Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Następna strona
 Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Ta książka długo leżała na półce. Kupiona "przy okazji" i "może przeczytam".

"O przeznaczeniu człowieka. Zarys etyki paradoksalnej" Mikołaj Bierdiajew

Trudno mi było zdecydować jaki fragment posłowia autorstwa Polanowskiego tu zamieścić (fragment zamieszczony na obwolucie jest wg mnie nietrafiony). Nic co wybrałem nie oddawał całości. Decyzje podjąłem "wg serca".

Pragnieniem życia M.Bierdiajewa było wypracowanie nowego pojęcia wolności. które byłoby "pozytywne", "kreatywne". w czasach Ojców zagadnienie wolności było na wyższym, prawdziwie chrześcijańskim poziomie udało się rozwiązać tylko św. Grzegorzowi Z Nyssy (335-394), który zdał sobie sprawę, że dla znalezienia rozwiązania trzeba wyjść od szerszej koncepcji wolności, niż ta która wywodzi się z życia świeckiego: wolność przedstawia sie dla niego jako element Boży w osobie. M.Bierdiajew idzie tym śladem....

Fragmentu samej książki nie przytoczę. Poruszanych jest wiele zagadnień z często bardzo innego punktu widzenia niż kultury zachodniej, chrześcijaństwa zachodniego. Gorąco polecam.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So mar 21, 2020 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 25, 2020 21:35
Posty: 46
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Richard Rohr
"Siewca Miłości. Własna droga Franciszka z Asyżu"


Cz mar 26, 2020 19:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
W zasadzie to nie czytam, a słucham.

"Wirus demokracji" Rafał Babraj.

Lekka lektura, bardzo na czasie ;-)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr kwi 01, 2020 14:17
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
W zasadzie teraz nie czytam. Znam. I polecam. "Zakonnica" Diderota. Kiedyś była lekturą nadobowiązkową.

A na odstresowanie mam autobiografię Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice".
Życie kobiet na przestrzeni dziejów.


Wt kwi 07, 2020 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
"Triumf życia" - Simonton's i Creighton.

W naukowy sposób o wpływie psychiki podczas leczenia raka i innych przewlekłych chorób.


Cz kwi 09, 2020 21:30
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Jeśli komuś potrzeba sporej dawki śmiechu w celu odreagowania wszechobecnej pandemii i pesymistycznych wiadomości tego świata, polecam gorąco książkę "Nareszcie w Dudapeszcie" - Krzysztofa i Aleksandra Daukszewicz.


Wt sty 12, 2021 20:03
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Jack London - "Księżycowa dolina". Przeczytana spory czas temu, gdy dorosłość była niedoścignionym stanem upragnionym.
Mam w głowie scenę jak główna bohaterka strzyże włosy mężowi maszynką zakupioną w celach oszczędności na fryzjerze. Pamiętam tę książkę jako o ucieczce z zatłoczonego, drogiego, duszącego się miasta. Na wieś, do wymarzonej farmy - oazy spokoju i dobrobytu. Na ile moje wspomnienia o tej książce są prawdą - czas się przekonać. I szukać inspiracji na oszczędny tryb życia w XXI w.


Wt sty 26, 2021 20:23
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
"Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele".
Stanisław Obirek, Artur Nowak.
Czekam na książkę, bowiem rozeszła się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Jednak przedsmak książki jest w internecie między innymi w tym linku.



Cz wrz 16, 2021 18:14
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
W kwestii czytanej "Gomory":
Dla wiernych, materiał dotyczący najnowszej historii KRK w Polsce (choć nie tylko).
Dla duchowieństwa - przewodnik kariery zawodowej.
A propos rzuciło mi się w oczy, że powstaje film Kler 2. Akcja umiejscowiona w Watykanie.
Z tego wynika że trzeba koniecznie przeczytać książkę Frederica Martela - "Sodoma, hipokryzja i władza w Watykanie".


Śr wrz 22, 2021 20:45

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Believing napisał(a):
"Czekam na książkę, bowiem rozeszła się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

Bardzo mocny argument.
Czy poza tym, że w polskim Kościele pomimo zmian, są nadal rożnego rodzaju patologie, nierozliczone sprawy typu pedofilia i jej ukrywanie, różnego rodzaju afery seksualne, rozpusta, korupcja, cynizm, hipokryzja brak nadzoru na finansami, związki z władzą, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, coś jeszcze doczytałaś? Nie mam na myśli sugestii dotyczących nazwisk.
Może jednak znalazłaś, poza tym co na dzień dzisiejszy wszem i wobec wiadomo, argumenty przemawiające za poszukiwaniem. Z tego co piszesz, wnioskuję że chyba tylko na rynku wtórnym, można znaleźć tą ciepłą bułeczkę?
PS
Czy czasem, jak ją znajdziemy nie okaże się namoczonym starym sucharem?


Cz wrz 23, 2021 7:34
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
george45 napisał(a):
Czy poza tym, że w polskim Kościele pomimo zmian

Jakich zmian?
Przecież sam potwierdzasz że:
george45 napisał(a):
, są nadal rożnego rodzaju patologie, nierozliczone sprawy typu pedofilia i jej ukrywanie, różnego rodzaju afery seksualne, rozpusta, korupcja, cynizm, hipokryzja brak nadzoru na finansami, związki z władzą, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet

Jak widzisz jakieś inne zmiany to napisz o nich.
george45 napisał(a):
coś jeszcze doczytałaś?

Doczytałam się prawdy o polskim KRK. Czy to nie jest dobra wiadomość?
george45 napisał(a):
Może jednak znalazłaś, poza tym co na dzień dzisiejszy wszem i wobec wiadomo, argumenty przemawiające za poszukiwaniem.

Argumenty za poszukiwaniem czego? Miraży?
george45 napisał(a):
Z tego co piszesz, wnioskuję że chyba tylko na rynku wtórnym, można znaleźć tą ciepłą bułeczkę?

Wnioskuj dalej. Na zdrowie!
george45 napisał(a):
Czy czasem, jak ją znajdziemy nie okaże się namoczonym starym sucharem?

Czyż nie widać dość wyraźnie na rynku pierwotnym "starego suchara"?

"Klerycy. O życiu w polskich seminariach" autorstwa Mariusza Sepioło też zapowiada się ciekawie.
To będzie wydawniczy rok kościoła w Polsce!


Cz wrz 23, 2021 18:43

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Believing napisał(a):
Doczytałam się prawdy o polskim KRK. Czy to nie jest dobra wiadomość?

Bez mała dwa tysiące lat prawda o KRK była ukrywana, aż tu nagle „Sodoma” przekazuje dobra wiadomość: Odkryliśmy najprawdziwszą prawdę o KRK, czytajcie i nieście ją między narody. Ważne by nie uronić i nie zmienić choćby jednego słowa tej prawdy gdyż mogłaby w ten sposób zostać wypaczona.
Miłej lektury.


Pt wrz 24, 2021 8:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Bart D. Ehrman "God's problem. How the Bible Fails to Answer Our Most Important Question - Why We Suffer".

Przeczytałem na razie 1/3. Autor wyjaśnia, że klasycznym poglądem biblijnym - prezentowanym zarówno przez wielu proroków, jak i w księgach historycznych - jest przeświadczenie, że cierpienie jest powodowane przez Boga jako konsekwencja nieposłuszeństwa Bogu czy po prostu grzechu.


Pt wrz 24, 2021 9:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Believing napisał(a):
Z tego wynika że trzeba koniecznie przeczytać książkę Frederica Martela - "Sodoma, hipokryzja i władza w Watykanie".


Mam tę książkę i ją przeczytałem. Osobiście nie polecam, moim zdaniem strata czasu i pieniędzy.

O ile "Gomora ..." usiłuje być obiektywna (tak mnie się wydaje słuchając jej obszernych fragmentów) i podaje fakty, ktore są raczej znane szerszej publiczności i potwierdzone, tak "Sodomie" brakuje tej obiektywności.

Co mnie odrzuca to twierdzenia typu:
- im bardziej jakiś duchowny jest zdecydowanym homoseksualistą tym bardziej jego publiczne wypowiedzi są radykalnie homofobiczne czyli jak ktoś krytykuje gayow to na pewno jest sam kryptogejem,
- Watykan to gejowska twierdza, tam prawie wszyscy są gejami,
- większość kolegium kardynalskiego to geje.

Poza tym trudno odróżnić fakty od plotek, przypuszczeń i hipotez.

Nie przeszkadza mi to, ze Martel sam jest aktywnym gejem ale takie patrzenie na rzeczywistość musi rodzic pytanie czy u niego nie ma jakiegoś mechanizmu projekcji czy obsesji jeśli wszędzie widzi się gejów.

_________________
ksiądz


Pt wrz 24, 2021 13:01
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
bramin napisał(a):
Mam tę książkę i ją przeczytałem. Osobiście nie polecam, moim zdaniem strata czasu i pieniędzy.

Dziękuję za rekomendacje książki i troskę o mój czas i konto.
Jak dobrze wiesz drogi braminie, lubię mieć własne wnioski tudzież zdanie. Powiem Ci w sekrecie, że jedynie bardziej pobudziłeś moją ciekawość książką Martela "Sodoma".

bramin napisał(a):
O ile "Gomora ..." usiłuje być obiektywna (tak mnie się wydaje słuchając jej obszernych fragmentów) i podaje fakty, ktore są raczej znane szerszej publiczności i potwierdzone

Myślę, że fakty podane w "Gomorze" znane były duchownej szerszej części publiczności. Przeciętnym zjadaczom chleba przedstawiano zgoła inne "fakty".

bramin napisał(a):
Poza tym trudno odróżnić fakty od plotek, przypuszczeń i hipotez.

Dlatego mam nadzieję na ciekawą dyskusję po przeczytaniu "Sodomy". Myślę że uczynisz mi ten zaszczyt wymiany myśli i punktów widzenia.


So wrz 25, 2021 8:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL