Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 17:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Rekolekcje - po co, jakie, jak je przeżyć? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Rekolekcje... fakt, nie każdy może to zrozumieć.
Jeden woli iść na msze inny w tym czasie idzie na dyskoteke, jeszcze inny... pod buzkę z...
Każdy szuka tego, czego na dany czas potrezbuje. Rekolekcje to cas wyciszenia i zastanowienia sie nad wlasnymi dążeniami. To tez zależy od spesyfiki rekolekcji. Jeśli chodzi np. o rekolekcje formacyjne odnowy w duchu św. Proponuje poczytać więcej na
www.miriamek.prv.pl


So sie 07, 2004 8:59
Zobacz profil
Post 
Oferta rekolekcji jest bardzo szeroka. Od rekolekcji parafialnych, głoszonych zazwyczaj dwa razy w roku, przez rekolekcje wspólnotowe, do rekolekcji powołaniowych.

Kapłan głoszący rekolekcje parafialne musi zwracać się do bardzo zróżnicowanej grupy ludzi, dlatego też z konieczności są to nauki bardzo ogólne ( w mojej parafii- dla kobiet ( czasmi zamiast tego jest dla matek i mężatek), mężczyzn, młodzieży i dla wszystkich) i ciężko się dopasować do którejś z grup. Jednak trzeba pozwolić się poprowadzić Jezusowi, który zna wszystkich księży i potrzeby swojego stadka , a na pewno w słowach rekolekcjonisty usłyszymy jakieś zdanie skierowane do nas.

Rekolekcje wspólnotowe pomagają zacieśniać więzi między członkami grupy. To nie tylko wspólna msza z nauką, ale często wspólny wyjazd. Zdarza się, że warunki nie są najlepsze , jednak miłość rodzi się w bólu. Nic co piękne, łatwo nie przychodzi.

Sama kiedyś narzekałam, kiedy trzeba było przejść 5 km. pieszo ... a można było jechać autobusem. Chciałam natychmiast wracać.... po trzech dniach był autobus i ... ciężko było opuszczać miejsce naszego wspólnotowego wędrowania ku Bogu. Nawet, gdy ta wędrówka prowadziła przez kuchnię i kilka wiader ziemniaków do obrania :))))

Ciekawą formą rekolecji są rekolekcje w życiu codziennym. Nie chodzi mi tylko o rekolekcje prowadzone przez Ojców Jezuitów.

Prawdziwe rekolekcje odprawiamy walcząc dzień po dniu ze swymi wadami. To najtrudniejsze, najpiękniejsze i najbardziej indywidualne nauki, jakie otrzymujemy od Jezusa. I niestety, często uważane za zbyt trudne...


Pn sty 10, 2005 20:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 0:53
Posty: 115
Post 
naszlo mnie pytanie :)

co z ludzmi slabszymi kondycyjnie?
czy istnieje dla nich jakas "oferta" rekolekcyjna?

_________________
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.apocalypsecartoons.com/fathe ... 1/ft1.html


Śr lut 02, 2005 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
jeśli pod tym pojęciem rozumiesz ludzi starszych, to moja koleżanka organizuje takie rekolekcje - jestes zainteresowany szczegółami, polk? :)


Śr lut 02, 2005 11:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 0:53
Posty: 115
Post 
pod tym pojeciem rozumiem ludzi, ktorzy nie sa zainteresowani obozem przetrwania :)

bo sa za starzy, za leniwi, za slabi kondycyjnie, za ... :)

_________________
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.apocalypsecartoons.com/fathe ... 1/ft1.html


Śr lut 02, 2005 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Do tej pory uczestniczyłam jedynie w skupieniach wekendowych nie mogąc sobie pozwolić na więcej czasu urlopu. Tak się jednak teraz złożyło co chyba jest łaską Bożą że będę uczestniczyła w 7-dniowych rekolekcjach ignacjańskich. Do tego czasu jest jeszcze trzy miesiące ale chcę się duchowo dobrze przygotować do ich odbycia więc jeśli ktoś uczestniczył w takich rekolekcjach lub podobnych proszę by się podzielił jak je przeżył, co wniosły do jego codzienności, jak je dobrze odprawić.

Jeżeli jest tak że korzystanie z internetu jest często nieuporządkowane, a moja teoria że część polemik i dyskusji forumowych jest grzechem (bo to przepychanki, usiłowanie dopięcia swej racji) jest prawdziwa to taki czas rekolekcji, oderwania się od codzienności, przebywania z Bogiem, spojrzenia na swe życie w świetle Słowa Bożego i uporządkowania swego życia co sprawi że relacja z Bogiem zostanie uzdrowiona, czyli więcej czasu w codzienności będzie się przeznaczało na modlitwę i nabierze się dystansu do tego co dzieje się w internecie. W taki sposób to przynajmniej rozumiem.


So cze 17, 2006 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Przecież rekolekcje to nie zawsze musi być trud fizyczny.

Nie o to chodzi.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So cze 17, 2006 22:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 24, 2006 16:35
Posty: 7
Post 
też nigdy nie byłem na rekolekcjach. Uważam jednak że jeśli ktoś ma we krwi narzekanie, to nawet jeśli rekolekcje odbywały by się w cztero gwiazdkowym hotelu, to też byłby nie zadowolony. Dla mnie rekolekcje kojarzą się z pogłębieniem wiary i w pewien sposób próbą naśladowania Chrystusa. A czy można drobne niedogodności porównać do drogi którą kroczył zbawiciel? Jeśli nie rozumie się sensu rekolekcji, to po co na nie jechać :o . Chyba jasne, każdy ma prawo wypoczywać jak chce, a nie wymagać żeby wszystko było dopasowane pod moje prywatne potrzeby. Może jeszcze powinna za tobą chodzić kosmetyczka. masażysta, fryzjerka czy inni tam np. od paznokci?

_________________
jasny gwint


So cze 24, 2006 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 30, 2006 21:26
Posty: 15
Post 
Ja mam sporo wiosen na karku i z przyjemnością korzystam z rekolekcji. Wszystko zalezy od nastawiania moi drodzy! za mało snu? za nudno? jedzenie nie smaczne? a któż każe wam tam bywać? zawsze można jechać na wczasy do nadmorskiego kurortu! Ja nigdy nie narzekam, jeżdzę do Klarysek od Wieczystej Adoracji, czasem miejsca brak i trzeba spać na sienniku na podłodze, czasem jedzonko skromne, ale jaka strawa duchowa :) wszech ograniająca cisza, którą wypełnia miłość 30 sióstr klauzurowych! nie można tego zamienić na wygody i atrakcyjny program rekrecyjny!!
Pokój i Dobro!

_________________
Pan mój... Bóg mój...


Wt lip 25, 2006 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie jest powiedziane, że każdy jak pojedzie na pierwsze swoje rekolekcje - od razu wpadnie w zachwyt i będzie chciał wracać do tego miejsca potem.

Niektórzy tego właściwego miejsca szukają, i to długo.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lip 26, 2006 7:14
Zobacz profil WWW
Post 
Ja mam za sobą dwie 16-dniówki i parę krótszych ;)


Śr lip 26, 2006 11:24

Dołączył(a): Cz mar 01, 2007 15:08
Posty: 22
Post 
czy może ktoś wie jak wyglądają rekolekcje zamknięte u salwatorianów w Trzebini ?????? był ktoś może .. interesuje mnie to jak to wygląda od środka


Prosze o jakieś inf. na piwusia5@wp.pl

_________________
chce cie lepiej poznac i zrozumiec ... wle sie boje


Wt kwi 24, 2007 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 17:01
Posty: 1
Post 
na rekolekcje przyjeżdżam dla Boga, po cóż więc wszelkie dobra materialne? czy ważne, że jestem niedospana i głodna? dla mnie nie. ważne jest to, że łączę się z innymi ludźmi w modlitwie i jestem bliżej Boga.

_________________
'Znoś razem ze mną cierpienia jak dobry żołnierz Chrystusa Jezusa.' (2Tm2,3)


Pt maja 25, 2007 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 02, 2007 9:00
Posty: 39
Post 
już sama etymologia słowa duzo wyjaśnia:

przedrostek re-, który tworzy rzeczowniki, wprowadzający znaczenie 'znów, na nowo, powtórnie'
-kolekcje... czym jest kolekcja? zbiorem czegoś, pewną całością składającą się z wielu części.

więc czym są re-kolekcje?
pozbieraniem czegos na nowo... z rozżuconych puzzli, które się pogubiły w wyniku róznych sytuacji i problemów, zachwiań wiary...
Rekolekcje pozwalają pozbierać się wewnętrznie.

są różne typy rekolekcji w zależności od tego, co kto potrzebuje, wkońcu każdy jest inny i ma inne potrzeby, w inny sposób sie do niego dociera.
Są rekolekcje któe polegaja tylko na milczeniu, inne graja na emocjach... każdy znajdzie cos dla siebie... trzeba tylko chcieć


So cze 02, 2007 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 07, 2007 17:35
Posty: 7
Post 
Moje doświadczenia z rekolekcji nie kojarzą mi się ze specjalnie spartańskimi warunkami (chociaż jedne były nad morzem, pod namiotem, ale za to obok ośrodka gdzie było wszystko :P ), ale widocznie na takie trafiłam.

Ale rzeczywiście trzeba trafić na taki rodzaj rekolekcji jaki odpowiada... tzn było kilka takich na których czułam się naprawdę cudownie, czułam wspólnotę, czułam że to do mnie trafia. I te rekolekcje były to w zasadzie obozy rekolekcyjno-sportowe dla młodzieży...do której się zaliczam;) dużo łażenia po górach, basen, warsztaty muzyczne;p takie tam atrakcje;) i te mnie zachwycały ze wszystkim, wydaje mi się że wyniosłam z nich ogromnie dużo także pod względem duchowym, widocznie takie mi są potrzebne na ten etap życia :D

za to na dwóch rekolekcjach, jednych weekendowych w klasztorze i tych nad morzem nie specjalnie mi się podobało, liczyłam dni... ale to głównie dlatego, że było bardzo dużo osób, i nie było kontaktu z prowadzącymi praktycznie, czułam się zagubiona...

Tak więc przychylam sie do myśli że każdy musi znaleźć taki typ rekolekcji, jaki najbardziej mu odpowiada... dla mnie musi być dużo gitar, jakieś góry itp., kontakt ze światem np. sklep, jakieś zwiedzanie jeden dzień wręcz itd;) Wydaje mi się, że sporo z nich wtedy wynoszę.


So cze 02, 2007 23:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL