Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 20:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 06, 2012 11:35
Posty: 6
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Pytając się bierze to zjawisko pytałem właśnie o atomizacje społeczeństwa. Śmiało jeśli taka twoja wola to napisz co o jej przyczynach myślisz.
Może w dzisiejszym społeczeństwie po prostu nie potrzebujemy tak bardzo innych jak kiedyś, więc się od nich odsuwamy? Może rodzina też nie jest już potrzebna i dlatego ceni się ją coraz mniej?
Może tylko ktoś chcę żebyśmy tak myśleli?
Te teorie spiskowe to jak rozumiem inżynieria społeczna w imię interesu jakiś grup? Czy jest możliwe sterowanie procesami społecznymi czy to po prostu samo tak wychodzi?


Cz gru 06, 2012 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Najkrócej rzecz ujmując - jak słusznie zauważyłeś, w jedności siła, a w rozproszeniu słabość. Wystarczy zapytać, kto może skorzystać na tym, że społeczeństwa stają się słabe, rozbite, nie potrafią się jednoczyć. Otóż Władza. I to taka Władza, która chce mieć władzy możliwie jak najwięcej. To Władza korzysta na rozbijaniu np. rodzin - bo więzi rodzinne zawsze były siłą zwykłych ludzi, w rodzinie człowiek znajdował oparcie. Kiedy jej brakuje, do kogo się zwróci? Do jedynego podmiotu, który z czasem będzie dysponował w ogóle jakąkolwiek siłą - czyli do Władzy. W ten sposób Władza uzależnia ludzi od siebie, bo tracą oni wszelkie inne oparcie. Stąd też Władza dąży do rozbicia Kościoła jako realnej siły - z tego właśnie powodu.

Podkreślam, powyższe jest bardzo, bardzo skrótowym i siłą rzeczy uproszczonym opisem sytuacji. Nie pytaj, o jaką Władzę mi chodzi i w jaki sposób Władza osiąga ten cel - na ten temat można by napisać całe tomy (a też i ja sam często odwołuję się do tego w moich wypowiedziach). Spójrz po prostu na to, co się wokół ciebie dzieje, w tym kontekście. Sam zrozumiesz.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz gru 06, 2012 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 06, 2012 11:35
Posty: 6
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Więc jednak inżynieria społeczna. Celowe działanie w imię interesów Władzy. Pesymistyczne jest to co piszesz.
Ja zawsze uważałem, że tak jak kiedyś tak i teraz potrzebujemy siebie nawzajem. Nie powinniśmy się więc zamykać na inne osoby i ich poglądy.
Wracając do tematu nie widzę nic złego w modlitwie o nawrócenie innych. I jestem osobą, która ostatni raz sama modliła się chyba jako małe dziecko. Co może się komuś złego stać z tego powodu, że ktoś się za niego modli?


Pt gru 07, 2012 9:13
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
NihilNovi napisał(a):
Wracając do tematu nie widzę nic złego w modlitwie o nawrócenie innych. I jestem osobą, która ostatni raz sama modliła się chyba jako małe dziecko. Co może się komuś złego stać z tego powodu, że ktoś się za niego modli?

To raczej nie tu jest problem. Jeżeli deklarujemy, ze szanujemy dany światopogląd, religię, jest to połączone z szacunkiem do danej osoby i mamy jeszcze wątpliwość, czy możemy się za jej "nawrócenie" modlić za jej plecami, to ... to wtedy jest problem.


N gru 09, 2012 6:17

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Widziałem kiedyś filmową relację ze spotkania z pewnym mistrzem Zen, któremu w pewnym momencie ktoś zadał pytanie (cytuję z pamięci, zachowując jedynie sens):

"Mistrzu, codziennie ślubuję uwolnienie wszystkich istot od cierpienia, a mój brat, który jest chrześcijaninem, prosi, by zostawić mu jego cierpienie, ponieważ jest ono dla niego ważne"

Co z taką, dość chyba adekwatną do tematu, sytuacją?

Swoją drogą - Mistrz odpowiedział: "Twój brat jest lepszy od Ciebie, ponieważ on rozumie Twój umysł, gdy Ty nie rozumiesz jego. Jeśli chcesz uwolnić go od cierpienia pomódl się z nim, idź z nim do kościoła, a brat będzie szczęśliwy."

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N gru 09, 2012 7:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
JedenPost napisał(a):
Co z taką, dość chyba adekwatną do tematu, sytuacją?


To samo. To, że ktoś chce dla ciebie dobrze, nawet jeśli to "dobrze" inaczej rozumie, samo w sobie jest dobre.

Cytuj:
Swoją drogą - Mistrz odpowiedział: "Twój brat jest lepszy od Ciebie, ponieważ on rozumie Twój umysł, gdy Ty nie rozumiesz jego. Jeśli chcesz uwolnić go od cierpienia pomódl się z nim, idź z nim do kościoła, a brat będzie szczęśliwy."


Nawiasem mówiąc, ów "brat" też powinien zrozumieć, że w chrześcijaństwie nie cierpi się po to, żeby cierpieć i nie cierpienie samo w sobie jest ważne.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 11, 2012 17:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Kozioł, precyzując. Warto formalnie należeć do Kościoła katolickiego.

Nie wiem, czy wiara muzułmanina jest łaską. Zapewne tak. Na pewno każda wiara chrześcijańska, skoro nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Panem jest Jezus. To nie znaczy, że nie mogę się modlić o większą łaskę - dostępu do sakramentów, na przykład.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz gru 13, 2012 13:19
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
jo_tka napisał(a):
Kozioł, precyzując. Warto formalnie należeć do Kościoła katolickiego.

Jo_tka, precyzując. Warto być chrześcijaninem. Należenie formalne, czy nieformalne do jakiegokolwiek związku wyznaniowego jest wtórne.
Ograniczenie dostępu do sakramentów jest wewnętrzna sprawą twojego Kościoła, nie jest cechą chrześcijaństwa.


Cz gru 13, 2012 13:29

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2600
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Można się modlić o wszystko


Cz gru 13, 2012 15:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Kozioł - dla mnie nie. W tym punkcie się różnimy.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 14, 2012 13:19
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Cytuj:
Nawiasem mówiąc, ów "brat" też powinien zrozumieć, że w chrześcijaństwie nie cierpi się po to, żeby cierpieć i nie cierpienie samo w sobie jest ważne.
- moim zdaniem samo cierpienie jest po to żeby cierpieć i to cierpienie samo w sobie jest ważne .Dla mnie cierpienie człowieka chorego na raka np krtani nie jest takie ważne jak dla tego człowieka (lecz dla niego cierpienie człowieka uzależnionego może nie być ważne ) to samo w sobie jest ważne .Świadomość cierpienia powoduje wagę tego cierpienia . :)


Pt gru 14, 2012 19:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Jasne, że można. Niby dlaczego nie? Część mojej dalszej rodziny modli się w intencji nawrócenia mnie i mojej najbliższej rodziny, ale że nie robią tego przy mnie, to co mnie to przeszkadza. Jeśli to poprawi im samopoczucie (w końcu to jest główne realne działanie modlitwy) to na zdrowie.

Podobnie jak komuś wyżej, i mnie rodzina z okazji rodzinno-tradycyjno-swiatecznych zjazdów życzy nawrócenia, bo nie wiem co tracę, bo to jest piękne, bo to jest szczęście itd itp. Odpowiadam, że dziękuję i że też im życzę uwolnienia się okowów/oparów religii, bo ...i tu powtarzam to co mi powiedzieli o zaletach nawrócenia. Z tym, że ja się nie modlę o ich nawrócenie na niewiarę :) Jak na razie, obie strony osiągnęły dokładnie taki sam efekt - czyli żaden :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt gru 14, 2012 19:49
Zobacz profil
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Jajko napisał(a):
Jasne, że można. Niby dlaczego nie? Część mojej dalszej rodziny modli się w intencji nawrócenia mnie i mojej najbliższej rodziny, ale że nie robią tego przy mnie, to co mnie to przeszkadza. Jeśli to poprawi im samopoczucie (w końcu to jest główne realne działanie modlitwy) to na zdrowie.

Podobnie jak komuś wyżej, i mnie rodzina z okazji rodzinno-tradycyjno-swiatecznych zjazdów życzy nawrócenia, bo nie wiem co tracę, bo to jest piękne, bo to jest szczęście itd itp. Odpowiadam, że dziękuję i że też im życzę uwolnienia się okowów/oparów religii, bo ...i tu powtarzam to co mi powiedzieli o zaletach nawrócenia. Z tym, że ja się nie modlę o ich nawrócenie na niewiarę :) Jak na razie, obie strony osiągnęły dokładnie taki sam efekt - czyli żaden :D

Istotne będzie kto się będzie śmiał na końcu.


Pt gru 14, 2012 21:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
Sugerujesz, że katolicka część mojej rodziny będzie się ze mnie nabijać siedząc sobie w niebie i patrząc na mnie gotującego się w piekielnej smole???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt gru 14, 2012 22:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy można modlić się o nawrócenie osoby innej wiary?
albo bedzie się śmiała z Twojej zdziwionej miny w niebie

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So gru 15, 2012 0:10
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL