Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Witam wszystkich. Dzisiaj szybki temat. A mianowicie, kto wyjaśni mi pojęcia medytacji i kontemplacji w chrześcijaństwie. Czytałem i słuchałem na ten temat i powiem szczerze, że juz nic z tego nie wiem. Jedni mówią, ze kontemplacja jest rozważaniem Boga(pisma świętego), inni, że jest to samo bycie z Bogiem. Niektórzy mówią, że medytacja to bycie w Bogu poza umyslem inni, że jest to rozważanie Jezusa. Kompletnie nic nie rozumiem. Jeśli by ktoś mógł powiedzieć czym jest medytacja a czym kontemplacja chrześcijańska a czym rozważanie. Jaka jest hierarchia tych modlitw? Czym się różnią itp. Dziękuję i pozdrawiam.


Wt cze 12, 2018 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Alum89 napisał(a):
Witam wszystkich. Dzisiaj szybki temat.

To nie jest szybki temat, a wręcz odwrotnie. Jak nie zwolnisz to nie ma tematu. Zwróć uwagę na samo brzmienie słowa medytacja, kontemplacja, a odpowiesz sobie przynajmniej na jedno pytanie. Zwróć uwagę, nie oznacza pomyśl.


Wt cze 12, 2018 11:06
Zobacz profil
Post Re: Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Spór wydaje mi się jest czysto dialektyczny i bierze się z pewnego zderzenia kultur. Słowo „medytacja” na Zachodzie oryginalnie oznaczało właśnie rozmyślanie nad czymś. I tak medytacją w tradycyji chrześcijańskiej określa się takie praktyki jak rozmyślania nad Pismem Świętym, modlitwę różańcową, czy medytację ignacjańską.

Natomiast stan „bezpośrednienie poznania Boga”, z jakim mamy do czynienia w przypadku chrześcijańskiej życia monastycznego był zwany „kontemplacją”.

Na to wszystko jednak nałożyła się tradycja dharmiczna, gdzie praktyki „oczyszczania umysłu” przetłumaczono na języki Zachodu jako „medytację”. Stąd niektórzy, ze względu na pewne podobieństwo praktyki zaczęli praktyki kontemplacyjne nazywać medytacyjnymi. Stąd nieporozumienie.


Wt cze 12, 2018 11:22

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Dokładnie - w kulturze zachodniej medytować to głęboko rozmyślać, a kontemplować to doświadczać Boga osobowego.
Natomiast w kulturach dalekiego wschodu medytacja z zasady ma prowadzić do czegoś odwrotnego niż rozmyślanie :do maksymalnego wyciszenia umysłu, do staniu niemyślenia, do doświadczania czegoś czego najlepszym tłumaczeniem jest 'pełna pustka', 'bycie w niebycie'... hindusi pewnych nurtów bramińskich nazywają to także bezpośrednim doświadczaniem Brahmana - bóg nieosobowy o wielu aspektach
Do tego obecnie często mówi się o kontemplowaniu PŚ, czyli o rozmyślaniu o nim, - co spowodowało spore zamieszanie, do tego też przewija się pojęcie kontemplowania przyrody , co sprowadza się nie tyle do rozmyślania o niej co do podziwiania jej...

Gdy medytacja polega na powtarzaniu mantr chodzi o to aby zatracić sens słów, aby umysł zajął się mieleniem ich i możliwa była koncentracja na innych doznaniach, wówczas można odczuć wszechogarniającą miłość, poczucie zjednoczenia z wszechświatem, braku oddzielenia, spokój, radość - trudno ten stan opisać.
Co ciekawe jest to stan bardzo podobny do tego jaki opisują osoby które np podczas modlitw różańcowych doświadczyły bezpośredniego kontaktu z Bogiem, Marią czy Jezusem, mimo że celem odmawiania różańca chyba nie jest utrata znaczenie słów ( przynajmniej nie celem oficjalnym z tego co wiem)

Osobiście kontemplacją nazywam rozmyślania na jakiś temat, szczególnie o bytach abstrakcyjnych( czyli także o Bogu!), a medytacją wyciszanie umysłu np przez medytację uważności czy koncentrację na oddechu - to i to prowadzi do podobnych efektów stanu niesamowitego spokoju, jedności, miłości itd... kilka chwil a człowiek wypoczęty jak po długiej drzemce. Ja nie łączę ani tego ani tego z jakimkolwiek wyznaniem, choć same techniki zrzynam z wszelakich religii i testuję jak się która sprawdza - uroki ateizmu i nie wyznawania jakiejkolwiek religii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 12, 2018 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Juz jaśniej;) Jeśliby wprowadzić hierarchie to najpierw medytacja, później kontemplacja. Co powiecie na temat Johna Maina i jego książki "Medytacja chrześcijańska"? Jak sie odnosicie do metody medytacji w tej książce.
Na marginesie interesuje mnie również wasza opinia o książkach: Ignacy loyola "ćwiczenia duchowe", jak i Franz Jaclics "Kontemplacja"


Wt cze 12, 2018 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Medytacja i kontemplacja. Kto wyjaśni?
Każdy kolejny off-top zostanie usunięty.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt cze 22, 2018 12:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL