Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultury 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Chyba nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że gdyby nie zachowanie głównych bohaterów i ich notoryczne łamanie zasad, to nie doszło by do finalnej bitwy, a w konsekwencji do śmierci Syriusza.


Masz na mysli tego samego Syriusza, ktorego dwa tomy przeedtem ci sami bohaterowie ratowali przed "magiczna lobotomia" i pomylka sadowa*? Ciekawa metoda wyrywania z kontekstu, bo gdyby nie tamta akcja, to Syriusz by nie zginal, a zamiast tego dogorywal konca dni w Askabanie.

_______________________________
*Zreszta tez sprzeciwiajac sie "prawowitej wladzy", bo w koncu wyrok to wyrok.
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cel został bowiem błędnie określony i zgubne okazały się jego skutki.


W piatym tomie to nawet troche racja, gdyz koncowa akcja glownych bohaterow wynika z prowokacji, ten, ty-juz-wiesz-kogo,

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So gru 20, 2014 11:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tyle, że nawet głupcom u władzy trzeba być posłusznym, a nie występować przeciwko nim.


Cóż, w tym punkcie na tyle jednoznacznie się nie zgadzamy, że chyba nie ma sensu tego ciągnąć. ;)

Ekhm... Czy właśnie nie napisałeś tutaj, że co najmniej przez całe swoje dorosłe życie uważałeś, że nie trzeba przestrzegać polskiego prawa? :D

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 20, 2014 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Bez przesady, jednak nie samych głupców mieliśmy w sejmie i innych organach :-D

Chciałem napisać tyle, że zarówno ludzka godność jak i instynkt samozachowawczy wymagają, by przeciwko głupcom u władzy występować.

Jak Harry Potter. :)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 20, 2014 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:04
Posty: 911
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Yarpen_Zigrin, Syriusz zginął nie tyle przez naiwność Harry'ego, co przez własna, czarodziejska, rodowa dumę.
Faktycznie, w filmie wyglada to tak, ze Syriusz zginął bo banda zbuntowanych dzieciaków postanowiła zabawić sie w zbawców swiata wbrew wcześniejszym ostrzezeniom Dumbledore'a.
W książce wyraźnie jest podkreślone, ze przez lata pogardzał swoim sługą, Stworkiem a to przecież skrzat rozmawiał przez kominek z Harrym i złośliwie podał mu nieprawdziwa informacje o nieobecności Blacka w domu - co utwierdziło Pottera w tym, ze ojciec chrzestny jest w niebezpieczeństwie i jego wizja i tym razem jest prawdziwa. Dzieciaki nie miały po prostu wyboru - Dumbledore był nieobecny, nie mogli sie skontaktować z nikim z dorosłych (jedyna osoba, ktora mogła im pomoc był Snape, a wtedy jego rola nie była przecież oczywista, wiec nie ufano mu za bardzo). Trudno jest obwiniać ich za to, ze chcieli ratować życie bliskiej osoby.
Całą sytuacje interpretować mozna tak, ze nie wolno w zyciu pogardzać tymi, ktorzy sa od nas niżej postawieni, bo oni tez maja uczucia. Dumbledore tłumaczy na końcu, ze Stworek nie był zła istota - on po prostu wiernie służył temu, kto okazywał mu serce (w tym wypadku były to matka a potem kuzynka Syriusza, Narcyza Malfoy). W kolejnych tomach okazuje sie, ze Stworek to w rzeczywistości sympatyczna postać, ktora gotowa była poświecić życie za tych, którzy byli jej bliscy.

Co do pozostałych przypadków łamania prawa, to do V tomu właściwie sprawa jest dość jasna - przecież za każdym razem łamanie prawa kończyło sie dla bohaterów źle i stanowiło nauczkę - słuchaj dorosłych, oni sa mądrzejsi i wiedza wiecej o niebezpieczeństwach.

W V tomie mamy walkę z władza totalitarną. Bohaterowie sa juz starsi, sami zaczynaja wchodzić w dorosłość. Podejmują świadomy wybór a stawka staje sie w tym momencie ich życie. Czytelnik, w moim odczuciu, dobrze to rozumie. Czym to sie różni od, na przykład, ratowania zycia innych w czasie wojen, kiedy na okupowanych ziemiach stanowionego jest okrutne prawo wroga? Czy mali powstańcy, występujący przeciwko Niemcom, to było cos złego?
Zauważmy, ze do powrotu Voldemorta pod koniec IV czesci nie mogło byc mowy o jakimkolwiek świadomym występowaniu przeciwko prawu.

Wreszcie, konwencja ksiazki wymaga tego, aby bohaterowie byli nieco niesforni. Przecież to jest ksiazka przygodowa. Rowling i tak, moim zdaniem, zgrabnie wybrała z problemu, bowiem, jak pisałam wcześniej, młodzi bohaterowie ponoszą konsekwencje swoich zakazanych eskapad, nocnych ucieczek i samodzielnie podejmowanych wyzwań.


Śr sty 07, 2015 9:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 19, 2014 16:45
Posty: 92
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Cytuj:
I tego, że jak prawo przeszkadza w osiągnięciu celu, to można je złamać. Czego akurat nie można zaliczyć do dobrych wzorców przekazywanych przez H. Pottera.


Chyba troszkę nadinterpretujesz, a nawet bardzo :D. Cykl o Harrym Potterze ukazuje po prostu przygody "normalnych" dzieciaków w świecie magii, niepozbawionych pewnych wad, a nie postaci kryształowe. Większości z nas zdarzały się w dzieciństwie jakieś drobne wybryki, typu zerwanie się z lekcji, odpisanie pracy domowej, myszkowanie gdzieś, gdzie wstępu nie było - to są typowe grzeszki młodych ludzi, nie przekreślające jednak pragnienia dobra w nich.
Z resztą - bez przesady, to jest fikcja literacka, a nie podręcznik "jak żyć". To, że czytam na przykład kryminał o seryjnym mordercy, nie znaczy, że sama zostanę seryjnym mordercą.


Cz sty 08, 2015 3:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 25, 2014 12:04
Posty: 14
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
To jest tylko fikcyjna książka. Jednak ona powinna mieć właśnie jakieś takie ograniczenia wiekowe, żeby dzieci jej za wcześnie nie zaczęły czytać przecież. Różnie to może być i obrócić się przeciwko nim. Ja do tych książek nic nie mam bo to jest tylko taka wymyślona historyjka nie związana z rzeczywistością.


Cz sty 22, 2015 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 02, 2010 17:24
Posty: 164
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Prawde mowiac H.P. wplywa negatywnie na psychike dziecka,odbieram to jako negatywna aure,lepiej chronic dzieci przed takimi tresciami,niz maja nimi przesiakac,kontemplacja zla,dziekuje,nie skorzystam.


N sty 25, 2015 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
arturo napisał(a):
Prawde mowiac H.P. wplywa negatywnie na psychike dziecka,odbieram to jako negatywna aure


Nie wiem czy to dobre miejsce, by chwalić się swoimi okultystycznymi doświadczeniami.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N sty 25, 2015 19:37
Zobacz profil
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
audycja o Harrym Potterze [url]http://www.radiomaryja.pl/multimedia/prawda-o-harrym-potterze/[url]


Pn lip 10, 2017 14:44

Dołączył(a): Pt lip 07, 2017 9:51
Posty: 43
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Ja nie rozumiem tej całej nagonki na Harry Potter...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=pMLgALkpo9w


Śr lip 12, 2017 12:00
Zobacz profil
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
A ja mam nadzieję, że biznesmen z Torunia nie zrobi audycji o Chrono Triggerze, bo przywykłem do avatarka Teresse.


Śr lip 12, 2017 12:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Ja stanowczo przestrzegam przed taką treścią - jeśli mamy pewne fakty, że owe treści wywołują, rozniecają otwartość na działanie demonicznie, to powinnością jest odrzucenie danego aktu..
To nie polega na tym, że Ty nie masz skłonności do rzucania zaklęć, osoby opętane również początkowo nie mają żadnych złych skłonności.. Owe zjawiska początkowo kumulują się, a następnie następuje awersja do osób, rzeczy świętych.
Takie treści otwierają furtkę demonowi - "Wiem, że ktoś mnie przed tym przestrzega. Wiem, że były różne nękania, opętania, ale i tak to czynię".. Istna obłuda i otwartość na okultyzm.

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Śr lip 12, 2017 19:09
Zobacz profil
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
O, a ja chciałbym poinformować, że pasjami grywam w to, o to. Tam się zalicza wrzaski, strzela do krypty, a nawet zwiększa wartość demona aż do piętanstu milionów. Zwracam też uwagę na diaboliczne częstotliwości w muzyce!

Dość często mi się zdarza rzucać klątwy podczas grania. Gandzia powie, jak bardzo jestem opętany.


Śr lip 12, 2017 20:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Ciekawa zaczepka :). Wykażcie mi najpierw błąd w mojej wypowiedzi, bo się rzuciliście na błąd w spójności, ale niczego nie wykazując..

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Śr lip 12, 2017 20:29
Zobacz profil
Post Re: Harry Potter i inne podobne książki czyli wpływ popkultu
Problem z HP nie polega na otwieraniu na świat demoniczny (inaczej należało by tak mówić o każdej bajce czy powieści fantasy), ale przekazywaniu złego wzorca, w którym cel uświęca środki.


Śr lip 12, 2017 21:01
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL