Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Sola scriptura czy Tradycja...? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
@feelek
Cytuj:
Sorry, ale po przytoczeniu kolejnego wersetu i powtórzeniu po raz kolejny, że Pismo będzie nas osądzać, nadal nie widzę wyjaśnienia w jaki sposób Pismo ma tego dokonywać.

Pisałem do Ciebie, jako do kogoś komu czasami trzeba wskazać odpowiedni fragment pisma, ale z jego rozumieniem, miałem nadzieję, że sobie poradzisz.

(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu ...
(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył...
(7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy...
(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić....
(13) Nie będziesz zabijał.
(14) Nie będziesz cudzołożył.
(15) Nie będziesz kradł.
(16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa...
(17) Nie będziesz pożądał... (Wj. 20,1-17)


(10) Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach Prawa, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa. (11) A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie. (12) Prawo nie opiera się na wierze, lecz /mówi/: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie.
(13) Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie - (14) aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha. (Gal. 3,10-14)


Gdy stanę na Bożym sądzie księga Prawa będzie przypominać swoje wymagania (np. Wj. 20,1-17), a szatan za każdym razem powie: Winien! Jest przeklęty.
Ale Chrystus weźmie mnie w obronę. Powie: Ja za Rabarbara już stałem się przekleństwem, aby on mógł żyć.
A co Tobie Chrystus powie?
Cytuj:
Chwila, bo teraz już nic nie rozumiem, to czyj ma to być osąd mój, czy Pisma?

Nie musimy czekać na Boży sąd, możemy osądzić samych siebie, pokutować, odwrócić się od swoich grzechów i przyjąć Bożą łaskę i przebaczenie:
(31) Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. (32) Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. (1 Kor. 11,31-32)
A więc słowo Boże nas osądzi, chyba że wcześniej my sami siebie osądzimy.
Cytuj:
Jeśli chodzi o spisane nauczanie apostołów to w grę mogą wchodzić tylko 3 listy, ewentualnie 4, jeśli założymy, że istniał już List do Galatów. Cała reszta Nowego Testamentu włącznie z 4 Ewangeliami jeszcze nie była spisana. Według takiej interpretacji nie jest więc Słowem Bożym. No cóż, trudno, jeśli mamy się trzymać zasady sola scriptura, to sorry, ale innego wyjścia nie ma.

Najpóżniej do końca I w. cały Nowy Testament został spisany. Ty usiłujesz wskazać te księgi, ktore zostały spisane przed 1 listem do Koryntian. Ale Paweł pisze tam: "...nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane...", a nie ...co zostało napisane do tej pory. Chodzi o wymóg, by chrześcijańska wiara, działanie i doktryna opierała się na źródłach pisanych, a więc trwałych, a nie na przekazie ustnym, który łatwo ulega przekłamaniu. Ostatecznie chodzi o te spisane teksty, w których zostanie rozpoznane Boże natchnienie.


Pn wrz 04, 2023 16:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
nolda - taaa?! Skoro tak "reszta adwersarzy" rozumie świetnie, to dlaczemu feelek ciongle się doputujeeee, a?! :badgrin:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn wrz 04, 2023 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Rabarbar napisał(a):
Atakuję? Przecież tylko odpowiadam na ponawiane wciąż oczekiwania @Kanao, że pojawią się uzasadnienia dotyczące sola scriptura.

Ten słynny @Kanao, to niegdyś tutejszy Quinque. I chociaż dostaje wytłumacznie Sola Scriptury od protestanta, to nadal nie uznaje protestanckiego wyjaśnienia, jakby miał własną wersję definicji Sola Scriptury. Więc nie wiem, czy zaakceptuje wyjaśnienia twojego wyznania według twojego rozumienia.
A za chwilę zacznie Ciebie obrażać.

eskimeaux napisał(a):
Czyli to jakaś tajemnica?

Ja się tam przyznaję do Kościoła Katolickiego.

Pytanie jest Sola czy Tradycja?

feelek napisał(a):
Sorry, ale po przytoczeniu kolejnego wersetu i powtórzeniu po raz kolejny, że Pismo będzie nas osądzać, nadal nie widzę wyjaśnienia w jaki sposób Pismo ma tego dokonywać.

A tutaj dostrzegasz?:
Biblia dosłownie w dziesiątkach miejsc podkreśla wagę i jakie powinno sie mieć podejście do spisanego Pisma Świętego lub Słowa Bożego wyrażając się wprost:
"(18) A gdy już zasiądzie na swym królewskim tronie, napisze sobie w księdze odpis tego prawa od kapłanów Lewitów. (19) I będzie go miał przy sobie, i będzie go czytał po wszystkie dni swego życia, aby się nauczył bać PANA, swego Boga, by przestrzegał wszystkich słów tego prawa oraz tych ustaw i aby je wykonywał; "(Pwt17)
" (11) Gdy cały Izrael przybędzie, aby się stawić przed PANEM, twoim Bogiem, na miejscu, które wybierze, odczytasz to prawo do uszu całego Izraela. "(Pwt31)
"(8) Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność.[UBG: (8) Niech ta księga Prawa nie oddala się od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, abyś pilnował wypełnienia wszystkiego, co w niej jest napisane. Wtedy bowiem poszczęści się twojej drodze i będzie ci się wiodło. ]"(Joz 1)
"(2) lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.."(Ps 1)
"(15) Rozmyślam o twoich przykazaniach i przypatruję się twoim drogom.."(Ps 119:15)
"(97) O, jakże miłuję twoje prawo! Przez cały dzień o nim rozmyślam."(Ps 119:97)
"(28) On zaś odpowiedział: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go."(Łk 11)
"(31)Wtedy Jezus mówił do tych Żydów, którzy mu uwierzyli: Jeśli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami. (32) I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli."(J 8 )
"(4) Wszystko bowiem, co przedtem napisano, ku naszej nauce napisano, abyśmy przez cierpliwość i pociechę z Pism mieli nadzieję. "(Rz 15)
"(2) Jak nowo narodzone niemowlęta pragnijcie czystego mleka słowa Bożego, abyście dzięki niemu rośli [ku zbawieniu]"(1 P 2)
"(17) Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, którym jest słowo Boże; "(Ef 6)
"(15) A cierpliwość naszego Pana uważajcie za zbawienie, jak i nasz umiłowany brat Paweł według danej mu mądrości pisał do was; (16) Jak też mówi o tym we wszystkich listach.(...) Są w nich pewne rzeczy trudne (...) podobnie jak inne Pisma,....... "(2P3)
(15) I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie. (16) Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości; (17) Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany." (2Tm 3) i wiele innych.....


Zasada Sola Scriptura (tylko Pismo) znajduje potwierdzenie zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, w nauczaniu samego Jezusa oraz apostołów. Kluczowe jest tutaj podejście do Pisma Świętego jako do jedynego i najwyższego autorytetu we wszystkich kwestiach wiary i życia chrześcijańskiego.

Z Pisma - Słowa Bożego wyczytujemy, że Pismo ma być:
- rozważane nieustannie, dniem i nocą
- kochane i cenione ponad wszystko
- źródłem prawdy, pociechy i nadziei
- duchowym pokarmem, który daje wzrost
- mieczem duchowym i bronią
- drogą do poznania woli Bożej i osiągnięcia doskonałości


Praktyki częstego czytania i studiowania Biblii, są naturalną konsekwencją takiego rozumienia roli Pisma Świętego i wyrażane zasadą Sola Scriptura.

Te fragmenty pokazują, że już od czasów ST wyznawcy Boga czerpali życie duchowe przede wszystkim z objawionego Słowa. Ta zasada kontynuowana jest w NT, gdzie podkreśla się rangę Pisma dla życia chrześcijańskiego. Jak tylko wyszły pierwsze księgi - Tora, od samego początku podejście to i reguła przewija się aż do nauk/Słowa Jezusa oraz apostołów. Czyli spisane Słowo, również nazywane tylko "Słowo/Słowo Boże", miało być: "pokarmem"(por. Jozue:" nie oddala się od twoich ust", Jezus nazywa "chlebem"), czytane "w dzień i w nocy", miało być non stop "rozmyślanie" nad nim, "miłowane", słuchanie/czytanie przynosi błogosławieństwo, trwanie w słowie przynois prawdziwe uczniostwo i przynosi "prawdę" która wyzwala (z niewoli kłamstwa/grzechu), napisano abyśmy mieli z Pism pociechę i nadzieję(w wierze), czytanie i rozmyślanie nad Pismem daje wzrost ku zbawieniu, Pismo jest "mieczem Ducha i hełmem zbawienia", czytanie daje doskonałość, przygotowanie do wszelkiego dobrego dzieła........

Jak widzisz w ten sposób Pismo wskazuje, jaki i sam Bóg nakazał w Prawie(w ST), że było ono dla wyznawców Boga najwyższym i najważniejszym autorytetem, przynoszącym(czytanie, rozważanie) wiele błogosławieństw. Pismo dla wyznawców ma być pokarmem, mieczem, ma być kochane, itd. To są cechy Sola Scriptura.

To samo podejście widzimy u Ojców Kościoła, którzy również w swoim nauczaniu i praktyce podkreślali fundamentalną rolę Pisma Świętego, choć nie posługiwali się dokładnym sformułowaniem zasady Sola Scriptura. Klemens Rzymski, Ignacy Antiocheński i Polikarp ze Smyrny cytowali i komentowali liczne fragmenty Pisma Świętego, uznając je za źródło chrześcijańskiej nauki. Orygenes pisał, że Pismo jest jedyną najwyższą zasadą i źródłem prawdy, a wszystko inne jest od niego zależne. Atanazy Wielki stwierdził, że Pismo Święte jest "kanonem wiary" i we wszystkim należy go przestrzegać. Augustyn z Hippony podkreślał, że to z Pisma pochodzą "najpewniejsze dowody", na których opiera się wiara. Hieronim zachęcał do codziennego, uważnego czytania Biblii i rozważania Słowa Bożego. Grzegorz z Nyssy pisał o konieczności "nieustannego badania Pisma".
Można więc stwierdzić, że Ojcowie Kościoła podkreślali absolutny autorytet Biblii w kwestiach wiary i moralności, zgodnie z duchem zasady Sola Scriptura, chociaż jeszcze jej tak nie nazywali.

Protestanci czerpią z tego dziedzictwa i powielaja praktyki tamtych czasów i zaleceń Ojców pierwotnego Kościoła. Mają różne praktyki związane z tymi naukami/wersetami z Pisma, znam takich co czytają(lub odsłuchują) NT raz na tydzień, to daje 52 razy w ciągu roku. Inni czytają całą Biblię raz w miesiącu. Znowu inni rozważają rozdziały Biblii tygodniami. Nie słyszałem aby ktoś czytał je po nocach, ale pewnie też się zdarza. Praktyka "karmienia" się Pismem i rozważania go winna być częsta, skoro człowiek musi jeść te 3 razy dziennie, to czytanie Pisma przynajmniej raz dziennie jest wskazane. Bóg wskazuje na gwarancję błogosławieństwa jeżeli trzymasz się tych praktyk, ja Jemu wierzę......


Pn wrz 04, 2023 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Rabarbar napisał(a):
Najpóżniej do końca I w. cały Nowy Testament został spisany. Ty usiłujesz wskazać te księgi, ktore zostały spisane przed 1 listem do Koryntian. Ale Paweł pisze tam: "...nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane...", a nie ...co zostało napisane do tej pory.

Bo zostało napisane tylko to co zostało napisane do tej pory. To co nie zostało napisane do tej pory, nie zostało napisane. Logika.

Cytuj:
Chodzi o wymóg, by chrześcijańska wiara, działanie i doktryna opierała się na źródłach pisanych, a więc trwałych, a nie na przekazie ustnym, który łatwo ulega przekłamaniu.

Jeżeli był taki wymóg, to w którym miejscu mogę znaleźć słowa Jezusa: zapiszcie i przepisujcie moją naukę?

Cytuj:
Ostatecznie chodzi o te spisane teksty, w których zostanie rozpoznane Boże natchnienie.

Proszę o konkretny cytat z Pisma, który mówi, że Pawłowi chodzi o te spisane teksty, w których zostanie rozpoznane Boże natchnienie. Sola scriptura chyba do czegoś zobowiązuje.


Pn wrz 04, 2023 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Przeemek napisał(a):
Zasada Sola Scriptura (tylko Pismo) znajduje potwierdzenie zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, w nauczaniu samego Jezusa oraz apostołów. Kluczowe jest tutaj podejście do Pisma Świętego jako do jedynego i najwyższego autorytetu we wszystkich kwestiach wiary i życia chrześcijańskiego.

Proszę o biblijny cytat, że Pismo Święte jest jedynym i najwyższym autorytetem we wszystkich kwestiach wiary i życia chrześcijańskiego.


Pn wrz 04, 2023 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Tyle lat, nie zrozumieli Adam z Ewą, nie zauważali Izraelici ale żeby po tym jak Słowo stało się ciałem i oznajmiło że jedynie Ono jest Prawdą, Drogą i Życiem nadal istniały oczy które tego nie widzą...to ja już sama nie wiem..Czy Chrystus nie przeciwstawiał się tradycji "trwając z całych sił w Słowie"?
Strach nawet pomyśleć jak wyglądałoby dzisiejsze chrześcijaństwo gdyby Paweł pozostał jej wierny.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 05, 2023 6:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Saqura napisał(a):
Czy Chrystus nie przeciwstawiał się tradycji "trwając z całych sił w Słowie"?
To może zacytuję stosowne wypowiedzi Jezusa Chrystusa:
    Mt 15,1-9 PAU
    (1) Z Jerozolimy przyszli do Jezusa faryzeusze oraz nauczyciele Pisma i zapytali:
    (2) „Dlaczego Twoi uczniowie nie przestrzegają tradycji starszych i nie myją rąk przed posiłkiem?”.
    (3) On im odpowiedział: „A dlaczego wy, powołując się na wasze tradycje, łamiecie przykazanie Boże?
    (4) Przecież Bóg powiedział: Otaczaj szacunkiem ojca i matkę. A także: Kto złorzeczy ojcu lub matce, podlega karze śmierci.
    (5) Wy natomiast twierdzicie, że jeśli ktoś powie ojcu lub matce: «To, co miałem ci dać na utrzymanie, ofiarowałem Bogu»,
    (6) już nie musi okazywać szacunku swemu ojcu. Tak to przez waszą tradycję unieważniacie przykazanie Boże.
    (7) Obłudnicy! Słusznie prorokował o was Izajasz:
    (8) Lud ten czci Mnie wargami, ale ich serce jest daleko ode Mnie.
    (9) Daremnie jednak cześć Mi oddają, głosząc pouczenia, które są ludzkimi nakazami”.

    Mk 7,1-13 PAU
    (1) Zebrali się wokół Niego faryzeusze i kilku z nauczycieli Pisma, którzy przybyli z Jerozolimy.
    (2) Zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów jedli chleb nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami.
    (3) Faryzeusze bowiem i wszyscy Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, zanim nie umyją rąk.
    (4) Również kiedy wracają z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych przepisów, które przejęli i zachowują, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
    (5) Pytali Go więc faryzeusze i nauczyciele Pisma: „Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują zgodnie z tradycją starszych, lecz jedzą chleb nieczystymi rękami?”.
    (6) On odparł im: „Słusznie prorokował Izajasz o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, ale ich serce jest daleko ode Mnie.
    (7) Daremnie jednak cześć Mi oddają, głosząc pouczenia, które są ludzkimi nakazami.
    (8) Odrzucając przykazanie Boże, trzymacie się ludzkiej tradycji”.
    (9) Dalej mówił im: „Zręcznie uchylacie przykazanie Boże, aby tworzyć własną tradycję.
    (10) Mojżesz powiedział: Otaczaj szacunkiem swego ojca i matkę. A także: Kto złorzeczy ojcu lub matce, podlega karze śmierci.
    (11) Wy natomiast twierdzicie: «Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, co oznacza: to, co miałem dać tobie na utrzymanie, ofiarowałem Bogu»,
    (12) to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca czy dla matki.
    (13) Przeinaczacie w ten sposób słowo Boże na rzecz waszej tradycji, której się poddaliście. I wiele podobnych rzeczy czynicie”.

Czy te słowa wymagają dalszych komentarzy?... [jest takie przysłowie: "Mądrej głowie, dość pół słowie..."]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 05, 2023 6:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
@Jerzy_67
Dlaczego powołujesz się na coś co nie zostało spisane? Pamiętaj, tylko Pismo!


Wt wrz 05, 2023 7:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
I co jeszcze Feliksie wymyślisz, aby tylko:
# dalej wierzgać przeciwko Słowu Bożemu;
# nie nawrócić się do Chrystusa, aby być zbawionym?!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 05, 2023 7:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Nie odpowiedziałeś na pytanie. Dlaczego powołujesz się na coś co nie zostało napisane?


Wt wrz 05, 2023 7:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Ale co nie zostało napisane? Zacytowałem Ewangelię Mateusza i Marka. O co pytasz?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 05, 2023 7:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
No właśnie, powstały po napisaniu 1 Listu do Koryntian w którym Paweł wyraźnie mówi, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane. (1 Kor. 4,6). Ciebie sola scriptura nie obowiązuje?


Wt wrz 05, 2023 7:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
Jakże trzeba być przewrotnym, aby tak kombinować, aby tylko Biblii nie uznawać! Czy Ty masz skłonności samobójcze, że sam sobie szkodę robisz?!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 05, 2023 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
feelek - nie wiem, czy jesteś chrześcijaninem, ale zakładam, że jesteś. Też przyjmuję do wiadomości, że nie uznajesz reguły: Sola Scriptura, ale nawet wtedy, gdy nie kierujesz się w swoim chrześcijańskim życiu tą regułą, to wszakże nie odrzucasz Biblii, prawda?
Wobec tego zapytam Cię, czy uznajesz i wiarą swoją wyznajesz, np. te dwie prawdy biblijne, że: (1) tylko w Jezusie Chrystusie, obiecanym, zmartwychwstałym Mesjaszu jest Twoje zbawienie i że: (2) zbawienie jest darem Bożej łaski - nie za Twoje uczynki dawanym?!

Podeprę to stosownymi cytatami (pogrubiam najważniejsze myśli):
    Dz 4,8-12 PAU
    (8) A Piotr, napełniony Duchem Świętym, odpowiedział: „Zwierzchnicy ludu oraz starsi!
    (9) Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj z powodu dobrodziejstwa, jakiego doznał chory człowiek, gdy został uzdrowiony,
    (10) to wiedzcie, wy i wszyscy Izraelici, że stało się to w imię Jezusa Chrystusa, Nazarejczyka, którego ukrzyżowaliście. Bóg wskrzesił Go z martwych. To dzięki Niemu ten człowiek stoi przed wami zdrowy.
    (11) On jest kamieniem odrzuconym przez was, budowniczych. Ale właśnie On stał się kamieniem węgielnym.
    (12) Tylko dzięki Niemu można być zbawionym. Bo nie dano ludziom żadnego innego imienia pod niebem, w którym możemy być zbawieni”.

    Ef 2,8-10 PAU
    (8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to więc waszą zasługą, lecz darem Boga.
    (9) Nie za dokonane czyny, aby nikt się nie chełpił.
    (10) Jesteśmy Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali.

Czemu Cię o to pytam? Ponieważ Pan Bóg nie będzie Cię sądził za to, czy Ty wg Sola Scriptura żyłeś, czy nie żyłeś, ale osądzi Cię wg tego, co zrobiłeś z Panem Jezusem Chrystusem i Jego darem zbawienia?!...

Zacytuję taką myśl, przed laty poznaną [spokojnie poddaj ją analizie i wyciągnij wnioski, proszę]:
Od tego, co dziś zrobisz z Jezusem, zależy to, co On kiedyś zrobi z tobą!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 05, 2023 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Sola scriptura czy tradycja...?
feelek napisał(a):
Proszę o biblijny cytat, że Pismo Święte jest jedynym i najwyższym autorytetem we wszystkich kwestiach wiary i życia chrześcijańskiego.

"Nie dodawajcie do słowa, które ja wam nakazuję, ani z niego nie ujmujcie, abyście przestrzegali przykazań PANA, waszego Boga, które ja wam nakazuję"Pow.Prawa 4.2
Dla porównania Nowy Testament-
"Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi:jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. "Ap.22,18
Tak też czynili Jego sprawiedliwi np Hiob, Słowo ponad wszystko:
"Od przykazania jego ust nie odchodziłem;
ceniłem słowa jego ust bardziej niż mój własny pokarm
"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 05, 2023 9:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL