Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Jaki jest sens modlitwy błagalnej? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 29, 2014 1:01
Posty: 32
Post Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
Jaki sens ma modlitwa błagalna, skoro Boża wola jest niezmienna? Często gdy zadaję to pytanie, otrzymuję odpowiedź "ma sens, bo pogłębia naszą relację z Bogiem". To tłumaczenie nigdy mnie nie przekonuje, ponieważ modlitwa dziękczynna i chwalebna również pogłębiają relację z Bogiem. Po co więc prosimy, a nie tylko dziękujemy i chwalimy? Nie potrafię dostrzec w tym sensu, bo Bóg i tak zrobi jak zechce, bo On wie co jest dla nas najlepsze. Możemy o coś prosić, a Bóg tego nie uczyni albo nie prosić, a uczyni - to zależy jaka będzie Jego wola. Więc jaki sens ma proszenie Boga?


Wt wrz 11, 2018 0:17
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
masseur napisał(a):
Jaki sens ma modlitwa błagalna, skoro Boża wola jest niezmienna? Często gdy zadaję to pytanie, otrzymuję odpowiedź "ma sens, bo pogłębia naszą relację z Bogiem". To tłumaczenie nigdy mnie nie przekonuje, ponieważ modlitwa dziękczynna i chwalebna również pogłębiają relację z Bogiem. Po co więc prosimy, a nie tylko dziękujemy i chwalimy? Nie potrafię dostrzec w tym sensu, bo Bóg i tak zrobi jak zechce, bo On wie co jest dla nas najlepsze. Możemy o coś prosić, a Bóg tego nie uczyni albo nie prosić, a uczyni - to zależy jaka będzie Jego wola. Więc jaki sens ma proszenie Boga?

Proście, a będzie wam dane (Mt 7,7) - nie ma modlitw nie wysłuchanych, tylko nie zawsze otrzymujemy to o co w danej chwili prosimy.
Może odpowiedzią są słowa - Modlicie sie, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, strając się jedynie o zaspokojenie własnych żądz (Jb 4,2).


Wt wrz 11, 2018 7:05
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
masseur napisał(a):
Jaki sens ma modlitwa błagalna, skoro Boża wola jest niezmienna? Często gdy zadaję to pytanie, otrzymuję odpowiedź "ma sens, bo pogłębia naszą relację z Bogiem". To tłumaczenie nigdy mnie nie przekonuje, ponieważ modlitwa dziękczynna i chwalebna również pogłębiają relację z Bogiem. Po co więc prosimy, a nie tylko dziękujemy i chwalimy? Nie potrafię dostrzec w tym sensu, bo Bóg i tak zrobi jak zechce, bo On wie co jest dla nas najlepsze. Możemy o coś prosić, a Bóg tego nie uczyni albo nie prosić, a uczyni - to zależy jaka będzie Jego wola. Więc jaki sens ma proszenie Boga?
Masz niekonsekwentne założenia. Skoro wszystko co się dzieje jest zgodne z wolą Boga i nie można tego zmienić, to również to, że masseur czuje potrzebę, by się pomodlić jest zgodne z tą wolą.


Wt wrz 11, 2018 7:31

Dołączył(a): So mar 29, 2014 1:01
Posty: 32
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
zefciu napisał(a):
Masz niekonsekwentne założenia. Skoro wszystko co się dzieje jest zgodne z wolą Boga i nie można tego zmienić, to również to, że masseur czuje potrzebę, by się pomodlić jest zgodne z tą wolą.

Czyli może być tak, że Bóg chce mi coś dać, ale chce, żebym go o to poprosił? I da mi dopiero wtedy gdy Go o to poproszę?

Tak w ogóle. Ja nie wiem co jest dla mnie dobre, a Bóg wie. Więc każda moja modlitwa błagalna jest taka trochę w ciemno, bo nigdy nie wiem, czy to o co proszę jest dla mnie dobre i zgodne z wolą Bożą. Przykład: Dostaję zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w jakiejś firmie. I proszę Boga, żeby pomógł mi dostać tę pracę. Ale skąd mam wiedzieć, czy ta praca będzie dla mnie dobra czy nie? Jeśli nie, to Bóg i tak nie spełni tej prośby. Dlaczego nie modlić się więc TYLKO o to, żeby działa się Jego wola w naszym życiu?


Śr wrz 12, 2018 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
masseur napisał(a):
Dlaczego nie modlić się więc TYLKO o to, żeby działa się Jego wola w naszym życiu?

Właśnie należy się modlić o to, aby działa się w naszym życiu Jego wola.
Obawiam się, że wielu ludzi tak sobie myśli tyle, że chce, żeby ta Jego wola była zgodna z ich oczekiwaniami. Należy się modlić o to, abyśmy umieli rozeznać Jego wolę i abyśmy umieli i chcieli ją wypełniać.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr wrz 12, 2018 12:34
Zobacz profil
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
masseur napisał(a):
Czyli może być tak, że Bóg chce mi coś dać, ale chce, żebym go o to poprosił? I da mi dopiero wtedy gdy Go o to poproszę?
Ciężko jest mówić o relacjach z istotą niepodlegającą czasowi w kategoriach czasowych. W każdym razie wiemy, że Bóg chce, abyśmy się modlili.
Cytuj:
Dlaczego nie modlić się więc TYLKO o to, żeby działa się Jego wola w naszym życiu?
Dlatego, że jesteśmy powołani do współdziałania, a nie tylko do ślepego poddawania się woli. Dlatego wobec faktu, że nie wiemy, co dla nas dobre powinniśmy się starać tego dowiedzieć, a nie poddawać.


Śr wrz 12, 2018 12:43
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
Cytuj:
Dlaczego nie modlić się więc TYLKO o to, żeby działa się Jego wola w naszym życiu?

Cytuj:
Dlatego, że jesteśmy powołani do współdziałania, a nie tylko do ślepego poddawania się woli. Dlatego wobec faktu, że nie wiemy, co dla nas dobre powinniśmy się starać tego dowiedzieć, a nie poddawać.

Nie zawsze jest możliwość dowiedzieć - przykład: zakochana dziewczyna prosi w modlitwie o małżeństwo z wybrankiem. Gdy związek sie rozpada, oburza się na Boga za niewysłuchane modlitwy. Po kilku latach dowiaduje, że jej wybranek nie potrafił stworzyć stałego związku z żadną kobietą, a ona od lat żyje w szczęśliwym związku z mężem.
Została niewysłuchana, czy jednak Bóg wysłuchał modlitwy o szczęśliwy związek, tyle, że nie z jej ówczesnym wybrankiem.


Śr wrz 12, 2018 15:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Jaki jest sens modlitwy błagalnej?
masseur napisał(a):
Po co więc prosimy, a nie tylko dziękujemy i chwalimy? Nie potrafię dostrzec w tym sensu, bo Bóg i tak zrobi jak zechce, bo On wie co jest dla nas najlepsze. Możemy o coś prosić, a Bóg tego nie uczyni albo nie prosić, a uczyni - to zależy jaka będzie Jego wola. Więc jaki sens ma proszenie Boga?

Taki sam jak dziękczynienie i uwielbienie. Bóg nie potrzebuje naszych modlitw, lecz my potrzebujemy modlitwy, aby nawiązać relację z Bogiem, ukierunkowywać się na niego, wzrastać duchowo. Jak więc widzisz, w modlitwie nie chodzi o to, aby wpłynąć na Wolę Boga, ale aby po tej modlitwie wyjść z niej innym, przemienionym, z pragnieniem tego, czego pragnie dla nas Bóg. Modlitwa otwiera serce człowieka na działanie Boga, wydaje owoce, gdy człowiek szczerze pragnie doświadczyć jak dobry jest Bóg, a Bóg przygotował dla człowieka wiele, czasem tylko brakuje nam wiary w to, że możemy
doświadczać jego łask w obfitości. Czasem człowiek modli się wiele lat o zdrowie i nic się nie dzieje. Któregoś dnia pomodli się krótkimi słowami i doświadcza uzdrowienia. To nie jest kwestia wypowiedzenia specjalnej modlitwy, ale kwestia przemiany. Potrzebował wielu lat, aby być gotowym na przyjęcie uzdrowienia. Bóg dostosowuje się do ludzkiej kondycji, nie ponagla człowieka, pozwalając mu na złość, frustrację czy gniew, wkracza w nasze życie w zakresie, na jaki mu pozwolimy. A następnie dokonuje wewnętrznego uzdrowienia. Pytanie tylko, czy człowiek chce doświadczyć duchowej przemiany, czy ogólnie jest z siebie zadowolony i zależy mu, żeby Bóg spełnił parę próśb, a reszty nie tykał?

masseur napisał(a):
Dlaczego nie modlić się więc TYLKO o to, żeby działa się Jego wola w naszym życiu?

Można i tak. Jednak w przykładzie który podałeś, może potrzebna była modlitwa o odwagę i mądrość, a także spokój ducha? Zwracasz uwagę na aspekty poza sobą, na mieć, nie na być. Może tu tkwi przyczyna braku zrozumienia modlitwy błagalnej?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr wrz 12, 2018 19:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL