Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Nie wiem, czy piszę w odpowiednim dziale, gdyż właściwie chciałam zadać kilka pytań dotyczących rozrywki.
1. Czy oglądanie kabaretów i komedii może być grzechem? Mam na myśli to, że wyśmiewane są w nich nie tylko ludzkie wady, ale również znane osoby, jak piosenkarze, sportowcy, czy politycy.
2. Zdarza się, że w kabaretach i komediach pojawiają się brzydkie słowa, które mają na celu rozśmieszyć widzów. Czy śmianie się z tego może być grzechem?
3. Jak w końcu jest ze słuchaniem piosenek? Czy chrześcijanin może słuchać wszystkich piosenek(z pominięciem satanistycznych)?
a) Jeżeli w niektórych piosenkach lub teledyskach jest ukryty przekaz satanistyczny, ale samemu się go nie dostrzega, to czy słuchanie ich może być zagrożeniem dla wiary?
b) Co z piosenkami, w których pojawiają się erotyczne fragmenty(mam na myśli zarówno tekst, jak i teledysk).
c) Lubię słuchać radzieckich piosenek, problem w tym że niektóre z nich wychwalają Armię Czerwoną. Osobiście jestem przeciwniczką komunizmu i innych systemów totalitarnych, nie identyfikuję się z tekstem, a piosenek słucham, gdyż podoba mi się linia melodyczna i język rosyjski.


Cz gru 17, 2015 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
karolinapytająca napisał(a):
1. Czy oglądanie kabaretów i komedii może być grzechem?

Tak

karolinapytająca napisał(a):
2. Zdarza się, że w kabaretach i komediach pojawiają się brzydkie słowa, które mają na celu rozśmieszyć widzów. Czy śmianie się z tego może być grzechem?

Może

karolinapytająca napisał(a):
3. Jak w końcu jest ze słuchaniem piosenek? Czy chrześcijanin może słuchać wszystkich piosenek(z pominięciem satanistycznych)?

Nie może słuchać wszystkich (satanistyczne + wiele innych)

karolinapytająca napisał(a):
a) Jeżeli w niektórych piosenkach lub teledyskach jest ukryty przekaz satanistyczny, ale samemu się go nie dostrzega, to czy słuchanie ich może być zagrożeniem dla wiary?

Może

karolinapytająca napisał(a):
b) Co z piosenkami, w których pojawiają się erotyczne fragmenty(mam na myśli zarówno tekst, jak i teledysk).

Lepiej nie słuchać/nie oglądać.

karolinapytająca napisał(a):
c) Lubię słuchać radzieckich piosenek, problem w tym że niektóre z nich wychwalają Armię Czerwoną. Osobiście jestem przeciwniczką komunizmu i innych systemów totalitarnych, nie identyfikuję się z tekstem, a piosenek słucham, gdyż podoba mi się linia melodyczna i język rosyjski.

Myślę, że warto to przemyśleć.


Cz gru 17, 2015 21:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Innymi słowy - najlepiej unikać wszystkiego. :)

A tak serio, to wlasne uznanie według własnego sumienia zwykle jest w życiu zupełnie wystarczające.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt gru 18, 2015 0:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Teoretycznie wiem, że powinnam kierować się własnym sumieniem, ale mam z tym problem, gdyż jestem skrupulantką i wszędzie doszukuję się grzechu, nawet tam, gdzie większość ludzi nie widzi żadnego zła.


Pt gru 18, 2015 19:54
Zobacz profil
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
A w kontaktach z rodzicami tez caly czas myslisz o tym, czy wszystko co robisz im sie podoba i czy ich nie urazisz?


Pt gru 18, 2015 20:57

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Myślę, że pomocne mogłoby być rozejrzenie się za jakąś w mniejszym stopniu kręcącą się wokół grzechu i winy religią.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt gru 18, 2015 21:29
Zobacz profil
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
E tam.
Chrzescijanstwo wlasnie sie nie kreci kolo grzechu. Grzechy zostaly przebaczone i to tylko indywidualna sprawa czlowieka, czy w to uwierzy i bedzie tak zyl.
Inaczej mowiac : Pan Bog nie czeka na nasza bezgrzesznosc, bo ta jest niemozliwa, tylko na nasze zaufanie. Grzech jest czescia naszej natury i wlasnie chrzescijanstwo uwalnia nas spod jego wladzy. Nie ma co sie go bac na zas, a juz na pewno nie ma sensu pilnowac czy sie w niego nieswiadomie (!) nie wdepnie. Jak sie czlowiek pobrudzi, to sie umyje. A jak nic nie bedzie robil, to zmarnuje zycie i ten talent co go dostal na starcie.

Dlatego pytam o rodzicow. Malo kto nic w zyciu nie zrobi zanim sie nie zastanowi co by na to mama nie powiedziala. Na odwrot: jezeli dziecko nie robi czegos tylko po to, zeby rodzicow zabolalo a po prostu szuka swojego miejsca w zyciu i czasami wdepnie w klopoty, takze dlatego, ze nie posluchalo dobrych rad a chcialo samo sprawdzic, albo po prostu nie zauwazylo komplikacji, to malo ktory rodzic powie: nie chce ciebie wiecej widziec na oczy.
Raczej bedzie probowal otworzyc oczy na niebezpieczenstwo, a jak sie wszystko zawali to i dziecko przygarnie, az sie pozbiera.

Pan Bog robi dokladnie to samo. A nawet wiecej, bo przebacza nam takze grzechy bezposrednio przeciw Niemu. Swiadomie i dobrowolnie. Jesli tylko ich zalujemy.

Moze najpierw trzeba byc rodzicem, zeby to zrozumiec?


So gru 19, 2015 3:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Karolino moim zdaniem to kwestia Twojej osobistej wrażliwości, a odpowiedz będzie zależeć od tego kto jaką ma. Ciekawą formą kabaretów są StandUp i znany pewnie wszystkim pan Abelard Giza. Mnie osobiście się one bardzo podobają. A co do wyśmiewania, to przecież wyśmiewa się tam głupotę i bezmyślność. O jakości komika świadczy nie tylko to czy rozśmiesza, ale i to czym rozśmiesza i jakie przekaz daje widzom. A jeśli przy okazji przeklina, lub przemyca podteksty. To już kwestia wrażliwości.
Podobnie co do muzyki, sam lubię linię melodyczną, nie zawsze zagłębiając się w tekst muzyki. Teledyski są też różne. Inaczej odbierze je kobieta, inaczej mężczyzna. Są takie które są głupie, a są takie które jednemu mogą zaszkodzić, gdy inny nie poniesie straty.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So gru 19, 2015 9:18
Zobacz profil
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Takie surowe podejście chyba już graniczy z niepotrzebnym purytanizmem.
Wszędzie można się doszukać zła, nawet w piosenkach.
Dla przykładu Hymn Państwowy, czyli Mazurek Dobrowskiego podsuwa nam złe wzorce.
Dąbrowski był wysoko postawionym masonem, czyli musiał być antykatolikiem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Henry ... o.C5.84ska
Stefan Czarniecki to brutal i okrutnik.
Napoleon to był bandyta na światową skalę, Polaków wykorzystał i oszukał...


So gru 19, 2015 12:23

Dołączył(a): Cz lip 02, 2015 19:32
Posty: 77
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi :)


So gru 19, 2015 13:11
Zobacz profil
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Najgorsze są grzechy niepopełnione. ;)


So gru 19, 2015 14:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
spin napisał(a):
Najgorsze są grzechy niepopełnione. ;)


To nie jest dobry powód do żartów, Pan Jezus i Mama Najświętsza ciągle ubolewają nad tym jak ludzie lekceważą przykazania i grzeszą, także popełnione grzechy są najgorsze, bo już są.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So gru 19, 2015 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
dominikbartlomiej napisał(a):
To nie jest dobry powód do żartów


To chyba nie był żart, tylko całkiem trafna uwaga. No, może uogólnić aż tak nie można, ale na pewno są sytuacje, gdy konkretny grzech niepopełniony może byc gorszy od konkretnego grzechu popełnionego. Czy zło grzechu nie polega m.in. na tym, jak wpływa on na duszę, życie człowieka? Pomyśl zatem: czy nie jest możliwym, żeby od drobnych powszednich grzechów (popełnionych) gorszy miał okazać się lęk przed popełnieniem wyimaginowanych, jeśli będzie on paraliżował człowieka, postrzymywał go od realizowania się, przeszkadzał w wyjściu drugiemu człowiekowi naprzeciw?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 19, 2015 19:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
Pan Bóg jest większy od każdego grzechu tak, ale chodziło mi tylko o powagę sytuacji. to o czym ty piszesz to ew. zagrożeniem skrupulanctwem, ale kwestia tego się nie tyczy, pisałem tylko tych osobach, które świadomie i dobrowolnie grzeszą np. w przekonaniu, że i tak im Bóg wybaczy, tak nie można, to jest narażanie się na popełnianie grzechu przeciw Duchowi Świętemu, tak niektórzy niestety czynią nieświadomie, tyle dobrze, że nieświadomie, ale nie zmienia to faktu, że roszczą sobie niejako prawo do życia bez Boga i w stanie grzechu - to jest prosta droga do piekła.
Ogólnie mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So gru 19, 2015 20:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 27, 2017 21:14
Posty: 2
Post Re: Na jaką rozrywkę może sobie pozwolić chrześcijanin?
w Zakopanem warto wybrać się do Sanktuarium na Krzeptówkach


Pn lut 27, 2017 21:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL