Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 18:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Modlitwa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 21, 2009 13:54
Posty: 326
Post Modlitwa
Dziś w KK święto Bożego Ciała, byłem w kościele i na procesji moją uwagę zwróciły dwie kwestie (same w sobie nie mają związku z Bozym Ciałem)

Jaki jest sens modliwy w intecji kogoś/czegoś? Czy nie lepiej modlić się w intencji dobra wszystkich i wszystkiego? W ten sposób modliwy są chyba mniej egoistyczne a można pomóc także większej ilości osób. Czyż nie?

Ponadto jest fragment : "Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie." Mk 11, 24 (ten fragment sam w sobie jest ciekawy...)


Cz cze 11, 2009 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
A ja zwróciłam uwagę, że jest coraz mniej obrazów w oknach, a poza tym postępuje miniaturyzacja.

Co do ostatniego, Kaloryferze, to wiele osób twierdzi, że wiara czyni cuda, jak uwierzysz tak ci sie stanie, nawet poradniki pozytywnego myslenia na tym bazują. Tylko z drugiej strony ktos powie - a ja wierzyłem, a nie stawało się, modliłem się z wiarą, a nie otrzymywałem. Najczęsciej ktoś inny kończy ten wywód, że widocznie nie wierzyłes, moze jedynie Ci się wydawało, albo wierzyłes za słabo.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Cz cze 11, 2009 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Jeśli przyjąć, że Bóg jest wszechwiedzący i zawsze wie najlepiej co dla nas najlepsze modlitwy w intencji nie mają sensu innego niż może jako pewien rytuał jednoczący wiernych. Zresztą to na ile Bóg może spełniać takie intencje jest co najmniej kontrowersyjne np. modlitwa o czyjeś nawrócenie powinna być teoretycznie skazana na niepowodzenie po prostu dlatego, że prosi o interwencje w czyjąś wolną wolę, podobnie może być właściwie ze wszystkimi sprawami dotyczącymi ludzi właściwie to każda interwencja w rzeczywistość mogłaby być przez Boga traktowana jako naruszenie wolnej woli pośrednie lub bezpośrednie z drugiej strony niektórzy utrzymują, że Bóg kieruje ich życiem w jakiś bardzo subtelny sposób i to często wbrew ich wiedzy bo zdają sobie z tego sprawę czasem dopiero po latach, niektórzy nawet przypisują mu swoje nawrócenie co oznaczałoby chyba, że kierował nim nawet wbrew ich woli...


Cz cze 11, 2009 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Najczęsciej ktoś inny kończy ten wywód, że widocznie nie wierzyłes, moze jedynie Ci się wydawało, albo wierzyłes za słabo.

Albo inaczej, Bóg nie spełnił twojej prośby bo wiedział co dla ciebie lepsze i jak tu udowodnić, że powiedzmy śmierć w męczarniach jednak nie była lepsza niż wyzdrowienie? Może dla twojego zbawienia była a jeśli właśnie choroba odsunęła cię od Boga? No cóż to tylko twoja wina, przecież Bóg dał ci taką wspaniałą szansę żebyś się zbliżył...


Cz cze 11, 2009 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post 
O wolnej woli i modlitwie są dwa odcinki serialu: "bEZ sLOGANU" tworzonego przez o. Franciszkanów ;)

O modlitwie:
http://www.youtube.com/watch?v=ZtbQodsdEWc

O wolnej woli:
http://www.youtube.com/watch?v=DMBFRYFmSHY


Cz cze 11, 2009 17:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 21, 2009 13:54
Posty: 326
Post 
paul - ciekawy film -z punktu widzenia wiary- chociaż dotyczy on trochę czego innego tj.: modlitwy jako pewnej więzi z Bogiem a nie modlitwy jako proszenia o coś.

Natomiast to widzenie wolnej woli to mnie kompletnie nie przekonuje. Tj. Bóg Miłosierny powołujacy do życia istotę, która będzie przez niego potępiona (nie wnikając w przyczyny). Niech sobie będzie potepienie ale może lepiej zrezygnować z atrybutu Boga: "miłosierny".

A sam pomysł z filmami jest bardzo fajny :)

PS. Ja to bym chętnie zobaczył takie filmy w wykonaniu Johnego, Kamyka, Jumika i Epikurosa, Rutilusa oraz Witolda (chociaż kandydatów jest o wiele więcej na mojej prywatnej liście :) ). A najchętniej jakiś panel dyskusyjny :) Osobiście mogę załatwić kamerę i to zmontować w komputerze Kto jest za? :)


Cz cze 11, 2009 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
@ No

Wersja, którą podałeś jest dość częstym tłumaczeniem. Rozumiałabym, gdyby to była modlitwa o np. zbawienie, że Bóg spełnia ją, ale załózmy nie przebiera w środkach, jednak nie rozumiem, gdy w modlitwie prosisz i uzdrowienie, a nie otrzymujesz nic, albo tak, jak napisałes śmierc zamiast uzdrowienia. A Biblia pisze, że Ojciec da nam to, o co prosimy. Co więc jest nie tak?

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Cz cze 11, 2009 20:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL