Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 22:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Michał Archanioł 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 22, 2010 22:01
Posty: 7
Post Michał Archanioł
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o tej postaci, jego przesłania, czyny, co głosił, gdzie takie informacje mogę zdobyć? Czy jest jakieś żródło gdzie są zawarte jego słowa, cytaty, myśli?
Bardzo mi na tym zależy.


Pozdrawiam


Ostatnio edytowano Pn sty 13, 2014 13:57 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz

Poprawiono literówkę w tytule



Pn lut 22, 2010 22:08
Zobacz profil
Post Re: Mchał Archanioł
miked napisał(a):
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o tej postaci, jego przesłania, czyny, co głosił, gdzie takie informacje mogę zdobyć? Czy jest jakieś żródło gdzie są zawarte jego słowa, cytaty, myśli?
Bardzo mi na tym zależy.


Pozdrawiam

Księgi: (Dn 10,21 ); (Dn 12,1 ); (Jud 9); (Ap 12,7 ).


Wt lut 23, 2010 8:45

Dołączył(a): Pn lut 22, 2010 22:01
Posty: 7
Post Re: Mchał Archanioł
Dziękuje.


Wt lut 23, 2010 9:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Mchał Archanioł
A poza tym Michał Archanioł, jak każdy anioł w Biblii nie jest zbytnio rozmowny, on po prostu przekazuje słowa Boga. To co o nim wiemy pochodzi głównie z Tradycji.

Cytuj:
Mi-cha-el znaczy "Któż jak Bóg". Z tymi słowami Archanioł Michał, rozpalony miłością Boga, rzucił się do walki z Lucyferem i zbuntowanymi aniołami. Jego świętość w chwili próby i walki były niezrównane. Współpracując z łaską Bożą, wysłużył sobie nie tylko szczęście wieczne, ale i nowe łaski i dary, przez które stał się najpiękniejszym, najpotężniejszym i najprzedniejszym pomiędzy wszystkimi aniołami.

Wedle świadectw Daniela proroka, św. Jana Ewangelisty, św. Augustyna, św. Grzegorza i innych św. Michał Archanioł jest w niebie księciem i wodzem wszystkich zastępów niebieskich, rządcą królestwa niebieskiego, a na ziemi jest wielkim księciem ludu Bożego i opiekunem Kościoła świętego.

Święty Michał Archanioł ukazał się Mojżeszowi i polecił mu wyzwolić Żydów z niewoli egipskiej; to on w słupie ognistym prowadził naród wybrany z Egiptu, a potem oślepiwszy Egipcjan ciemnym obłokiem, zatopił ich w Morzu Czerwonym. On również podniósł na duchu wodza Żydów, Jozuego, ukazując mu się pod miastem Jercho z wydobytym mieczem mówiąc "Jestem wodzem zastępów Pańskich" (Joz 5,14).

Jako opiekun i stróż całego Kościoła jawi się również w Nowym Testamencie. W dorocznych modlitwach kapłańskich Kościól wyznaje, że Pan Bóg powierzył mu czuwanie nad wszystkimi duszami ludzkimi. On przydziela każdej duszy własnego Anioła Stróża, nie przestając o każdą dbać osobiście i bronić jej przed piekielnymi potęgami.

Święty Michał w pierwotnym chrześcijaństwie należał do najpopularniejszych postaci hagiografii. Wierzono, że on stoi u wezgłowia umierających, kiedy toczy się bój ostatni o ich zbawienie. On towarzyszy duszom zmarłym na sąd Boży. Ze szczególną mocą walczy o duszę w chwili śmierci człowieka. Potem przyprowadza ją do nieba i jako godną wiekuistej światłości przedstawia Najwyższemu. Czuwa nawet nad grobami ciał ludzkich na ziemi, polecając aniołom strzeżenie ich.

Według podania, św. Michał miał ukazać się na Górze Gargano, w Królestwie Neapolu. Już w roku 357, w dniu 8 maja czczono uroczyście rocznicę tego wydarzenia.

Także rzymski Zamek Anioła dawny grobowiec cesarza Hadriana został poświecony św. Michałowi.

W diecezji Avranches, we Francji, od X wieku obchodzono rocznicę pojawienia się św. Michała na Mont-Saint-Michel. Działo się to około roku 708. Na wysepce nazwanej imieniem Archanioła Michała znajduje się masowo odwiedzany kościół, zbudowany na wzór bazyliki Gargano.

Św. Michał posiadał na Zachodzie jeszcze inne sanktuaria: na Górze Guaro pod Sorrento koło Neapolu od roku 820; w Caltanisetta na Sycylii; w Bobbio od wieku VII: w La Sagradi S. Michele w Piemoncie od wieku X; w Anglii na wzgórzu Tombe, gdzie św. Aubertowi pojawił się św. Michał i nakazał wystawić ku swojej czci kościół itp.

Ku czci św. Michała wystawiono mnóstwo kościołów. Wśród nich dominuje katedra w Brukseli, zawierająca bardzo bogaty skarbiec. Nie ma na świecie poważniejszej świątyni katolickiej z czasów średniowiecza bez ołtarza lub bodaj wizerunku św. Michała.

Św. Michał był uważany i czczony jako patron narodu wybranego, a w Nowym Testamencie jest czczony jako patron Kościoła. Papież Leon XIII ułożył osobną modlitwę ku czci św. Michała, którą wszyscy kapłani byli obowiązani odmawiać po Mszach świętych „cichych”. Św. Michała obrały sobie za szczególnego patrona Niemcy i Austria. W latach niewoli był św. Michał także patronem Galicji. Alfons Henryk, król Portugalii, w roku 1167 ustanowił zakon pw. Św. Michała. Najstarszy wizerunek św. Michała, jaki zachował się w ikonografii katolickiej, pochodzi z wieku VI. Płaskorzeźba znajduje się obecnie w British Museum. W Rawennie w kościele Św. Apolinarego jest mozaika św. Michała, także z wieku VI.

O popularności św. Michała i wielkiej jego czci w dawnej Polsce świadczy również fakt wystawienia pod jego wezwaniem aż 309 kościołów. Sama archidiecezja wrocławska posiada ich 66. Wśród nich wyróżnia się okazałością kościół Św. Michała we Wrocławiu, będący pod opieką synów św. Jana Bosko. Imię Michał bywa do dnia dzisiejszego nadawane tak mężczyznom, jak i w żeńskiej odmianie - niewiastom. Wreszcie aż 222 miejscowości w Polsce zawdzięcza swoją nazwę imieniu św. Michała.

29 września św. Michał ma swoje święto.

http://www.parafiamichal.waw.pl/o_patronie.php

Modlitwa do Michała Archanioła:

"Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen."

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Wt lut 23, 2010 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2010 22:01
Posty: 7
Post Re: Mchał Archanioł
Silva: bardzo dziękuje, lecz nie za bardzo o to mi chodziło, myśałem że może są słowa jakieś Michała Archanioła ale jak mówisz, że nie jest zbytnio wylewny w Biblii to trudno...
Bardziej wgłębiając się o co mi chodzi to szczerze poszukuje sentencji, cytatu, myśli którą chciałem zaczerpnąć od Michała Archanioła na temat walki z diabłem lub coś w sensie ochrony przed diabłem.
Po prostu sentencja nie długa lecz mądra na życie którą będę się kierował...

Pozdrawiam


Śr lut 24, 2010 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Mchał Archanioł
Któż jak Bóg
To znaczy jego imię...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lut 24, 2010 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Mchał Archanioł
http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Archanio%C5%82
Pani Wikipedia, ciocia wszystkich uczniów i studentów, pozdrawia :)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Śr lut 24, 2010 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2010 22:01
Posty: 7
Post Re: Mchał Archanioł
Ciocie już odwiedziłem dawno :))


Śr lut 24, 2010 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Mchał Archanioł
Pismo Święte w ogóle o aniołach mówi mało. Michał Archanioł jest wspomniany tylko kilka razy (ale i tak najwięcej spośród wszystkich aniołów) i nie są przytaczane żadne jego słowa. Jeśli chcesz szukać jakichś jego wypowiedzi musisz sięgnąć do źródeł pozabiblijnych, np objawień.

A oto objawienia z Monte Gargano (we Włoszech):
Cytuj:
Pierwsze objawienie (Epizod zagubienia byka)

Pierwsze objawienie, które według tradycji miało miejsce w roku 490, jest określane jako epizod zagubienia byka. Pewnego dnia bogatemu włościaninowi z Siponto (według niektórych identyfikowany z Elvio Emanuele, przywódcą wojsk Sipontu) doniesiono o zagubieniu się najpiękniejszego byka z jego stada, pasącego się na wzgórzach Gargano. Właściciel po usilnych poszukiwaniach we wszystkich możliwych miejscach, w końcu znalazł go na szczycie góry u wejścia do groty. W odruchu gniewu napiął łuk i wypuścił strzałę, aby ukarać śmiercią nieposłuszne zwierzę. Ale strzała zamiast ugodzić byka, w sposób niewytłumaczalny zawróciła i zraniła strzelającego.
Wstrząśnięty tym wypadkiem właściciel udał się do biskupa, aby mu donieść o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce na szczycie góry. Biskup niezwłocznie zarządził trzy dni modlitw i pokuty. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni dzień modlitw, biskupowi ukazał się Święty Michał Archanioł i przemówił do niego tymi słowami: Ja jestem Archanioł Michał stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem... Tam, gdzie się otwiera skala, będą przebaczone grzechy ludzkie... Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.
Ponieważ ta góra była tajemnicza i prawie niedostępna, a ponadto była także miejscem kultu pogańskiego, biskup długo wahał się, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła.

Drugie objawienie (Epizod zwycięstwa)

Drugie objawienie Świętego Michała zwane epizodem Zwycięstwa, tradycyjnie datowane jest na rok 492. Według dzisiejszych historyków wydarzenia, do których to objawienie nawiązuje, miały miejsce podczas wojny między księciem Longobardzkim Grimoaldo a Grekami w latach 662-663, kiedy to zwycięstwo odniesione 8 maja, Longobardzi uznali za owoc pomocy i wstawiennictwa Świętego Michała Archanioła. Tradycja mówi, że miasto Siponto podczas oblężenia przez wojska nieprzyjacielskie było już bliskie poddania się. Biskup, Św. Wawrzyniec, uzyskał u nieprzyjaciół trzy dni zawieszenia broni i w tym czasie zwrócił się o pomoc do przywódcy wojsk niebieskich w ufnej modlitwie wspartej pokutą. Po trzech dniach modlitw ukazał mu się Św. Michał, który przepowiedział szybkie i całkowite zwycięstwo. Ta obietnica wlała nadzieję w serca oblężonych mieszkańców Sipontu. Pokrzepieni nią obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły grzmoty, błyski i huki o nadzwyczajnej mocy. Zwycięstwo wojsk Sipontu było całkowite, a wojska nieprzyjacielskie zostały pogromione.

Trzecie objawienie (Epizod poświęcenia)

Trzecie objawienie nazwane jest epizodem poświęcenia. Według tradycji w roku 493, po zwycięstwie, biskup zdecydował się wykonać polecenie Archanioła i poświęcić grotę ku jego czci jako znak uznania i podziękowania za pomoc. Pasterz diecezji Siponto umocnił się dodatkowo w swoim postanowieniu dzięki pozytywnej opinii danej przez papieża Gelazego I (492-496). Po raz kolejny objawił mu się Archanioł i oznajmił, że On sam osobiście poświęcił już grotę. Wtedy Św. Wawrzyniec wraz z innymi siedmioma biskupami z Apulii, z ludem i duchowieństwem Siponto udał się w procesji do świętego miejsca. Podczas drogi miało miejsce przedziwne zdarzenie: nad głowami biskupów pojawiły się orły, które chroniły ich od silnych promieni słonecznych.
Po przybyciu do groty w jej wnętrzu znaleźli kamienny ołtarz, przykryty szkarłatnym suknem i nad nim krzyż. Oprócz tego, jak przekazuje legenda, Święty Michał na znak swojej obecności pozostawił na skale odcisk stopy dziecka. Święty Biskup pełen radości złożył Bogu ofiarę eucharystyczną. Wydarzenie to miało miejsce 29 września 493 r. Od czasu tych nadzwyczajnych wydarzeń Grota cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką.

Ostatnie objawienie

Był rok 1656, na terenie dzisiejszych Włoch szalała dżuma. Miejscowy biskup Alfonso Puccinelli, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie groziło miastu, zwrócił się z prośbą o pomoc do Św. Michała. Pasterz chciał wręcz wymóc wolę Bożą wkładając w rękę figury Św. Michała tekst modlitwy sformułowanej w imieniu wszystkich mieszkańców miasta. I oto 22 września o świcie, podczas modlitwy w pokoju pałacu biskupiego w Monte Sant' Angelo, usłyszał jakby trzęsienie ziemi. W olśniewającym blasku ukazał mu się Św. Michał, polecając mu poświęcić kamyki pochodzące z groty, na których ma być wyżłobiony znak krzyża i dwie litery M. A. (Michał Archanioł). Według słów Archanioła, ktokolwiek będzie posiadał i ze czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby. Biskup z wiarą przyjął polecenie Zwiastuna Bożych Wyroków. Zgodnie z obietnicą Św. Michała, nie tylko miasto, ale i wszyscy ci, którzy posiadali poświęcone kamyki, w krótkim czasie zostali uwolnieni od zarazy.
Na wieczną pamiątkę tego cudu, biskup zarządził wzniesienie pomnika ku czci Św. Michała na placu naprzeciw pałacu biskupiego, w którym miało miejsce to cudowne wydarzenie. Napis w języku łacińskim umieszczony na pomniku jeszcze dziś przypomina nam o tym niezwykłym wydarzeniu:

KSIĘCIU ANIOŁÓW,
ZWYCIĘZCY ZARAZY PATRONOWI I OPIEKUNOWI
POMNIK NA WIECZNĄ WDZIĘCZNOŚĆ ALFONSO PUCCINELLI 1656

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Cz lut 25, 2010 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Mchał Archanioł
Pamiętam, że jeden z numerów "Naszej Arki" był poświęcony Świętym Archaniołom Pańskim, a Michałowi poświęcono tam wyjątkowo dużo miejsca. Podesłałbym Ci ten numer ale z przyczyn oczywistych nie mam jak :)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pt lut 26, 2010 0:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post Re: Mchał Archanioł
Warto jest prosić św. Michała Archanioła o wstawiennictwo, szczególnie podczas walk duchowych:

św. Faustyna (+ 1938):

”Wielką mam cześć dla świętego Michała Archanioła, on nie miał przykładu w pełnieniu woli Bożej, a jednak spełnił wiernie życzenia Boże.”

„W dzień św. Michała Archanioła widziałam tego wodza przy sobie, który mi powiedział te słowa:”Zlecił mi Pan, abym miał o tobie szczególne staranie. Wiedz, że jesteś nienawidzona przez zło, ale nie lękaj się. Któż jak Bóg!” - i znikł. Jednak czuję jego obecność i pomoc.”

---------------------------------------------
bł. Bronisław Markiewicz (+1912), założyciel Zgromadzenia Św. Michała Archanioła (Michalici):

”Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się ze szczególnym nabożeństwem i w sposób osobliwy do św. Michała Archanioła, wodza wojsk niebieskich i pogromcy złych duchów...”

”Módlcie się szczególniej do św. Michała Archanioła, obok którego chcemy walczyć z potęgami piekielnymi i zwyciężać”

--------------------------------------------------
Bł. Michał Sopocko (+1975):

Przyjmijmy Jego pokorne hasło: "Któż jak Bóg!"
-----------------------------------------
św. Antoni Maria Klaret (+ 1870) w swojej "Autobiografii" napisał:

"4 stycznia 1867 r. o 3.45 po południu zobaczyłem Szatana, który wielce się złościł, że pokrzyżowałem mu plany. Dowiedziałem się co zrobił ze studentami, aby rozgniewać mnie. Dowiedziałem się, jak pełny chwały Święty Michał wszystko rozbił. Usłyszałem też głos samego Świętego Michała, który powiedział: " Antoni, nie obawiaj się, ja ciebie obronię"."
-----------------------------------------
Kiedy św. Paweł od Krzyża (1694-1775) nadzorował budowę domu dla członków zakonu pasjonistów, pojawiło się wiele trudności. Jedną z nich była zła wola tych, którzy nie chcieli dopuścić do zakończenia prac. Najzuchwalsi z przeciwników budowy zaplanowali pewnej nocy podpalenie ukończonego już budynku. Podczas gdy skradali się, niosąc zapalone pochodnie, padł na nich wielki snop światła z wysokości, pośród którego stał anioł z mieczem w dłoni. Z postawy anioła wywnioskowali, że jest on strażnikiem nowej budowli, gotowym skrzywdzić każdego, kto się mu sprzeciwi. Natychmiast uciekli w popłochu. Nie pojawiły się więcej żadne trudności. Anioł, który objawił się przeciwnikom budowy, został zidentyfikowany jako Archanioł Michał, który ukazywał się czasami, by chronić nowe zgromadzenie i jego błogosławionego założyciela.

źródło:
Joan Carroll Cruz „Aniołowie i diabły” WYDAWNICTWO EXTER
-----------------------------------------------
"Walka z szatanem, tak charakterystyczna dla Archanioła Michała, jest ciągle aktualna, gdyż szatan ciągle żyje i działa wśród ludzi. Istniejące w świecie zło, nieład, jaki widzimy w społeczeństwie, zagubienie człowieka, wewnętrzne rozdarcie, którego jest on ofiarą, są nie tylko następstwem grzechu pierworodnego, lecz także skutkiem deprawującego i mrocznego działania szatana, który w sposób podstępny zagraża moralnej równowadze człowieka, a którego św. Paweł nie waha sie nazwać "bogiem tego świata" (2Kor 4,4), gdyż jest on przebiegłym kusicielem, bowiem potrafi wpływać na nasze postępowanie, aby uczynić je szkodliwym, choć pozornie zgodnym z naszymi zamiarami. Dlatego Apostoł Narodów przestrzega chrześcijan przed zasadzkami diabła i jego niezliczonymi pomocnikami, wzywając mieszkańców Efezu: "Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich" (Ef 6,11-12)

Jan Paweł II
Monte sant'Angelo, Włochy 24 V 1987

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Pt lut 26, 2010 15:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Mchał Archanioł
Szkoda, że modlitwa do św. Michała Archanioła nie jest odmawiana na koniec Mszy Św, jak to było kiedyś. Wg mnie wraz ze wzmożonym działaniem zła powinno zostać to przywrócone.

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


N sie 18, 2013 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Mchał Archanioł
Bywa odmawiana. Zależy od kościoła. I zawsze możesz odmówić ją indywidualnie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn sie 19, 2013 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Mchał Archanioł
jo_tka napisał(a):
Bywa odmawiana. Zależy od kościoła. I zawsze możesz odmówić ją indywidualnie.

Ja się nie spotkałem z tym. Wiadomo, że można zmówić ją indywidualnie, jednak wydaje mi się, że lepiej jakby odmawiano ją w grupie.
Szkoda, że ten zwyczaj zniesiono

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Pn sie 19, 2013 12:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Mchał Archanioł
Swiety Michale Archaniele w uwielbieniu Boga trwasz , pomóż zniszczyć nam Szatana , pomóż nam przy Bogu trwać


Pn sie 19, 2013 15:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL