Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Rozmywanie pod osłoną kultury ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
JedenPost napisał(a):
Co najmniej czyni ją wysoce nieprawdopodobną. A co za nią przemawia? Nic.


Niby tak, ale jest pare szczegolow ktore w pewnym stopniu potwierdzaly by, np. poszukiwania przez niektorych tzw. "genu boskosci", bo uwazaja ze Jezus roznil sie czyms od innych w tym rejonie, maglowana zwlaszcza w okresie WWII i nie tylko, rasa Aryjska, oraz pare innych konkluzji z tym zwiazanych.
Nie twierdze ze musi tak byc, zwlaszcza ze w opisach rasy Aryjskiej chodzi o blond wlosy, choc czasem pisza o "rudych", a ani blond, ani rude nie sa wlasciwym kolorem, nie jest nim takze czarny, ani ciemny braz jak u wiekszosci z rejonu Ziemi Swietej.

Obrazy i rzezby sa odzwierciedleniem tego co widzieli swieci i inni w objawieniach, co czesto bylo w jakims stopniu zmieniane przez artystow, ktorzy nie zawsze dobrze rozumieli szczegoly opisow. Zreszta jest to trudne zadanie namallowac lub wyrzezbic cokolwiek wedlug czyjegos opisu, nie widzac tego samemu.


Śr sty 27, 2016 9:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
sapper napisał(a):
Niby tak, ale jest pare szczegolow ktore w pewnym stopniu potwierdzaly by, np. poszukiwania przez niektorych tzw. "genu boskosci", bo uwazaja ze Jezus roznil sie czyms od innych w tym rejonie, maglowana zwlaszcza w okresie WWII i nie tylko, rasa Aryjska, oraz pare innych konkluzji z tym zwiazanych.


O ile pamiętam w "dowodzenie", że Jezus nie był etnicznie Żydem, tylko Aryjczykiem, bawili się naziści. Z oczywistych względów politycznych i tylko dlatego.

Oczywiście nie ma żadnych szczegółów, które by takie pomysły potwierdzały.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 27, 2016 9:41
Zobacz profil
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
JedenPost napisał(a):
sapper napisał(a):
Niby tak, ale jest pare szczegolow ktore w pewnym stopniu potwierdzaly by, np. poszukiwania przez niektorych tzw. "genu boskosci", bo uwazaja ze Jezus roznil sie czyms od innych w tym rejonie, maglowana zwlaszcza w okresie WWII i nie tylko, rasa Aryjska, oraz pare innych konkluzji z tym zwiazanych.


O ile pamiętam w "dowodzenie", że Jezus nie był etnicznie Żydem, tylko Aryjczykiem, bawili się naziści. Z oczywistych względów politycznych i tylko dlatego.

Oczywiście nie ma żadnych szczegółów, które by takie pomysły potwierdzały.


Jesli dobrze pamietam to Rosjaniie tez tym sie zajmowali i sadze ze nie tylko.


Śr sty 27, 2016 11:26

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
Tak czy siak - są to niczym nie poparte wymysły.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 27, 2016 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 14, 2016 21:41
Posty: 38
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
Odgrzewam temat gdyż mam wgląd w owy sprawdzian i ciekawi mnie "W człowieku ciało jest zwierzęce, a dusza boska." i połączyć myśl do : św Augustyn, św Tomasz, albo św Franciszek. Szukałem w internecie ale z tego co czytałem to mógłbym uznać tą myśl za uproszczenie, nigdzie wprost nie wyczytałem że człowiek ma boską duszę. Może się jednak mylę ?

PS. Na pierwszej stronie się pomyliłem bo na sprawdzianie było "Wyidealizowane oblicze Boga".


Cz lut 18, 2016 20:46
Zobacz profil
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
sapper napisał(a):
JedenPost napisał(a):
sapper napisał(a):
Niby tak, ale jest pare szczegolow ktore w pewnym stopniu potwierdzaly by, np. poszukiwania przez niektorych tzw. "genu boskosci", bo uwazaja ze Jezus roznil sie czyms od innych w tym rejonie, maglowana zwlaszcza w okresie WWII i nie tylko, rasa Aryjska, oraz pare innych konkluzji z tym zwiazanych.


O ile pamiętam w "dowodzenie", że Jezus nie był etnicznie Żydem, tylko Aryjczykiem, bawili się naziści. Z oczywistych względów politycznych i tylko dlatego.

Oczywiście nie ma żadnych szczegółów, które by takie pomysły potwierdzały.


Jesli dobrze pamietam to Rosjaniie tez tym sie zajmowali i sadze ze nie tylko.


Faktycznie i nie tylko. Kwestia jest szersza i w zasadzie na cały inny wątek:)
Tu nie chodzi o to kto i nad czym się zastanawiał. Tu bardziej chodzi dlaczego w ogóle ten spór prowadzimy.

Jak świetnie wskazał JedenPost prawdopodobieństwo takiego a nie innego wyglądu osoby, którą umieszczamy w konkretnym miejscu na Ziemi i w konkretnym czasie jest szalenie wysokie. Pisanie o tym, że "czymś się wyróżniał" i celowanie właśnie w kolor skóry, mogłoby Cię poprowadzić do wniosku o niemal czekoladowej barwie (tak również dowodzono). Jakoś celujesz w barwę jaśniejszą :) Chyba, że chodzi Ci o albinizm... Ale przebywanie na słońcu bardzo wtedy może zaboleć.
Zjawisko nie nowe i współcześnie można mówić o whitewashingu :) Koronnym przykładem tego była chyba kłótnia z zeszłego roku w fox news https://www.youtube.com/watch?v=DBn2wIQWoB8.

Cała zabawa polega na tym, że ludzie spekulujący nad karnacją Jezusa projektują swoje własne przekonania i uprzedzenia. Droga myślenia następująca: ludzie w tym rejonie nie są "różowi", a mają lekko śniady kolor skóry, Jezus się wyróżniał, gen boskości, znaczy musiał być lepszy, to pewnie był... jasniejszy.

W ludziach wciąż tkwi pewne wartościowanie jasności skóry, co wyraża się czasem w tak absurdalnych działaniach jak podkręcanie zdjęć czarnoskórych aktorek/modelek w magazynach, by wyglądały na dwa tony jaśniejsze, niesłychanie nachalna kampania kosmetyków wybielających w niektórych krajach (m.in. w Indiach), a co jeszcze bardziej inwazyjne - kremy mające rozjaśniać kobiece waginy (wiadomo, że odcień genitaliów zawsze jest jeszcze ciemniejszy niż reszty skóry). Idea jaka idzie za tym działaniem to to, że jasne jest lepsze, jasne to ideał, ciemne jest be, brudne, jakieś takie zwykłe. Kilka postaci historycznych znamy z ilustracji, gdzie są bladzi, choć wszelkie dowody wskazują, że było to mało prawdopodobne przy np. ciemnoskórej matce :)
Smutne to refleksje. Ale to jest przyczyną zdziwnie w fox news...


Cz lut 18, 2016 21:42
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
MPK2 napisał(a):
Odgrzewam temat gdyż mam wgląd w owy sprawdzian i ciekawi mnie "W człowieku ciało jest zwierzęce, a dusza boska." i połączyć myśl do : św Augustyn, św Tomasz, albo św Franciszek. Szukałem w internecie ale z tego co czytałem to mógłbym uznać tą myśl za uproszczenie, nigdzie wprost nie wyczytałem że człowiek ma boską duszę. Może się jednak mylę ?


Chyba galopujesz tak szybko, że minąłeś punkt zrozumienia :)
To sprawdzian, więc siłą rzeczy ma sprawdzać wiedzę oraz umiejętności manewrowania tą wiedzą oraz być może sposobów argumentacji.
Jeśli pytasz o to jak należałoby odpowiedzieć na to pytanie, to jest to banalne. Powyższy cytat opisujesz jako dualizm w postrzeganiu człowieka i przykładasz do myśli konkretnych myślicieli/dzieł. To jest pytanie na myślenie i łączenie faktów, plus analiza porównawcza. W skrócie - mając takie dane, można napisać trzy wersje odpowiedzi. Więcej też się da, ale to nie będzie już odpowiedź na to pytanie.

Jak próbujesz sprawdzić same twierdzenia, to musisz najpierw ustalić skąd pochodzi ten cytat, ewentualnie z kogo został wzięty. Równie dobrze może mieć pochodzenie antyczne. Bo i idea dualizmu i takiej dyhotomii w jednej istocie nie jest ani nowa ani dziwna.


Cz lut 18, 2016 21:52

Dołączył(a): Cz sty 14, 2016 21:41
Posty: 38
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
A co jeśli żadna z wymienionych osób nie twierdziła tak ? Nie potrafię znaleźć nic o boskiej duszy w internecie by któryś z nich tak mówił. Zresztą zastanów się, człowiek nie jest Bogiem. Mówienie o boskiej duszy źle mi pachnie. Może się mylę ?


Cz lut 25, 2016 0:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
MPK2 napisał(a):
A co jeśli żadna z wymienionych osób nie twierdziła tak ? Nie potrafię znaleźć nic o boskiej duszy w internecie by któryś z nich tak mówił. Zresztą zastanów się, człowiek nie jest Bogiem. Mówienie o boskiej duszy źle mi pachnie. Może się mylę ?

Na chłopski rozum. Dusza ma charakter boski, jej zadaniem jest dążenie do Boga. w przypadku duszy, religii itd. mówimy o sacrum.
Z kolei profanum związane jest z życiem doczesnym. Ciało jest z założenia ułomne, wystawione na pokusy. Św. Franciszek żył w ascezie i celibacie. Dlaczego? Ponieważ chciał powściągnąć "zwierzęce" ciało i jego pokusy i skupić się na "boskiej" duszy, by zbliżyć się do Pana (w końcu został świętym).
W momencie, gdy profanum dominuje nad sacrum, niektórzy mówią o rozpuście - czyli triumfie "zwierzęcego" ciała na duszą. Przeciwieństwem jest świętość, gdzie mamy przewagę sacrum, duszy.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz lut 25, 2016 19:18
Zobacz profil
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
MPK2 napisał(a):
A co jeśli żadna z wymienionych osób nie twierdziła tak ?

Jak nie twierdziła i która z wymienionych?
Bo w zadaniu masz zdanie X i masz zrobić analizę poglądów filozofa Y i Z względem tego twierdzenia, a nie ma żadnych przesłanek ku temu, źebyś szukał u któregoś tego cytatu. Zgadzali się, nie zgadzali, mieli inną koncepcję niż dualizm, może w ogóle dualizm wykluczali.
Zamień sobie w tym zdaniu "boska" na "nieziemska/extraduchowa/mistyczna" itd. Bo o to chodzi - koncepcja dualizmu, która zakłada, że człowiek jest połączeniem dwóch skrajności, które realizują się w podziale na ciało (materialne) i duszę (niematerialną).

MPK2 napisał(a):
Nie potrafię znaleźć nic o boskiej duszy w internecie by któryś z nich tak mówił.

Nie ma w google, to wcale nie znaczy, że nie ma nigdzie. Jak już się tak trzymasz tego netu, zakładaj temat z prośbą do forumowiczów czy pamiętają kto i gdzie poruszał temat powyższego dualizmu i na jakiej płaszczyźnie. Dostaniesz odpowiedzi od antyk po współczesność, pod warunkiem, że się będzie ludziom chciało dzielić z Tobą wiedzą, którą sami zdobyli w pocie czoła ryjąc w książkach, przesiadując w bibliotekach i wałkując teksty źródłowe :twisted: Bo to bardzo szeroki temat przekrojowy, googlować można co najwyżej dla rozrywki.

MPK2 napisał(a):
Zresztą zastanów się, człowiek nie jest Bogiem. Mówienie o boskiej duszy źle mi pachnie. Może się mylę ?

Są różne koncepcje, były i będą. W trakcie nauki powinniśmy wykształcić w sobie umiejętność analizy *zwykłej czy porównawczej), wszelkiego rodzaju mentalnego wykręcania idei itp. Być może Twoja głęboka wiara i pobieżne podejście do spraw teologiczno-historycznych nie pozwalają Ci się oderwać od problemu, który sam stworzyłeś ;-)
Jak już chcesz drążyć głębiej, to poszperaj w bibliotekach za publikacjami, które w sposób przekrojowy traktują duszę czy cielesno-duchowy ludzki dualizm, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji dominujących w różnych momentach historii (to w rejonach z dominującym chrześcijaństwem), oraz inne koncepcje niechrześcijańskie.
Lekcja historii to nie zajęcia z teologii, rózne podejścia i rózne metodologie. A Twój zmysl powonienia to zupelnie inna bajka i nie sądzę, by zgadzał się metodologicznie ;)


Cz lut 25, 2016 19:54
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
FranF napisał(a):
Jak już chcesz drążyć głębiej, to poszperaj w bibliotekach za publikacjami, które w sposób przekrojowy traktują duszę czy cielesno-duchowy ludzki dualizm, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji dominujących w różnych momentach historii (to w rejonach z dominującym chrześcijaństwem), oraz inne koncepcje niechrześcijańskie.

Nie mogę już edytować, więc jeszcze jedno - jak dobrze poszukasz dojdziesz i do tych koncepcji, które zakładają literalną "boskość duszy", da się, tylko trzeba poszukać ;) Co najmniej trzy ( z tego co pamiętam), ale pewnie i więcej. Nie będę jednakże podpowiadała, bo to Twoje zadanie ;)


Cz lut 25, 2016 20:07

Dołączył(a): Cz sty 14, 2016 21:41
Posty: 38
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
Chyba źle mnie zrozumiałaś, nie chodziło mi o dualizm tylko o użycie wyrażenia "boska dusza". Zastanawiałem się czy jest uprawnione użycie pierwszej części tego wyrażenia, a o dualizmie to nic nie pisałem. Ale dzięki za info : )

Cytuj:
- jak dobrze poszukasz dojdziesz i do tych koncepcji, które zakładają literalną "boskość duszy", da się, tylko trzeba poszukać ;) Co najmniej trzy ( z tego co pamiętam), ale pewnie i więcej. Nie będę jednakże podpowiadała, bo to Twoje zadanie ;)

Trzeba poszukać u chrześcijańskich myślicieli ( z kontekstu się domyślam że tak ) ? A tak w ogóle to dzięki jeszcze raz za poświęcony czas : )


Pt lut 26, 2016 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 12, 2018 13:03
Posty: 6
Post Re: Rozmywanie pod osłoną kultury ?
Ja tam wolę aż tak się nie zagłebiać...
Im mniej wiesz, tym lepiej spisz ;)


Pn lut 12, 2018 13:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL