Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Modlitwa wstawiennicza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 24, 2010 18:07
Posty: 7
Post Modlitwa wstawiennicza
Koleżanka mówiła mi o modlitwie wstawienniczej, głupio mi było się jej dokładnie pytać. W sumie zaciekawiła mnie tym tematem. Możecie mi w skrócie nakreślić na czym to polega?


Cz cze 24, 2010 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
viewtopic.php?f=24&t=24323 (Na czym polega kult świętych ?)
//strona 1 i 2

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz cze 24, 2010 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 21:23
Posty: 806
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Avie chyba chodzi o modlitwę wstawienniczą praktykowana np. w Odnowach. Gdzie kilka osób modli się nad inna. Ava, mam rację?

_________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.


Cz cze 24, 2010 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Modlitwa wstawiennicza - najogólniej mówiąc - to modlitwa w czyjejś intencji. Forma praktycznie dowolna: od poświęcenia swojego wysiłku w czyjejś intencji przez różaniec do modlitwy w językach.

W węższym znaczeniu wykorzystywanym np. w Odnowie w Duchu Świętym (i innych ruchach charyzmatycznych) to modlitwa w czasie której modlący się nakładają ręce na osobę nad którą się modlą i proszą Boga w jej intencji, często modląc się w językach a także przekazując np. proroctwa czy "słowa poznania" otrzymane od Boga.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Cz cze 24, 2010 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 24, 2010 18:07
Posty: 7
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
zagubiona_21 napisał(a):
Ava, mam rację?

Tak masz rację.


Cz cze 24, 2010 20:22
Zobacz profil
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Modlitwa wstawiennicza to konkretnie modlitwa kogoś za kogoś.
To również czyjaś stała pamięć modlitewna w Twojej intencji. Np. matki za dziecko, zaprzyjaźniony ksiądz, siostra zakonna, przyjaciółka za Ciebie. Tym bardziej, jeżeli ktoś modlitwę traktuje bardzo serio i nie rzuca słów na wiatr, to cudowna jest świadomość, że w każdej chwili masz wsparcie. Czasem sms, że życie Ci się łamie i wiesz(!) że ten ktoś "zanosi" Cię do Boga takiego bezsilnego, pogruchotanego przeciwnościami. Ale również cenne, gdybyś Ty pamiętała o innych w modlitwie.
Jeśli chodzi o gest nałożenia rąk...
Wcale nie trzeba być związanym z Odnową by to praktykować. Zauważ, że przy błogosławieństwie przez neoprezbitera na Mszy św. prymicyjnej też jest gest nałożenia rąk.
Fakt - jest to bardzo budujący gest.
Niektórym kojarzący się z "wzięciem pod opiekę, ochronę". Przeróżni uzdrowiciele, bioenergoterapeuci też stosują ten gest. Doskonale wiedzą, co działa na psychikę człowieka. A nie ma nic wspólnego z wiarą, modlitwą - wprost przeciwnie.
Sedno jest tylko i wyłącznie w modlitwie.
Nie muszą być długie modły, litanie, koronki... Czasem wystarczy szczere: "Jezu, pomóż mu (jej)!"

Z autopsji: byłam związana z grupą modlitewną Odnowy w Duchu św. Korzystałam z daru modlitwy wstawienniczej z nałożeniem rąk mojego spowiednika nade mną. Jestem świadoma nieustannego wsparcia modlitewnego osób mi bliskich. Z takim wsparciem żyje się lżej. :D


Wt cze 29, 2010 7:39

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Na Jasnej Górze 6 sierpnia, abp Wojciech Polak o godz. 11:00
przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymki gnieźnieńskiej.
W modlitwie wstawienniczej koncelebrans użył sformułowania:
"... z naszym biskupem Wojciechem, biskupem tej diecezji Wacławem ...".

O ile mi wiadomo, wymienia się biskupa diecezjalnego miejsca sprawowania liturgii, ewentualnie biskupa pomocniczego. Natomiast nie wymienia się obcych biskupów, nawet jeżeli stoją przy ołtarzu. Takie grzecznościowe "wyliczanki" w przepisach nie były propagowane, choć często można usłyszeć w liturgiach mszalnych: "będącego wśród nas ...".
Czy coś się zmieniło, czy tylko koncelebrans chciał się przypodobać SWOJEMU BISKUPOWI?


Pn sie 09, 2021 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
ratio napisał(a):
Czy coś się zmieniło, czy tylko koncelebrans chciał się przypodobać SWOJEMU BISKUPOWI?


Nic się nie zmieniło. Są dwie możliwości: koncelebrujący chciał się podlizać biskupowi lub sprawić żeby było sympatycznie albo nie zna przepisów liturgicznych.
W modlitwie powszechnej można było się pomodlić za obecnych innych biskupów.

W modlitwie eucharystycznej modlitwa za papieża i biskupa lokalnego Kościoła jest wyrazem jedności całego Kościoła.

_________________
ksiądz


Pt sie 13, 2021 10:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Uczestnikami tej pielgrzymki i Mszy św. byli wierni diecezji gnieźnieńskiej, a więc nieważne miejsce. Ich biskupem jest Wojciech Polak. Nie widzę żadnych sprzeczności, Natomiast wymienie bpa miejsca, na ile znam, a znam, prymasa) nie było podlizywaniem się, a grzecznością.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sie 13, 2021 13:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Modlitwa wstawiennicza
Dekret "Cum de nomine" jasno określa w jaki sposób i kogo wymienia się w modlitwie eucharystycznej.
Nie znalazłem łacińskiej wersji, jest to tłumaczenie po niemiecku.

Gdy Mszę dla jakiejś grupy z własnej diecezji odprawia kapłan poza tą diecezją mówi: z naszym biskupem N i biskupem tego Kościoła N.

Jeśli Msze odprawia biskup poza swoją diecezją formuła ta brzmi: " z moim bratem N., biskupem tego Kościoła i mną niegodnym Twoim sługą".

http://www.kathpedia.com/index.php?titl ... edirect=no

_________________
ksiądz


Pt sie 20, 2021 11:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL