Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 18:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Polska i Polacy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Polska i Polacy
pilaster napisał(a):
I tak i nie. PIS faktycznie usiłuje rozpętać konflikt z UE i rozpalić do niej nienawiść, tak aby łatwo mógł uzasadnić opuszczenie UE przez okupowaną przez siebie Polskę.


"Nienawiść" to cel dalekosiężny. Na obecnym etapie wystarczy rozpowszechnianie niechęci do ZSUE, Berlina i Brukseli, Tuska i Angeli, do mierzenia ogórków i przysyłania kontyngentów uchodźców.

Cytuj:
W tym celu usiłuje utożsamic UE z "Niemcami" i wykrozystać jeszcze komunistyczne zbitki propagandowe na ten temat.


Trzeba zauważyć, że sami Niemcy w swojej historii często wykorzystywali tego typu zbitki. Jak dwie bitwy pod Legnicą, dwie bitwy pod Tannenbergiem.

Cytuj:
Tyle że PISowi to kiepsko wychodzi. Mimo zmasowanej propagandy nadal nie widac masowych wieców poparcia dla "wyzwolenia" Polski od UE.


Moi rodzice bywają regularnie w Polsce w miejscowościach uzdrowiskowych. W 2016 z mostów, dróg i innych obiektów poznikały tabliczki informujące, że to-a-to zostało wybudowane za fundusze UE. Czasem usunięcie było tak ohydne, że pozostały puste rami lub ślady po śrubach. I nikt nie protestował.

Cytuj:
Szwajcaria i Rosja to ekstrema pewnego szerokiego spektrum krajów europejskich. Od najbardziej cywilizwoanych i rozwiniętych (Szwajcaria) do najbardziej dzikich i zacofanych (Rosja). Jasne jest i Polacy również to doskonale rozumieją,że lepoiej być w tym spektrum bliżej Szwajcarii niż Rosji. Jednak genetyczni patrioci, z jakiegoś powodu, chcieliby aby Polska była bliżej Rosji. Dlatego też pilastrowi ciężko uznac ich za Polaków w sensie zdefiniowanym na początku wątku.


Dla przeciętnego obserwatora liczy się to, że tak Szwajcaria jak i Norwegia leżą poza granicami UE, więc można być bogatym i szczęśliwym bez "dyktatu Brukseli". I dlatego dychotomia przedstawiona przez Ciebie u nich nie istniej. A nie zapominajmy, że Wielka Brytania postanowiła dobrowolnie przeprowadzić eksperyment pod tytułem Brexit, od jego oceny zależą losy nie tylko Polski ale i całego kontynentu.

Cytuj:
Cytuj:
A paru Francuzów owszem, przenosiło się do Rosji.


Dokładnie jeden.

I już dawno sp... z powrotem. :)


... w Algierii. Która już od paru dekad nie jest częścią Francji. Tekst o jego powrocie był plotką na podstawie tego, że w 2013 przez parę tygodni kręcił film w Paryżu.

https://film.interia.pl/wiadomosci/news ... Id,1813856

https://zw.lt/rozmaitosci/depardieu-wkr ... -algierii/

Cytuj:
Nie. Dlatego, że w ogóle postawił taką alternatywę. Zresztą PIS robi obecnie to samo. Albo patriotyzm, albo dobrobyt. :roll:


Werbalnie tak nie robi, a rozdawnictwo socjalne uzasadnia hasłem "Wystarczy nie kraść". O "Trzeba zbiednieć" nikt nie mówi.

Cytuj:
Acha. A od przywódcy należy oczekiwać, że jego wybory będą dla niego niekorzystne osobiście. Także wtedy kiedy będą również niekorzystne dla kraju, któremu przewodzi. :D

Zresztą czy Gierek osobiście na władzy nie korzystał?


Do czasu korzystał. A potem nie korzystał. Za to u Jaruzelskiego każda decyzja od czystek marcowych w 1986 po Okrągły Stół 1989 wiązała się z awansem. Lub przynajmniej, z zabezpieczeniem przyszłości. Oczywiście nikt nie wymaga od ludzi, żeby się poświęcali dla sprawy, jednakże u Jaruzelskiego nie da się oddzielić wpływów na Polskę, (tych negatywnych i tych pozytywnych) od wpływów na jego osobistą karierę (pozytywnych lub przynajmniej "względnie pozytywnych).

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 18, 2019 11:42
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
ErgoProxy napisał(a):
krzywda mu się wielka nie stanie
Pożyjemy…
Cytuj:
Czyli pilaster zgadza się w tym wymiarze z PiSem (takim, jakiego go postrzega), że naród może się składać wyłącznie z patriotów, a zdrajca sam się z narodu wyklucza i już do niego nie należy?
A co jest w tym poglądzie kontrowersyjnego?
Cytuj:
Czyli pilaster definiuje sobie metaforę (bo Szatan katolicki to jest jednak konkretna osoba, w żadnym wypadku zbiorowość ludzka) i zaraz potem, w tym samym zdaniu, używa tej metafory dosłownie.
Czemuż dosłownie? Przecież nie twierdzi pilaster, że Morawiecki jest satanistą. Metafora jest, przynajmniej dla mnie, czytelna. A przykłady takich, co oddali duszę PiS-owi mogę wysłać na priva.

bert04 napisał(a):
Trzeba zauważyć, że sami Niemcy w swojej historii często wykorzystywali tego typu zbitki. Jak dwie bitwy pod Legnicą, dwie bitwy pod Tannenbergiem.
No ale to chyba nie usprawiedliwia uczenia się od nich.
Cytuj:
Dla przeciętnego obserwatora liczy się to, że tak Szwajcaria jak i Norwegia leżą poza granicami UE
Ale są związane z UE tak ściśle i dzielą tak wiele obowiązków i praw członków Unii, że można powiedzieć, że de facto są członkami Unii. Jeśli ktoś chce szukać państw europejskich, które są de facto poza Unią, to niech patrzy na Białoruś.
Cytuj:
A nie zapominajmy, że Wielka Brytania postanowiła dobrowolnie przeprowadzić eksperyment pod tytułem Brexit
No i komplikacje wokół tego eksperymentu pokazują, że nie można sobie o tak do Unii nie należeć. Jeśli zatem Wielka Brytania wyjdzie z Unii bezumownie i jej gospodarka nie klęknie, to dopiero będzie dowód, że można „być bogatym i szczęśliwym bez »dyktatu Brukseli«”


Śr gru 18, 2019 11:55
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
A co jest w tym poglądzie kontrowersyjnego?

Brak półcieni i niuansów właśnie. Taki np. Kukliński niewątpliwie był zdrajcą PRLu (państwa). A czy był zdrajcą narodu polskiego?

zefciu napisał(a):
Czemuż dosłownie? Przecież nie twierdzi pilaster, że Morawiecki jest satanistą.

A czy ja twierdzę, że pilaster tak twierdzi? Pilaster twierdzi, że PiS jako całość jest Szatanem, a w każdym razie na tyle jest do Szatana podobny, że na nic innego niż od Szatana liczyć od PiSu nie można. To jest ta dosłowność.


Śr gru 18, 2019 12:02
Post Re: Polska i Polacy
ErgoProxy napisał(a):
Brak półcieni i niuansów właśnie. Taki np. Kukliński niewątpliwie był zdrajcą PRLu (państwa). A czy był zdrajcą narodu polskiego?
To zależy od jego intencji.

zefciu napisał(a):
A czy ja twierdzę, że pilaster tak twierdzi?
Twierdzisz, że pilaster stosuje tę metaforę dosłownie. To by znaczyło, że Morawiecki istotnie współpracuje z samym Jutrzenką.
Cytuj:
Pilaster twierdzi, że PiS jako całość jest Szatanem, a w każdym razie na tyle jest do Szatana podobny, że na nic innego niż od Szatana liczyć od PiSu nie można.
Nie do końca. Pierwotnym autorem metafory nie jest pilaster, ale moja skromna osoba. Ale ja pisałem, że Morawiecki współpracowałby nawet z Lucyperem. Natomiast pilaster skradł tę metaforę, aby pokazać, że współpraca z PiS-em nawet w dobrej woli nie jest obojętna dla współpracującego.


Śr gru 18, 2019 12:07
Post Re: Polska i Polacy
No i u Ciebie metafora pozostaje metaforą. U pilastra w ogóle ciężko powiedzieć, co się z nią dzieje, bo Morawiecki nagle staje się częścią Jutrzenki. Czy w związku z tym można porównać pilastra do adynatosa?

zefciu napisał(a):
To zależy od jego intencji.

To jest unik.

Kukliński wydał bardzo wielu młodych Polaków na natychmiastowa, nieuniknioną śmierć w wypadku wojny. Na jego szczęście wojna nie wybuchła; możliwe że również dzięki jego decyzji i postępkom. Ale gdyby jednak wybuchła? Utylitarnie: czy Kuklińskiego należy stawiać jako wzór, traktować obojętnie, czy zniechęcać do podążania jego śladem?


Śr gru 18, 2019 12:18
Post Re: Polska i Polacy
ErgoProxy napisał(a):
No i u Ciebie metafora pozostaje metaforą. U pilastra w ogóle ciężko powiedzieć, co się z nią dzieje, bo Morawiecki nagle staje się częścią Jutrzenki. Czy w związku z tym można porównać pilastra do adynatosa?
Nie mam pojęcia. Może niech pilaster tłumaczy, bo ciężko mi się bawić w polonistę.
Cytuj:
To jest unik.
Nie. Na tym polega właśnie mój spór z pilastrem. On uważa, że Naród Polski to wspólnota interesów. I to pozwala mu oceniać pisowców jako nie-Polaków. Ja się zgadzam z przesłanką. Ale nie zgadzam z wnioskiem. Bo nie wiem, co kieruje każdym pisowcem.
Cytuj:
czy Kuklińskiego należy stawiać jako wzór, traktować obojętnie, czy zniechęcać do podążania jego śladem?
Ja bym zniechęcał. Ale nie o tym jest dyskusja.


Śr gru 18, 2019 12:27
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
Na tym polega właśnie mój spór z pilastrem. On uważa, że Naród Polski to wspólnota interesów. I to pozwala mu oceniać pisowców jako nie-Polaków.

To może niech pilaster na początek określi naród ściślej, bo wg mnie istnieje tutaj "drobne" przesunięcie. Zdaje mi się, że pilaster postrzega naród w kategoriach dziewiętnastowiecznych, kiedy tzw. lud był już do narodów włączany i w ramach narodu jako-tako równy nawet rodzinie monarszej. Natomiast pisowcom wg mnie marzy się naród szlachecki sprawujący kuratelę nad morzem "tutejszych" - których owszem, można nakarmić polską legenda patriotyczną, bo to per saldo korzystne dla szlachty, ale niech oni lepiej znają swoje miejsce w porządku rzeczy.


Śr gru 18, 2019 12:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Polska i Polacy
bert04 napisał(a):
pilaster napisał(a):
I tak i nie. PIS faktycznie usiłuje rozpętać konflikt z UE i rozpalić do niej nienawiść, tak aby łatwo mógł uzasadnić opuszczenie UE przez okupowaną przez siebie Polskę.


"Nienawiść" to cel dalekosiężny. Na obecnym etapie wystarczy rozpowszechnianie niechęci do ZSUE, Berlina i Brukseli, Tuska i Angeli, do mierzenia ogórków i przysyłania kontyngentów uchodźców.


No i wychodzi to PISowi raczej kiepsko. Na pewno nie na miarę zaangażowanych środków.


Cytuj:
Moi rodzice bywają regularnie w Polsce w miejscowościach uzdrowiskowych. W 2016 z mostów, dróg i innych obiektów poznikały tabliczki informujące, że to-a-to zostało wybudowane za fundusze UE.


A konkretnie gdzie?


Cytuj:
Dla przeciętnego obserwatora liczy się to, że tak Szwajcaria jak i Norwegia leżą poza granicami UE,


Przeciętny obserwator, a już przeciętny pisowiec na pewno, nie ma o tym pojęcia. Szwajcaria i Norwegia to taka sama cywilizacja śmierci jak i UE. Dopiero Rosja i Białoruś to są kraje dzielnie z zalewem "lewactwa" walczące. Wlk Brytania się oazą Jasności stanie, jeżeli w końcu wyjdzie z UE.


Cytuj:
u Jaruzelskiego każda decyzja od czystek marcowych w 1986 po Okrągły Stół 1989 wiązała się z awansem.


A potem się nie wiązała. No i co? Tak czy inaczej Jaruzelski (i Gomułka) pozostają przywódcami, którzy coś dla Polski zrobili i polepszyli jej stan i położenie.

A Gierek dokładnie na odwrót. :(

Ergo

Cytuj:
Pilaster twierdzi, że PiS jako całość jest Szatanem, a w każdym razie na tyle jest do Szatana podobny, że na nic innego niż od Szatana liczyć od PiSu nie można.


Poniekąd. Zwraca też pilaster uwagę na fakt, że np znani pisarze, z jakimś tam zauważalnym dorobkiem, kiedy poszli na służbę do PIS, przestali tworzyć cokolwiek wartościowego. I spotkało to ludzi tak różnych jak Łysiak, Ziemkiewicz, Pilipiuk, czy "Przewodas" Lewandowski.

Cytuj:
np. Kukliński niewątpliwie był zdrajcą PRLu (państwa). A czy był zdrajcą narodu polskiego?


To kwestia kontrowersyjna. Żeby ją rozstrzygnąć należałoby wiedzieć co właściwie, jakie materiały Kukliński przekazał CIA. Przypomina pilaster, że nadal jest to utajnione. Dopiero wtedy można by dociekać, czy swoimi działaniami Kukliński polepszył sytuację Polski czy pogorszył.

Analogia trochę jak ze Stauffenbergiem. Formalnie był zdrajcą, ale faktycznie (niemieckim) patriotą. W momencie kiedy państwo, które naród zamieszkuje, staje się nieprawe i nielegalne, takie konktrowersje mogą nastąpic.


Jeszcze w kwestii "polskości" PIS. Można ja ocenić także w inny sposób, poprzez stosunek do wybitnych Polaków, którzy czegoś znaczącego i zauważalnego w świecie dokonali. Po wojnie można do nich zaliczyć odkrywcę pierwszych planet pozasłonecznych - prof. Wolszczana, lauratów Oskara - Wajdę i Pawlikowskiego, laureatów Nobla - Miłosza, Wałęsę, Szymborską i Tokarczuk.

Które z tych osób zostały przez PIS zhejtowane, obrzucone wyzwiskami i absurdalnymi oskarżeniami?

WSZYSTKIE.

Każdy wybitny w skali światowej Polak automatycznie staje się dla PIS śmiertelnym wrogiem. :roll:

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr gru 18, 2019 12:53
Zobacz profil
Post Re: Polska i Polacy
Bo to chłopi. Chłop nie ma prawa do honorów, chyba że z łaskawej ręki szlachcica. Swojego szlachcica. Jeżeli chłop przyjmuje honory z innej ręki, z ręki cudzej, no to trudno go nie hejtować - prawda? Hejtowanie takiego chłopa jest, w pojęciu panów szlachty, patriotyczne, leży w szlacheckim interesie.

Problem jest w czym innym. Po prostu pisowcy są tak miałcy, tak beznadziejnie nijacy, tak pozbawieni talentu i kompetencji, że się na szlachtę nie nadają - chyba że na szlachtę w rodzaju pijusów z czasów saskich. Ponieważ jednak tą legendą szlachecką, tą właśnie narracją w Polsce się oddycha, to pisowcom wychodzi, trochę mimo woli, skuteczny w Polsce bajer i nawijka. Skuteczny tym bardziej, że opozycja, z sobie znanych powodów, z narracją szlachecką nie chce mieć nic do czynienia i pod tym względem nie konkuruje z pisowcami. Opozycja by chciała Polski takiej jak Morawiecki - żeby w Polsce nigdy nie było liberum veto, tylko "normalne oświecenie" francuskie. W tym względzie opozycja lekko się od rzeczywistości polskiej odkleja i dlatego PiS zbiera te swoje trzydzieści-czterdzieści procent. Bo ma klucz do serc Polaków.


Śr gru 18, 2019 13:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
No ale to chyba nie usprawiedliwia uczenia się od nich.


Ja nie mam w zwyczaju usprawiedliwiać lustrzanych technik. Ani u pilastra, kiedy naśladuje PiS, ani u PiS, kiedy naśladują (staro-)niemieckich nacjonalistów. A wprost przeciwnie.

Cytuj:
Ale są związane z UE tak ściśle i dzielą tak wiele obowiązków i praw członków Unii, że można powiedzieć, że de facto są członkami Unii.


De facto to może są państwami satelitarnymi, de jure mogą dotować gałęzie przemysłu czy hodować ogórki niezależnie od wytycznych z Brukseli.

Cytuj:
Jeśli ktoś chce szukać państw europejskich, które są de facto poza Unią, to niech patrzy na Białoruś.

... czyli państwo satelitarne FR. W retoryce pilastra należałoby więc wykazać, że a) celem lub b) efektem działań PiS będzie stanie się takowym. A to jest zaledwie pewna uzasadniona obawa.

Cytuj:
Cytuj:
A nie zapominajmy, że Wielka Brytania postanowiła dobrowolnie przeprowadzić eksperyment pod tytułem Brexit
No i komplikacje wokół tego eksperymentu pokazują, że nie można sobie o tak do Unii nie należeć. Jeśli zatem Wielka Brytania wyjdzie z Unii bezumownie i jej gospodarka nie klęknie, to dopiero będzie dowód, że można „być bogatym i szczęśliwym bez »dyktatu Brukseli«”


Powiedzmy, że jak na razie reakcje rynku są niejednoznaczne, a gospodarka GB może sobie poradzi "bezumownie". Zwłaszcza jeżeli USA będą miały geopolityczny interes wspierać GB poza UE.

___________________________________


ErgoProxy napisał(a):
To jest unik.

Kukliński wydał bardzo wielu młodych Polaków na natychmiastowa, nieuniknioną śmierć w wypadku wojny. Na jego szczęście wojna nie wybuchła; możliwe że również dzięki jego decyzji i postępkom. Ale gdyby jednak wybuchła? Utylitarnie: czy Kuklińskiego należy stawiać jako wzór, traktować obojętnie, czy zniechęcać do podążania jego śladem?


Kukliński jest realnym przykładem na dylemat zwrotnicy. Gdyż ponieważ w planach Układu Warszawskiego na wypadek wojny było przekształcenie terenów Polski w post-atomową pustynię. Czy narażając niektórych Polaków na większe prawdopodobieństwo śmierci odsuwał on je od większej ilości "innych" Polaków? Taka jest tradycyjna linia obrony pułkownika. Zgodnie z tradycyjną katolicką wykładnią nie można złymi środkami uzasadniać dobrych celów, no ale tutaj sytuacja wybiega trochę poza zero-jedynkową ocenę.
______________________________________________


pilaster napisał(a):
No i wychodzi to PISowi raczej kiepsko. Na pewno nie na miarę zaangażowanych środków.


Długi marsz się rozpoczął. Wdzięczność to bardzo ulotne uczucie a człowiek szybko przyzwyczaja się do tego, co już dostał (autostrady, dopłaty). Kryzys imigrancki przynajmniej wykorzystali maksymalnie, następny kryzys też nie przepuszczą.

Cytuj:
A konkretnie gdzie?


Jakieś nadmorskie, nie pamiętam, ale poza tradycyjną "kongresówką".

Cytuj:
Przeciętny obserwator, a już przeciętny pisowiec na pewno, nie ma o tym pojęcia. Szwajcaria i Norwegia to taka sama cywilizacja śmierci jak i UE. Dopiero Rosja i Białoruś to są kraje dzielnie z zalewem "lewactwa" walczące. Wlk Brytania się oazą Jasności stanie, jeżeli w końcu wyjdzie z UE.


Patrz wyżej, komentarz do zefcia. A co do tematu, to jeżeli GB osiągnie sukces gospodarczy, to dzięki wyjściu z UE. A jeżeli nie osiągnie, to oczywiście będzie to wina lewactwa, dżenderu i zakazu mówienia "mama" i "tata". Kak nie abracat, rzopa nazad.

Cytuj:
A potem się nie wiązała. No i co? Tak czy inaczej Jaruzelski (i Gomułka) pozostają przywódcami, którzy coś dla Polski zrobili i polepszyli jej stan i położenie.


Na konto Jaruzelskiego idą liczne decyzje, zanim został pierwszym przywódcą, a nie sądzę żeby czystki marcowe (autokorekta, w 1968), inwazja w Czechosłowacji (także) czy strzelanie do robotników na Wybrzeżu polepszały stan i położenie Polski. W kwestii Stanu Wojennego jestem ambiwalentny, nie ma nawet pewności, że alternatywna inwazja sowiecka byłaby gorsza w skutkach, porównując z Czechosłowacją. W zasadzie tylko jego decyzje w drugiej połowie lat 80-tych można uznać bez większych sporów, w tym najważniejszą. Ale i tu nie ma pewności, na ile jego celem była racja stanu, a na ile uniknięcie losu Ceausescu czy nawet Honeckera.




Cytuj:
Jeszcze w kwestii "polskości" PIS. Można ja ocenić także w inny sposób, poprzez stosunek do wybitnych Polaków, którzy czegoś znaczącego i zauważalnego w świecie dokonali. Po wojnie można do nich zaliczyć odkrywcę pierwszych planet pozasłonecznych - prof. Wolszczana, lauratów Oskara - Wajdę i Pawlikowskiego, laureatów Nobla - Miłosza, Wałęsę, Szymborską i Tokarczuk.

Które z tych osób zostały przez PIS zhejtowane, obrzucone wyzwiskami i absurdalnymi oskarżeniami?

WSZYSTKIE.

Każdy wybitny w skali światowej Polak automatycznie staje się dla PIS śmiertelnym wrogiem. :roll:


Powiedzmy, że w dotychczasowych argumentach ten uznaję za najtrafniejszy. A nawet dorzuciłbym tu Tuska, choć to polityk, ale jednak na jednej z najwyższych europejskich pozycji. A 27:1 było symboliczne.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 18, 2019 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Polska i Polacy
zefciu napisał(a):
Idź sobie. Po pierwsze nigdy nie było tak, że każdy Polak był katolikiem. Po drugie – takie postawienie sprawy czyni z wiary służkę idei narodowej. „Wierzę” nie dlatego, że jestem przekonany o istnieniu Absolutu, ale dlatego, że moje ojce tak wierzyły, a kto by wierzył inaczej ten zaprzaniec (nie muszę dodawać, iż cieszę się, że jako konwertyta z rzymskiego katolicyzmu na prawosławie żyję w III RP, a nie w Kongresówce)..

Nie chodzi o wyznawanie katolicyzmu, tylko katolicką mentalność. Ja nie jestem katoliczką, w zasadzie nigdy nie byłam, tak świadomie, a jednak jestem przesiąknięta katolicką mentalnością, o czym się tak na dobrą sprawę przekonałam, kiedy wyjechałam po raz pierwszy na dłużej za granicę.
Cytuj:
A kto określa, czyje tradycje są prawdziwie polskie, a czyje nie są?

Naród, nikt nie prowadzi żadnego wykazu/rejestru takich tradycji, to są zasady niepisane.
Cytuj:
Co to znaczy? Że mam obowiązek tak interpretować historię, jak akurat Ministerstwo Prawdy zadekretuje? Bo jak interpretuję inaczej, to jestem zdrajcą?

Nie, to znaczy, że utożsamiasz się z historią Twojego narodu. Postrzegasz ją jako Twoją historię.
pilaster napisał(a):
Jakich konkretnie?

Bóg, rodzina, Kościoł, honor, Ojczyzna, gościnność, wódka, bigos, schabowy etc. Długo by wymieniać.
pilaster napisał(a):
Khe, khe... Jakoś pilastrowi się nie wydaje aby "nadawał na tych samych falach", co dajmy na to, ErgoProxy, albo Kozioł.

Nie jest powiedziany, że każdy czy którykolwiek z was jest Polakiem. Ja takiego dowodu nie mam.
Cytuj:
Własnie z tego wynika. Państwo tworzy naród. Czyli z więzów ekonomicznych, społecznych, wywodzi się poczucie wspólnoty narodowej.

Skąd się wedle Twojej teorii biorą więzi społeczne? Z transakcji handlowych?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr gru 18, 2019 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Polska i Polacy
towarzyski_pelikan napisał(a):
Bóg, rodzina, Kościoł, honor, Ojczyzna, gościnność, wódka, bigos, schabowy etc. Długo by wymieniać.

Czyli niewierzący lub sieroty Polakami byc nie mogą.
Abstynenci też nie mogą.
Schabowy to chyba z kultury niemieckiej (bigos też)
Wódka? Brrrr.
Goscinnych ludzi na calym swiecie spotkałem (sami Polacy ??? :o )
Jako wierzący i rodzinny, pijacy whisky i wytrawne wina chyba za mało kryteriów polskości spełniam.
towarzyski_pelikan napisał(a):
Nie jest powiedziany, że każdy czy którykolwiek z was jest Polakiem. Ja takiego dowodu nie mam.
Będzie trzeba teraz udowadniac woja polskość. Pewnie pelikan jakąś instytucje do tego powoła. A pozostali to na Sybir albo sie germanom, czy Żydom podrzuci. :twisted:

Nie dziwie sie, ze tak ci blisko do Międlara.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr gru 18, 2019 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Polska i Polacy
Kozioł napisał(a):
Czyli niewierzący lub sieroty Polakami byc nie mogą (…)

Nic podobnego nie wynika z mojej wypowiedzi. Dyskutujesz sam ze sobą. Jak będziesz zainteresowany dyskusją ze mną, daj znać.
Cytuj:
Będzie trzeba teraz udowadniac woja polskość. Pewnie pelikan jakąś instytucje do tego powoła. A pozostali to na Sybir albo sie germanom, czy Żydom podrzuci. :twisted:
.

jw. zamiast wymyślać, co Pelikan pewnie ma zamiar zrobić, zacznij czytać Pelikana ze zrozumieniem. Na kolejny tego typu post już nie odpowiem.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr gru 18, 2019 20:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Polska i Polacy
bert04 napisał(a):

pilaster napisał(a):
No i wychodzi to PISowi raczej kiepsko. Na pewno nie na miarę zaangażowanych środków.


Długi marsz się rozpoczął.


Skończył się zanim się rozpoczął. Polska jest uzależniona od UE dużo bardziej niż Wlk Brytania. I Polacy doskonale o tym wiedzą.

Cytuj:
Wdzięczność to bardzo ulotne uczucie a człowiek szybko przyzwyczaja się do tego, co już dostał (autostrady, dopłaty).


Oraz 500+ :biggrin:

Poza tym UE to nie tylko autostrady i dopłaty, a nawet przede wszystkim nie to. Tylko przede wszystkim dostęp do rynków. I europejskich standardów. Gdyby nie UE, to PIS już dawno by dokończył "reformowy" sądownictwa na wzór rosyjski.

Cytuj:
jeżeli GB osiągnie sukces gospodarczy, to dzięki wyjściu z UE. A jeżeli nie osiągnie, to oczywiście będzie to wina lewactwa, dżenderu i zakazu mówienia "mama" i "tata". [i]


Ale przecież wychodząc z UE Wlk Brytania pozbędzie się calego tego lewactwa i dżędera. 8) I stanie się wolna jak Białoruś i Rosja.

A skucesu na pewno nie osiągnie. 8)
Cytuj:
Cytuj:
A potem się nie wiązała. No i co? Tak czy inaczej Jaruzelski (i Gomułka) pozostają przywódcami, którzy coś dla Polski zrobili i polepszyli jej stan i położenie.


Na konto Jaruzelskiego idą liczne decyzje, zanim został pierwszym przywódcą,


Czyli nie były to jego decyzje. :)


Cytuj:
a nie sądzę żeby czystki marcowe (autokorekta, w 1968), inwazja w Czechosłowacji (także) czy strzelanie do robotników na Wybrzeżu polepszały stan i położenie Polski.


Oczywiscie były to decyzje Jaruzelskiego, a Gomułka mógł tylko im się przypatrywać bezsilnie. :roll:

Cytuj:
strzelanie do robotników


No własnie. To zbrodnia. Co innego, gdyby to było strzelanie do wykształciuchów. Wtedy to zasługa. :roll:

Cytuj:
W kwestii Stanu Wojennego jestem ambiwalentny, nie ma nawet pewności, że alternatywna inwazja sowiecka byłaby gorsza w skutkach, porównując z Czechosłowacją.


Acha. Czechosłowacja po inwazji w 1968 była zdecydowanie lepsza niż przed inwazją. Wszyscy to wiedzą, zatem to prawda. :roll: Tak samo Wegry w 1956. I Afganistan w 1979 - czasowo najbliższy Jaruzelskiemu przykład.

towarzyski.

Cytuj:
Nie jest powiedziany, że każdy czy którykolwiek z was jest Polakiem.


Nie ma nas na spisie Polaków sporządzonym i przechowywanym w Biurze Politycznym KC PIS? Ma towarzyski dostęp do tych list?

Ale w sumie to optymistyczna wiadomość. Pilaster czułby się naprawdę źle, gdyby go PIS do Polaków zaliczył. :twisted:

Cytuj:
Skąd się wedle Twojej teorii biorą więzi społeczne? Z transakcji handlowych?


No a skąd?

O państwie i mizerii akapu

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Cz gru 19, 2019 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Polska i Polacy
pilaster napisał(a):
Skończył się zanim się rozpoczął. Polska jest uzależniona od UE dużo bardziej niż Wlk Brytania. I Polacy doskonale o tym wiedzą.


Obawiam się, że przeceniasz wiedzę Polaków w tym względzie. Najlepiej to jeszcze może wiedzą i czują rolnicy, w końcu dopłaty dostają. Może jeszcze szefowie przedsiębiorstw związanych z europejskimi rynkami. Co do pracowników nie miałbym już tej pewności.

Notabene, Korwin AFAIK jeszcze ciągle jest przeciw, tekst o ZSUE to od niego.

Cytuj:
Oraz 500+ :biggrin:


Zawsze jednak krąg osób objętych 500+ jest większy, niż krąg osób objętych dopłatami europejskimi.

Cytuj:
Poza tym UE to nie tylko autostrady i dopłaty, a nawet przede wszystkim nie to. Tylko przede wszystkim dostęp do rynków. I europejskich standardów. Gdyby nie UE, to PIS już dawno by dokończył "reformowy" sądownictwa na wzór rosyjski.


Twierdzisz może, że Węgry są w mniejszym stopniu związane z rynkami UE, i dlatego już dokończyły, a raczej wykończyły reformy?



Cytuj:
Ale przecież wychodząc z UE Wlk Brytania pozbędzie się calego tego lewactwa i dżędera. 8) I stanie się wolna jak Białoruś i Rosja.

A skucesu na pewno nie osiągnie. 8)


Uwzględniłeś już pomoc USA, na którą się zakrawa?

Cytuj:
Cytuj:
strzelanie do robotników


No własnie. To zbrodnia. Co innego, gdyby to było strzelanie do wykształciuchów. Wtedy to zasługa. :roll:


A strzelanie do wykształciuchów w Czechach się nie liczy?

Cytuj:
Acha. Czechosłowacja po inwazji w 1968 była zdecydowanie lepsza niż przed inwazją. Wszyscy to wiedzą, zatem to prawda. :roll: Tak samo Wegry w 1956. I Afganistan w 1979 - czasowo najbliższy Jaruzelskiemu przykład.


Nikt nie twierdził, że miały lepiej niż przedtem. Chodziło o porównanie. Owszem, liczba zabitych w Stanie Wojennym jest niższa, niż przykładowo w sąsiedniej Czechosłowacji. A ponieważ skala strajków w Polsce była większa, można założyć, że przy pacyfikacji zakładów zginęłoby jeszcze więcej osób. Z drugiej strony w Czechosłowacji zginęło miemało żołnierzy armii okupacyjnych, większość w warunkach niebojowych. Można więc założyć, że dla sowietów i sprzymierzeńców koszty inwazji na PRL też byłyby większe. Druga sprawa jest taka, że wejście Rosji do CSSR jak i do Afganistanu było zaskoczeniem dla USA, natomiast tzw. przygotowania do wejścia do Polski były prowadzone tak, żeby satelity CIA mogły wszystko obfotografować.

To może prowadzić do (hipo-)tezy, że alternatywa "wejścia" nigdy nie była rozpatrywana w ZSRR na serio.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz gru 19, 2019 11:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL