Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 852 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona
 Piękne teksty 
Autor Wiadomość
Post Re: Piękne teksty
Ave św. Bernarda

Nic dla uszu Marji nie jest słodsze, jak głos Jej dzieci, zwracających się do niej ze słowami "Pozdrowienie Anielskiego;" na dźwięk tego pozdrowienia drży Jej serce, jak w dniu Zwiastowania.

Pewnego dnia okazała to w cudowny sposób jednemu z najdostojniejszych służebników swoich, wielkiemu Bernardowi, opatowi z Clairvaux.

W połowie XII wieku, w lasach, oddzielających Flandrję od Brabantu, znajdowało się sławne opactwo OO. Benedyktynów, znane pod nazawą opactwa Afflighem.

Św. Bernard, głosząc drugą wojnę krzyżową, przebiegł Francję i Niemcy; znużony przybył do opactwa OO. Benedyktynów aby odpocząć przez kilka dni. W klasztorze znajdowała się drewniana statua Najśw. Panny. Matka Boska trzymająca w reku święte Dzieciątko, spogladała z miłością na zakonników, jakby błogosławiąc.

Św. Bernard za każdym razem gdy przechodził, zwracał się do Najśw. Panny z Pozdrowieniem Anielskim, rzucając na Nią pełne miłości spojrzenie.

Pewnego razu klęcząc u stóp posągu i kończąc modlitwę, usłyszał z ust ststui wychodzące wyraźne słowa: Ave Bernarde!

Cud ten wywarł na świętym tak wielkie wrażenie. Dusza jego zadrżała jak dusza św. Elżbiety w dniu Nawiedzenia, gdy Marja ją pozdrowiła, a ona odpowiedziała Matce Bożej: [u]A zkądże mnie to szczęście, że przyszła do mnie matka Pana mego?[u]

Pojąć łatwo, że święty opat z Clairvaux ze smutkiem opuszczał opactwo w Afflinghem. Cudowna statua Matki Bożej przechowywana była ze czcią wielką aż do r. 1580, w którym to roku obalili ją i zniszczyli obrazobórczy protestanci. Szczątki ststui odnalezione zostały; zrobiono z nich dwie mniejsze, na wzór dawnej. Jedną z nich do dziś przechowują z wielą czcią OO. Benedyktyniw Termonde.


J.M.A, Misjonarz Apostolski - "Pozdrowienie Anielskie w przykładach"
Warszawa, Nakładem księgarni "Przeglądu Katolickiego", Warecka 11
1914.


Cz sty 29, 2015 21:05
Post Re: Piękne teksty
Naucz mnie słuchać, o Panie,
tych co są najbliżej mnie,
mojej rodziny, przyjaciół, współpracowników.
Pomóż mi być świadomym, że
niezależnie od tego co słyszę,
oni naprawdę mówią:
"Posłuchaj mnie i zaakceptuj takim, jakim jestem."

Naucz mnie słuchać, mój troskliwy Panie,
tych którzy są daleko ode mnie -
szeptu ludzi którym brak nadziei,
błagania zapomnianych,
krzyku umęczonych.

Naucz mnie Panie, Duchu Święty,
wsłuchiwać się w Twój głos -
w zapracowaniu i w nudzie,
w pewności i w zwątpieniu,
w hałasie i milczeniu.

Panie, naucz mnie słuchać. Amen.

John Veltri SJ
Z książki "Rozpaleni miłością - Modlitwy z Jezuitami" Michael Hartner SJ


N lut 01, 2015 16:46
Post Re: Piękne teksty
10 LUTEGO.

UFAJ MI NA TYLE, aby spedzac ze Mną dość czasu z dala od tego, czego wymaga od ciebie codzienność. Nie czuj się winny z powodu czegos, co sprawia tak wielka przyjemnośc Mnie, Królowi wszechświata. Ponieważ jestem wszechmocny mogę naginac czas i zdarzenia na twoja korzyść. Przekonasz się, że po spedzeniu kilku chwil w łączności ze Mną, zdziałasz wiecej w krótszym czasie. A oprócz tego w miare jak będziesz przyjmował Moją perspektywę, zaczniesz widzieć co jest ważne, a co nie.
Nie wpadaj w pułapkę, którą jest nieustanna aktywność. Wiele z tego co ludzie robia w Moje Imię, nie ma w Moim królestwie żadnego znaczenia. Jeśli nie chcesz podejmować niepotrzebnych działań, bądź ze Mną w stałym kontakcie. Pouczę cie i wskażę drogę, którą pójdziesz: umocnię Moje spojrzenie na tobie.

Łk 10, 41-42; Ps 32,8
"Jezus mówi do ciebie" - Sarah Young


Wt lut 10, 2015 12:00
Post Re: Piękne teksty
"Jeśli żyją wokół ciebie ludzie, którzy mówią ci o Jezusie - to już jednym krokiem stoisz w Niebie.
Jeżeli nie ma takich ludzi - to ty zacznij im mówić o Bogu".


Marek Krzyżkowski CSsR

Własnie przyszło w smsie od mojego anioła :)


N lut 22, 2015 12:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post Re: Piękne teksty
Czasem, podnosząc kielich po konsekracji, czuję potrzebę zatrzymania się przez jakąś chwilę w tej pozycji. Jeśli znane mi są jakieś sytuacje walki lub grzechu szczególnie twarde, wzywam w myśli na nie potęgi Krwi Chrystusa, pewien, że nie ma niczego bardziej skutecznego dla przeciwstawienia się groźnym mocom ciemności i zła. Jeśli Anioł niszczyciel, mówił św. Jan Chryzostom, widząc tylko figurę krwi na odrzwiach domów Izraelitów, bał się i nie wszedł, aby uderzyć (por. Wj 12, 23), o ileż bardziej demon, widząc rzeczywistość, ucieknie daleko? (por. Katechezy chrzcielne, 3, 15; SCH 50, s. 160).
-------------------------------------------------------------------------------
o. Raniero Cantalamessa OFMCap "Eucharystia nasze uświęcenie", Warszawa 1994

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Wt maja 26, 2015 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 27, 2013 15:39
Posty: 65
Post Re: Piękne teksty
Twój telefon przerwał mi pisanie listu do Ciebie/
Nie przerywaj mi kiedy z Tobą rozmawiam/
Dwie nieobecności krzyżują się/
jedna miłość rozdziera się jak bandaż


Adam Zagajewski


Pn cze 29, 2015 20:30
Zobacz profil
Post Re: Piękne teksty
"- Gdzie jesteś? - spytała Myszka.
- Wszedzie - odparł Głos.
- Nie widzę Cię - zmartwiła się Myszka.
- Ależ widzisz...spójrz... Widzisz mnie w światłocieniu Ogrodu i wszystkich innych Ogrodów. Słyszysz mnie w śpiewie wiatru. Czujesz mnie w wilgoci rosy, w miękkości wody... Jestem na dole, jestem na górze, jestem na Początku, na Końcu i w Środku...
- Widzę, słysze, czuję - ucieszyła się Myszka, lecz zaraz spytała, myśląc o tych, których zostawiła na dole: - Czy nie bedzie im smutno beze mnie?
- Urodzi im sie nowe dziecko - przypomniał pogodnie Głos.
- I bedzie lekkie? Zwinne? Zatańczy, gdy usłyszy muzykę?
- Tak.
- A mój tata? Chciałabym, żeby mnie kochał, choć mnie już nie ma...
- Kocha Cię.
- Jak? - spytała Myszka.
- Jak siebie samego.
- Czy to jest wielka miłość?
- Największa na jaką stać człowieka - odpowiedział Głos z surową pewnością.
Westchnęła i zaczęła się zastanawiać, o co ma jeszcze zapytać. Wreszcie szepnęła:
- A czy ty mnie kochasz?
- Kocham Cię Myszko - zasyczał Wąż.
- A On?
- Marudzisz Myszko - powiedział Wąż, ale On juz odpowiadał głosem taty:
- Kocham Cię. Kocham Cię bardzo.
I Myszka rzuciła mu się w objęcia. Zatonęła w nich i zawirowała na paluszkach w niekończącym się tańcu. Wirowała tak szybko, że zaczęła przemieniać się w rozmazaną, połyskliwą, coraz słabiej widoczną kolorową plamę. I tańcząc w Jego potężnych, bezkresnych ramionach, była coraz lżejsza i lżejsza, aż wreszcie stała się tak lekka, jakby jej nigdy nie było."
Fragment z książki - "Poczwarka" Doroty Terakowskiej.

Zawsze głeboko mnie wzrusza ten intymny dialog z Głosem.


N sie 02, 2015 19:03

Dołączył(a): Cz cze 18, 2015 14:00
Posty: 2
Post Re: Piękne teksty
"Od jutra będę smutny, od jutra.

Dzisiaj jednak będę szczęśliwy:
Do czego służy smutek, do czego?
Dlatego, że wieje nieprzychylny wiatr?
Dlaczego mam się dzisiaj martwić o jutro?
Może jutro będzie wszystko jasne
Może jutro zabłyśnie już słońce.
I nie będzie żadnego powodu do smutku.
Od jutra będę smutny, od jutra.
Ale dzisiaj, dzisiaj będę szczęśliwy
i powiem do każdego smutnego dnia:
Od jutra będę smutny.

Dzisiaj nie. "
-
Wiersz znaleziony w gettcie w 1941 r.

kolędy świąteczne pieśni kościelne oferty korepetycji oblicz bmi horoskop partnerski sudoku gra


Pn sie 03, 2015 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Piękne teksty
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz


Wt sie 04, 2015 11:32
Zobacz profil
Post Re: Piękne teksty
Sprzedaż wody z rzeki

Tego dnia mowa mistrza ograniczyła się do jednego enigmatycznego zadania.

Uśmiechnął się tylko ironicznie i rzekł:
- Całe moje działanie tutaj , to siedzenie na brzegu i sprzedawanie wody z rzeki.

I zakończył swoją mowę.

Sprzedawca ulokował się na brzegu rzeki i tysiące ludzi przychodziło do niego by kupić wodę. Powodzenie jego polegało na tym, że ci ludzie nie widzieli rzeki. Kiedy wreszcie ją zobaczyli wycofał się.

Kaznodzieja cieszył się ogromnym powodzeniem. Przychodziły do niego tłumy uczyć się mądrości. Kiedy uzyskali mądrość, przestali przychodzić na jego kazania. A kaznodzieja uśmiechał się zadowolony. Osiągnął swój cel, którym było usunięcie się tak prędko, jak tylko można, gdyż w głębi duszy wiedział, że dawał ludziom jedynie to, co już posiadali - aby tylko zechcieli otworzyć oczy i patrzeć.
"Jeśli Ja nie odejdę - powiedział Jezus swoim uczniom - nie przyjdzie do was Duch Święty"

Gdybyś przestał sprzedawać wodę z takim zaangażowaniem, ludzie mieliby więcej możliwości zobaczenia rzeki.



Anthony de Mello - "Śpiew ptaka"


Pn cze 06, 2016 20:17
Post Re: Piękne teksty
O szczęśliwa wino!

Żydowski mistyk Baalszem miał dość dziwną formę modlitwy do Boga.
- Pamiętaj, Panie - zwykł mówić - że Ty tak samo potrzebujesz mnie, jak ja Ciebie.
Gdyby Ciebie nie było,
do kogo bym się modlił?
A gdyby mnie nie było,
kto modliłby się do Ciebie?

Dużo radości dała mi myśl, że gdybym nie zgrzeszył Bóg nie miałby okazji przebaczenia. On potrzebuje również mojego grzechu. Rzeczywiście, większa jest radość w niebie z powodu jednego grzesznika, który się nawróci, niż z powodu dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
O szczęśliwa wino! Konieczny grzechu! Gdzie rozlewa się grzech, tam przelewa się łaska.


Anthony de Mello "Śpiew ptaka"


Pn cze 13, 2016 21:52
Post Re: Piękne teksty
"Formuła
- Opowiedz nam - pytali go z przejęciem -
jaki jest Bóg?

Ale jak mógłby wyrazić słowami to,
czego doświadczył
w głębi serca?
Czy można Prawdę zamknąć w słowach?

W końcu przekazał im formułę - niedokładną
oczywiście i niepełną - w nadziei,
że ktoś z nich będzie mógł spróbować
i dzięki niej osobiście doświadczyć tego,
czego on doświadczył.

Ci zaś nauczyli się formuły
i zrobili z niej tekst święty.
I narzucili ją wszystkim,
jakby chodziło o dogmat.
Postarali się wręcz o to,
by rozpowszechnić ją w obcych krajach.
A niektórzy nawet
oddali za nią swe życie.
Mistyk się zasmucił.
Być może byłoby lepiej,
gdyby nic nie powiedział."

Anthony de Mello - "Śpiew ptaka"


N lip 17, 2016 21:14
Post Re: Piękne teksty
"Gdy byłem chłopcem, uczniem drugiej klasy, nasz nauczyciel przeczytał nam brazylijską bajkę ludową zatytułowaną Krowa.

Mędrzec wędrował wędrował wraz ze swoim uczniem od wioski do wioski. Pewnego razu ujrzeli małą walącą się chałupę na kawałku nędznej ziemi.
- Idź do tych biedaków - nakazał Mędrzec. - Idź i zapytaj, czy podzielą się z nami jadłem.
- Ale nam go nie brakuje - powiedział uczeń.
- Czyń jak ci każę.

Posłuszny uczeń podszedł do chaty. W jej drzwiach stanął wieśniak wraz z żoną i siedmiorgiem dzieci. Mieli na sobie brudne i poszarpane ubrania.
- Bądźcie pozdrowieni - powiedział uczeń. - Mój pan i ja jesteśmy w podróży i zgłodnieliśmy. Przyszedłem, aby zapytać czy możecie nam dać coś do jedzenia.
- Jadała may niewiele, ale podzielimy się
z wami tym, co mamy. - Odszedł i po chwili wrócił z kawałkiem sera oraz skórką chleba. - Przykro mi, ale nam się nie przelewa.
Uczeń nie chciał brać od niech jedzenia, jednak zrobił tak, jak mu kazano.
- Dziękuję, wielkie jest wasze poświęcenie.
- Żyje się ciężko - rzekł chłop. - Ale jakoś dajemy sobie radę. Choć jesteśmy ubodzy, mamy jeden wspaniały skarb.
- Jakiż to skarb? - zapytał uczeń.
- Nasza krowa. Daje nam mleko i ser, którym się żywimy, a resztę sprzedajemy na targu. Nie ma tego dużo, ale wystarcza żeby przeżyć

Uczeń powrócił do swego mistrza z lichą porcją jedzenia i opowiedział o niedoli wieśniaka i jego rodziny. Mędrzec na to rzekł
- Cieszy mnie ich hojność, ale smuci wielce ich los. Zanim stąd odejdziemy, mam dla ciebie jeszcze jedno zadanie..
- Mów panie.
- Wróć do tej ubogiej chałupy i przyprowadź tu ich krowę.
Uczeń nie zrozumiał dlaczego miał tak postąpić, wiedział jednak że jego pan jest miłosierny i mądry, wypełnił zatem jego polecenie. Gdy wrócił z krową zapytał swego pana:
- Zrobiłem jak mi kazałeś panie, co teraz chcesz uczynić z krową?
- Widzisz tamto urwisko? Zaprowadź krowę na najwyższą skałę i zepchnij ją w przepaść.
Uczeń spojrzał na niego z przerażeniem.
- Ależ mistrzu...
- Czyń jak ci każę.

Uczeń z ciężkim sercem wypełnił nakaz swego pana, a potem obaj udali się w dalszą drogę."

***


N wrz 04, 2016 10:20
Post Re: Piękne teksty
c.d.
"W następnych latach uczeń stał się mądrzejszym i lepszym człowiekiem. Jednak za każdym razem, gdy wracał myślą do biedaka i jego rodziny, czuł wielkie wyrzuty sumienia. Pewnego dnia postanowił wrócić do nich i przeprosić za swój czyn. Jednak gdy przybył do ich zagrody, nie ujrzał nigdzie walącej się chałupy. Na jej miejscu stała ogromna, ogrodzona płotem willa.
- Och, nie! - wykrzyknął. - Więc ta biedna rodzina została stąd usunięta z powodu mojego niegodziwego czynu.
Postanowił dowiedzieć się co się stało, poszedł do willi i zapukał do jej wspaniałych drzwi. Drzwi otworzył służący.
- Chciałbym rozmawiać z panem tego domu - powiedział.
- Jak pan sobie życzy - odparł służący. Po chwili na powitanie ucznia wyszedł uśmiechnięty i dobrze ubrany mężczyzna.
- Czym mogę panu służyć? - zapytał?
- Proszę mi wybaczyć ciekawość, ale czy mógłby mi pan powiedzieć, co stało się z rodziną, która kiedyś mieszkała na tej ziemi?
- Nie wiem o kim pan mówi - odpowiedział mężczyzna. Moja rodzina mieszka w tym miejscu od trzech pokoleń.
Uczeń wpatrywał się w niego zaskoczony.
- Wiele lat temu przechodziłem tą doliną i poznałem u rodzinę z siedmiorgiem dzieci. Ale oni byli bardzo biedni i mieszkali w nędznej chacie.
- No tak - odrzekł mężczyzna z uśmiechem. - To była moja rodzina. Ale moje dzieci już dawno dorosły i mają swoje posiadłości.
Uczeń nadal nie mógł wyjść ze zdumienia.
- Ale pan nie jest biedny. Co się stało?
- Bóg wpływa na nasze życie w najróżniejszy sposób - rzekł mężczyzna, uśmiechając się. - Przed wielu laty mieliśmy małą krowę, która zaspokajała nasze najbardziej niezbędne potrzeby, dawała nam dość, byśmy mogli przeżyć, ale niewiele ponadto. Cierpieliśmy biedę, ale nie oczekiwaliśmy od życia niczego więcej. I pewnego dnia nasz krowa oddaliła się od domu i spadła do urwiska. Wystraszyliśmy się, że bez niej pomrzemy, więc zaczęliśmy robić wszystko, żeby przeżyć. I wtedy przekonaliśmy się, że mamy większe zdolności i więcej siły, niż myśleliśmy, o czym jednak nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdybyśmy nadal polegali na tej krowie. Utrata tej krowy była dla nas prawdziwym błogosławieństwem."

***

"Właśnie tego się nauczyłem. Możemy użalać się nad sobą i opłakiwać to, co straciliśmy, albo możemy wykorzystać porażki i stratę jako bodziec do rozwoju. Ostatecznie wybór zawsze należy do nas. Możemy być ofiarami sytuacji oraz okoliczności, lub panami własnego losu, jednak nie popełniajmy błędu: nie możemy być tym i tym."

R.P Evans - "Dotknąć nieba"


N wrz 04, 2016 20:09

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2016 9:18
Posty: 2
Post Re: Piękne teksty
Na portalu Wiara.pl pod adresem:http://biblia.wiara.pl/doc/432729.Dramat-wyboru przeczytałam: ONO (ONA, ON) zmiażdży...
- błędne jest tłumaczenie w Wulgacie: "ONA zmiażdży...” wskazujące na Maryję jako na tę, która zwyciężyła szatana
- omawiany zaimek można tłumaczyć przez ON (tak tłumaczy go Septuaginta), uzyskuje się wtedy doskonalszy paralelizm stylistyczny w Protoewangelii

Trzy pary walczących:
- niewiasta - wąż
- potomstwo niewiasty - "potomstwo" węża
- potomek niewiasty - "potomek" węża
Należy przy tym zaznaczyć, że "potomstwo" węża nie jest potomstwem fizycznym.

Przy takim tłumaczeniu mamy do czynienia z zapowiedzią Chrystusa - za tłumaczeniem ONO (Biblia Tysiąclecia) przemawia fakt, że zaimek winien być w takiej samej liczbie jak rzeczownik, który zastępuje. W tym przypadku (potomstwo) jest to liczba mnoga. Zaimek tak tłumaczony stanowi zapowiedź zbiorowego potomka Ewy, który zwycięży szatana. Chrystus nie jest tu zapowiedziany wyłącznie, ale łącznie - z ludzkością.


Ten tekst jest bardzo ważny. Uzmysławia bowiem, że Bóg nas potrzebuje w swoim Planie Zbawienia. Tak Bóg zechciał byśmy w tym planie też mieli swój udział, pełniąc Jego wolę.


Cz wrz 15, 2016 10:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 852 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL