Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 17:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Koronka niekoniecznie o godz.15 
Autor Wiadomość
Post 
elka napisał(a):

jak rozumiem, w tej książce jakiś duchowny - nie podalas, kto ją napisal i kto stawia taką tezę [a bp Szkodoń sie z tym zgadza] wyjaśnia, dlaczego nie zyskuje się łask poczas odmawiania samej Koronki w Godzinie Milosierdzia?
(...)
jeśli mozna prosic - podaj konkretnie, kto i gdzie neguje to, że Pan Jezus nie zsyła łask w Godzinie Miłosierdzia tym, którzy wtedy czczą Jego Miłosierdzie i zagłebiają się w Jego Mękę odmawiając wtedy tylko Koronkę


Źle zrozumiałaś. - Nikt nie pisze, że nie zyskuje się łask przywiązanych do odmawiania koronki , ale że odmawiając ją o 15, kiedy jest czas na Godzinę Miłosierdzia, traci się łaski przywiązane do tej- czyli do Godziny Miłosierdzia- formy nabożeństwa. Koronka nie spełnia warunków Godziny Miłosierdzia, niemniej jednak sama pozostaje wartościową modlitwą- niezależnie od pory odmawiania - co próbuję udowodnić w przeciwieństwie do osób uważających, że można ją odmawiać tylko o 15 ...


elka napisał(a):
w podanym przez Ciebie fragmencie Jezus wyraźnie nakazuje "zagłebianie się w Jego Męce" i obiecuje, że "nie odmówi duszy niczego, która Go prosi przez Jego Mękę" - a czyż odmawianie koronki "dla Jego bolesnej Męki" - nie kieruje myśli ku Męce Pana, nie skłania do Jej rozważania?


W koronce zwracamy się do Boga Ojca i to Boga Ojca prosimy przez pamięć na mękę Jezusa , a jak sama piszesz, Jezus mówi, aby o godz. 15 prosić Jego samego.
Zwracasz się do Boga Ojca " Ojcze przedwieczny .... Miej Miłosierdzie ". Po prostu trzeba rozróżnić dwie formy kultu i łaski przywiązane do każdej z nich - z czego koronka nie jest zależna od godziny- jednak odmawiana o godz.15 powoduje uzyskanie łask przywiązanych do odmawiania koronki, a nie do praktyki Godziny Miłosierdzia, ponieważ nie spełnia warunku tego nabożeństwa. Jeśli ktoś nie praktykuje Godziny Miłosierdzia, jest mu obojętne, kiedy odmawia koronkę. Jeśli praktykuje i chce uzyskać łaski także właściwe Godzinie Miłosierdzia, powinien odmawiać koronkę o innej godzinie. :)
Jezus prosi , aby w Godzinie Miłosierdzia starać się odprawiać Drogę Krzyżową- jest to modlitwa uprzywilejowana- albo- zagłębić się w modlitwie choć na chwilę- jednak zawsze ma być to modlitwa skierowana do Niego, a nie do Boga Ojca, jak koronka.

Dzienniczek 1320 napisał(a):
W tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która Mnie prosi przez mękę Moją.



P.S. Książkę napisał ks. Ignacy Różycki.


N sie 20, 2006 20:28
Post OPONENTOM
wszystkim tak gorliwie deprecjonującym wpisy Baranka. zalecam jeszcze raz dokładne ich przeczytanie.
poza tym, podała wyraźnie źródło. więc zamiast pisać nie wiadmomo co (Lars i Mieszek na przykład), zajrzyjcie tam i się rozjaśni.

...i wcale nie oczekuję, że to zrobicie. natomiast spodziewam się wpisów w rodzaju: "to Ty przeczytaj" :razz:


N sie 20, 2006 20:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
baranek napisał(a):
W koronce zwracamy się do Boga Ojca i to Boga Ojca prosimy przez pamięć na mękę Jezusa , a jak sama piszesz, Jezus mówi, aby o godz. 15 prosić Jego samego.
Zwracasz się do Boga Ojca " Ojcze przedwieczny .... Miej Miłosierdzie ". Po prostu trzeba rozróżnić dwie formy kultu i łaski przywiązane do każdej z nich - z czego koronka nie jest zależna od godziny- jednak odmawiana o godz.15 powoduje uzyskanie łask przywiązanych do odmawiania koronki, a nie do praktyki Godziny Miłosierdzia, ponieważ nie spełnia warunku tego nabożeństwa. Jeśli ktoś nie praktykuje Godziny Miłosierdzia, jest mu obojętne, kiedy odmawia koronkę. Jeśli praktykuje i chce uzyskać łaski także właściwe Godzinie Miłosierdzia, powinien odmawiać koronkę o innej godzinie. :)
Jezus prosi , aby w Godzinie Miłosierdzia starać się odprawiać Drogę Krzyżową- jest to modlitwa uprzywilejowana- albo- zagłębić się w modlitwie choć na chwilę- jednak zawsze ma być to modlitwa skierowana do Niego, a nie do Boga Ojca, jak koronka.


cóz, dla mnie jest to dziwne rozróznienie - między Synem a Ojcem - to tak, jakby pytać czy chodzi o miłosierdzie Boga czy miłosierdzie Jezusa, zwłaszcza, że Jezus sam powiedział, że On i Ojciec sa JEDNO!!

owszem, o godzinie 15ej nie trzeba odmawiać Koronki, ale jesli się Ją szczególnie miłuje, to moim zdaniem spełnia ona oba warunki Jezusa - rozważanie Męki i rozważanie Miłosierdzia

a że jest kierowana do Ojca - wszystko jest i powinno być ku Niemu skierowane, nie sądzę, by Jezus drobiazgowo rozliczał człowieka, czy wzywa Jego Imienia, czy Jego Ojca i od tego uzasadniał ilośc i rodzaj łask

wydaje mi się, że nasze patrzenie może zalezec od wizji Boga, jaką każdy w nas w sobie nosi i od świadomości bądź jej braku, że działąją WSZYSTKIE Osoby Trójcy świętej. A i tak to działanie będziemy pojmujmowali zawsze w sposob ograniczony, ludzki, stąd nasze błądzenia i czasami zbytnie drobiazgowe [korci mnie by nazwac je - strachliwym] patrzenie na Boga

obawialabym sie takich kategorycznych stwierdzen, że ktoś z takiego powodu [oddając cześć i rozważając Mękę Jezusa nie zwraca się literalnie do Syna, tylko do Ojca] na pewno nie otrzyma tej szczególnej łaski wypływającej z Godziny Miłosierdzia

a swoją drogą czemu na początku każdej litanii najpierw prosi się Ojca o zmiłowanie? czemu wszystkie nabożenstwa [Drogi Krzyzowej również] zaczyna się w Imię Trójcy Przenajświętszej? Sztuczne rozgraniczanie działania Boga na poszczególne Osoby raczej przeszkadza, niż pomaga w zbliżaniu się do Niego

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


N sie 20, 2006 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post Re: Koronka niekoniecznie o godz.15
baranek napisał(a):
Odmawianie koronki o godz.15 nie jest błędem w tym sensie, że można ją odmawiać o dowolnej porze, uzyskując łaski przypisane do odmawiania koronki, jednakże w ten sposób nie praktykujemy Godziny Miłosierdzia.

Oczywiście że Koronka i Godzina Miłosierdzia są dwiema odrębnymi formami kultu Bożego Miłosierdzia. Również oczywiste że można odmawiać ją o innej godzinie niż 15,00 otrzymując łaski z Miłosierdzia Bożego.
Ale zupełnie nie rozumiem Twego twierdzenia że odmawiając Koronkę o 15,00 nie praktykujemy Godziny Miłosierdzia.
Pan Jezus podyktował s. Faustynie Koronkę jako modlitwę na przebłaganie za grzechy świata i prośbę o miłosierdzie dla siebie i całego świata. Modlitwa ta będąc modlitwą do Bożego Miłosierdzia więc jak najbardziej spełnia warunki stawiane Godzinie Miłosierdzia.


N sie 20, 2006 21:32
Zobacz profil
Post 
Ja słowa " na pewno " nie użyłam i nie użyję , gdyż nie mi szafować łaskami za Boga i wydawać sądy kategoryczne :) ( przepraszam, może rzeczywiście można było tak zrozumieć moje słowa , że " traci się łaski" ) - Jednak opierając się na Dzienniczku i jego opracowaniach rozróżniam łaski obiecane osobom odmawiającym koronkę i praktykującym Godzinę Miłosierdzia.

Cytuj:
owszem, o godzinie 15ej nie trzeba odmawiać Koronki


I o to w tej dyskusji chodzi. - Można- ale nie trzeba.

elka napisał(a):
cóz, dla mnie jest to dziwne rozróznienie - między Synem a Ojcem - to tak, jakby pytać czy chodzi o miłosierdzie Boga czy miłosierdzie Jezusa, zwłaszcza, że Jezus sam powiedział, że On i Ojciec sa JEDNO!!


Jak wyjaśnia ks. Różycki, formułę " Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo" trzeba rozpatrywać w całości - nie można brać pod uwagę samego słowa Bóstwo i dopatrywać się błedów argumentując, iż Jezus i Bóg to jedno.

ks.I.Różycki napisał(a):
(...) doszłoby do absurdu teologicznego, jeśliby- nie uwzględniając kontekstu- wyjaśniono słowo " Bóstwo" jako " natura Boska", gdyż jest oczywiste, że natura Boska Jezusa Chrystusa jest identyczna z naturą Ojca i z tego tytułu nie może Mu być ofiarowana.


i dalej:

Cytuj:
Najważniejszym i najbardziej uroczystym kontekstem eucharystycznym jest dogmatyczna definicja obecności eucharystycznej całego Jezusa wyrażona przez Sobór Trydencki , w której to definicji " Bóstwo" nie oznacza natury Boskiej, wspólnej trzem Osobom. Oznacza ona bezpośrednio- tzn. dokładnie, ściśle- Osobę Boską Jezusa.


Ofiarowując Ojcu Bóstwo Jezusa ofiarujemy Mu nie samo Bóstwo w sensie Boska natura ( która jest równa naturze Ojxa ) , lecz całą Osobę Jezusa.

A o tym, że Osoba Syna może być ofiaroiwana Bogu, pisze ks. Różycki powołując się na Ef 5,2, " z którego wynika, że przedmiotem ofiary złożonej przez Chrystusa Bogu Ojcu był On sam cały, tzn. Jego całkowite człowieczeństwo oraz Jego Boska Osoba."

Akacjo- koronka nie spełnia jednego warunku- jest skierowana do Ojca, a modlitwa w Godzinie Miłosierdzia ma być skierowana bezpośrednio do Jezusa ( wyjaśnienie wyżej).


N sie 20, 2006 21:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
akacjo, ja to widze tak:

mam męża, którego bardzo kocham, z którym się rozumiemy i patrzymy "w jednym kierunku" - stanowimy "jedno" - w rozmowie z kimś powiedzialam, że jak będzie czegoś chcial, potrzebowal, żeby mnie o to poprosil - a ta osoba poprosila mojego męża... nie wnikam, dlaczego, np bardzo go szanuje, ufa mu, jest dla niej ważniejszy, darzy go większym szacunkiem, było jej poręczniej czy łatwiej itp. - nie sądzę, bym odmówila jej prośbie tylko dlatego, że zwrocila sie nie do mnie [jak jej powiedzialam], a do mojego męża :) liczy się DUCH, a nie LITERA :) a ten przykład to wielkie uproszczenie :) Trójcy Przenajświętszej i relacji między Boskimi Osobami nie pojmiemy :)

a czy zauwazyliscie, ze nie ma popularnej modlitwy do Jezusa? typu "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario" czy "Pod Twoją obronę" :) czy to oznacza, że sie do Niego nie modlimy na codzień? a co z Duchem Świętym? On to dopiero jest opuszczany i pomijany w modlitwach :/
ale ciesze sie niezmiernie, bo na kanwie tych rozważan o kierowaniu modlitwy do konkretnej Osoby Boskiej znalazłam litanię do Boga Ojca :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


N sie 20, 2006 22:08
Zobacz profil
Post Re: Koronka
Andr2ej napisał(a):
Ja tam odmawiam Koronke o 15:00 i widzę że wszyscy tak robią.
Nawet w Łagiewnikach o 15:00 nikt nie odmawia drogi krzyżowej
ale w obu kościołach odmawiana jest koronka.



Nawiążę jeszcze do wcześniejszej wypowiedzi Andrzeja :)

Prawdą jest, że na Łagiewnikach odmawia się koronkę, ale jest ona dodatkiem do modlitwy w Godzinie Miłosierdzia , którą rozpoczyna akt " O Krwi Wodo ...." i rozważanie męki Jezusa w formie bezpośredniego zwrotu do Jezusa , połączone z modlitwą wstawienniczą w różnych intencjach.

Natomiast praktyka odmawiania w różnych środowiskach koronki o godz. 15 wynika być może z łatwości - łatwiej jest odmówić gotową modlitwę, niż modlić się własnymi słowami- gdyż, jak zauważyła elka- trudno znaleźć modlitwę skierowaną do Jezusa ( i na dodatek mówiącą o Męce ).


N sie 20, 2006 22:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
baranku nigdzie nie twierdziłem, ze nie można odmówić Koronki o innej porze
jeszcze trochę a podam argument ci wprost z cytatu Crosisa o czytaniu ze zrozumieniem :)

a poza tym raczej powiedz wprost, że wymyslili ten atak antyradiomaryjni ze środowisk liberalnych kapłani
będzie to jasne czym się kierowali twierdząc, iż słowa Koronki tak az kolące w oczy odniesieniem do Miłosierdzia Bożego nie chca by były odmawiane bo jest... godzina do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo...
[masło maslane]

jest tam także tekst w "Dzienniczku" o takich co odrzucaja Boga, podobnie działając i to nie jeden bo jest takich wezwań i żalów Chrystusa wiele

jestem ciekawy co powiesz na ten cytat:
"Obietnica Pana: Dusze, które odmawiać będą te koronke, miłosierdzie moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie"
str235 z "Dzienniczka"
więc jak jest?
tak jak Bóg mówi czy jakaś grupka "postepowych" kapłanów liberałów?

baranek
Cytuj:
traci się łaski przywiązane do tej- czyli do Godziny Miłosierdzia- formy nabożeństwa.


wewnatrz nabożeństwa jest zawarta Koronka do Miłosierdzia Bożego

według ciebie baranku Chrystus to inny Bóg od Ojca?
bardzo ciekawa teza
nadaje się na ekskomunike :)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N sie 20, 2006 23:24
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
baranku nigdzie nie twierdziłem, ze nie można odmówić Koronki o innej porze


i Twoja pierwsza wypowiedź ( jeszcze w Sakramentach) :
Cytuj:
możesz pomodlić się razem z Radiem Maryja o godzinie dokładnie 15:00
bo o tej ma się odmawiać Koronke


Zawęziłeś tutaj odmawianie koronki ( niesłusznie) do godz. 15 i niezgodnie z prawdą napisałeś, że " ma się ją odmawiać o tej godzinie".

( " ma się" jest synonimem " trzeba" )

Mieszek napisał(a):
(...)
będzie to jasne czym się kierowali twierdząc, iż słowa Koronki tak az kolące w oczy odniesieniem do Miłosierdzia Bożego nie chca by były odmawiane bo jest... godzina do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo...
[masło maslane]


A kto mówi, że nie chcą ?? Zastanów się Mieszku - ja cały piszę , że MOŻNA, ale że NIE TRZEBA. I że POWINNO się o 15 praktykować Godzinę Miłosierdzia.


Cytuj:
jestem ciekawy co powiesz na ten cytat:
"Obietnica Pana: Dusze, które odmawiać będą te koronke, miłosierdzie moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie"
str235 z "Dzienniczka"


A co mam powiedzieć ? Że jest to jedna z łask obiecanych osobom odmawiającym koronkę. I że nie ma nic o tym, że ma być o godz. 15.


Cytuj:
wewnatrz nabożeństwa jest zawarta Koronka do Miłosierdzia Bożego


Nie jest. I tyle mojego powtarzania w kółko. Teraz ja Ci polecam poczytać tekst Dzienniczka oraz ksiązkę o której wspomniałam i zdać się na nauczanie Kościoła, a nie własne wymysły.

Cytuj:
według ciebie baranku Chrystus to inny Bóg od Ojca?
bardzo ciekawa teza
nadaje się na ekskomunike :)


Chyba wg Ciebie raczej :-D I zauważ jeszcze jedno: taka sama formuła, jaka występuje w koronce ( Bóstwo Jezusa w rozumieniu Jego Osoby ) została użyta podczas objawień Fatimskich ( z tą różnicą, że w Fatimie był kontekst eucharystyczny, a w koronce chrystologiczny)-

ks.I. Różycki, Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, str. 108 napisał(a):
Od czasu Soboru Chalcedońskiego jednak ta formuła jest najczęściej używana w kontekście chrystologicznym. Kiedy teologia i Kościół mówią zwyczajnie bez dalszych wyjaśnień o Bóstwie Chrystusa, rozumieją właściwie Boską Osobę Jezusa, dzięki której jest On prawdziwym Bogiem, z wyjątkiem przypadków, gdy kontekst pośredni zmusza wyraźnie do odczytania w tym słowie oznaczenia natury Boskiej. W formule koronki nie ma nic, co by przez Bóstwo Jezusa kazało rozumieć naturę Boską, wspólną trzem osobom. Wręcz przeciwnie, sama treść formuły narzuca rozumienie przez nie Boskiej Osoby Jezusa, gdyż nie jest to Bóstwo bez żadnych wyszczególnień, lecz Bóstwo Jezusa, tzn. Bóstwo właściwe Jezusowi i odrębne w stosunku do Bóstwa Ojca, które mamy ofiarować Ojcu.Jasne jest, że Bóstwem Jezusa - rzeczywiście odrębnym w stosunku do Bóstwa Ojca jest właśnie Jego Boska Osoba. Bóstwo Jezusa w formule koronki ma ten sam sens, jak w zwykłym kontekście chrystologicznym, z którego formuła została zapożyczona, i oznacza Jego Boską osobę.


Pn sie 21, 2006 8:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
baranek
Cytuj:
i Twoja pierwsza wypowiedź ( jeszcze w Sakramentach) :
Cytat:
możesz pomodlić się razem z Radiem Maryja o godzinie dokładnie 15:00
bo o tej ma się odmawiać Koronke


Zawęziłeś tutaj odmawianie koronki ( niesłusznie) do godz. 15 i niezgodnie z prawdą napisałeś, że " ma się ją odmawiać o tej godzinie".

( " ma się" jest synonimem " trzeba" )


synonimy:
Synonimy – inaczej wyrazy bliskoznaczne, np. :
wiatr = wicher, wichura, tajfun
niepogoda = słota, szaruga, plucha, chlapa
Mimo bliskości znaczenia wyrazy te różni natężenie cechy lub subiektywna postawa mówiącego względem wypowiedzi


wiatr to nie jest wicher choć oba słowa odnosza sie do wiania
ma sie jest być może i synonimem, ale nie oznacza tego samego [jak wyżej] :roll:
:?

napisałem, że ma sie odmawiać w znaczeniu, że "to jest dobra godzina"
widzę, ze lubisz się bawić slowami i narzucać interpretację swoja innym
zadam ci kolejne pytanie:
czy jesli powiem, ze ma się odmawiać o 12:00 Anioł Pański to stwierdzisz, ze inna godzina na te modlitwę, nie jest dobrą porą?
Anioł Pański jest odmawiany często po Mszy Św. także o godz 18:00
czasem nawet o 20:00
jednak godzina do odmawiania "na Anioł Pański" jest godz 12:00 tak samo jak dla Koronki godz 15:00
gdybym uważał, ze tylko o 15:00 odmawia się Koronke to zapewniam cie że nie musiałabys się bawić moimi słowami
a byłoby to całkowicie jasne i zrozumiałe
napisałbym to wprost, ale ty jako osoba inteligentna powinnaś o tym dobrze wiedzieć więc po co musze się tłumaczyć?

podejrzewam, że ze względu na charakter intencji z jaką założyłaś ten "wojowniczy" wątek

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn sie 21, 2006 17:29
Zobacz profil
Post 
Mieszek napisał(a):
(...)
jednak godzina do odmawiania "na Anioł Pański" jest godz 12:00 tak samo jak dla Koronki godz 15:00


PO RAZ OSTATNI - O godz. 15 Jezus kazał odprawiać Godzinę Miłosierdzia, natomiast do koronki ( która nie spełnia warunków Godziny Miłosierdzia )- nie jest przywiązana żadna konkretna godzina.


Musisz się pogodzić z faktem, że Twoje zdanie jest inne , niż mówi Kościół. - Wszelkie kolejne wpisy będące w kółko powtarzaniem tych samych błędów oraz zawierające jakiekolwiek uwagi personalne będą usuwane. Wrócimy do dyskusji, kiedy przeczytasz lekturę :)


Pn sie 21, 2006 18:09

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Bóg jest jeden w Trzech Osobach, to tajemnica wiary niezgłębiona rozumem. Praktykując nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozważamy miłość miłosierną jaką darzy nas Bóg Ojciec zsyłając swego Syna dla zbawienia świata oraz zbawczą mękę Syna Bożego podjętą z miłości do człowieka dla jego zbawienia i w posłuszeństwie wobec Woli Ojca.
Godzina trzecia jest szczególną godziną w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego:
Cytuj:
O trzeciej godzinie błagaj Mojego Miłosierdzia, przede wszystkim dla grzeszników i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, w Moim opuszczeniu i w chwili konania. Jest to wielka godzina dla świata całego"./Dz. 1320/

A przecież odmawianie Koronki jest błaganiem o miłosierdzie Boże i zgłębianiem się w Męce Pańskiej.
Choćby zawarte jest to w obietnicy:
Cytuj:
O, jak wielkich łask udzielę duszom, które odmawiać będą tę koronkę, wnętrzności miłosierdzia mego poruszone są dla odmawiających tą koronkę.
Zapisz te słowa, córko moja, mów o moim miłosierdziu, niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie moje. Jest to znak na czasy ostateczne, po nim nadejdzie dzień sprawiedliwy. Póki czas, niech uciekają się do źródła miłosierdzia mojego,
niech korzystają z krwi i wody, która dla nich wytrysła” (Dz. 848).


W Koronce odwołujemy się do zasług męki Pańskiej więc jeden z warunków Godziny Miłosierdzia podany przez ks. Różyckiego jest spełniony.
Powtarzając słowa "dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata" rozważamy mękę Pańską i odwołujemy się do Jej zasług prosząc by bolesna męka przyniosła owoce w naszym życiu i życiu całego świata.
Modlitwa ma być skierowana do Jezusa, a przecież powtarzanie takich słów można uznać za medytacją nad Męką Pańską a przecież medytacja jest jedną z form modlitwy a skoro rozważa się mękę Pańskiej to przecież jest skierowana do Jezusa.


Pn sie 21, 2006 18:33
Zobacz profil
Post 
akacja napisał(a):

W Koronce odwołujemy się do zasług męki Pańskiej więc jeden z warunków Godziny Miłosierdzia podany przez ks. Różyckiego jest spełniony.


Muszą być spełnione trzy warunki. :) ( a właściwie 6 ;) ) - ale tylko 1 koronka nie może spałnić - czyli modlitwy skierowanej do Jezusa. w Koronce zwracasz się wprost do Boga Ojca : " Ojcze Przedwieczny ..." a nie " Jezu". ( tak samo, jak Jezus prosił Boga Ojca : " Ojcze wybacz im ..." - i nie było to równoznaczne ze zwracaniem się do siebie samego.

W koronce odwołujemy się do miłości Ojca do Syna cierpiącego za nas - ale nie zwracamy się do Syna.


Pn sie 21, 2006 18:53

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
baranek napisał(a):

PO RAZ OSTATNI - O godz. 15 Jezus kazał odprawiać Godzinę Miłosierdzia, natomiast do koronki ( która nie spełnia warunków Godziny Miłosierdzia )- nie jest przywiązana żadna konkretna godzina.

Zgadza się że do koronki nie jest przywiązana żadna godzina:
"Ile razy wejdziesz do kaplicy, odmów zaraz tę modlitwę, której cię nauczyłem wczoraj" (Dz 476)

Ale o Godzinie trzeciej mamy według zaleceń Jezusa prosić o miłosierdzie dla całego świata i choć przez krótki moment zgłębić się w Męce Pańskiej szczególnie pomyśleć o chwili konania Jezusa więc koronka będąca modlitwą do Bożego Miłosierdzia jako modlitwa podana przez Jezusa może być również o godzinie 15 odmawiana.
baranek napisał(a):
Muszą być spełnione trzy warunki. ( a właściwie 6 ) - ale tylko 1 koronka nie może spałnić - czyli modlitwy skierowanej do Jezusa.

A te 6 warunków to są jakie?
Według ks. Różyckiego podane są trzy warunki:
- ma być skierowana do Jezusa
- ma mieć miejsce o godzinie trzeciej popołudniu
- ma się odwoływać do wartości i zasług męki Pańskiej

Ale wskaż mi w Dzienniczku fragment który mówi że modlitwa o w Godzinie Miłosierdzia ma być skierowana do Jezusa.
baranek napisał(a):
Koronce zwracasz się wprost do Boga Ojca : " Ojcze Przedwieczny ..." a nie " Jezu". ( tak samo, jak Jezus prosił Boga Ojca : " Ojcze wybacz im ..." - i nie było to równoznaczne ze zwracaniem się do siebie samego.

To powiedz o kim mówi Jezus w tym fragmencie: o Ojcu czy o Synu (bo s. Faustyna mówiła z Jezusem a wypowiada się Jezus tak jakby o Sobie a wygląda to choćby mówił o gniewie Boga Ojca więc czemu została użyte zwrot (mojego)?)
Kiedy odmówiłam tę modlitwę, usłyszałam te słowa" Modlitwa jest na uśmierzenie gniewu mojego" (Dz 476)

baranek napisał(a):
W koronce odwołujemy się do miłości Ojca do Syna cierpiącego za nas - ale nie zwracamy się do Syna.

Mi się wydaje że w Koronce odwołujemy się do bolesnej Męki Jezusa i przez Jej zasługi prosimy o Miłosierdzie dla nas i świat.
Jak zinnterpretujesz słowa Koronki:
"Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata"
Powtarzając przecież te słowa myśli się o tym co Jezus wysłużył dla nas swą męką czyli o męce Jezusa dla zbawienia świata.


Pn sie 21, 2006 19:40
Zobacz profil
Post 
akacja napisał(a):
(...)
Ale o Godzinie trzeciej mamy według zaleceń Jezusa prosić o miłosierdzie dla całego świata i choć przez krótki moment zgłębić się w Męce Pańskiej szczególnie pomyśleć o chwili konania Jezusa więc koronka będąca modlitwą do Bożego Miłosierdzia jako modlitwa podana przez Jezusa może być również o godzinie 15 odmawiana.


Może. Ale zawsze będzie to koronka, a nie Godzina Miłosierdzia.

Cytuj:
baranek napisał(a):
Muszą być spełnione trzy warunki. ( a właściwie 6 ) - ale tylko 1 koronka nie może spałnić - czyli modlitwy skierowanej do Jezusa.

A te 6 warunków to są jakie?
Według ks. Różyckiego podane są trzy warunki:
- ma być skierowana do Jezusa
- ma mieć miejsce o godzinie trzeciej popołudniu
- ma się odwoływać do wartości i zasług męki Pańskiej


A 3 dodatkowe ( też podane przez ks. Różyckiego) to:
- przedmiot modlitwy ma być zgodny z wolą Bożą,
- modlitwa ma być ufna, a więc wytrwała
- proszący musi praktykować miłosierdzie.

Cytuj:
Ale wskaż mi w Dzienniczku fragment który mówi że modlitwa o w Godzinie Miłosierdzia ma być skierowana do Jezusa.


Już to cytowałam :) Dzienniczek 1320.


akacja napisał(a):
To powiedz o kim mówi Jezus w tym fragmencie: o Ojcu czy o Synu (bo s. Faustyna mówiła z Jezusem a wypowiada się Jezus tak jakby o Sobie a wygląda to choćby mówił o gniewie Boga Ojca więc czemu została użyte zwrot (mojego)?)
Kiedy odmówiłam tę modlitwę, usłyszałam te słowa" Modlitwa jest na uśmierzenie gniewu mojego" (Dz 476)


O sobie ;) Czy Jezus nie może się gniewać na zatwardziałych grzeszników ? Przypomnij sobie scenę wyrzucenia kupców ze świątyni.

akacja napisał(a):
Mi się wydaje że w Koronce odwołujemy się do bolesnej Męki Jezusa i przez Jej zasługi prosimy o Miłosierdzie dla nas i świat.


Dobrze Ci się wydaje- tyle tylko, że prosimy Boga Ojca, a nie Jezusa. - Boga Ojca ze względu na mękę Jego Syna.


Pn sie 21, 2006 19:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL