Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Modlitwa Jezusowa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 08, 2014 19:06
Posty: 11
Post Modlitwa Jezusowa
Macie jakieś doświadczenia związane z tą modlitwą? :)


Śr sty 08, 2014 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Mi kojarzy się z mantrowaniem i z buddyzmem ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 08, 2014 20:07
Zobacz profil
Post Re: Modlitwa Jezusowa
No, straszne! Jedna z najstarszych modlitw chrzescijanskich i komus sie z buddyzmem kojarzy. Rozaniec moze tez?


Śr sty 08, 2014 20:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Andy72 napisał(a):
Mi kojarzy się z mantrowaniem i z buddyzmem ;-)

Ja praktykuję tę modlitwę. Nie dziwię Ci się, że masz takie skojarzenia, bo wielu niestety wprowadza synkretyzm religijny, nie kryjąc się nawet z tym wcale i łączy to z modlitwą Jezusową. Nie mam teraz czasu, ale wrócę do tematu, może dzisiaj jeszcze.

_________________
laudare benedicere praedicare


Śr sty 08, 2014 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Mi najlepiej podoba się podejście do modlitwy Dominikanów, czyli żadne techniki jak u Jezuitów czy Karmelitów

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 08, 2014 20:32
Zobacz profil
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Ale modlitwa Jezusowa pochodzi z poczatkow chrzescijanstwa, kiedy zakony byly w powijakach.


Śr sty 08, 2014 20:46

Dołączył(a): Śr sty 08, 2014 19:06
Posty: 11
Post Re: Modlitwa Jezusowa
@brunero, będę wdzięczny za szersze rozpisanie się na ten temat :)


Zauważyłem, że wielu ludzi, w tym Kapłanów i Zakonników bardzo sobie ją chwali. Szymon Hołownia np w niesamowity sposób się o niej wypowiada.


Peter Kreeft znany amerykański teolog i pisarz tak o niej powiedział, nie jest to tłumaczenie idealne bo z tłumacza:

" [...Modlitwa Jezusa", i składa się po prostu w wypowiadając jedno słowo "Jezus" (lub "Pan Jezus", lub: "Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem") w każdej sytuacji, w każdej chwili i miejsce, albo głośno lub cicho.

Jest tylko jeden warunek, jedno założenie: że jesteś chrześcijaninem. Jeśli masz wiarę w Chrystusa, w Chrystusie, nadziei i miłości Chrystusa, można modlić się najpotężniejszą modlitwę w świecie, bo trzeba prawdziwego kontaktu z największą mocą we wszechświecie: sam Chrystus, który nas zapewnił, w jego ostatnim słowa do swoich apostołów, że "wszelka władza w niebie i na ziemi, została mi dana" (Mt 28:18).

Jest to również najprostszy ze wszystkich modlitw. To nie jest jeden z wielu "metod", ponieważ omija metody i cięcia w prawo do centrum uprawiania obecność Boga, który jest istotą modlitwy, sekret, który został nam dany przez Boga Ojca. Sekretem jest po prostu Bóg Syn, Bóg wcielony, Panie Jezu."

Tutaj link przetłumaczony całego artykułu, jest świetny: http://translate.google.pl/translate?hl ... &sandbox=1


Śr sty 08, 2014 23:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Modlitwa Jezusowa wywodzi się z próby odpowiedzi na pytanie jak się modlić. Jezus w Ewangelii św. Łukasza (18,1) daje odpowiedź: nieustannie. Co to znaczy nieustannie? Egipscy pustelnicy (Ewagriusz z Pontu, Antoni Wielki, Paweł z Teb- ten od paulinów i inni) doszli do wniosku, że nieustannie znaczy… nieustannie, bez żadnego kombinowania, także wtedy gdy robi się zgoła inne rzeczy. Powtarzano więc pobożne teksty, krótkie, łatwe do zapamiętania. Z czasem dochodziło do zmniejszania ilości tych tekstów, najczęściej urywków Pisma Świętego, aż został praktycznie jeden, będący jakby kwintesencją modlitwy, przynajmniej w rozumieniu ojców pustyni. Zawołanie Bartymeusza: Jezusie Synu Dawida ulituj się nade mną, z różnymi małymi modyfikacjami (ostatecznie najbardziej znana wersja to chyba: "Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznym"
Modlitwa Jezusowa przetrwała wieki, głównie dzięki zakonom wschodnim, m.in. w Syrii a później mnichom z góry Athos.
I na Athos trzeba się zatrzymać na dłużej. Tam bowiem rozwinął się hezychazm, nurt mistyczny w Kościele bizantyjskim, propagujący wyciszenie i nieustanną modlitwę. Mnisi ze świętej góry spędzali całe dnie na modlitwie Jezusowej zachowując milczenie i powtarzając słowa Bartymeusza w pozycji siedzącej, ze spuszczoną głową, wzrokiem skierowanym na pępek (a więc przyduszając się nieco, bo oddychanie w tej pozycji do najłatwiejszych nie należy)
Takie ascetyczne podejście do modlitwy i głoszona przy tym nauka o wyciszeniu jako szczególnym sposobie zbliżenia się do Boga traktowana była przez wielu jako herezja i stała się przyczyną sporów i niemalże rozłamów w Cerkwi. Ostatecznie ten nurt religijny został uznany i modlitwa Jezusowa rozpowszechniła się w Kościele Wschodnim oraz w mniejszym stopniu na Zachodzie.

To taki bardzo ogólny rys historyczny. Warto przeczytać Filokalia- zbiór tekstów poświęconych modlitwie Jezusowej od IV do XV w. Warto posłuchać czegoś w necie, choćby rekolekcji na ten temat O, Pawła Gużyńskiego OP.
Modlitwie Jezusowej towarzyszą liczne kontrowersje, związane głównie, choć nie tylko, z działalnością WCCM, organizacji zajmującej się medytacją, która powołuje się, (ale czy słusznie?), na tradycję modlitwy Jezusowej. O tym jeszcze napiszę.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn sty 13, 2014 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post Re: Modlitwa Jezusowa
„Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną” Jeżeli kto z gorącym pragnieniem i nieustannie (na podobieństwo oddechu w nozdrzach) praktykuje tę modlitwę, to wkrótce zamieszka w nim Przenajświętsza Trójca: Ojciec, Syn i Duch Święty; uczynią go Swoim mieszkaniem, a modlitwa pochłonie serce, serce zaś modlitwę. I zacznie człowiek we dnie i w nocy praktykować ową modlitwę, tak uwolni się od wszystkich sieci nieprzyjacielskich. A wypowiadać modlitwę Jezusową należy w sposób następujący: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną!” Stoisz zaś, czy leżysz, spożywasz pokarm, bądź podróżujesz, lub jesteś w trakcie wykonywania jakiejś innej czynności – nieustannie wypowiadaj tę modlitwę, usilnie przynaglaj siebie do niej. Albowiem ona poraża niewidzialnych wrogów, na podobieństwo żołnierza przeszywającego nieprzyjaciół swoją włócznią. A kiedy język i usta osłabną, wówczas módl się samym umysłem. Z modlitwy zanoszonej przez długi czas językiem powstaje modlitwa umysłu, z tej zaś – modlitwa serca.

Paisjusz Wieliczkowski, O modlitwie umysłu, albo modlitwie wewnętrznej
--------------------------------------------------------------
"Odpędzajcie swoich nieprzyjaciół Imieniem Jezusa poza Nim nie ma bowiem mocniejszej broni, ani na niebie, ani na ziemi." św. Jan Klimak

“Umysł nie może być bezowocny, jego działaniem powinno być ciągłe przyzywanie Pana Jezusa" (św. Marek Mnich).

“Najsłodsza pamięć o Bogu, tj. Jezusie zwykle niszczy wszelkie powaby myśli, różnego rodzaju pokusy, słowa, marzenia, mroczne wyobrażenia [...], to wszystko, czym stara się pochłonąć naszą duszę niszczący wróg". (Filoteusz z Synaju)
-------------------------------------------------------------

Jako ciekawostkę podam, że również w tradycji koscioła zachodniego odnajdujemy slady metody modlitwy podobnej do Modlitwy Jezusowej. Święty Filip Neri (Filip Nereusz) (1515-1595) posługiwał się taką modlitwą.
Cytat:

"Zbiorem tych modlitw Ponnelle-Bordet zamyka swoją wielką książkę o Filipie Nerim. Gdy się czyta po raz pierwszy te modlitewne wezwania, tak je właściwie trzeba nazwać, nie spostrzega się w nich niczego nadzwyczaj nowego. Można nawet powiedzieć, że Filip wręcz skondensował w nich takie modlitwy, jak Ave Maria i sprowadził je do samego ich rdzenia. Brzmi to u Filipa: "Panno Maryjo, Matko Boża, proś Jezusa za mną". W taki sposób "wynalazł" on również różaniec z 63 wezwaniami (B II. II). Jest to skoncentrowanie się na tym, co istotne, nawet na samym tylko imieniu - imieniu Jezus: "Jezu, bądź moim Jezusem" i na imieniu Maryi. Ale Filip te modlitwy wprost "smakował", słowo po słowie, przepełniony uczuciem, przyswajał je sobie. Ten sposób przypomina formuły, które spotyka się u ojców pustyni i u mnichów. Tam mówi Kasjan o "volutatio cordis", t. j. o "kołysaniu serca", Makariusz o "ruminari", t. zn. o "przeżuwaniu", także Łukasz już pisał, że Maryja "wszystkie te słowa zachowywała w sercu swoim". Pewnego razu, gdy Filip był chory i sądził, że jest sam, Antonio Lucci słyszał, jak modlił się właśnie w ten sposób."

źródło:
"Filip Neri czyli ogień radości" ks. dr Paul Türks

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Wt sty 14, 2014 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 14, 2013 20:15
Posty: 1
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Witam, to najprostsza modlitwa jaka znam a tak wiele zawiera. Własciwie modle sie nia wszedzie, najczesciej w pracy jak mam chwile wolna. Nie modle sie dziesiatkami tylko zaczynam i odmawiam, nie licze ile razy ja wypowiedzialam. Az wstyd przyznac ale poznalam ja niedawno,poznalam ja dzieki Hołowni i jego ksiazce i bardzo sie z tego ciesze.


Wt sty 14, 2014 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Czy poprawna byłaby forma "Panie Jezu Chryste, Królu Wiecznej Chwały, Zmiłuj Się nade mną" ?zdarza mi się tak modlić


Śr sty 15, 2014 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Modlitwa Jezusowa
W modlitwie Jezusowej pomocna jest też czotka, ale w przeciwieństwie do autorów innych wątków, nikogo nie namawiam, do jej kupienia, noszenia i używania. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do.... (wstaw co chcesz) sama nie działa i przed niczym nie chroni, trzeba się modlić niestety.
A odpowiadając na:
Cytuj:
Czy poprawna byłaby forma "Panie Jezu Chryste, Królu Wiecznej Chwały, Zmiłuj Się nade mną" ?zdarza mi się tak modlić
,
nie ma jednej "kanonicznej" formuły, więc i taka forma byłaby pewnie poprawna, choć w ogóle trudno tu mówić o jakieś poprawności. Przynajmniej do momentu, gdy nie modyfikuje się na tyle, by albo popaść w herezję albo w ogóle zmienić sens modlitwy. Na przykład głosiciele tzw. medytacji chrześcijańskiej, uważają że zwrot Jezusie Synu Dawida ulituj się nade mną, można zastąpić jednym słowem np. maranatha, bo tak im się lepiej oddycha. Zresztą słowo w ogóle chyba nie jest dla nich ważne. Niech sobie robi każdy jak uważa, wszak każdy ma swoją duszę, tylko, że wtedy trzeba jasno mówić, że propaguję taką drogę modlitwy a nie inną, a nie dopisywać się do innej drog,i jaką jest modlitwa Jezusowa.

_________________
laudare benedicere praedicare


So sty 18, 2014 11:50
Zobacz profil
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Modlitwa Jezusowa nie jest mantrą. Powinno się ją odmawiać świadomie i rzeczywiście błagać Chrystusa o zmiłowanie. Nie ma sensu wprowadzanie do tradycji tej modlitwy żadnych elementów synkretycznych, bo chrześcijaństwo stworzyło tutaj bardzo kompletną praktykę, w której niczego nie brakuje.

Co do skutków - polecam "Opowiadanie pielgrzyma".


So sty 18, 2014 16:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Modlitwa Jezusowa
modlitwa Jezusowa..wycisza..pomaga dostrzec co jest zbedne w naszym zyciu..jakie zmartwienia,problemy sa na wyrost..pomaga szukac Boga..rezygnowac z wielu zbytecznych zajec..dzialan..mysli...po pewnym czasie zaczyna narzucac sercu pewne postepowanie..czy z ludzmi..czy z soba...niby slowa...a ta modlitwa zyje,i rozwija zycie w czlowieku----ja zeszlam juz tylko do imienia -Jezus- zaczynaal od aktow strzelistych..lub "Panie Jezu Chryste synu Boga zywego zmiluj sie nade mna"..nie ma do konca znaczenia jakie sa to slowa..moze to byc zdanie z pisma..z piesni...cos co poruszy po prostu..w czym sie odnajdziemy..co bedzie nas koic i uspokajac..polecam kazdemu..latwa nie jest na poczatku;)..z czasem rozproszenia znikaja


Śr cze 04, 2014 13:03
Zobacz profil
Post Re: Modlitwa Jezusowa
Modlitwa Jezusowa to tylko jedno słowo - Jezu.
Kontemplacja Słowa.


Śr cze 04, 2014 20:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL