Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 3:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
jo_tka napisał(a):
Warto być chrześcijaninem. Warto być w Kościele. Dużo bardziej warto niż gdziekolwiek poza Kościołem. Więc w czym problem?
Coś mi świta, że ostatnie nauczanie w KK mówi, ze nie tylko katolicy sa w Kościele, nie tylko chrześcijanie sa w Kościele ale także inni szukający Boga, a nawet ateiści.
Czy wiara Żyda, muzułmanina jest też łaską? Jeżeli nie, to czym? Przekleństwem?


Wt gru 04, 2012 14:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
z liturgii Męki Pańskiej

Módlmy się, za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał,
aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego Przymierzu.
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; + wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, * aby lud, który jest narodem wybranym, mógł osiągnąć pełnię odkupienia.


Nie ma nic o nawróceniu
tylko o wierności jego przymierzu.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt gru 04, 2012 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich

"NOSTRA AETATE"


DRN 2. Od pradawnych czasów aż do naszej epoki znajdujemy u różnych narodów jakieś rozpoznanie owej tajemniczej mocy, która obecnie jest w biegu spraw świata i wydarzeniach ludzkiego życia; nieraz nawet uznanie Najwyższego Bóstwa lub też Ojca. Rozpoznanie to i uznanie przenika ich życie głębokim zmysłem religijnym.

Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn, które chociaż w wielu wypadkach różnią się od zasad przez niego wyznawanych i głoszonych, nierzadko jednak odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi. Głosi zaś i obowiązany jest głosić bez przerwy Chrystusa, który jest "drogą, prawdą i życiem" (J 14,6), w którym ludzie znajdują pełnię życia religijnego i w którym Bóg wszystko z sobą pojednał.

Przeto wzywa synów swoich, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują.




_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt gru 04, 2012 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
szumi napisał(a):
Chrześcijanie od starożytności modlą się o nawrócenie Żydów. Pięknym wyrazem tej modlitwy jest wezwanie modlitwy powszechnej w liturgii wielkopiątkowej.


A tak, taki delikatny, wręcz subtelny antysemityzm. Podyktowany oczywiście troską o dobro wyznawców religii mojżeszowej (czyli żydów z małej litery, Żydzi z dużej litery to obywatele Państwa Izraela).

Równie subtelna troska dotyczy wyznawców innych religii, osób bezwyznaniowych i ateistów.
Czy katolicy koniecznie muszą modlić się za osoby które sobie tego nie życzą? Ja sama w przeszłości dowiadywałam się kilkukrotnie o tym, że ta czy tamta osoba modli się o moje nawrócenie. Muszę powiedzieć, że sprawiło mi to dużą przykrość. Jestem dorosłą osobą, o ustabilizowanym światopoglądzie, mam wynikające z tego światopoglądu zasady moralne. Sugerowanie, że coś z moją moralnością, duchowością czy sposobem życia jest nie tak, jest dla mnie po prostu obraźliwe.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt gru 04, 2012 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Rojza Genendel napisał(a):
szumi napisał(a):
Chrześcijanie od starożytności modlą się o nawrócenie Żydów. Pięknym wyrazem tej modlitwy jest wezwanie modlitwy powszechnej w liturgii wielkopiątkowej.


A tak, taki delikatny, wręcz subtelny antysemityzm. Podyktowany oczywiście troską o dobro wyznawców religii mojżeszowej (czyli żydów z małej litery, Żydzi z dużej litery to obywatele Państwa Izraela).

Równie subtelna troska dotyczy wyznawców innych religii, osób bezwyznaniowych i ateistów.
Czy katolicy koniecznie muszą modlić się za osoby które sobie tego nie życzą? Ja sama w przeszłości dowiadywałam się kilkukrotnie o tym, że ta czy tamta osoba modli się o moje nawrócenie. Muszę powiedzieć, że sprawiło mi to dużą przykrość. Jestem dorosłą osobą, o ustabilizowanym światopoglądzie, mam wynikające z tego światopoglądu zasady moralne. Sugerowanie, że coś z moją moralnością, duchowością czy sposobem życia jest nie tak, jest dla mnie po prostu obraźliwe.



aktualni w liturgii wielkopiątkowej nie ma mowy wprost o nawróceniu Żydów
jeszcze raz zacytuję:

Módlmy się, za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał,
aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego Przymierzu.
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; + wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, * aby lud, który jest narodem wybranym, mógł osiągnąć pełnię odkupienia.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt gru 04, 2012 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 07, 2011 9:31
Posty: 22
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Jeśli chodzi o Żydów to bez względu na to, czy sie bedziemy modlic czy nie to " I tak cały Izrael bedzie zbawiony : Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba..."
i dalej " .....gdy jednak chodzi o wybranie sa oni przedmiotem miłosci"


Wt gru 04, 2012 18:54
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Rojza Genendel napisał(a):
..czyli żydów z małej litery, Żydzi z dużej litery to obywatele Państwa Izraela...
Wyznanie mojżeszowe, to wyznanie plemienne/narodowe. Tak więc każdy wyznania mojżeszowego należy do narodu żydowskiego, a konwertując na wyznanie mojżeszowe staje się członkiem tego narodu. Stąd też piszemy o Żydach z dużej litery. Obywatele Izraela to Izraelczycy.
Rojza Genendel napisał(a):
Równie subtelna troska dotyczy wyznawców innych religii, osób bezwyznaniowych i ateistów. Czy katolicy koniecznie muszą modlić się za osoby które sobie tego nie życzą? Ja sama w przeszłości dowiadywałam się kilkukrotnie o tym, że ta czy tamta osoba modli się o moje nawrócenie. Muszę powiedzieć, że sprawiło mi to dużą przykrość. Jestem dorosłą osobą, o ustabilizowanym światopoglądzie, mam wynikające z tego światopoglądu zasady moralne. Sugerowanie, że coś z moją moralnością, duchowością czy sposobem życia jest nie tak, jest dla mnie po prostu obraźliwe.
Z jednej strony rozumiem troskę o dobro danej osoby ale z drugiej strony modlitwa o nawrócenie kłóci się z szacunkiem do jej wiary/przekonań. Jeżeli deklarujemy taki szacunek, to modlitwa jest trochę nie na miejscu i może bardziej ranić i odsuwać niż pomagać. Oczywiście możemy modlić się za plecami danej osoby, w tajemnicy, czy jednak ma to cokolwiek wspólnego z prostoliniowością jaką zaleca nam Jezus (tak tak, nie nie ) i czy w razie wydania się tajemnicy skutki nie będą odwrotne do zamierzonych?
Krótko: jeżeli szanujemy wiarę danego człowieka, to bądźmy w tym szacunku konsekwentni. Nawracajmy własnym zyciem.


Wt gru 04, 2012 21:54
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Podaje się, że jednym z największych zagrożeń dla Kościoła jest mieszanie prawdy z półprawdami, by rozmyć Prawdę. Jeśli ktoś argumentuje, że nie modli się o nawrócenie innej osoby, bo nie chce jej urazić, wchodzi w ową półprawdę. Modlitwa to prośba do Boga o dobro dla drugiej osoby i nie ma znaczenia, co ona o tym myśli. Zbawienie tej osoby jest dobrem najważniejszym. Nikt nie narusza jej wolności, bo decyzja o nawróceniu jest przyjęciem łaski uprzedzającej.
Nie ma też konieczności o informowaniu danej osoby o tym, że się za nią modlimy czy stosujemy praktyki pokutne.
Obyśmy kiedyś nie byli sami oskarżeni o zaniechanie w imię chciejstwa kogoś tam.


Wt gru 04, 2012 23:57
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Kiedyś było coś o duszy - otóż Bóg powołuje duszę człowieka i pojawia sie człowiek w sensie duchowym - w sensie cielesnym (fizycznym , sprawcami zaistnienia człowieka są jego rodzice ).
Bóg nie powołuje chrześcijanina , żyda czy muzułmanina - powołuje człowieka - a to jego rodzice są wyznawcami różnych religii i przekazują mu to co wiedzą o Bogu (religia) . Sądzę , że w każdej religii są dobrzy i żli i w każdej można się zbawić (w innym przypadku Bóg powoływał by do życia samych chrześcijan) oczywiście jest to mój punkt widzenia jako katolika .I mogę mówić jako katolik - również jako katolik mogę się modlić za innych ludzi będąc jednak przekonanym , że oni mogą poznać Boga Jedynego , ale ja mam ten luksus , że Jezus Chrystus Prawdziwy Bóg dał mi jasno wytyczona drogę - dlatego nie muszę błądzić i szukać .Uważam , że jasny przekaz dla człowieka innej religii powinien być dany , że chciałbym odmówić za niego np . Ojcze Nasz .A myślę również , że ten drugi człowiek nie będzie miał żadnych sprzeciwów słysząc , że chciałbym się za niego pomodlić do Boga .Tylko , że taka postawa możliwa jest w przypadku wierzących i wyznajacych Jedynego i Prawdziwego Boga , a nie wtedy gdy z powodu inności wiary mam zamiar od razu stawiać zakazy i nakazy .Myślę , że w każdej religii istnieje pojęcie modlitwy - że jest to rozmowa z Bogiem - dlatego można byt się cieszyć , że w różnych religiach ludzie modla się do Boga za ludzi innych wyznań . :)


Śr gru 05, 2012 11:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Modlitwa za kogoś powinna być wyrazem troski o tę osobę. Jeżeli rozumiemy przez to także to, by osoba ta żyła w prawdzie, a za prawdę uważamy naszą wiarę, to nie widzę niczego obraźliwego w takiej modlitwie. Mnie by nie było przykro, gdyby jakiś wierzący muzułmanin modlił się o moje nawrócenie na islam. Przeciwnie, byłoby mi przyjemnie, bo wiedziałbym, że ten ktoś chce dla mnie tego, co on sam uważa za dobre, ba, najlepsze - a jednocześnie chce mnie uchronić przed złem, tak, jak je rozumie.

@Rojza: takie twierdzenie jest dla mnie po prostu wyrazem nietolerancji. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie o moim czy twoim światopoglądzie. Dziwne wydaje mi się obrażanie się o to, że ktoś się z tobą nie zgadza (bo do tego się to stwierdzenie sprowadza). Jest to, oczywiście, powszechne w dzisiejszym świecie, zindywidualizowanym i zatomizowanym. Postawa niewyobrażania sobie współżycia z kimś, kto jest inny, staje się coraz bardziej powszechna.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 05, 2012 14:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 06, 2012 11:35
Posty: 6
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Mój znajomy przy każdej okazji Świąt Bożego Narodzenia życzy mi "odnalezienia drogi do Boga". Jakoś do tej pory nie przyszło mi do głowy poczuć się tym obrażony. Może powinienem się obrazić ? Ja mu nie życzę z tej drogi zboczenia. :)
Nie dajmy się zwariować z tą ochroną osobistej przestrzeni bo przyszłość będzie wyglądała podobnie jak w "Czarnych Oceanach" Dukaja.


Cz gru 06, 2012 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Powtórzę, że to, moim zdaniem, element szerszego zjawiska, do którego należą także np. te procesy o to, że jakaś pielęgniarka ośmieliła się pomodlić za ateistę. No istna obraza totalna!

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz gru 06, 2012 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 06, 2012 11:35
Posty: 6
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Skąd się bierze to zjawisko? Wydaje mi się, że wszystko w historii człowieka pokazuję, że w jedności siła. Dlaczego dzisiaj tak rozpaczliwie chcemy być sami, że nawet czyjąś deklaracje wiary, czy samą obecność czyjś symboli religijnych traktujemy jak osobistą obrazę?

Z tego co pamiętam to ksiądz w mojej parafii co niedziele wzywa do modlitwy za tych którzy mogli, a znowu nie przyszli i za tych którzy całkowicie odwrócili się od Boga. Chyba muszę złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.


Cz gru 06, 2012 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Bierze się z postępującej atomizacji społeczeństwa. A skąd się ona bierze? Niestety, tu musiałyby się zacząć teorie spiskowe :)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz gru 06, 2012 13:47
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Johnny99 napisał(a):
Bierze się z postępującej atomizacji społeczeństwa. A skąd się ona bierze? Niestety, tu musiałyby się zacząć teorie spiskowe :)
Albo socjologia 8)


Cz gru 06, 2012 13:50
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL