Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Postawa wobec "Kleru" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 16:48
Posty: 21
Post Postawa wobec "Kleru"
Od dłuższego czasu głośno jest o "Klerze", nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego. Zastanawia mnie, jaką macie postawę do tej produkcji? Ja się na nią nie wybieram, nie śledzę żadnych informacji na jego temat, nie oglądam zwiastunów (na Facebooku widziałem może pierwsze 30 sekund jednego z takich filmów promocyjnych, bo szybko wyłączyłem, wiedząc, o czym będzie on traktował) i tak dalej.

Dostrzegam jednak sporo zbulwersowanych osób, które najchętniej wycofały ten film z kin, a w sprawie reżysera złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Nie wiem, czy moja postawa nie jest grzeszna, ale ja nie przejmuje się, że dla wielu osób pójście do kina będzie świętem czy nawet ekstazą, choć w teorii powinienem prowadzić krucjaty na Facebooku, by nie okazywać swojego przyzwolenia na takie produkcje. Bo właśnie, choć film jest strasznie krzywdzący dla zdecydowanej części duchowieństwa, to jednak nikomu nie zabroniłbym obejrzenia go. Jak wygląda to u was?


Cz wrz 20, 2018 17:35
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Czyli prezentujesz postawę: "nie widziałem, ale mi się nie podoba"?
A filmy o skorumpowanych sędziach czy policjantach są ok?


Cz wrz 20, 2018 19:07
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Bardzo ważny film. "Kler", reż. Wojciech Smarzowski RECENZJA

Oglądając "Kler", naprawdę nie ma się z czego śmiać, robi się gorzko, a potem jest już bardzo smutno. Smarzowski nie krytykuje wiary, tylko słabych ludzi mieniących się przewodnikami duchowości. W swojej diagnozie nie jest zresztą, jak można było przeczytać tu i ówdzie przed obejrzeniem filmu, doktrynerem, a "Kler" w żadnym stopniu nie staje się antykościelnym plakatem….


Cz wrz 20, 2018 19:58

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Powiem tak: mam nadzieję, że zwiastun filmu nie jest dla niego reprezentatywny, bo jeśli ma być to krytyka na takim poziomie, to słabo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt wrz 21, 2018 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Nie spodziewałbym się niczego wzniosłego. Nie zdziwiłbym się jak będzie to drogówka 2 czyli chlanie, seks, imprezy, hazard, układy itp tyle, że zamiast policjantów będą księża.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt wrz 21, 2018 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Szkoda, bo film przedstawiający problemy kleru i problemy z klerem w sposób nawet i ostry, ale nie efekciarski, miałby szansę być dziełem lub choćby dziełkiem ważnym. Byłem kiedyś na spotkaniu z ks. Bonieckim, kóry wspominał np. o problemie alkoholizmu wśród księży, tyle, że on mówił o nim w szerszym kontekście, nawiązując m.in. do dotykającej często księży "samotności wśród ludzi". Każdy zasygnalizowany w zwiastunie problem - pazerność wielu księży, alkoholizm, łamanie celibatu dałoby się przecież przedstawić ciekawie i niejednostronnie, ale tu takiej woli nie widać, wygląda to raczej jak seria jadących po stereotypach skeczy.

Taki film wręcz powinien być trudny, tymczasem zapowiada się kino łatwe i powierzchowne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt wrz 21, 2018 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 16:48
Posty: 21
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Troszkę się zainteresowałem i faktycznie - zwiastun filmu jest kontrowersyjny zwyczajnie po to, by ludzie poszli do kina i zapłacili za bilety. Sam film jest ponoć łagodniejszy i bardziej merytoryczny, niż mogłoby się wydawać.

Sama krytyka polskiego duchowieństwa nie jest niczym złym, a nawet jest potrzebna. Szkoda tylko, że musiała zostać podana w takiej formie, by film osiągnął komercyjny sukces.


Pt wrz 21, 2018 17:29
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Na Festiwalu filmowym w Gdyni "Kler" został nagrodzony przez publiczność najdłuższymi oklaskami.

https://festiwal-filmow.trojmiasto.pl/N ... 27602.html

Wyjdzie na to, że ten stan rzeczy okaże się jeszcze większą reklamą dla filmu Smarzowskiego


Pt wrz 21, 2018 19:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Believing napisał(a):
Na Festiwalu filmowym w Gdyni "Kler" został nagrodzony przez publiczność najdłuższymi oklaskami.

https://festiwal-filmow.trojmiasto.pl/N ... 27602.html

Wyjdzie na to, że ten stan rzeczy okaże się jeszcze większą reklamą dla filmu Smarzowskiego

Pewnie tak, jestem ciekawa, czy zostaną powtórzone schematy zastosowane w "Wołyniu", które są związane z antypolską obsesją Smarzowskiego. Niemniej ten film jest ukłonem w stronę antyklerykałów, którzy z kina wyjdą zachwyceni.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt wrz 21, 2018 21:37
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Film kler to wybitna produkcja, księża pienionszki kradno, jedzo kaszankę popijając sokiem z ogórków kiszonych. Arcydzieło godne takich mistrzów sztuki jak Rafael czy Monet. Gorąco polecam 666/10. A zapomniałem dodać że klechy pienionszki kradno z tacy


So wrz 22, 2018 1:27
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Quinque napisał(a):
Film kler to wybitna produkcja, księża pienionszki kradno, jedzo kaszankę popijając sokiem z ogórków kiszonych. Arcydzieło godne takich mistrzów sztuki jak Rafael czy Monet. Gorąco polecam 666/10. A zapomniałem dodać że klechy pienionszki kradno z tacy

Masz rację, pięknie ukazuje, że „nadludzie” to zwykli ludzie. Są w śród nich złodzieje, pedofile, zoofilie, alkoholicy, homoseksualiści, karierowicze i różnego rodzaju popaprańcy. Są też i niezwykli ludzie.


So wrz 22, 2018 6:20
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Mrs_Hadley napisał(a):
antypolską obsesją Smarzowskiego
Bedą jakieś argumenty za tą rzekomą obsesją, czy nie będzie?

@Quinque a jednak poleciałeś na ten film w 3 dni po premierze. Mimo że taki straszny.


So wrz 22, 2018 8:31

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Watpliwe, by poleciał, raczej powtarza po katolickim jutuberze, który w dokładnie takim stylu recenzował trailer.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So wrz 22, 2018 10:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
zefciu napisał(a):
Bedą jakieś argumenty za tą rzekomą obsesją, czy nie będzie?

Znasz @Zefciu film Smarzowskiego, w którym nie ma polskiej patologii ukazanej w przerysowanej skali, której w dodatku poświęcono wiele czasu filmowego? Wszędzie tylko alkoholizm, chamstwo, prostactwo, przemoc, degeneracja osadzona w polskiej rzeczywistości. Smarzowski nawet nie potrafił się powstrzymać w "Wołyniu" i nie chodzi o to, żeby kreślić obraz wzorowego polaka, ale fabularnie można było rozwinąć wątki ciekawiej, przedstawiając przeciętne życie na polaka na wsi, czy nawet szersze tło polityczne wydarzeń, a tymczasem zaserwowano widzowi patologię polskiej wsi, bo ukraińska i sowiecka przemoc najwyraźniej pozostawiałaby niedosyt zła widzowi. Brakuje realizmu, ukazania niejednoznacznych postaci, które wprawdzie mają swoje wady, ale nie są klinicznymi przypadkami degeneracji, ludzi w których sytuację widz może się wczuć, zrozumieć motywy jego działania, trudności z jakimi się zmagał. Nie znam takiego obrazu Polaka w filmie Smarzowskiego, ale też wszystkich jego filmów nie obejrzałam.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So wrz 22, 2018 21:45
Zobacz profil
Post Re: Postawa wobec "Kleru"
Mrs_Hadley napisał(a):
Znasz @Zefciu film Smarzowskiego, w którym nie ma polskiej patologii ukazanej w przerysowanej skali, której w dodatku poświęcono wiele czasu filmowego? Wszędzie tylko alkoholizm, chamstwo, prostactwo, przemoc, degeneracja osadzona w polskiej rzeczywistości. Smarzowski nawet nie potrafił się powstrzymać w "Wołyniu" i nie chodzi o to, żeby kreślić obraz wzorowego polaka, ale fabularnie można było rozwinąć wątki ciekawiej, przedstawiając przeciętne życie na polaka na wsi, czy nawet szersze tło polityczne wydarzeń, a tymczasem zaserwowano widzowi patologię polskiej wsi, bo ukraińska i sowiecka przemoc najwyraźniej pozostawiałaby niedosyt zła widzowi. Brakuje realizmu, ukazania niejednoznacznych postaci, które wprawdzie mają swoje wady, ale nie są klinicznymi przypadkami degeneracji, ludzi w których sytuację widz może się wczuć, zrozumieć motywy jego działania, trudności z jakimi się zmagał. Nie znam takiego obrazu Polaka w filmie Smarzowskiego, ale też wszystkich jego filmów nie obejrzałam.

Ja znam jeszcze jeden taki film, nie Smarzowskiego co prawda, a Jana Rybkowskiego - „Chłopi”. Tam to jeszcze więcej przerysowano. Alkoholizm, chamstwo, prostactwo, przemoc, degeneracja, o bzykaniu przez ojca i syna tej samej dziewczyny nie wspomnę. O kleryku który był napalony na dziewczynę którą miało pół wsi, o księdzu który po kryjomu wypasał konie w cudzej koniczynie, o dziewczynie, która poszła w tango gdy jej chłopak służył w wojsku. Taki obraz polskiej, patologicznej wsi zaserwowali nam, ale było to w czasach PRL-u. Nikt nie mógł protestować. Ponoś dali temu gościowi co napisał scenariusz nagrodę Nobla. Jak mniemam była to nagroda przyznana ze względów politycznych, a władza nie była zbyt silna by w 6 lat po odzyskaniu niepodległości protestować skutecznie przeciw jej przyznaniu. Dziś w wolnym kraju, wolne media skutecznie przeciwstawiają się przydzielaniu nagród niewzorowym Polakom Prezes Radia Gdańsk zablokował nagrodę, gdy wszystko wskazywało na to, że wygra film "Kler"


N wrz 23, 2018 7:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL