Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Tak się zastanawiam dlaczego, aby móc rozpocząć naukę w Seminarium Duchownym potrzebna jest zdana matura. Wg mnie jest to ograniczanie młodym chłopakom możliwości służby Bogu. Są przecież ludzie zdolni i mniej zdolniejsi, a niezależnie od tego odczuwa się powołanie przez Boga. Piszę to, ponieważ spotkałem się z takimi przypadkami kiedy właśnie matura ograniczała młodym ludziom wybór seminarium. Wiem z drugiej strony, że ksiądz musi być osobą mądrą i mieć pojęcie o świecie, ale uważam, że wykształcenie średnie nie świadczy o człowieku. Wedle mojej opinii wystarczy powołanie, a przyszły ksiądz już mógłby wówczas układać piękne kazania i w przyszłości służyć ludziom. Po co Księdzu np: znajomość języka obcego czy też matematyka (mam na myśli bardziej skomplikowaną matematykę). Po drugie do seminarium i tak są egzaminy wstępne i to tak naprawdę one świadczą o przyjęciu kandydata lub też nie. Matura jest właściwie tylko formalnością i wystarczy zaliczyć ją na 30 %, więc po co w ogóle się z tym męczyć? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat


Wt sie 09, 2011 8:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie Ratzingera...


Wt sie 09, 2011 8:52
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Masz trochę racji, bo tak szczerze mówiąc to dzisiejsza matura jest g... warta.
Cytuj:
Po co Księdzu np: znajomość języka obcego czy też matematyka (mam na myśli bardziej skomplikowaną matematykę).


Nie rozsmieszaj mnie nazywając tę maturalną matematykę skomplikowaną :D

No i te 30 %minimum...to nie Matura, ale zwykła klasówka, niestety udawadniająca postępującą debilizację szkolnictwa w Polsce.


Wt sie 09, 2011 17:42

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Odwracając Twego kota ogonem: skoro nie ma problemu ze zdaniem 30% matury dlaczego robisz o to hałas ? ;>

Mówisz o trudnej matematyce, która nie jest obecna na maturze. Umiejętność mnożenia procentów jest konieczna każdemu, kto ma w przyszłości prowadzić parafię (a taka jest tu ścieżka 'kariery', jeśli ksiądz daje sobie radę raczej nie będzie przez całe życie wikarym). Zdolność sklecenia paru zdań do kupy też jest konieczna aby stworzyć sensowne kazanie.

Jeśli ktoś czuje się powołany do życia duchownego wśród ludzi, a nie ma warunków intelektualnych, zawsze może wybrać zakon. Przecież nie wszystkie są zamknięte. Nie mówiąc o tym, że raczej nie przebrnąłby przez studia teologiczne nie potrafiąc jednocześnie przepchnąć matury..


Wt sie 09, 2011 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 26, 2011 21:18
Posty: 43
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Matura?? Matura to podstawa jak przysłowiowa kropka nad "i". I nie ma ona nic wspólnego z powołaniem. Kto oblał - to może kolejna niezbędna lekcja pokory. Po co matematyka?? Żeby chociażby tacę przeliczyć i nie pomylić się. Bez matury w ramach gorącego powołania nie cierpiącego zwłoki - to może braciszek zakonny do odśnieżania?


Wt sie 09, 2011 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 16, 2011 22:16
Posty: 9
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Pamiętaj, że od wykształcenia księdza zależy poziom kazań, które słuchamy co niedziela w kościele...

----------------
Najlepszy polski portal o Biblii
http://www.biblia-orygenes.org/
POLUB nas na Facebooku!
http://tnij.org/my7v


Wt sie 09, 2011 21:06
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Enrico napisał(a):
Pamiętaj, że od wykształcenia księdza zależy poziom kazań, które słuchamy co niedziela w kościele...

I tak i nie.....pamiętam młodego księdza, który dukał, czytał z kartki, zdanie zaczynał od "no", ale wiara, którą emanował głeboko przemawiała do ludzi.
Zginął tragiczne a ludzie po 15 latach wpisują jego nazwisko w intencje modlitewne tzw. "wypominek".
A niejeden mówi płynnie, gładko....ale pusto....


Wt sie 09, 2011 21:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Ponieważ do święceń kapłańskich wymagane są wyższe studia teologiczne. Równie dobrze mógłbyś oczekiwać, że z matury zrezygnują inne uczelnie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sie 09, 2011 21:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Można iść do zakonu i zostać bratem zakonnym. Służyć Bogu będziesz, a matura to chyba nie jest tam potrzebna. Ja osobiście wolę rozgarniętego i mówiącego poprawną polszczyzną księdza niż takiego, który nie potrafi odmieniać nawet nazwisk czytając intencje mszalne. Osoba, która korzysta z gotowych homilii nie jest też wiarygodna dla wiernych. Matury są obecnie na tak niskim poziomie, że ksiądz bez niej byłby obiektem kpin ze strony wiernych, ponieważ nie mógłby podjąć żadnej rozmowy na poziomie z nimi. Osobiście uważam, że jest za mała selekcja kandydatów do seminariów. Osoba J. Vianney'a nie jest usprawiedliwieniem miernoty intelektualnej wielu kleryków, świętość bowiem i 'wiedza wlana' to sytuacje wyjątkowe. Proszę wybaczyć, ale takie mam doświadczenia wynikające z obserwacji wielu księży w różnych kościołach Polski. Kiedyś zapytano pewnego znanego krytyka teatralnego o opinię na temat premierowego spektaklu. Odpowiedział: jeśli jutro podczas golenia będę o nim myślał, znaczy, że był dobry. Życzę sobie i innym takich księży, których słowa tak właśnie będą trafiały do wiernych, pozostaną w sercu pomagając w duchowym wzrastaniu.


Pt sie 12, 2011 7:30
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Matura będzie coraz łatwiejsza i krótsza, obecną maturę rozwiąże bez problemu uczeń 1. klasy gimnazjum na 70%, rząd specjalnie ogłupia społeczeństwo, żeby zdobyć poparcie w wyborach, bo im głupszy człowiek tym bardziej łatwowierny :-(


Pn lis 07, 2011 20:26

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Myślę że przesadzasz. Gimnazjalista nie rozwiąże zadań maturalnych , bo nie przerobił jeszcze całości materiału. Powiedz to tegorocznym maturzystomi i tym, których 25% nie zdało w roku ubiegłym, to cię zlinczują mimo fotografii twarzy Nemo


Pn lis 07, 2011 21:44
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
matura została bardzo ułatwiona, i trzeba się tylko pouczyć żeby ją zdać, jak ktoś nie zdał matury to jest tuman i tyle :)


Wt lis 08, 2011 17:45

Dołączył(a): N lut 06, 2011 19:34
Posty: 20
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Liza napisał(a):
Można iść do zakonu i zostać bratem zakonnym. Służyć Bogu będziesz, a matura to chyba nie jest tam potrzebna. Ja osobiście wolę rozgarniętego i mówiącego poprawną polszczyzną księdza niż takiego, który nie potrafi odmieniać nawet nazwisk czytając intencje mszalne. Osoba, która korzysta z gotowych homilii nie jest też wiarygodna dla wiernych. Matury są obecnie na tak niskim poziomie, że ksiądz bez niej byłby obiektem kpin ze strony wiernych, ponieważ nie mógłby podjąć żadnej rozmowy na poziomie z nimi. Osobiście uważam, że jest za mała selekcja kandydatów do seminariów. Osoba J. Vianney'a nie jest usprawiedliwieniem miernoty intelektualnej wielu kleryków, świętość bowiem i 'wiedza wlana' to sytuacje wyjątkowe. Proszę wybaczyć, ale takie mam doświadczenia wynikające z obserwacji wielu księży w różnych kościołach Polski. Kiedyś zapytano pewnego znanego krytyka teatralnego o opinię na temat premierowego spektaklu. Odpowiedział: jeśli jutro podczas golenia będę o nim myślał, znaczy, że był dobry. Życzę sobie i innym takich księży, których słowa tak właśnie będą trafiały do wiernych, pozostaną w sercu pomagając w duchowym wzrastaniu.


Dobrze prawisz. Nic bardziej mnie nie irytuje niż "gotowiec kazaniowy" przeczytany z "Niedzieli" czy innego wydawnictwa dla duchownych. Mając styczność z opracowaniem takich kazań przeczytałem sobie kilka z nich, po czym usłyszałem je w parafialnym kościele z ust proboszcza opisującego je tak jak by to tyczyło się jednego z parafian.... :shock:

Co do braku matury to dla chcącego nic trudnego i można swoje braki szybko nadrobić, albo wybrać życie w zakonie


N gru 04, 2011 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 26, 2011 9:24
Posty: 41
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
Heh, no rozwaliło mnie płakanie, że są bardzo wartościowi ludzie, co nie dają rady zdać matury, ale byliby doskonałymi księżmi.
A dlaczego nie dają rady zdać matury? Bo nie uczyli się przez całą podstawówkę, gimnazjum i liceum, myśląc, że życie to ciągła balanga, że nie trzeba żadnego wysiłku? Że jak czegoś nie rozumiem, to nie będę się starał tego zrozumieć, bo odrobina wysiłku może mnie zabić? I człowiek, który całe życie kształtował się wg koncepcji zero wysiłku, ma zostać księdzem i mówić, że każdy człowiek ma podjąć wysiłek, żeby zostać zbawionym? Hahaha

Z tego co wiem, to studia na Wyższym Seminarium to ciężka harówka, która trwa 6 lat. Jakieś kryterium, pozwalające ocenić czy człowiek jest przyuczony do pracy musi być, ot choćby takie świadectwo maturalne. Jeśli ktoś czuje, że musi zostać księdzem, a nie zdał matury, to siada na czterech literach, bierze się do roboty i tę maturę zdaje w roku następnym, albo po dwóch czy trzech. Pan Bóg poczeka, a na pewno doceni determinację i wyrzeczenie, żeby ten cel osiągnąć.

Czy cała młodzież chce obecnie, żeby im wszystko podać na tacy, bez wysiłku? To po co 6 lat seminarium, może wystarczy samo chcenie i powinno się dostawać glejt na księdza?


Śr sty 04, 2012 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Dlaczego do Seminarium potrzebna jest matura?
a jak poczuł powołanie po ukończeniu szkoły


Śr sty 04, 2012 20:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL