Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 2:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 RPG 

Czym dla Ciebie są gry fabularne?
Świetną rozrywką 77%  77%  [ 67 ]
Dziecinną zabawą 8%  8%  [ 7 ]
Ogromnym niebezpieczeństwem dla duszy 5%  5%  [ 4 ]
Nie mam zdania 10%  10%  [ 9 ]
Liczba głosów : 87

 RPG 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
"Dzikie Pola".

Dzięki, wcześniej chciałem nawiązać, ale wyleciał mi tytuł z głowy :)

Cytuj:
Już z tych w/w zdań wynika, że jednak jest w RPG –ach pewne negatywne ukierunkowanie moralno etyczne.

Oczywiście najłatwiej wyciągnąć z kontekstu coś nie? Różni ludzie lubią różne formy rozrywki. RPG NIE nakazuje Ci żadnej postawy.

Cytuj:
1.Nie ma ukierunkowania na dobro

Ani na zło.

Cytuj:
2.jest za to sugestia: jesteś grzeczny – obrywasz. A więc „opłaca się” być ostrym, ciągle gotowym na atak – jak pies obronny, bo szacunek mają silniejsi.

Niekoniecznie. Jak widzę, nie umiesz wyciągać wniosków, lub robisz to specjalnie. Możesz być grzeczny, tak jak teraz, ale to nie uchroni Cię przed kimś kto będzie chciał Cię np. okraść. W życiu też trzeba być zawsze gotowym na różne ewentualności, sam Jezus mówi, że należy oczekiwać powrotu pana. I wyraźnie Ci pisałem(czytać umiesz prawda?), że siłowo też można dostać po jajkach. Zabawa polega na tym, że musisz wiedzieć kiedy odpuścić, a kiedy walnąć- jak w życiu, bo to jest próba przeniesienia życia w fantazje dla rozrywki. I wcale szacunku nie mają silniejsi, ale właśnie Ci, co na niego zasłużyli.

Cytuj:
że podstawówka nie okazuje szacunku

I dobrze, bo po co ma okazywać? Tym co zalewają się w trupa, ćpają itp? No super po prostu.

Cytuj:
rodzice powinni wychowywać i kontrolować i jak coś to tylko i wyłącznie ich wina jest.

Oczywiscie. W RPG grałem już z matką mojego kumpla a także z pedagogiem i psychologiem szkolnym- dla rozrywki.

Cytuj:
„Niszczenie” przełożonych – było z pewnością w opisanych przeze mnie grach

Podaj przykład. Jesli nie masz to sobie po prostu odpuść, bo w/g gadasz głupoty.

Cytuj:
OK. –autorytetem moralnym w RPG- ach jest mistrz gry.

Wcale nie jest. On tylko pilnuje i nadzoruje rozgrywke, nie jest żadną moralnością, żadnym bogiem ani niczym innym.

Cytuj:
Zapytam o zasady moralne: są obiektywnie dobre, czy są tylko widzimisię owego kogoś, i na jakiej zasadzie jego rozstrzygnięcia są niepodważalne.

Zaczynam się irytować. Piszę wyraźnie i po polsku- NIE MA USTALONYCH ODGÓRNIE ZASAD MORALNYCH W RPG, NIKT CI NICZEGO NIE WMUSZA, NIKT CI NICZEGO NIE NAKAZUJE. Dotarło? W świecie gry i tylko tam jego decyzje są niepodważalne, ale NIE DECYDUJE CZY COŚ BYŁO DOBRE CZY ZŁE a jedynie rozpatruje następstwa danej decyzji. Jesli skocze z wieży, to powie, że moja postać zginęła i od tej decyzji nie ma odwołania. Jeśli dam komuś jałmużnę, to NIE POWIE CZY TO DOBRE CZY ZŁE I CZY NIE POWINIENEM GO RACZEJ ZABIĆ.

Cytuj:
Widzisz – Pismo Św. akurat mówi co innego. Magia istnieje i polega na korzystaniu z mocy, pomimo iż nie ma się miłości, to piekło.

1- w RPG NIKT NIC NIE MUSI!!! Wybór profesji maga jest dozwolony przez niektóre systemy, przez inne nie. Czy ktoś to wybierze to TYLKO jego decyzja. Zresztą magowie w świecie gry na początku są raczej słabymi postaciami, wiec ich wybór jest bardzo, bardzo, bardzo rzadki. Zresztą nie wiem jak mają się Twoje słowa do RPG. To czysta zabawa, tak jak dzieci się bawią w księdze/żołnierza/policjanta/złodzieja.
Czy bawiąc się w złodzieja dziecko popełnia coś złego? Nie. "Czarowanie" w RPG nie opiera się na odgrywaniu jakichkolwiek obrządków, na wymawianiu jakichkolwiek zaklęć, na żadnych dziwnych książkach widniejących na listach książek zakazanych. "Rzucam kule ognia" koniec odgrywania czaru.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Pn lut 06, 2006 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
No dobrze moi fani RPGów, ale emocje odkladamy na półkę obok, będzie nam się łatwiej dyskutowało :)
Pozdrawiam
moderator

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn lut 06, 2006 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 22:18
Posty: 67
Post 
Cytuj:
Czy bawiąc się w złodzieja dziecko popełnia coś złego?

? Bawić się w złodzieja?
Nie wiem jak to ocenić. Nie znam takiej zabawy. Z reguły dzieci bawią się w dorosłych, którzy im jakoś imponują.

Cytuj:
Chwal Pana i podaj amunicję.

Nie twierdzę, że RPG – i niosą tylko zło i że nie wolno, ale w/w cytat jest chyba kwintesencją skutków duchowych. Religia nasza mówi ;Chwal Pana i walcz o miłość. Amunicja i broń w wydaniu religijnym to pokora, post i modlitwa,….Religia zaleca „wchodzenie” w życie Najświętszej Rodziny, poprzez rozważania krok po kroku Jej Życia i Drogi Krzyzowej.

Nie zaleca rozważania życia łotra, a co dopiero rozważania przede wszystkim jego życia. :?
Róznica jest.


Wt lut 07, 2006 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
meta napisał(a):
Cytuj:
Czy bawiąc się w złodzieja dziecko popełnia coś złego?

? Bawić się w złodzieja?
Nie wiem jak to ocenić. Nie znam takiej zabawy. Z reguły dzieci bawią się w dorosłych, którzy im jakoś imponują.

Hm... widziałas kiedyś bawiące się dzieci? Zalecam obserwację. W miarę możności, gdy Cie nie widzą.

Osoba nie musi imponować dziecku, aby ją odtwarzało w zabawie.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt lut 07, 2006 14:09
Zobacz profil
Post 
meta, a nigdy nie zauwazyles dzieci bawiacych sie w policjantow i zlodzieji? Albo w wojne?

Nigdy nie widziales zabawy z plastykowymy pistoletami w western, gdzie jest jakis bandyta? Albo w indian?

I co? Kazde dziecko, ktore w zabawie raz odtwarzalo zlodzieja bedzie potem zlodziejem?

Crosis


Wt lut 07, 2006 14:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
meta napisał(a):
Cytuj:
Czy bawiąc się w złodzieja dziecko popełnia coś złego?

? Bawić się w złodzieja?
Nie wiem jak to ocenić. Nie znam takiej zabawy. Z reguły dzieci bawią się w dorosłych, którzy im jakoś imponują.


Właśnie, zalecam obserwacje dzieci bo zabawa w złodzieji i policjantów to chyba coś co każde dziecko przerabia.

Cytuj:
Nie twierdzę, że RPG – i niosą tylko zło i że nie wolno, ale w/w cytat jest chyba kwintesencją skutków duchowych. Religia nasza mówi ;Chwal Pana i walcz o miłość. Amunicja i broń w wydaniu religijnym to pokora, post i modlitwa

Oczywiście nie ma się czego doczepić to już szukamy po wszystkim, może jeszcze podać Ci mój wzrost, bo to z pewnością zły wpływ RPG. W/w cytat nie jest niczego kwintesencją i po raz n-ty powtarzam, że dobieram sobie podpisy takie jak mi się podobają, a czy tekst ma dla mnie walory uczuciowe, religijne, czy jakiekolwiek inne to nie wchodzi w zakres tego tematu. I nie rozumiem gdzie tu są jakieś skutki duchowe. Krzyżowcy mordując kobiety i dzieci w imie Jezusa nie znali RPG. Mi jakoś nie zdażyło się jeszcze zabić, lub chcieć zabić kogoś kto nie mówił moim językiem.

Cytuj:
Religia zaleca „wchodzenie” w życie Najświętszej Rodziny, poprzez rozważania krok po kroku Jej Życia i Drogi Krzyzowej.

Nie zaleca rozważania życia łotra, a co dopiero rozważania przede wszystkim jego życia.
Róznica jest.

A to jak się ma do tematu? Jaki to ma związek z RPG?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt lut 07, 2006 14:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
A. napisał(a):
Cytuj:
1.Nie ma ukierunkowania na dobro

Ani na zło.


W niektórych systemach jest :)
Jest polski system, w którym wcielamy się w rolę potomka dziabła. Jedynym celem gry jest bogactwo i władza. System mało popularny, więc nawet nie będę podawać nazwy.
Jest jednyny przypadek jaki znam gdzie zło jest narzucone 'odgórnie' - przez zasady i założenia gry. Za to kilkadziesiąt innych systemów jest neutralnych lub skierowanych ku dobru.
Większość graczy zaczynało przygodę z grami fabularnymi dosyć późno, obecnie później niż z grami komputerowymi. Wtedy gdy ich kregosłup moralny był już wystarczająco sztywny ;)
Granie złodziejem nie musi być złe. Często miałem graczy odgrywających złodziei pomagających zniewolonym i okradających tylko tyranów i złoczyńców.

Dla mnie gry rpg są bardziej dydaktyczne (społecznie) niż wszelkie programy telewizyjne. Jako Mistrz Gry wiele razy pokazałem, że siła nie zawsze jest wystarczającym argumentem w rozwiązywaniu problemów. Sami gracze odgrywajac postacie elfów, krasnoludów czy cyborgów okazywali się bardziej ludzcy od ogólnie przyjętej definicji człowieka :D

RPG nie jest groźne, bo zło samo w sobie szybko się nudzi. Każdy kto grał w jakiś system wie, że mordowanie wieśniaków, palenie wsi, obalanie rządów dla własnych korzyści jest monotonne :)

_________________
Mors dicit


Wt lut 07, 2006 15:43
Zobacz profil
Post 
Ale z opinią, że magów się wybiera bardzoa, bardzo, bardzo rzadko się nie zgodzę. W takim na przykład D&D mag jest drugą po wqoju najczęściej wybieraną klasą. I w większości systemów tak jest. Nawet w Zewie Cthulhu prawie każdy gracz w końcu zna jakieś rytuały lub (nawet[jak dożyje lub nie wyląduje w psychiatryku]) czary.


Pt lut 10, 2006 0:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Widać to związane jest z regionem ;) w moich regionach magowie są bardzo niepopularni, tak samo jak D&D. Gramy w jakieś niszowe systemy, np. Aphalona- jak ktoś grał, to wie, że mag zginie najpewniej na samym początku jeśli trafi na walke- po prostu z czarem "zagotowanie 1 litra wody" nic nie zrobi ;)

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Pt lut 10, 2006 9:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 22:18
Posty: 67
Post 
Cytuj:
zalecam obserwacje dzieci bo zabawa w złodzieji i policjantów to chyba coś co każde dziecko przerabia
Policjanci i złodzieje, wojna – i owszem, ale na zasadzie powierzchownych przepychanek, a nie wcielania się w role. Po prostu – rywalizacja/ kto lepszy, sprawniejszy. Byli „źli” i „ dobrzy”, ale to się tylko tak nazywało, ale jedni i drudzy zachowywali się w sumie tak samo. To była po prostu walka z przeciwnikiem – jak w sporcie. Nikt nie wcielał się mentalnie w osobę o złym charakterze, najwyżej powierzchownie grał postać.

Cytuj:
dobieram sobie podpisy takie jak mi się podobają/I nie rozumiem gdzie tu są jakieś skutki duchowe. Krzyżowcy mordując kobiety i dzieci w imie Jezusa nie znali RPG.
Złym skutkiem duchowym jest przyzwyczajanie się do coraz większego zła, które wg słów
J.P.II zdarzało się zawsze, ale „dziś stało się systemem*”.
Mówi też, że lęk najgłębiej odczuwają ci którzy najpełniej są świadomi całej sytuacji człowieka - a którzy równocześnie pogodzili się ze śmiercią Boga w ludzkim świecie. Oni też chętnie komopensują go przy pomocy środków nowożytnej cywilizacji i techniki, które powodują, że człowiek nie wypływa „na głębię„. Myślę, że wchodzenie w role szemranych postaci nie służy budowaniu naszego człowieczeństwa, bo ostateczną podstawą „wartości i godności człowieka, i sensu jego życia jest ta, że jest on obrazem i podobieństwem Boga!*”

- *J.P. II Turyn 13 IV 1980 W OBLICZU LĘKU DZISIEJSZEGO ŚWIATA
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 41980.html



Złym skutkiem duchowym jest też np. mieszanie pojęć ezoteryki z chrześcijaństwem, bo Chrystus chce, żeby to czego On uczył, było głoszone „ na dachach” = wszędzie i każdemu, a ezoteryka zakłada coś odwrotnego.

_________________


Pt lut 10, 2006 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
meta napisał(a):
Złym skutkiem duchowym jest też np. mieszanie pojęć ezoteryki z chrześcijaństwem, bo Chrystus chce, żeby to czego On uczył, było głoszone „ na dachach” = wszędzie i każdemu, a ezoteryka zakłada coś odwrotnego.

to temat o RPG, a nie o ezoteryce

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt lut 10, 2006 11:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
Chaota napisał(a):
Ale z opinią, że magów się wybiera bardzoa, bardzo, bardzo rzadko się nie zgodzę.

Ja też ;-)
W fantasy RPG mag/czarodziej/czarownik/zaklinacz to nieodłączny element prawie każdej drużyny. Czy KK ma jakieś zdanie odnośnie otwierania portali miedzy wymiarami i przepływ energii między nimi? (np. rzucenie fireballa w d&d) :D

_________________
Mors dicit


Pt lut 10, 2006 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 22:18
Posty: 67
Post 
[...] - proszę nie off-topicować. Prywatne sprawy załatwiamy przez PW.
Dziękuję


Pt lut 10, 2006 22:52
Zobacz profil
Post 
[...] - jw.
A. Właściwie to w Zewie Cthulhu mag mimo, że potężny to za długiej przyszłości nie ma :d Kojarzycie punkty poczytalności? Tam maga rzucanie zaklęć kosztuje punkty magii i pp. Jak straci za dużo punktów poczytalności to mu odwala i ląduje w psychiatryku :D


Pt lut 10, 2006 23:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Wpierw przyjemne:
Otóż w moim teamie raz tylko był mag. I naprawde nie zrobił tam szału, tak po prawdzie to oboje będąc na równym lvl ja jako wojownik powstrzymywałem 6 bad guys(w tym 2 łuczników(ach, niech żyje pełna płyta!)) a on zamiast rzucać czarów... strzelał procą, bo tym lepiej mu szło niż czarami(choć i tak co chwile mnie trafiał:/). No ale może fakt- system jest ewidentnie anty-magowy.
Cytuj:
Jak straci za dużo punktów poczytalności to mu odwala i ląduje w psychiatryku

Cóż, prowadziłem ponad rok jedną postać z "wadą" uprzedzenie do magów i postaci magicznych, bardzo to sobie ceniłem i do dziś mi została niechęć do wszelkich takich postaci- zimna stal i zimna woda zamiast krwii- to co tygryski lubią najbardziej :D

Cytuj:
Nikt nie wcielał się mentalnie w osobę o złym charakterze, najwyżej powierzchownie grał postać.

W RPG też tylko gra się postacie, nic więcej.

Cytuj:
role szemranych postaci

Jakich szemranych postaci? :? Ja rozumiem, że niewyraźnie mówię, ale powtórzę po raz kolejny- w RPG wcielasz się w kogo zechcesz. Czy to będzie mighty warrior, mag, czy nawet misjonarz w afryce(jeśli to by Cię pociągało i miałbyś pomysł na system)- wszystko dozwolone, każda postać, każdy świat, każde realia. Nikt Ci nie każe się wcielać w złe postacie(choć tych odgrywanie z reguły jest trudniejsze), ani nikt Ci nie każe wcielać się w dobre czy neutralne- wszystko zależy od Ciebie i tylko od Ciebie.

Cytuj:
mieszanie pojęć ezoteryki z chrześcijaństwem

Też sądzę, że to nie temat o ezoteryce, a o grach fabularnych.

Uwielbiam ten temat, odżywają wspomnienia :D

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


So lut 11, 2006 0:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL