Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Polska i Polacy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Polska i Polacy
subadam napisał(a):
To tylko czesciowa prawda i ta czesc jest w dodatku bardzo mala w porownaniu do ilosci pieniadza w obiegu. w dodatku rzad pozycza pieniadze od bankow komercyjnych i od obywateli pod postacia obligacji, ktorych wykup z oprocentowaniem jest dla nich okreslony.
Glownie pieniadze biora sie z pieniadza elektronicznego udzielanego przez banki komercyjne obywatelom jako kredyt.

To wszystko prawda subadamie, z tym, że nie jest to emisja pieniądza, tylko jego kreacja. Żeby w ogóle kreacja była możliwa, to najpierw musi jednak ktoś ten pieniądz wyemitować. Tak generalnie to w tym wątku polemizowałem z zefciem na temat Jego wpisu sugerującego, że gdy z różnych powodów zmaleją dopłaty z UE, to zabraknie pieniędzy na wydatki budżetowe. Moja propozycja na rozwiązanie tego problemu jest taka, że państwo zawsze może tę brakującą część pieniędzy wyemitować.

Cytuj:
Sprawa Brexitu i losow brytyjskiej gospodarki nie mozna przyrownac w zaden sposob do innych panstw, czlonkow UE - jako ze W.Brytania ma specjalne relacje gospodarcze zarowno ze Stanami jak bylymi panstwami Commonwealth jak Indie, Australia i Kanada, poza tym Brexit na podstawie porozumienia z EU zakladal dalszy udzial W.Brytanii w rynku UE i ponoszenie z tego tytulu oplat podobnie jak np robi Norwegia. Caly problem z tym porozumieniem polegal wlasnie na tym ze poziom tych oplat nie bardzo sie roznil od tego co W.Brytania placila jako czlonek UE, a na to parlament nie chcial sie zgodzic.

Zgadzam się, w obecnej sytuacji polexit byłby dla Polski katastrofą.

Cytuj:
Reszta postow tego watku odnosi sie do definicji narodu - slowa wytrychu prawicy ktory ma decydowac o wszystkim, jedyny problem jest taki ze ciezko zdefiniowac co tym narodem jest.
Nie mowiac o tym ze samo pojecie powstalo jakies 200 lat temu.
Dlatego ja osobiscie preferuje zamiane slowa narod przez spoleczenstwo.

Ogólnie to jest mi blisko poglądom pilastra, że sukces Polski jest tylko wtedy, gdy przekłada się on na pomyślność i dobrostan jej mieszkańców. Dopuszczam też możliwość powstania państwa europejskiego, jeśli Polacy mieliby w nim lepsze warunki do rozwoju niż w ramach państwa dotychczasowego - narodowego. Nie nazywałbym jednak tego sukcesu tak jak pilaster sukcesem państwa.


Cz gru 19, 2019 20:26
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
feelek napisał(a):
Moja propozycja na rozwiązanie tego problemu jest taka, że państwo zawsze może tę brakującą część pieniędzy wyemitować.
A moja odpowiedź na tę Twoją durną propozycję jest taka, że państwo nie może emitować pieniędzy tak jak mu się podoba, bo po pierwsze – nie rozwiązuje to w żaden sposób problemu (jeśli się wyemituje puste pieniądze, to powoduje się tym inflację, zatem 500+ będzie mniej warte), a po drugie – nie wolno mu, zatem PiS musiałby dokonać zamachu na kolejny element systemu checks and balances, jakim jest autonomia banku centralnego.

Ty oczywiście o tym wszystkim doskonale wiesz, ale PiS najwyraźniej do takiego zamachu kiedyś w przyszłości się szykuje i wysyła swoje sługi, by przygotowywały mu grunt. Zatem udajesz idiotę, który nie rozumie różnicy między emisją pieniądza według planowanych celów inflacyjnych, a drukowaniem pieniędzy według uznania przez rząd.


Pt gru 20, 2019 8:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
jeśli się wyemituje puste pieniądze, to powoduje się tym inflację

A gdy taka sama ilość pieniędzy wpływa do gospodarki z zewnątrz, np. w postaci dopłat z UE, to już inflacji nie powoduje?


Pt gru 20, 2019 8:41
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
feelek napisał(a):
A gdy taka sama ilość pieniędzy wpływa do gospodarki z zewnątrz, np. w postaci dopłat z UE, to już inflacji nie powoduje?
A w jaki sposób by miało? Wiesz – udawania debila nie mogę Ci zabronić. Ale to, że jako debila traktujesz mnie, to już jest obraźliwe.


Pt gru 20, 2019 10:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
A w jaki sposób by miało?

Poprzez nadmierne zwiększanie podaży pieniądza?


Pt gru 20, 2019 11:07
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
feelek napisał(a):
Poprzez nadmierne zwiększanie podaży pieniądza?
Ale przecież ten pieniądz nie jest ot tak drukowany „bo trzeba pomóc Polsce”. Ten pieniądz ma pokrycie w gospodarce unijnej. Można z niego kupić takie same dobra na rynku unijnym, jakie by można było, gdyby został przeznaczony na inne, niż Fundusz Spójności cele.


Pt gru 20, 2019 11:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Polska i Polacy
Tylko, że te środki trafiają do nas w postaci PLN, co zwiększa ewidentnie podaż pieniądza na naszym rynku.


Pt gru 20, 2019 11:46
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
feelek napisał(a):
Tylko, że te środki trafiają do nas w postaci PLN, co zwiększa ewidentnie podaż pieniądza na naszym rynku.
Ale nie zwiększa na rynku unijnym. Zatem nie jest równoważne drukowaniu pustych pieniędzy.


Pt gru 20, 2019 11:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Polska i Polacy
towarzyski_pelikan napisał(a):
to znaczy, że utożsamiasz się z historią Twojego narodu. Postrzegasz ją jako Twoją historię.


No prosze, nie zauważył wcześniej pilaster. Towarzyski również przecież nie uznaje pisowców za Polaków. 8)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt gru 20, 2019 12:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL