boga.

Nie zamierzałem zastępować Boga. Pytaj Go i szukaj odpowiedzi.
Chciałem jedynie pokazać, że większość odpowiedzi, tu być może niedoskonałych, bo powinien je odkrywać ten, który stawia pytanie - znajduje się w Biblii.
Cytuj:
Ad. 1 - to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Poza tym słabe to, uwzględniając współczesną wiedzę o tym, że Jezus zapowiadał naprawdę bliskie w czasie królestwo Boga, a ono nie nadeszło (Paweł też się tego spodziewał, co wynika z jego listów).

Problem polega na tym, że Bóg zna Ciebie, ja nie. On mógłby odpowiedzieć precyzyjnie, znając istotę twoich pytań, a nie wyłącznie ich "literę", do której dostęp mam ja.
Współczesna "wiedza" o tym, co rzekomo zapowiadał Jezus na temat królestwa Bożego i czynienie z tego zarzutu - najczęściej pojawia się w opracowaniach ateistów. Czy to nie dziwne? Jeśli chcesz o tym porozmawiać, sformułuj pytanie odnosząc się do konkretnej wypowiedzi Jezusa.
Cytuj:
Ad. 2 Jeżeli Jezus tak sławił swojego Ojca, a on dopuścił do takiego położenia Jezusa (jego męka i śmierć), to nie warto wierzyć w takiego Ojca i na nim polegać czy ufać.

Dlaczego zatrzymujesz się ma męce i śmierci Jezusa, a nie uwzględniasz Jego Zmartwychwstania, królowania w niebie, ukształtowania sobie Oblubienicy (Kościoła jaki stanowią wierzący w Niego) i spędzenia wieczności z tymi, którzy Go kochają? Ewangelie mówią (J. 10,17-18), że męka i śmierć była wyborem również Jezusa. Ponownie słuchasz głosu ateistów.
Cytuj:
Poza tym to, że Jezus był samotny i w niewiedzy, nie usprawiedliwia tego, że my jesteśmy postawieni w takim położeniu.

Z jakichś powodów Bóg ceni naszą wiarę, a ona wyraża się między innymi w tym, że z zaufaniem odnosimy się do tych treści, których jeszcze nie widzimy i ich nie doświadczamy (por. Hbr. 11,1). Gdybyśmy to, co jest obiecane już oglądali, nasza wolność byłaby mniejsza, lub nie byłoby jej wcale.
Jezus nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala (Hbr. 12,2), dlatego mamy być Jego naśladowcami (Mt. 16,24; 1 P. 2,20-25).
Cytuj:
Ad. 3 - To, że czegoś Paweł nauczał, nie znaczy, że to jest prawdziwe. Ciekaw jestem samej odpowiedzi Boga.

Pierwszy fragment (Mt. 22,41-46) to wypowiedź samego Jezusa, przekazana przez Jego bliskiego ucznia.

Paweł był wśród najbardziej oddanych uczniów, był zaakceptowany przez nich i korzystał z tytułu apostoła. Wypowiedź Pawła jest zresztą jego opinią, dotyczącą zawartości Pisma. Możesz to sam badać i sprawdzić, czy Paweł miał rację, a może się mylił. Taką postawę wykazywali mieszkańcy Berei (Dz. 17,10-11), a Pismo nazywa ją szlachetną.

Sprawdzanie w Biblii Starego Testamentu, czy Paweł mówił prawdę o Mesjaszu jest czymś, do czego Biblia Cię zachęca. Stary Testament nie napisał Paweł, albo inni uczniowie Jezusa, ale żydowscy autorzy żyjący setki lat przez Jezusem. Jeśli więc to, co twierdzi Paweł (że wg Pism Mesjasz musiał cierpieć i zmartwychwstać) jest prawdą, to masz dowód na to, że Bóg-Ojciec nie uczynił niczego wbrew Bogu-Synowi.

Cz lip 04, 2024 16:54
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona