Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 14:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Film fabularny o Janie XXIII 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 01, 2006 8:59
Posty: 84
Post Film fabularny o Janie XXIII
Pod koniec 2004 r. Telewizja Polska dwukrotnie wyemitowała 2-odc. włoski film fabularny "Dobry Papież" (reż. Ricky Tognazzi) opowiadający o życiu papieża Jana XXIII. Film pochodzi z 2003 r. a w głównej roli wystąpił amerykański aktor Bob Hoskins. Muzykę zaś skomponował Ennio Morricone.
Film opowiada o życiu Angelo Giuseppe Roncallego od wczesnego dzieciństwa w miejscowści Bergamo aż po ostatnie lata życia, kiedy zmagał się z chorobą nowotworową odważnie przeprowadzając swój wielki zamysł soboru powszechnego dla Kościoła. W filmie pojawiają się też częściowo fikcyjne wątki, jak przyjaźń przyszłego papieża z ekskomunikowanym modernistą jak również z konserwatywnym kardynałem, którzy mieli być jego kolegami z seminarium. Ów kardynał współtworzyć miał przez pewien czas jako pracownik Kurii Rzymskiej grupę opozycyjną wobec Jana XXIII. Obok wątków fikcyjnych zachowana została wierność wobec faktów biograficznych, nieraz wręcz detali (np. Jan XXIII umieścił w swoim apartamencie portret kilku poprzednich papieży).
Film wzrusza pięknym klimatem wzajemnej miłości i ciepła. Jan XXIII zgodnie z rzeczywistością ukazany został jako pełen uroku i wyrozumiałości kochający "proboszcz całego świata". Umiejący żartować z siebie, umiejący wybaczać.
To dobrze, że TVP wyemitowała ten pełen ciepła film o Janie XXIII (beatyfikowanym przez Jana Pawła II w 2000 r.), raczej mało znanym w Polsce papieżu.


Śr lip 26, 2006 20:41
Zobacz profil
Post 
ciekawe, czy nakręcą film o jego poprzedniku


Śr lip 26, 2006 20:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 10, 2005 21:05
Posty: 485
Lokalizacja: Katowice
Post 
Ja także widziałam ten film.
Był doskonały i przybliżył mi bardzo obraz tego papieża, którego właściwie nie znałam.
Naprawdę polecam.


Śr lip 26, 2006 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
"Dobrego pasterza" przypadkiem oglądałem. Dobry film. Polecam.

maciek_z_gdanska napisał(a):
ciekawe, czy nakręcą film o jego poprzedniku

Raczej nie sądzę.

Ukazywałby Piusa XII w zbyt dobrym świetle - odezwałyby się wrzaski Żydów i niektórych liberałów, że się robi reklamę kontrowersyjnej postaci.

Ukazywałby Piusa XII w złym świetle - to z kolei konserwatyści zaczęliby się oburzać, że jak można tak karykaturyzować wielkiego papieża.

Nie dogodzisz :lol:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lip 27, 2006 7:48
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 10, 2005 21:05
Posty: 485
Lokalizacja: Katowice
Post 
A tak w sprawie filmu, mam ktoś jakies namiary kiedy i gdzie poleci w telewizji? a może ktoś z Was ma sam film? :)


So lip 29, 2006 8:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL