Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Język 

Czy przeszkadza ci kiedy słyszysz wulgaryzmy?
Tak przeszkadza mi 64%  64%  [ 32 ]
Nie. Jest mi to obojętne 36%  36%  [ 18 ]
Liczba głosów : 50

 Język 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 15, 2004 15:31
Posty: 2652
Post Język
Czy przeszkadzają Ci wulgaryzmy ??
Jak reagujesz jeśli ci przeszkadzają ??
Czy Ty ich używasz??
Jako przecinka czy z emocji Ci się wypsnie??

Był wczorasj taki program w TV i pomyślałam sobie coby i tu go rzucić.
Ja przeklinam wyłącznie w chwilach zdenerwowania, nagłych emocji.
Przytrzasnę sobie łapę, potknę się po raz n-ty na brudnym chodiku, samochód specjalnie podjedzie w kałużę i całą kurtkę mam w cętki :killer:
Takie tam.

Nie lubię takiego przecinkowania "wyrazami". Gdzie co drugie słowo to wulgaryzm i szanowny szczeniak myśli że jes cool :zniesmaczony: :zniesmaczony:

Mierzę go wtedy wzrokiem i idę dalej. Nie mam rzadnego autorytetu więc wogóle nie wezmą pod uwagę ewentualnej mojej wypowiedzi.

_________________
Obrazek Obrazek


Cz lut 03, 2005 10:18
Zobacz profil YIM
Post 
Widziałam fragment tego programu. Przedstawione na początku scenki jak dla mnie były szokujące... Jak dalej będziemy się rozwijać w tym kierunku, język polski przestanie sprawiać obcokrajowcom kłopoty ... okazuje się, że niektórzy potrafią wszystko wyrazić za pomocą 2-3 odpowiednio podkreślanych słów :?

Przeklinałam w podstawówce ... chociaż nie były to słowa, jakich obecnie dzieci używają , wiedziałam, że coś jest źle i podjęłam próbę oduczenia się.
Pomogła mi "żaba" . Właśnie to słówko wstawiałam w wypowiedzi zamiast przekleństw. Może wyglądało to oryginalnie, bo często zasiedlałam swoje wypowiedzi płazami zupełnie bez związku z tematem, ale metoda okazała się skuteczna.

Nie przeklinam i bardzo mnie drażni, kiedy ktoś uparcie dąży do "uproszczenia" języka :(

Kiedy ktoś przy mnie używa wulgaryzmów , najpierw , podobnie jak Nutka, mierzę go wzrokiem, a gdy to nie pomaga, pytam, czy mógłby nie przeklinać lub przejść na polski literacki :-D
Raczej nie przejdę obojętnie ... może nie zareaguje, ale przynajmniej nie mam wyrzutów sumienia, że nie spróbowałam. Milczenie jest przyzwoleniem.

Nutko, zdarza się, że jednak zostaniemy wysłuchani. Zdarzyło mi się kiedyś wejść do przedziału pełnego kibiców piłkarskich, którzy bardzo żywo komentowali mecz... i spytać, czy mogliby nie przeklinać, bo mi to przeszkadza. Przestali... myślę, że zadziałało zaskoczenie ( że mogłam oberwać..? To mi przyszło do głowy dopiero po fakcie )

Nutka napisał(a):
Gdzie co drugie słowo to wulgaryzm i szanowny szczeniak myśli że jes cool


Niestety, przekleństwa stały się modne. Dzieciaki podkreślają w ten sposób swoją dorosłość. Używają słów zasłyszanych od dorosłych i wydaje im się, że przez to zyskują szacunek...

O wiele gorzej, jeżeli przeklina dorosły ... dziecko można oduczyć, może z tego wyrosnąć... większe też szanse, że zareaguje prawidłowo na uwagę... gorzej z dorosłymi.

Przypomina mi się pewien kawał . Żona oznajmia mężowi, że teraz zamiast ich synka ( który wyjeżdża do internatu) zamieszka z nimi jej tatuś. Mąż mówi, że wolał pierwsze rozwiązanie... co prawda mówi tyle samo, ale przynajmniej można było dać w pupę... :D


Cz lut 03, 2005 11:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 15, 2004 15:31
Posty: 2652
Post 
Baranku jesteś widocznie odważniejsza ode mnie ;) Nawet napewno :lol:

Nie słyszałam jeszcze bluzgających dorosłych. :o

Moja babcia stwierdziła oglądając ten program że słownictwo świadczy o kulturze człowieka :-D
Ma rację

_________________
Obrazek Obrazek


Cz lut 03, 2005 13:44
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
przeklinalam w podstawowce ... w liceum juz raczej nie

pamietam jak na kolonii pani kazala mi 100 razy napisac "nie bede przeklinala" za to, ze powiedzialam kurde albo cholera (?) gdy po raz3 spadla mi mydelniczka w kolejce pod prysznic ;)

a gdy przy mnie ktos przeklina prosze o "nieciepanie mięchem" :D czasami skutkuje chociaz nie zawsze ;)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Cz lut 03, 2005 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post 
.. siedzieliśmy z bratanicą raano na czacie barbie .. w pewnym momencie wszedł jakiś synek i zaczął bluzgać .. cztery dziewczynki od razu wyszły .. zostaly dwie odważne .. powinienem zamknąć komputer .. nie zrobiłem tego .. cholera jasna! ..

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


N lut 06, 2005 23:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
masz racje baranku mi też pomagało wymyślanie jakiegoś zamiennika
i natarczywa próba uspokojenia się
to pomaga (trzeba :zegar: )
tylko trzeba umieć podmienić mechanizm z jednego na drugi a potem sie go pozbyć
katolikom polecam słowa zamienne : pod Twoją obronę,Jezu Ufam Tobie albo sobie coś wymyśleć katolickiego :lol:

teraz to tylko w myślach czasami :oops: :nonono:
ale jak sie człowiek niestara to wraca...na słowa :?

ogólnie mmyśle że moge być z siebie dumny w tej kwestii :P :glupek2:

co do tego czy przeszkadza...
hehe ojojoj tak jak dym z papierosów ,pijak szukający bójki
zboczeniec próbujący nauczać normalności,wariat na stanowisku,przełożony który myśli, że jest Bogiem, sofista wszechwiedzący,złośliwy mędrczyk,poczciwy głupiec... :x

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Śr mar 23, 2005 2:12
Zobacz profil
Post 
Czy Ty Nutko wiesz, co oznacza słowo "wulgaryzm"? Pochodzi ten wyraz od łacińskiego słowa vulgaris, tłumaczącego się na j. polski jako


Śr mar 23, 2005 16:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
tlumaczacego sie na jezyk polski jako co ??

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Śr mar 23, 2005 16:27
Zobacz profil
Post 
kontynuuję: jako pospolity, ludowy. Znany Ci zapewne jest łaciński przekład Pisma Świętego dokonany przez św. Hieronima w IV w., zwany Wulgata, od vulgatus, tłumaczące się na j. polski jako rozpowszechniony.
Tak więc wulgaryzm niekoniecznie musi być wyrazem tzw. niecenzuralnym. "Szczęść Boże" także może być uznane za wulgaryzm, z racji swej pospolitości.


Śr mar 23, 2005 16:33

Dołączył(a): Cz sty 20, 2005 9:55
Posty: 91
Lokalizacja: Ateista Materialistyczny
Post 
Szczerzee mówiąc ja wole gdy ktos uzywa pieknych polskichprzekleństw ,niz na przykład anglizcyzmów czy tzw.pokemonizmów typu jush,tesh,niom,elo,thanks,sory itp.
Niedawno słyszałem wypowiedz wybitnego jezykoznawcy,w której stwierdził ,że zaden inny jezyk na swieci nie ma tka duzego bogactwa przekleństw i wulgaryzmów -tylko własnie język polski.
Wiodziałem ostatnio nawet ksiażkę "Słownik przekleńswt i w wulgaryzmów".Oczywiscie znowu nie popadając w skrajnośc-nie mówię tu o stosowaniu wyrazu k... jako przecinka .Nie mówie o wrucaniu do kazdego zdnaia przekleństwa-bo to jest rzeczywiscie obrzydliwe.Ale raz na jakis czas mozna skorzystac z tego gigantyczngo zasobu polskich przekleństw,które przeciez rowniez wpływają na rozwój polszczyny.Pozdrawiam.


Śr mar 23, 2005 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 20, 2005 9:55
Posty: 91
Lokalizacja: Ateista Materialistyczny
Post 
Cytuj:
Niestety, przekleństwa stały się modne. Dzieciaki podkreślają w ten sposób swoją dorosłość. Używają słów zasłyszanych od dorosłych i wydaje im się, że przez to zyskują szacunek...
Stały sie modne?Teraz?Przcież już przed wojną była to moda iw kazdej polskiej szkole dzieci przeklinały-podejrzewam że nawet bardziej niż teraz.Polecam np.ksiazke Boya -Zelenskiego ,który opisuje jezuk tamtych czasów.Pozdrawiam.


Śr mar 23, 2005 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 6:33
Posty: 171
Post 
No mi jest ciężko język trzymać kródko. Nie nawidze jak przeklina dziewczyna. Poprostu źle to brzmi z jej ust ;) chłopak jak co 2 słowo klnie też nie lubie. Ale czasem humorystycznie jak sie przeklnie to mi nie przeszkadza ;)

_________________
ProGóry Team www.progory.pl


Wt mar 29, 2005 11:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 10:22
Posty: 171
Post 
Nie znoszę jak ktoś przeklina.. a już szczególnie jak robi to dla "szpanu"...


Pn kwi 18, 2005 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Z przykrością muszę powiedzieć, że często przeklinanie mnie nie rusza... Może dlatego, że nierzadko zdarzy mi się rzucać mięchem w innych :(

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt kwi 19, 2005 12:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 04, 2005 13:53
Posty: 51
Post 
Każdy szanujący się człowiek nie będzie - za przeproszeniem - robił z "gęby" rynsztoka. Pozatym jest to bardzo prymitywne. A już napewno każdy chrześcijanin powinien zdawć sobie sprawę, że winien starać się naśladować Chrystusa. A czy On wyrażal się kiedykolwiek wulgarnie? Czy można sobie to wyobrazić?


Cz maja 05, 2005 13:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL