Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 23:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Coehlo - zrozumieć fenomen 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Coehlo - zrozumieć fenomen
Zauważyłem, że wiele kontrowersji budzi Paulo Coelho wśród forumowiczów. Pomijając fakt, że mądry człowiek czytać może wszystko, to nie rozumiem skąd taki entuzjazm w stosunku do tego pisarza. To znaczy, czemu wzbudza tyle kontrowersji, coś o czym za wiele nie warto pisać.
Rozumiem, jakby bronić kontrowersji, które wzbudza jakieś wartościowe dzieło, bądź - choćby rzecz, którą przyjemnie się czyta (jak Harry Potter - sam często broniłem go przed twardogłowymi), ale Coelho?
Jak miałem tak 17-18 lat przeczytałem 2 książki, bez jakichś większych problemów, ale też nie zapadły mi w pamięć szczególnie, poza jakimiś najbardziej spektakularnymi fragmentami, wszystko było takie przerysowane, w ładnej oprawie, ale pozbawione - już wtedy byłem na tyle dojrzały, że czytałem Kurta Vonneguta (faktycznie wybitny gość, choć nie-chrześcijanin, to na pewno z sympatią patrzący na chrześcijaństwo, a jego kultura i wartości, które wyznawał, nie pozwoliły nigdy w książkach zasugerować, że to co pisze, jest czymś więcej, niż jego prywatnymi przemyśleniami przelanymi na papier), a tymczasem widzę, że jest on często uważany, za pisarza, który ma coś do powiedzenia, ma głębie itd. Ba, wielu nawet jego książki wzięło sobie za porady duchowe i do nich się stosuje - sam pamiętam, jak mój kolega mnie delikatnie strofował, że nie wcielam w życie rad z "Alchemika" ;) - a to był nad wyraz inteligentny gość.
Może ktoś z forumowiczów mnie oświeci, zapraszam do dyskusji i polemiki.


Śr maja 02, 2012 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2012 22:55
Posty: 414
Post Re: Coehlo - zrozumieć fenomen
Hmmm, ja Ci powiem tak. Lubię bardzo 3 książki: Alechmika, Piątą Górę, Weronika postanawia umrzeć. Próbowałam przeczytać też inne, ale już nie podobały mi się w ogóle. Myślę, że w początkowych powieściach jego "złote myśli" były jeszcze jakby naturalne, nie przedobrzone. Z biegiem czasu niestety próbuje zrobić z każdej swojej powieści skarbnicę mądrości życiowych, ale niestety na siłę się nie da.


Śr maja 02, 2012 15:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Coehlo - zrozumieć fenomen
Dla mnie jest to literatura nie tyle zła, co kiepska. Próbowałam czytać kilka książek, nie jestem w stanie. Styl jest dla mnie nieznośny, trywialny i nadęty; treść nieciekawa, fabuła miałka.
Co ludzie w tym widzą? Nie mam pojęcia.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr maja 02, 2012 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 17, 2006 14:05
Posty: 295
Post Re: Coehlo - zrozumieć fenomen
jako nastolatka zawsze miałam nabożny stosunek do literatury, nawet jeśli nie rozumiałam jakiejś książki, zwalałam to na swoją niedojrzałość ;) do czasu aż przeczytałam Piątą Górę :) wtedy zrozumiałam, że czasem król jest po prostu nagi. nigdy nie rozumiałam fenomenu Coehlo i już pewnie nigdy nie zrozumiem.


Śr maja 02, 2012 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2012 22:55
Posty: 414
Post Re: Coehlo - zrozumieć fenomen
Aditu napisał(a):
Hmmm, ja Ci powiem tak. Lubię bardzo 3 książki: Alechmika, Piątą Górę, Weronika postanawia umrzeć. Próbowałam przeczytać też inne, ale już nie podobały mi się w ogóle. Myślę, że w początkowych powieściach jego "złote myśli" były jeszcze jakby naturalne, nie przedobrzone. Z biegiem czasu niestety próbuje zrobić z każdej swojej powieści skarbnicę mądrości życiowych, ale niestety na siłę się nie da.


EDIT: żeby byc całkiem uczciwą, to muszę nadmienić, że Coelho ostatnio czytałam w zasadzie chyba w liceum, czyli ładnych parę lat temu. W sumie to aż jestem ciekawa, czy miałabym obecnie podobne zdanie na temat chociażby "Alchemika", o którym mam dobrą opinię :) Ale na razie nie sprawdzę, bo czeka na mnie w domku kilka innych książek, które aż kwiczą, żeby je przeczytać :D


Śr maja 02, 2012 16:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2012 22:55
Posty: 414
Post Re: Coehlo - zrozumieć fenomen
Pomyliło mi się cytowanie z edytowaniem, więc proszę o wyrozumiałość :D Nie jestem tak próżna, żeby cytowac samą siebie :P


Śr maja 02, 2012 16:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL