Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ateistyczne bajki dla dzieci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Teresse
Doładnie jak napisał filipiarz, o Van Helsing. Dla mnie to ciekawy przykład jak po drugiej stronie naszego globu twórcy anime mieszają elementy swojej kultury, oraz naszej, ale w spoób b dla nas dziwaczny.

Sheeta nio ok, mogliśmy się nie zrozumieć. Natomiast jeśli przeczytałaś to co jest wyżej, odpowiedz dla Teresse, to teraz kontynuje. Są specyficzne filmy animowane gdzie ta postać jakiegoś boga, nadprzyrodzoności istnieje, natomiast jak widzisz mnie jako katolika obrusza to że katolicyzm w Van Helsingu może być kojarzony z fanatyzmem. Podobnie i przykład jaki wskazał Igor pokazuje że nie rzecz w tym aby w każdej bajce postać od czasu do czasu powiedziała: Bóg, lub aby ten wszędzie się pojawiał. Cóz z tego że się pojawia skoro będzie to karykatura, w filmie gdzie z założenia pokazuje się jakąś fikcje. A nóż dziecko zapyta gdzie mieszka taki pingwin i okarze się że on jest wymyślony. No to jak postać bajkowa którą widzi jest wymyślona, to co dopiero ten bóg którego ta postać przywołuje. Ale ja nie walczę tu o to aby w bajkach nie było elementów religijnych, rozumiem wasze rację, ale chodzi o to aby nikomu nie narzucać robienia filmu animowanego na lekcje religii, ale aby ze świętości nie robić karykatury, oraz nie wstawiać świętości w każdy utwór bo inaczej grzywna.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So sty 30, 2010 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 20, 2009 22:25
Posty: 65
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
A dajcie dzieciom spokój, założę się, że żadne dziecko oglądając bajki nie ma tysięcy dylematów na temat boga czy jego braku. Bajka służy zabawie przede wszystkim i niech tak zostanie. Indoktrynować dziecko możecie jak już bajkę obejrzy. W końcu nikt nie lubi jak mu się przeszkadza przy oglądaniu telewizji, nieważne ile ma lat.

_________________
"I don't need to fight
To prove I'm right
I don't need to be forgiven"


Śr lip 07, 2010 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 24, 2008 18:56
Posty: 7
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Może się przyda w wyborze
Rankingi bajek dla dzieci:

Ranking bajek dla dzieci
Najbardziej wartościowe bajki
Najlepsze bajki
Bajki bez przemocy
Najciekawsze bajki

Pozdrawiam :)


Pt lip 09, 2010 22:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
mazli napisał(a):
Ciekawa sytuacja występuje w popularnym anime "Saint Seyia". Otóż cała fabuła opiera się na mitologii greckiej - rycerze walczą w obronie Ateny. Ona też w najtrudniejszych momentach wspiera swą mocą wojowników. Co więcej potrafi również przywrócić ich do życia. Znajdujemy też wiele elementów innych mitologii, choćby nordyckiej. Los bohaterów łączony jest z ich gwiazdą. Tymczasem pośród walk o pokój na świecie jeden z głównych bohaterów krzyczy: "O mój Boże!". Więc wyraźny wydźwięk politeistyczny zostaje połączony z monoteizmem. Istnieją więc też produkcje wręcz przepełnione wiarą tworzące istny mętlik.


Przepraszam za odświeżanie starych tematów, ale chciałbym coś tu sprostować. Nie wszystkie anime są kierowane do dzieci, ale jak wiadomo anime pochodzi z Japonii. W języku japońskim nie ma podziału na liczbę mnogą czy pojedyńczą. Słowo odnoszące się do Bóstwa to "kami" i może ono znaczyć zależnie od kontekstu "Bóg", "Bogowie", "Bogini". Nie znam tego anime i nie wiem jak brzmi to w oryginale, możliwe, że dosłownie tłumaczyłoby się to całkiem inaczej. Przecież zwroty typu "O mój Boże" pochodzą z pewnego kręgu kulturowego a w innym mogą być zastąpione zupełnie niepodobnymi, chociaż tłumaczonymi tak samo.


Pt lis 12, 2010 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 28, 2010 23:24
Posty: 624
Lokalizacja: Pustynia
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Zarzut ateizmu bohaterów Epoki lodowcowej niezmiernie mnie poruszył. Nigdy wcześniej o tym nie myślałem:) Rzeczywiscie, jest to nie wykorzystany motyw; jako ciekawostke mogę podać fakt, że słonie i ich bliscy włochaci kreni jako jedyne zwierzęta mogą (mogły) zginać nogi w 4 kolanach, stąd scena klękającego do modlitwy mamuta wyglądałaby majestatycznie :)

A tak na serio: to post WISTa kwituje temat: "Cóz z tego że się pojawia skoro będzie to karykatura, w filmie gdzie z założenia pokazuje się jakąś fikcje. A nóż dziecko zapyta gdzie mieszka taki pingwin i okarze się że on jest wymyślony. No to jak postać bajkowa którą widzi jest wymyślona, to co dopiero ten bóg którego ta postać przywołuje."

_________________
Obrazek
Być wolnym to móc nie kłamać.


Cz lut 24, 2011 0:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Ja bym inaczej na ten temat spojrzała. Bajką ateistyczną jest dla mnie bajka które ewidentnie lub w zawoalowany sposób przekazuje wartości sprzeczne z chrześcijaństwem. I tu począwszy od truizmu- całego przemysłu bajowych "filmow akcji" gdzie pięciolatki mogą szczegółowo obejrzeć wszelkie techniki bicia po mordzie, zabijania itp a myślą przewodnią jest że najbrutalniejszy superbohater zawsze wygrywa :evil: (polecam cartoon network) - o tym już się dużo mówi, ale mniej się mówi o kretyńskiej papce intelektualnej serwowanej dziewczynkom ... jako mama chłopców nie mam problemu kultu Hannah Montana ale objawy jego widać gołym okiem juz w przedszkolu.. czteroletnie omalże dziewczynki zakochane w blondi gwieździe... albo bajeczki gdzie idiotyczne bohaterki z metrowymi rzęsami i taliami na 2 cm (za to biustami jak należy) zajmują się albo intrygami albo uwodzeniem superprzystojniaków....
No więc odczepiłabym się radośnie od shreka, zwierzaków z epoki lodowcowej, włączyłabym z przyjemnością mojemu czterolatkowi "Tomek i przyjaciele" albo "Boba Budowniczego" (bo to sa jego aktualni idole..)
.. to pewnie znacie :)
http://www.youtube.com/watch?v=t1KM_ZgERus&NR=1

_________________
Ania


N lut 27, 2011 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
@kropeczka_ns
'Bob budowniczy' jest tak samo ateistyczny
jak Hannah Montana i bajki pokazujące wszelkie techniki bicia po mordzie.
Jest w niej tyle samo braku Boga jak w pozostałych.
kropeczka_ns napisał(a):
Bajką ateistyczną jest dla mnie bajka
które ewidentnie lub w zawoalowany sposób przekazuje wartości sprzeczne z chrześcijaństwem.
Ateizm nie jest antychrześcijaństwem.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lut 27, 2011 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Elbrus no i właśnie o to chodzi. Mnie nie chodziłoby o to czy bajka koniecznie pokazuje odniesienia do Boga. Jeśli nie przekazuje nic złego, wręcz przeciwnie jak już jesteśmy przy Bobie :-D - pokazującym w sympatyczny sposób człowieczka który chętnie swoją pracą pomaga innym- bajka przekazująca pozytywne wzorce i wartości nie musi być wprost chrześcijańska, wracając do pierwszych postów te zwierzaki nie muszą dla mnie koniecznie się przeżegnać. Chodzi o to co zostaje w rozumku przedszkolaka który bajkę ogląda. Dzieciaki się identyfikują z bohaterami bajek chcemy czy nie.
ok, można nie nazwać tego ateistyczne tylko jak? antychrześcijańskie? antyludzkie? Jakkolwiek nie nazwiemy, to co zostaje zaszczepione dzieciom które to oglądają nie jest chyba tym co chcielibyśmy im zaszczepić....

_________________
Ania


N lut 27, 2011 19:27
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 09, 2010 15:18
Posty: 352
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
kropeczka_ns napisał(a):
Jeśli nie przekazuje nic złego, wręcz przeciwnie jak już jesteśmy przy Bobie :-D - pokazującym w sympatyczny sposób człowieczka który chętnie swoją pracą pomaga innym- bajka przekazująca pozytywne wzorce i wartości

Bob przypomina mi znajomych ateistów- tez sympatyczni ludzie którzy chętnie swoją pracą pomagają innym, przekazują pozytywne wzorce i wartości...

_________________
"Kiedy zorientowałem się, że jestem symbolem Polski, wpadłem w depresję" - ORZEŁ


N lut 27, 2011 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Angella ale z tego że nie ma w bajce wprost pokazane że bohater wierzy w Boga nie wynika że nie wierzy. Chyba że wynika z jego zachowania- a to gorzej...

_________________
Ania


Pn lut 28, 2011 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2010 20:15
Posty: 66
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Najważniejsze żeby wybierać dzieciom bajki bez przemocy, przyjazne i z dobrym zakończeniem. Macie rację małe dziecko nie selekcjonuje zachować bohaterów do zachowań opartych na wierze w Boga. Przypuszczam, że dzieci nie odbierają "akcji bajki" przez pryzmat zachowań chrześcijańskich. Dla nich liczy się tylko zabawa.

_________________
Interesuje się NLP i Coachingiem


Pn lut 28, 2011 21:04
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
a z drugiej strony chłoną bezkrytycznie wszelką przemoc w wykonaniu ukochanych bohaterów, o plastikowej papce dla dziewczynek nie wspominam. I to ma na nich wielki wpływ.

_________________
Ania


Śr mar 02, 2011 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 12:16
Posty: 13
Lokalizacja: Gdańsk, Pomorskie
Post Re: Ateistyczne bajki dla dzieci
Vacarius napisał(a):
Oglądałem kilka dni temu Epokę Lodowcową 3 i uświadomiłem sobie ze wielu tego typu bajkach nie ma żadnego odwołania do Boga. Wszystkie te zwierzątka w bajkach to ateiści. Ich świat jest pozbawiony jakichkolwiek religii.
Wiele różnych zwyczajów ludzkich jest przeniesione na te zwierzątka w bajce. A całkowicie są pozbawione jakichkolwiek religii, jakiejkolwiek wzmianki o życiu pozagrobowym. Zwierzewa w bajce mówią i zachowują się jak ludzie pod każdym względem, tylko z wyjątkiem religii.
Czy waszym zdaniem dobrze tak dzieciom pokazywać zwierzęcą społeczność całkowicie ateistyczną w bajkach? Czy takie bajki nie nauczą dzieci ze wiara nie jest konieczna do szczęścia?
Niby w bajce są zwierzęta a wiec nie mają duszy. Ale one mówią i zachowują się jak ludzie, dziecko się z nimi utożsamia. Dziecko ogląda bajki i utożsamia się z ateistami! Czy to nie jest zagrożeniem dla wiary?


Dobre :-D Dawno nic mnie tak nie rozbawiło :badgrin:
Wynika z tego, że wszystko co nie odwołuje się do Boga jest złe i należy trzymać się od tego z daleka :roll:

_________________
http://www.lastfm.pl/user/PabloFromPoland


N sie 14, 2011 17:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL