Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Duchowość a kultura 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Duchowość a kultura
Pojęcie "duchowości" jest dla mnie niejasne. Są dwa podejścia- jedno wiąże duchowość z wiarą, są to emocje/uczucia związane z religią. I to podejście wygląda na oficjalne stanowisko Kościoła- co opisze i dam cytaty w innym wątku.
Drugie - uczucia/emocje tzw. wyższe. Tylko co to znaczy "wyższe"? Ktoś potrafi sprecyzować?
W tym wątku chce spytać jakie wytwory kultury mają pierwiastek "duchowy". Cokolwiek to znaczy. Tj. każdy ma swoje własne teorie.
Czy to tylko literatura/muzyka/malarstwo klasyczne? Czy takie gdzie są wątki religijne?
może konkretne przykłady?


Pt maja 26, 2023 9:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Duchowość a kultura
Slyszalas o mindfulness?
Czy kiedys udalo ci sie moze na moment przestac myslec, obserwujac biezacy moment wszystkimi zmyslami?


N maja 28, 2023 0:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Duchowość a kultura
mi się wydaje że to niebezpieczna technika

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 28, 2023 5:35
Zobacz profil
Post Re: Duchowość a kultura
subadam napisał(a):
Slyszalas o mindfulness?
Czy kiedys udalo ci sie moze na moment przestac myslec, obserwujac biezacy moment wszystkimi zmyslami?


Czyli technika bycia jak głaz w stosunku do otaczającego świata.

Św. Ignacy Loyola w swoich "Ćwiczeniach duchownych" proponuje przeciwieństwo - spójrz na poruszenia własnego serca w ciszy otaczającego Cię świata.


N maja 28, 2023 8:20

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Duchowość a kultura
We współczesnym świecie wiele osób boi się ciszy. Musi zawsze gadać telewizor albo być łomot dyskoteki.
Aby zagłuszyć myśli. Dobrze że są myśli.
A mindfullnes to według mnie podstępna tech ika wymyśłona przez buddystów, gdzie reklamuje się ją jako technikę zdrowotną, nic nie mówiąc że ma ona na celu zmianę światopoglądu w kierunku buddyzmu,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 28, 2023 8:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Duchowość a kultura
W jaki sposob w kierunku buddyzmu?
Albo w jakimkolwiek innym kierunku, jesli starasz sie swiadomie powstrzymac myslenie o czymkolwiek i "zyc chwila" relaksujac sie w tym samym czasie?


N maja 28, 2023 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Duchowość a kultura
Mam wrażenie że jest to specjalna technika, by skupiać się na swoim JA,
potem pytania, gdzie jest moje JA? to co obserwuję to nie obserwator, itd
więc JA jestem tylko obserwatorem bez żadnych właściwości, a moze nie ma innych? Może wszyscy to jeden Atman? (to chyba bardziej hinduizm niż buddyzm)
itd
więc jest to technika, która ni jest zwykłym relaksem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 28, 2023 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Duchowość a kultura
Twoj post pokazuje podstawowy blad ktory robisz - nie przestajesz myslec, do tego zadajesz jeszcze jakies pytania. Musisz przestac myslec i po prostu byc w danym momencie - o zadnego obserwatora a tym bardziej jakiegos Atmana tu nie chodzi.


Wt maja 30, 2023 1:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Duchowość a kultura
pławikonik napisał(a):
Są dwa podejścia- jedno wiąże duchowość z wiarą, są to emocje/uczucia związane z religią.
Wiara to nie uczucia, one mogą być z wiara połączone ale nie są najistotniejsze. Wiara w chrześcijaństwie to odpowiedz dana Bogu przez człowieka, który aktem woli uwierzył, uznał za prawdę co Bog objawił.
Mindfulness czy tez uważność nie jest tematem wątku.
pławikonik napisał(a):
W tym wątku chce spytać jakie wytwory kultury mają pierwiastek "duchowy".

_________________
ksiądz


Cz cze 01, 2023 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 11, 2023 10:25
Posty: 4
Post Re: Duchowość a kultura
Pojęcie duchowości jest rzeczywiście niejasne i wieloznaczne. Może być rozumiane na wiele różnych sposobów, w zależności od kultury, religii, czy indywidualnych przekonań.

Podejście religijne

W ujęciu religijnym duchowość jest związana z wiarą w Boga lub wyższe siły. Jest to poszukiwanie sensu życia, transcendencji, i połączenia z czymś większym niż człowiek. Wyraża się ona w modlitwie, medytacji, praktykach religijnych, i innych formach duchowego rozwoju.

Podejście świeckie

W ujęciu świeckim duchowość jest niezależna od religii. Jest to poszukiwanie sensu życia, wartości, i pełni egzystencji. Może wyrażać się w różnych formach, takich jak:

sztuka (literatura, muzyka, malarstwo, architektura, itp.)
natura
relacje międzyludzkie
osobisty rozwój
Co to znaczy "wyższe"

W kontekście duchowości "wyższe" odnosi się do czegoś, co jest ponadmaterialne, ponadzmysłowe, i ponadczasowe. Może być to:

Bóg lub wyższe siły
prawda
piękno
dobro
miłość
radość
spokój
Wytwory kultury z pierwiastkiem duchowym

Wytwory kultury z pierwiastkiem duchowym to takie, które poruszają kwestie związane z duchowością, w szerokim tego słowa znaczeniu. Mogą to być dzieła religijne, ale nie tylko.

Przykłady takich dzieł only up to:

Literatura:
Biblia
Koran
Upaniszady
Bhagavadgita
"Boska komedia" Dantego
"Opowieści Canterbury" Chaucera
"Don Kichot" Cervantesa
"Pieśń o Rolandzie"
"Hamlet" Szekspira
"Zbrodnia i kara" Dostojewskiego
Muzyka:
"Ode to radość" Beethovena
"Requiem" Mozarta
"Msza żałobna" Verdiego
"Pieśń o ziemi" Mahlera
"Symfonia nr 9" Brucknera
"Preludium i fuga d-moll" Bacha
"Tańce z kręgu życia" Strawinskiego
"Imagine" Johna Lennona
Malarstwo:
"Stworzenie Adama" Michała Anioła
"Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci
"Wenus z Milo"
"Mona Lisa" Leonarda da Vinci
"Wniebowstąpienie" Tycjana
"Męczeństwo św. Sebastiana" Caravaggia
"Sześciu skrzypaczy" Pietera Bruegela
Oczywiście, to tylko kilka przykładów. Wytworów kultury z pierwiastkiem duchowym jest wiele, i każdy może znaleźć coś dla siebie.


Pn gru 11, 2023 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Duchowość a kultura
Andy72 napisał(a):
mi się wydaje że to niebezpieczna technika


Tak, to smiertelne niebezpieczenstwo dla ludzkiego ego, ktore strasznie boi sie umrzec. Ze strachu przed smiercia robi ono wszystko co mozliwe aby czlowiek nie mogl sobie przypomniec, kim jest w swojej prawdziwej istocie.
Ego nakazuje ludziom wierzyc bezwarunkowo, ze sa osobami okreslonymi w dowodzie osobistym, w metryce chrztu lub w akcie obrzezania, albo w tytule naukowym...

Jednak- w swietle objawionej prawdy- zycie czlowieka moze w pelni zaistniec i rozwinac sie dopiero wtedy, gdy skonstruowane w procesie wychowania ego (czyli osoba, z lacinskiego persona, co oznacza "maska aktora" lub "rola sceniczna") zejdzie na drugi plan i przestanie narzucac kierunek drogi, ktora czlowiek idzie.

Ego to iluzja ludzkiego istnienia...cien, ktory za nami lazi do czasu, kiedy znajdziemy schronienie pod drzewem zycia. Wtedy cien znika...nasze ego umiera...stajemy sie swiadomymi dziecmi Boga, ktory jest duchem i wszystkim co istnieje... i zaczynamy zyc chwila, ktora nie ma konca.

W Biblii nazywa sie to "nowonarodzeniem".
Duchowosc to boski wymiar ludzkiego zycia, ktorego nie sposob wyrazic w slowach, poniewaz ludzka inteligencja nie dysponuje odpowiednimi pojeciami. Artysci probuja wyrazic ten aspekt duchowy w swojej sztuce...w muzyce, malarstwie, literaturze, tancu...


Cz gru 14, 2023 9:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Duchowość a kultura
Believing napisał(a):
subadam napisał(a):
Slyszalas o mindfulness?

(...)

Św. Ignacy Loyola w swoich "Ćwiczeniach duchownych" proponuje przeciwieństwo - spójrz na poruszenia własnego serca w ciszy otaczającego Cię świata.


To, co proponuje Loyola, to jest wlasnie mindfulness
:-D


Cz gru 14, 2023 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 150
Post Re: Duchowość a kultura
pławikonik napisał(a):
(...)
W tym wątku chce spytać jakie wytwory kultury mają pierwiastek "duchowy". (...)


Nie ma czegos takiego jak "wytwory kultury". Kultura niczego nie "wytwarza". To ludzie tworza kulture.
Tylko czlowiek posiada mozliwosc tworzenia i caly dorobek tworczy ludzkosci stanowi kulture.
Zdolnosc tworcza czlowieka jest wlasnie przejawem jego duchowosci i w ten sposob cala spuscizna kulturalna wszystkich cywilizacji ziemskich przesiaknieta jest na wskros "pierwiastkiem duchowym".


Cz gru 14, 2023 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Duchowość a kultura
Czyli w dalszym ciągu to samo- nikt nie wie co to jest ta "duchowość".
Po pierwsze- mylona z estetyką. Daną nam przez ewolucje, właściwą też dla zwierząt. Ładne to gładkie, kolorowe, symetryczne- czyli wybór owocu do zjedzenia.
Ładny człowiek -gładka skóra, błyszczące włosy, zdrowe żeby, odpowiednia sylwetka itp. Czyli zdrowy.
Obraz raju we wszystkich kulturach- zadrzewiony ale nie za gęsto. Otwarty teren jest niebezpieczny, w gąszczu czają się drapieżniki.Owoce, łagodne zwierzęta, kwiaty. Woda, najlepiej płynąca. Jaskinia lub skałki - schronienie. Czyli idealne miejsce dla małpoluda.

Przytoczone przykłady- bo ja wiem? Biblia jest warta przeczytania tylko ze względów kulturowych.
Dostojewski słuzy do walenia innych po glowie- jaki ja jestem inteligentny. Mistrzem w tym jest Peterson, który chyba nic Dostojewskiego nie czytał, a może tylko tą Zbrodnie i Kare- ale nie zrozumiał.
Dostojewski jest dobry, ale uważam że np, Zoli do pięt nie dorasta. Rozgadany, podlany mistyczno-religijnym sosem.
Muzyka-moja siostra by to określiła jako torcik z kremem, dokładnie tak powiedziała o Imagine. Wiesz chyba o czym to jest?
Malarstwo - ładne, gładkie, ilustracyjne. Niezłe, ale zahacza o mydlarstwo.
To wszystko podobne jest do metody Tolkiena. Muszą być jacyś ONI. Przesladują naszych. Nie trzeba udowadniać że ONI są zli, nie trzeba myśleć. Żadnego wysiłku umysłowego autora, tym bardziej że korzysta z kolorowych klocków- czarodzieje, księzniczki i rycerze. Śliczna, kolorowa, bezmyślna papka gotowa.
No ale Tolkien jest "duchowy" bo łopatologicznie promuje chrześcijaństwo.


So gru 30, 2023 18:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Duchowość a kultura
pławikonik napisał(a):
To wszystko podobne jest do metody Tolkiena. Muszą być jacyś ONI. Przesladują naszych. Nie trzeba udowadniać że ONI są zli, nie trzeba myśleć. Żadnego wysiłku umysłowego autora, tym bardziej że korzysta z kolorowych klocków- czarodzieje, księzniczki i rycerze. Śliczna, kolorowa, bezmyślna papka gotowa.

Przecież udowodnił, że są źli. Poza tym może jego książki nie były o tym?

I na pewno czytając widziałem tam znacznie więcej niż księżniczki, czarodziejów i rycerzy.

Tolkien ubolewał nad faktem, że Brytyjczycy nie mają swojej mitologii w podobnym sensie jak germańska, czy skandynawska, więc ją stworzył. I udało mu się to bardzo skutecznie, zważywszy na popularność jego dzieł.

Cytuj:
No ale Tolkien jest "duchowy" bo łopatologicznie promuje chrześcijaństwo.

W swoich powieściach Tolkien nie wspomniał ani słowem o chrześcijaństwie, ani w żaden bezpośredni sposób tego nie zasugerował. Pisał natomiast o wartościach, które z powodu kultury, w jakiej się wychował, siłą rzeczy były bliskie chrześcijaństwu.

Cytuj:
nie trzeba myśleć.

Czytając Tolkiena zdecydowanie trzeba myśleć. Widać to choćby po tym, że nawet teraz na YouTube są kanały, zarówno zagraniczne, jak i polskie, które analizują mitologię Tolkiena. I tworzą muzykę inspirowaną jego twórczością. Pomimo, że minęło 20 lat od ostatniej części trylogii w kinach. Ale mnóstwo ludzi nadal fascynuje się tym światem. Jak to możliwe, że w jego dziełach nie ma nic oryginalnego, skoro nawet blisko 70 lat po publikacji jest światowym fenomenem?

Podobnie jest w kwestii Gwiezdnych Wojen i Star Treka, tylko że w tych uniwersach ciągle powstaje coś nowego, a w świecie Tolkiena żadne nowe historie nie powstają od dziesiątek lat.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 30, 2023 19:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL