Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Postawa wobec "Kleru" 
Autor Wiadomość
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Teresse napisał(a):
Ale powiedział tez :Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie.

Obraz to tez koszt tak jak Sanktuarium w Łagiewnikach, mógł powiedzieć daj na biednych...

Obraz może kosztować 1-2 tys zł, witraż sakralny 1,5 tys/m2.....porównaj sobie zatem koszt 1 obrazu z kosztem kilku/kilkunastu m2 witraży.


Pn paź 01, 2018 12:32
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Cytuj:
W czwartek stycznia zakończono montaż jednego z największych w Polsce witraży. Dzieło o powierzchni 148 metrów kwadratowych można już oglądać w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Witraż składa się z 88 elementów i przedstawia wielkie słońce, a na jego tle świetlisty krzyż. Poniżej linii horyzontu widać morze. Projekt jest wspólnym dziełem architekta łagiewnickiej bazyliki prof. Witolda Cęckiewicza oraz Małgorzaty Toborowicz. Witraż ułożony jest ze szkła pochodzącego z huty w Jaśle, a także importowanego z USA, Rosji i Chin. Znajduje się nad głównym wejściem do świątyni. Jego wykonania podjęła się krakowska Pracownia Witraży i Oszkleń Artystycznych Anny Zarzyckiej. Całość sfinansowano ze składek wiernych zgromadzonych przez Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Montaż witraża w świątyni trwał cztery tygodnie.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _jest.html
:mrgreen:


Pn paź 01, 2018 12:34

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
zefciu napisał(a):
george45 napisał(a):
Ależ nie mam zamiaru ciebie zachęcać do obejrzenia filmu, bo i w jakim celu.
Nie wiem w jakim celu. Poprosiłem o argument na to, że film „trzeba obejrzeć”. W odpowiedzi przedstawiłeś mi takie a takie argumenty. Jaki był Twój cel – nie wiem.
Cytuj:
No a to „darł”, to chyba wytwór twej wyobraźni.
Wyobraziłem sobie te wersaliki?
Cytuj:
No tu poszedłeś po bandzie, przeczytaj ze zrozumieniem co napisałeś.
Jeśli coś zrozumiałem błędnie, to wyjaśnij, jak powinienem był zrozumieć.


Tobie przedstawiłem argumenty? Przeczytaj jeszcze raz i postaraj się zrozumieć:
george45 napisał(a):
zefciu napisał(a):
[...]jednak jakoś nikt nie przedstawił mi sensownego argumentu, co obejrzenie tego filmu miałoby mi dać.

Tobie może nic, patrzysz na świat taki jaki jest, a nie taki jakim chcesz go postrzegać. Jednak dla tych, którym jest on przykryty czernią, czy purpurą sutanny, film uchyla jej rąbek. [...]

Wersalik wyobraziłeś sobie jako krzyk na ciebie, a jak byś przeczytał ze zrozumieniem to zauważyłbyś, że rolą ich było wskazanie, uwypuklenie - kiedy mamy rzeczywistość.
Odnośnie tłumaczenia, napisz o tym co miałeś na myśli pisząc:
„Skoro zatem fakt, że ktoś zrobił film o księżach zmienia czyjąś opinię, to znaczy, że wcześniej wierzył, że nie da się zrobić filmu o księżach.”
bardziej zrozumiale, bo ni jak nie mogę zrozumieć co miałeś na myśli.


Pn paź 01, 2018 12:36
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Teresse napisał(a):
Cytuj:
W czwartek stycznia zakończono montaż jednego z największych w Polsce witraży. Dzieło o powierzchni 148 metrów kwadratowych można już oglądać w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Witraż składa się z 88 elementów i przedstawia wielkie słońce, a na jego tle świetlisty krzyż. Poniżej linii horyzontu widać morze. Projekt jest wspólnym dziełem architekta łagiewnickiej bazyliki prof. Witolda Cęckiewicza oraz Małgorzaty Toborowicz. Witraż ułożony jest ze szkła pochodzącego z huty w Jaśle, a także importowanego z USA, Rosji i Chin. Znajduje się nad głównym wejściem do świątyni. Jego wykonania podjęła się krakowska Pracownia Witraży i Oszkleń Artystycznych Anny Zarzyckiej. Całość sfinansowano ze składek wiernych zgromadzonych przez Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Montaż witraża w świątyni trwał cztery tygodnie.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _jest.html
:mrgreen:

Sądzisz, że modlitwy zanoszone w sanktuarium w Łagiewnikach pełnym witraży bardziej są wysłuchiwane przez Boga, niż modlitwy w skromnym, pozbawionym witraży i złoceń kościółku?


Pn paź 01, 2018 12:41
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
No doprowadzając to ad absurdum to mozna modlic sie w lesie za 0 zlotych...

Mnie sie wydaje ze takie rzeczy jak obrazy, witraze pomagaja wzniesc dusze ku Bogu...


Pn paź 01, 2018 12:42
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Cytuj:
Mogą już podziwiać dar papieża-Polaka dla Matki
Bożej Jasnogórskiej - złote korony, które Ojciec Święty
pobłogosławił w przeddzień swojej śmierci oraz bursztynowo-brylantową sukienkę, wykonaną przez artystę z Gdańska Mariusza
Drapikowskiego.


https://wiadomosci.wp.pl/dar-papieza-polaka-dla-matki-bozej-jasnogorskiej-6036374649229953a


Pn paź 01, 2018 12:46
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Teresse, w parafii moich rodziców zaczęto ponad 30 lat temu budować nowy, ogromny kościół. 25 lat temu był już używany, ale niewykończony. Dziś ma wszystko, ścianę ołtarza na kilka metrów chyba już trzecią, bo proboszczowie nie mogą się zdecydować, wielki witraż też już chyba drogi i kiedy tylko tam zawitam, co Mszę św, wychpdzi proboszcz z ogłoszeniami i za każdym razem żebrze o pieniądze na nowy witraż, już zamówiony, tylko tych kilkaset tysięcy brakuje. W tym czasie parafianie sfinansowali ołtarze boczne, nowe lampy, dziwne ogrzewanie u aufitu, bo w euforii zgody na budowę nie pomyślano jak ogrzać tego betonowego molocha i nie zbankrutować, no i te kilkukrotne zmiany wystroju.

Sorry, ale Panu Jezusowi nie są pitrzebne witraże co 10 lat, remonty pustych kościołów wybudowanych w czasach prosperity a już na pewno nie rezydencje biskupów z danielami w ogródku kilku hektarowym. I to w czasach, kiedy świat się rozpada i własni parafianie nie wiedzą jak związać koniec z końcem.


Pn paź 01, 2018 12:50
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
@Kael ja nie twierdzę, że problemów nie ma...

Ale jednak milo mi sie modli w Sanktuarium w Łagiewnikach na ktore nie dalam ani gorsza... :twisted:

chyba ze kiedys podczas Mszy zbierali...

Ciekawa wypowiedź ks. Isakowicza-Zaleskiego
Cytuj:
Jednak film Smarzowskiego jedynie uderza w Kościół jako społeczność, nie zgłębia tego problemu. Kolejny przykład to plakat promujący film, autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Świnka skarbonka mająca wyraźny łaciński krzyż. To świadome nawiązanie do religii i pokazanie złych intencji twórców. Ten plakat to kolejne potwierdzenie, że zapewnienia twórców, że nie chcą obrażać niczyich uczuć religijnych były nieprawdziwe. Scen, które naruszają uczucia religijne jest więcej.

Na przykład?
Na przykład parodia ostatniej wieczerzy, gdzie po środku siedzi Janusz Gajos, a wokół niego 12 osób, na stole jest chleb i wódka. Kompromitacją jest scena końcowa, w której bohater grany przez Arkadiusza Jakubika podpala się, a ludzie nie ratują go, ale ustawiają się wokół niego w kształcie takiego trójkąta, co jest parodią symbolu Opatrzności Bożej. Od tego typu scen aż roi się w tym filmie.


całość https://dorzeczy.pl/kraj/77405/Ks-Isakowicz-Zaleski-Kler-to-propagandowa-agitka-Smarzowski-krzywdzi-wielu-ludzi.html


Pn paź 01, 2018 13:01
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
O, czyli jakiś ksiądz też był w kinie na Klerze.


Pn paź 01, 2018 13:11
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Teresse napisał(a):
No doprowadzając to ad absurdum to mozna modlic sie w lesie za 0 zlotych...

Mnie sie wydaje ze takie rzeczy jak obrazy, witraze pomagaja wzniesc dusze ku Bogu...

To zawsze kwestia indywidualna, mnie przeszkadzają.
Odpowiadają mi takie wnętrza kościołów, jak choćby mój parafialny
http://jadwiga-kielce.pl/galeria-zdjec/ ... 14-06-2015


Kael napisał(a):
O, czyli jakiś ksiądz też był w kinie na Klerze.

Nie sądzę aby ks Zaleski był w kinie, posługuje się jedynie zwiastunami filmu i plakatami.
O. Kramer był i jego osąd bazuje na obejrzanym filmie..


Pn paź 01, 2018 13:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Alus- ciekawe czy gdyby zrobić anonimową ankietę jak wiele osób by potwierdziło że przepych im zwyczajnie przeszkadza, razi, że serio woleliby się modlić w lesie przy ołtarzu z drewna i prowizorycznymi daszkami zbudowanymi własnymi rękami - dla mnie taki opis brzmi wręcz zachęcająco...

Teresse - ten opis jaki przytoczyłaś wyraźnie pokazuje skrajny brak dystansu do siebie i szafowanie pojęciem obrażonych uczuć religijnych, można coś uznać za niesmaczne, groteskowe , przejaskrawione, dojrzeć w tym parodię, ale warto uwzględnić że taki formy mają pewien sens i coś obrazują. Uważam że najważniejsze co ten film już zrobił to skłonił do dyskusji, do pomyślenia jaka jest prawdziwa skala tego co w przejaskrawionej formie ukazuje i co można z tym zrobić.

Akurat za zakaz budowy kościołów cenię pastafarianizm i mówce sobie że to parodia religii, ale ma to czego brakuje religiom - dystans do siebie oraz życiowe zasady, wskazujące na miejsca gdzie inne wyznania przegięły.
Nie jestem przeciwnikiem budowy kościołów - jak wierni chcą to niech budują - ich wola, ale serio Jezus był skromny a wczesny Kościół też zwracał na to uwagę i może warto przemyśleć priorytety i zamiast kościołów, pomników itd przeznaczyć te pieniądze na cele społeczne, na jakieś darmowe wyjazdy rekolekcyjne dla dzieci, na coś co będzie wzmacniać wiarę a nie odpychać przepychem... A jak ktoś potrzebuje przepychu to pełnych złota katedr nie brakuje i serio raczej w Polsce każdy to to ceni sobie takie miejsce znajdzie... Fakt faktem takie projekty mają pewne plusy - napędzają gospodarkę, dają zarobić firmą budowlanym itd, ale czy o to chodzi?

Osobiście znam kilku księży których cenię i mają jedną cechę wspólną - angażują się w projekty społeczne nie budowlane , a jak budowlane to chodzi o coś typu remont świetlicy i dostrzegają problemy kleru, a nie zmiatają pod dywan. Nie jestem za tym aby kapłani byli ubodzy ,ale o to aby nie popisywali się kasą jak bogate nastolatki. Fakt faktem mam wrażenie że jest coraz lepiej lecz ciągle jest dużo do zrobienia, a pojedyncze przypadki bardzo rzutują na obraz Kościoła i w jego interesie jest coś z tym zrobić.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 01, 2018 13:44
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
@Alus

Witraze tez są.. :twisted:

Ks.Isakowicz twierdzi ze widzial film dwa razy... :-)


Pn paź 01, 2018 13:56
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
george45 napisał(a):
Tobie przedstawiłem argumenty?
Aha – czyli nie przedstawiłeś żadnych argumentów. To po co cytowałeś moje pytanie, skoro nie przedstawiłeś na nie żadnej odpowiedzi?
Cytuj:
Wersalik wyobraziłeś sobie jako krzyk na ciebie
Nie wyobraziłem sobie, tylko zinterpretowałem zgodnie z zasadami dyskusji w Internecie.
Cytuj:
Odnośnie tłumaczenia, napisz o tym co miałeś na myśli pisząc:
„Skoro zatem fakt, że ktoś zrobił film o księżach zmienia czyjąś opinię, to znaczy, że wcześniej wierzył, że nie da się zrobić filmu o księżach.”
bardziej zrozumiale, bo ni jak nie mogę zrozumieć co miałeś na myśli.
Czego w tym zdaniu nie rozumiesz konkretnie? Jeśli ktoś miał jakiś pogląd, a potem zobaczył coś i pogląd zmienił, to można wnioskować, że to coś było z owym poglądem sprzeczne. Ponieważ jedyne, co jest sprzeczne z faktem zrobienia jakiegoś filmu jest niemożność zrobienia takiego filmu, to wniosek jest jaki jest. Chyba że przedstawisz coś innego sprzecznego z faktem zrobienia filmu o klerze.


Pn paź 01, 2018 14:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
R27 napisał(a):
ja się obawiam że niedługo Smarzowski może odlecieć jak Pieczyński

z wywiadu w „Newsweeku":
(...)Na razie zmierzamy w kierunku wyznaniowego państwa totalitarnego. Tyle że po cichu liczę na niepokorność Polaków

Czy ktoś kto w tak wynaturzony sposób postrzega otaczającą go rzeczywistość jest wogóle w stanie zrobić o niej rzetelny film?

Cytuj:
(...)Ja nawet, gdy mam sprawę do załatwienia na Mokotowie, to omijam ulicę Woronicza, żeby mi nikt zdjęcia nie zrobił!

Takie fobie to już chyba początek choroby psychiatrycznej.


Pn paź 01, 2018 15:27
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Cytuj:
(...)św. Jana Marię Vianney, proboszcza z Ars. A tenże święty mówił, że godność kapłańska jest tak wielka, że gdyby spotkał anioła i kapłana jednocześnie, to najpierw pozdrowił by kapłana, a dopiero później anioła. Swą postawę motywował tym, że anioł jest tylko wysłannikiem Boga, a kapłan Jego zastępcą.I(...)


Pn paź 01, 2018 15:44
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL