Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 8:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?] 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 15, 2011 17:05
Posty: 23
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Ja jestem w Mamre :)
Co mnie pociągnęło
- na spotkaniu tej Wspólnoty się nawróciłem
- konkretna formacja
- Wspólnota dla rodzin, czyli mamy i małe dzieci, i młodzież i dorosłych, co pomaga wzajemnie się dopełniać
- spotkania otwarte dla 2-3 tysięcy ludzi
- Wspólnota w nurcie "odnowy charyzmatycznej"
- niesamowite działanie Pana Boga na różne sposoby
- wieeeele dobrych znajomych z połowy Polski :)


Cz kwi 19, 2012 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Może obok pytania, ale wydaje mi się, że rozrzut: gimnazjum i liceum jest trochę za duży. Na początku przynajmniej. że warto byloby przygotowac cos dla mniej zróżnicowanej grupy i dopiero potem ewentualnie "rozciągać" na mlodszych lub starszych, zależy od czego zaczniesz. Potrzeby i "co was przyciąga" oraz przede wszystkim preferowane formy są doprawdy inne u dziecka po podstawówce (bez urazy) i u maturzysty. Może zawęzić...


Cz kwi 19, 2012 23:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Czy wobec tego dobrze rozumiem, że chcesz założyć wspólnotę, która by przyciągała? I szukasz skutecznych pomysłów? Jeśli tak, to - moim zdaniem - zaczynasz zupełnie nie od tej strony. W tym wszystkim nie powinno chodzić o skuteczność, tylko o Boga. Od Niego trzeba zacząć.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn kwi 23, 2012 12:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 17, 2011 15:56
Posty: 162
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
dokladnie tak jo_tka. a jak od Niego zaczac? czy chodzi o modlitwe w tej sprawie i poruszenie serca przez Ducha Swietego w tejze kwestii?

_________________
"Bóg zawsze nad nami czuwa, i znajduje rozwiązanie, tam gdzie ludzki umysł już go nie widzi."
św. Faustyna Kowalska

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/


Pn kwi 23, 2012 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 14:43
Posty: 10
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Jeśli chcesz założyć nową wspólnotę u siebie polecam, by była ona oparta na jakimś konkretnym programie formacyjnym (Ruch Światło-Życie, Odnowa, SNE,...), by nie wyszło z tego z czasem kółko wzajemnej adoracji. Są w Kościele przeróżne dobrze wypracowane drogi. Może skontaktuj się z najbliższym Tobie takim środowiskiem, porozmawiaj też z kapłanem, który miałby być duszpasterzem.


Co mnie przyciąga to właśnie konkretny, jasny program, na czym ta wspólnota bazuje, co jest celem. Myślę, że ważna jest też otwartość wspólnoty na nowych członków, by nowe osoby nie czuły się wyobcowane.

_________________
Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli
i myślenie godne tego, co mi dano!
(Mdr 7, 15a)


Śr maja 02, 2012 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 17, 2011 15:56
Posty: 162
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
nie kazdy lubi utarte schematy. a bynajmniej u mnie w parafii bo mamy KSM utrate schematy jakos specjalnie ich nie mobilizuja do dzialania( moze tu tez wina a raczej podejscie ks opiekuna i ks proboszcza ktory na nic nie pozwala)

_________________
"Bóg zawsze nad nami czuwa, i znajduje rozwiązanie, tam gdzie ludzki umysł już go nie widzi."
św. Faustyna Kowalska

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/


Śr maja 02, 2012 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Padło pytanie o "stopnie" Oazy. Ja nie byłam jako młodzież w Oazie, ale teraz jestem w DK który też jest częścią Ruchu Swiatło Zycie. Formacja opiera się na trzech wyjazdach na 15-dniowe rekolekcje 1, 2 i 3 stopnia- jechać się powinno po kolei, bo to jest pewna całość ułożona w kolejnosci. Poza tym są comiesiączne spotkania kręgu, dni wspólnoty, msze wspólnotowe (u nas raz w miesiącu), ale tez rekolekcje tematyczne i ORAR.

_________________
Ania


Wt maja 08, 2012 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
przyznam się szczerze, że tak sobie przemyślałem i w zasadzie wystarcza mi wspólnota sensu largo - czyli Wspólnota Eucharystyczna, choć jako młody człowiek myślałem inaczej. Teraz będąc starym, zgrzybiałem 28-latkiem nie ciągnie mnie do wspólnot ;)
Za to wspólnota druga sensu largo - forum.wiara.pl też moje potrzeby wypełnia.


Śr maja 09, 2012 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 17, 2011 2:57
Posty: 57
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
A ja napiszę, co mnie zniechęca.
Wielka improwizacja nieustająca, czyli brak jasnego programu formacyjnego, brak jasnej koncepcji, pozostawanie na poziomie: dobrze nam ze sobą i fajnie jest.
Nieumiejętność zainteresowania się osobami nowymi, zamknięcie (stara gwardia czuje się dobrze i nie otwiera się na nowych, cieszy się tylko dotychczasowymi doświadczeniami).
Niesłowność i kiepska organizacja co do wspólnych obowiązków czy przedsięwzięć typu organizujemy coś, np. wyjazd...
na razie tyle.


Cz maja 10, 2012 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 28, 2011 19:22
Posty: 31
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
moje miejsce w kościele to ruch światło-życie. I mimo tego że zacząłem tam należeć w wieku 20 lat a dzisiaj mam 27 lat, jakoś mi tam narazie dobrze. Odnajduję Boga i dobrych ludzi.

[...]
edycja WIST


So maja 12, 2012 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2012 9:51
Posty: 23
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Pogadaj z proboszczem w twojej parafii i załóżcie wspólnotę odnowy w Duchu Świętym. Powinien się zgodzić, bo to fajna wspólnota, taka luźna i naprawdę przyciąga. Bardzo polecam, zapisałem się niedawno i też w swojej parafii razem z księdzem proboszczem założyliśmy. Na spotkania co tydzień przychodzi już po ok 300 osób, na początku ok 20, więc nie zrażaj się od razu. Piękne jest to, że tam naprawdę można doświadczyć Bożej obecności :)

_________________
[b]Fidem Miracula[/b]


Wt cze 05, 2012 13:15
Zobacz profil
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
gacjan: "przyznam się szczerze, że tak sobie przemyślałem i w zasadzie wystarcza mi wspólnota sensu largo - czyli Wspólnota Eucharystyczna, choć jako młody człowiek myślałem inaczej. Teraz będąc starym, zgrzybiałem 28-latkiem nie ciągnie mnie do wspólnot ;)"


z jednej strony mam jak Ty, nie ciągnie mnie do wspólnot - takich bardziej "zamkniętych" - chodzi mi o to, że lubię poczucie "nieprzynależności"... a jednak większość (?) wspólnot działa w oparciu o konkretny ruch; (być może jesienna miała to na myśli, pisząc w wątku o Neokatechumenacie, że stała się bardziej "indywidualistką"- ale mogę się mylić, bo piszę przez pryzmat swoich doświadczeń);

Ale z drugiej strony mam chyba problem, bo po pierwsze chciałabym rozwinąć swoją wiarę, a po drugie poznać ludzi zyjących w wierze katolickiej - i naprawdę nie widzę wielu możliwości jak to zrobić nie szukajac własnie we wspolnotach, które jednak skupiają ludzi praktykujących wiarę.

Tylko wygląda na to, że nie ma takiej "zwyklej", otwartej wspolnoty, która spelnialaby moje wymagania czyli np. prowadzila "zwykle" katechezy w oparciu o katechizm, Pismo Św., bylaby "zwyklą" grupa modlitewną, a jednoczesnie nie odrywala od życia, nie byla "gettem", kólkiem wzajemnej adoracji, spotkaniem towarzyskim ze śpiewami i gitarami... Ktoś tu pisał o sprawdzonych drogach w kosciele - a ja wlasnie szukam wsponoty, która podąża drogą samego Kosciola Katolickiego. Bez dodatkowych nazw, nalecialości protestanckich, ukierunkowania na coś (a jezeli już na coś, to normalne życie - z Bogiem).

Także gdybym ja miala zakladać wspolnotę to własnie taką, bo zdaje się takich nie ma, albo się pochowały.

Stety, niestety, analizując przeszle doświadczenia, zaczynam sądzić, że moją drogą nie jest żadna wspólnota... Jakoś tak mam, ze od razu źle się w takiej czuję (albo byłam w złych miejscach).....tylko jak tu wzrastać i poznawać ludzi z podobnym podejsciem?

No tak, zaufać, wiem...

Muszę jednak przyznać, że, ideowo, bardzo mi odpowiada Opus Dei (polecam dzieła św. Josemarii Escrivy). Ale znowu, sam fakt, ze musialabym tam "wstąpić" na zasadzie "formalnej deklaracji na zasadzie umowy" mnie jakoś odrzuca. Ale to tak trochę obok wspólnot.


Śr cze 13, 2012 19:01

Dołączył(a): Cz lut 17, 2011 15:56
Posty: 162
Post Re: pytanie z prośbą [Co was przyciąga do wspólnoty?]
Moniak u mnie dokładnie tak wychodzi/wygląda kwestia działania KSMu niestety.

i mi właśnie zależy aby to tak nie wyglądało. Otwarcie na Boga i na innych ludzi. utarte tylko tyle że jakaś sprecyzowana duchowość rodzaj formacji spotkań wyjazdów. mam gdzieś kilka opcji w zanadrzu ale to tylko małe kroczki na drodze. ktoś proponował rozmowę z proboszczem. tu niestety jest założenie z góry "nie" że wspólnota się nie utrzyma i jakieś inne różne rzeczy tego typu

_________________
"Bóg zawsze nad nami czuwa, i znajduje rozwiązanie, tam gdzie ludzki umysł już go nie widzi."
św. Faustyna Kowalska

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/


Śr sty 23, 2013 16:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL