Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 TOLKIEN KATOLIK 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 15, 2005 15:31
Posty: 111
Post Re: TOLKIEN KATOLIK
wiking napisał(a):
Czy da sie wyczytac z tekstow, ze Tolkien mial chrzescianka wizje swiata??


Nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że wizja Tolkiena była chrześcijańska
Istoty pozanaturalne, motyw upadku człowieka, boski początek swiata, idea istoty najwyższej to konglomerat archetypów obecnych w wielu systemach religijnych, często bardzo od chrześcijaństwa odległych.

„Gandalf (jego imię w Sródziemiu) w Amanie nazywany był Olórinem” (jak napisał qrczak siódmy)
A Olorin/Olorun to nazwa istoty najwyższej u nigeryjskiego ludu Joruba. :)

Piękna twórczośc – nie ma co niepotrzebnie wtłaczać jej w ramy i schematy religijne :)

A o symbolice i odniesieniech religijnych u Tolkiena pisze A. Szyjewski w „od Valinoru do Mordoru”


pozdr


Śr lut 02, 2005 20:06
Zobacz profil
Post Wczoraj
Wczoraj czytałem w najnowszym numerze "Frondy" artykuł na temat wątków apokaliptycznych w twórczości Tolkiena. Gorąco polecam. Świetny artykuł.

Pablo Tychy


Śr lut 09, 2005 15:42
Post Re: TOLKIEN KATOLIK
wiking napisał(a):
Czy da sie wyczytac z tekstow, ze Tolkien mial chrzescianka wizje swiata??

Nie chodzi mi o filmy ktore przekresaja i spycaja historie zawarta w ksiazkach.


cały numer kwartalnika CHRISTIANITAS był kiedyś temu poświęcony :-)


Pt mar 25, 2005 9:12
Post 
Ci którym podobał się Władca P, Tolkiena powinni również przeczytać Ostatniego Władcę Pierścienia Kiryła Yeskowa. Warto spojrzeć na problematykę dobra i zła z nieco innej strony,


So cze 18, 2005 12:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Ze strony malejących zasobów Mordoru i rycerzy-erotomanów :) Szczerze mówiąc, polecam juz bardziej "Nudę Pierścieni" Aczkolwiek szanuję to, że komuś się to mogło podobać :)

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


So cze 18, 2005 13:53
Zobacz profil WWW
Post 
No to mamy wrzechtrylogię :biggrin:


So cze 18, 2005 14:37
Post 
Post przeniesiony z tematu o Harrym Potterze
baranek


hubertok napisał(a):
Kurcze czy to ma znaczyć (choćby z cytowanych artykułów), ze np. Władca pierścieni też jest be?? - tam też jest walka pomiedzy złym i dobrym czarodziejem??
Też są czary... Badź co bądź Tolkien był bardzo ortodoksyjnym i wierzącym chrześcijaninem.


Pn lip 18, 2005 12:37

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 18:44
Posty: 30
Post 
od razu powiem ze ksiazek Tolkiena nie czytałam...nawet filmy dopiero niedawno udało mi sie obejrzeć ale wsyztskie III części jednego wieczora, a nawet nocy... :) (od 19:00 do 6:30 w kinie... :lol: )

sam wątek z tym pierścieniem to mnie jakoś nie kręcił, heh taki typowy amerykański filmik... ;/ zdecydowanie bardziej podobały mi sie te wszystkie walki itp :lol: faaaaajne były, a zwłaszcza II część i jej przesłanie że choćby nie wiadomo jak było źle, nie wolno!! tracić nadziei!!


Pt wrz 02, 2005 17:26
Zobacz profil
Post 
Wlasnie taich dyskusji Tolien chcial uniknac. A tak nawiasem mowiac, to to, o czym pisaliscie, mozna rownie4z podciagnac pod wizje wielu innych religi. W koncu w kazdej monoteistycznej jest jeden Bog, jakyc jego poslannicy (odpowiednik aniolow) itd itd. Nie robmy monopolu na swiatopoglad chrzescijanski :P

Crosis


So wrz 03, 2005 11:56

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Cytuj:
Wlasnie taich dyskusji Tolien chcial uniknac.


Skąd o tym wiesz, Crosisie?


N wrz 04, 2005 16:14
Zobacz profil
Post 
Poniewaz w jednej ze swoich wypowiedzi odnosnie ksiazki, chyba pisemnej, czy tez w jakims artykule gdzies, doczytalem sie podobnego pytania. Nie podam linka, bo nie pamietam, ale jeden z piszacych w tym watku tezo tym pisal. W kazdym razie Tolkien wypowiedzial sie jasno: nie umieszczalem zadnychy odniesien religijnych w swiecie Middleearth. (to sens tej wypowiedzi).

Zas pewne prawdy przekzywane przez kazda religie na swiecie (islam, chrzescijanstwo, buddyzm itd) sa tak uniwersalne, ze w takiej dyskusji nie mozna sie ograniczyc tylko do chrzescijanstwa, a tym bardziej do katolicyzmu. Rownie dobrze mogl byc buddysta.

Crosis


Pt wrz 09, 2005 8:03

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Widzisz, Tolkien może nie chcieć, abyśmy nazywali jego twórczość "katolicką" (ja w sumie jakbym był znanym literatem też bym nie chciał, bo moja twórczość zawsze będzie "Tomaszowa" - jakby co tak mam na imię - a niekoniecznie stricte "katolicka"), ale bez wątpienia jako wybitny artysta wyraża się w swoim dziele, a więc można dotrzeć w jego dziele też do jego światopoglądu.

Pozdrawiam,
1KOR13


N wrz 11, 2005 15:39
Zobacz profil
Post 
Hmm no wlasnie. Tolkien byl goracym katolikiem, mimo, ze nie od poczatku swojego zycia. Ale w licznych wypowiedziach na temat swojej trylogii i ksiazek z nia zwiazanych przestrzegal przed takim doszukiwaniem sie. Bo jest to swiat calkowicie inny, odlegly, niepolaczony. Doszukiwanie sie akcentow religijnych z naszej rzeczywistosci ten swiat po prostu wypacza.

Crosis


N wrz 11, 2005 16:40
Post 
Jaskółko !
Przyznam, że Jackson zrobił wiele by stworzyć film ponadczasowy - zabrakło jednak w tym najwazniejszego.
- Tolkienowskiego przesłania walki Dobra ze złem, roli przyjaźni, Miłości i wytrwałości w walce ze złem...
W efekcie - miast powstać filnm na "6" - powstał film na "4" ... :(


N wrz 11, 2005 16:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Tjaaa, ja jakoś dojrzałem oblężenie Minas Thirit i Helmowego Jaru. Także Froda i Sama w filmie zauważyłem. Arwenę i Aragorna również...ddv, Ty na pewno widziałeś ten sam film?

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N wrz 11, 2005 17:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL