Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 16:15



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Odnowa w Duchu Świętym 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post Odnowa w Duchu Świętym
Cześć ! Chciałem się cośdowiedzieć o Ruchu.Sam bym z chęcią odwiedził jakąś grupę.Przede wszystkim prosze o kontakt :).Poza tym takie pytanko: czy istnieją jakieś teologiczne podstawy dla tego ruchu?Czy ktoś zajmuje się jego teologią?- proszę w razie czego o podanie autorów.
Zapraszam także do napisania swoich odczuć związanych z byciem w ruchu Odnowy- TYLKO tych którzy w nim są :)

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Pt kwi 11, 2008 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 9:39
Posty: 163
Post 
Witam
Byłem w Odnowie w Duchu Świętym wiele lat. Teraz jestem we Wspólnocie, która wyrosła na doświadczeniu Odnowy Charyzmatycznej.
Widzę że jestes z Piekar Śląskich. Niestety nie znam wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w pobliżu.

Nie wiem co rozumiesz przez teologiczne podstawy. Ruch wyrósł na bazie nowego wylania Ducha Świętego, gdzie działanie Pocieszyciela staje się widoczne i doświadczalne. Generalnie podstawy działania są zapisane w Biblii (szczególnie Dzieje Apostolskie). Natomiast w kościele katolickim Odnowa ma swoje struktury i statuty.

Jesli chodzi o pozycje książkowe to są ich setki. Polecam książki wydawnictwa Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi.
Pierwszą, "sztandarową" pozycję jaką trzeba przeczytać to: "Jezus żyje" o. Emiliano Tardif, Jose H. Prado Flores.
Sam ostatnio czytałem "Duch objawia Jezusa" Serafino Falvo.

Moje odczucia są takie: Chryzmaty sa piękne i dobre o ile służą ewangelizacji. Dlatego fajne sa apostolskie grupy odnowy. Nieciekawe sa natomiast zasiedziałe i skostniałe grupy koncentrujące się tylko np na modlitwie wstawienniczej.

Dla mnie odnowa w Kościele jest bardziej zjawiskiem niż ruchem, ponieważ pod jej wpływem wiele grup i wspólnot np. Ruchu Światło - Życie, otworzyło się na specjalne dary ducha Świętego i zaczęło działać w duchu Nowej Ewangelizacji.

Również na bazie odnowy wyrosły wspólnoty bardzo dojrzałe o sformalizowanej formacji, własnej duchowości i regule: np. Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej ze Szczecina.

Nie wiem Augustinus czego tak naprawdę szukasz: chryzmatów, duchowości, czy ewangelizacji, bo dziś odnowa w Duchu Świętym w Polsce niejedno ma imię.


Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: «Niech Jezus będzie przeklęty!». Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus» (...) Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.
1 Kor 12, 3; 7-11


Pozdr
Dabar

_________________
[color=#8000FF][b]Zawsze gdy wygrywałem dyskusję, traciłem jedną duszę[/b][/color]


N kwi 20, 2008 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Duch jest jak wiatr - nie wiesz skąd przychodzi i dokąd idzie. Dlatego trudno uchwycić podstawy ruchu, jakim jest Odnowa w Duchu Świętym. Mimo to pewne powtarzalne formy współpracy z Duchem Świętym można już wychwycić. Jednak najważniejsze jest w tym wszystkim doświadczenie. Jeśli chcesz wstąpić do Odnowy to po prostu pójdź i zapytaj Pana Jezusa wprost co masz czynić i o co w tym w ogóle chodzi. "Chodźcie a zobaczycie".


N kwi 20, 2008 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
I tak to trzeba będzie zrobic myśle. :)

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


N kwi 20, 2008 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Ale jeśli masz jakieś konkretne pytania to mogę odpowiedzieć :)


N kwi 20, 2008 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post 
Np. jak widzą charyzmaty? Rozróźnienie ich :) przeżycie czy uzupełnianie się.Czy tylko używają w czasie uwielbienia czy w domu też ? itp .

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


N kwi 20, 2008 17:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 9:39
Posty: 163
Post 
Osobiście używam modlitwy w językach (glosolarii) do modlitwy osobistej. Również tak modlimy się we wspólnocie.
Często u nas wykorzystujemy dar poznania: czy to podczas modlitwy wstawienniczej, czy też podczas modlitwy o uzdrowienie. Czasami też dar proroctwa.
Pozdr
Dabar

_________________
[color=#8000FF][b]Zawsze gdy wygrywałem dyskusję, traciłem jedną duszę[/b][/color]


Śr kwi 23, 2008 14:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Augustinus napisał(a):
Np. jak widzą charyzmaty? Rozróźnienie ich :) przeżycie czy uzupełnianie się.Czy tylko używają w czasie uwielbienia czy w domu też ? itp .
Charyzmaty są głównie do posługi. Jeśli posługujesz w domu (np. modląc się za innych) to masz je też w domu. masz je wszędzie tam, gdzie służysz innym. Jak nie służysz to znikają. Są ruchy charyzmatyczne, gdzie charyzmaty zanikły zupełnie, bo się ludziom odechciewa służby albo zaczynają zwracać się ku własnej drodze a nie drodze Pana Jezusa.


Śr kwi 23, 2008 18:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Nigdy nie zalezalem do Odnowy, ale rozni ludzie maja rozne opinie na temat tego ruchu.Jedni mowia, ze to sekta inni popeiraja ten ruch.Zetknalem sie z jedna osoba z Odnowy.Bardzo mila z niej osoba, natomiast tradycjonalisci maja wiele im do zarzucenia...

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt maja 06, 2008 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Cytuj:
natomiast tradycjonalisci maja wiele im do zarzucenia...

Tradycjonaliści mają wiele do zarzucenia wszystkim nie-tradycjonalistom. Nie przejmowalabym się tym zbytnio.
Ciężko jest mówić o Odnowie, jako o calości, bo to bardzo zróżnicowany ruch, każda wspólnota jest inna, ma jakiś swój charyzmat.
Za parę dni, 17 maja, na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolskie czuwanie grup Odnowy. Warto przyjechać i po prostu zobaczyć i posluchać charyzmatyków "w akcji" :)


Śr maja 07, 2008 1:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Mam wlasne forum na ktorym bylo troche niepokojow wznieconych przez tradycjanolistow.Troche ludzi odeszlo i po tym wszystkim stwiedzilem....no, przeczytaj moj podpis. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Śr maja 07, 2008 2:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Szkoda odnów, bo mają naprawdę wiele problemów czasem, szczególnie jeśli nie są prowadzone przez odpowiedzialne osoby. Jak to ktoś powiedział raz: "Rozłam - specjalność ruchów charyzmatycznych". I jak patrzę na owoce jakie przynosi tego typu wspólnota np. w mojej parafii to nie dziwię się, że przeżywa takie trudności. Tak było i będzie, co tu dużo pisać. Niejedna Odnowa w Duchu Świętym się jeszcze podzieli i pewnie niejedna odstąpi od Kościoła.


So maja 10, 2008 0:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
hitman napisał(a):
Niejedna Odnowa w Duchu Świętym się jeszcze podzieli i pewnie niejedna odstąpi od Kościoła.


Wlasnie ja z dala trzymam sie od wszelkich ruchow przykoscielnych.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


N maja 11, 2008 0:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 9:47
Posty: 866
Post 
Tess napisał(a):
hitman napisał(a):
Niejedna Odnowa w Duchu Świętym się jeszcze podzieli i pewnie niejedna odstąpi od Kościoła.


Wlasnie ja z dala trzymam sie od wszelkich ruchow przykoscielnych.

To nie jest ruch przy Kościele. To jest wspólnota w Kościele.


N maja 11, 2008 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Nazywaj Odnowe jak chcesz, ale ja nie bede do niej nalezal.Duzo negatywow slyszalem na jej temat.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


N maja 11, 2008 21:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL